Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Honda ADV 350 Vs Yamaha Xmax 300

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28

    Honda ADV 350 Vs Yamaha Xmax 300

    Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο σκούτερ για να αγοράσω!Σημειωτέον έχω κάνει test ride και στα δυο όπου το καθένα έχει την δικιά του θέση οδήγησης και λειτουργία κινητήρα!Εσείς αν σας άρεσαν και τα δυο ποιο θα επιλέγατε;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Αν μου αρεσαν και τα δυο θα επερνα το χοντα. Γιατι πιστευω οτι ειναι λιγοτερο overpriced απο το yamaha και η εξτρα ανεση των αναρτησεων ειναι σημαντικη στους κακους ελληνικους δρομους.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jiovani7 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο σκούτερ για να αγοράσω!Σημειωτέον έχω κάνει test ride και στα δυο όπου το καθένα έχει την δικιά του θέση οδήγησης και λειτουργία κινητήρα!Εσείς αν σας άρεσαν και τα δυο ποιο θα επιλέγατε;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
    Χμαχ λόγω προστασίας αέρα, χώρος κάτω από σέλα, σέλα πολύ καλύτερη, επιδόσεις που συνδυάζονται από το πιο οικονομικό κινητήρα στη κατηγορια

  4. #4
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    εγώ πριν πάρω το crf rally είπα να δώσω μια ευκαιρία στα σκούτερ. στο μόνο που μου άρεσε το XMAX ήταν ότι μου φάνηκε πιο σπιρτόζικο. κατ'άλλα μου άρεσε περισσότερο το ADV, χώρια ότι είχα όλα τα σφραγίσματα στα δόντια

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Οκευ προφανως Honda adv 350 λίγο μεγαλύτερος κινητήρας και ιπποδύναμη άρα λίγο πιο δυνατό με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά το xmax θεωρώ είναι πιο άνετο και ευκίνητο σε αστικά μέρη, πιο βολική σελα και πιστεύω είναι αρκετά ζωηρό για την κατανάλωση που έχει που είναι και μικρότερη. Για εμένα xmax με τα χιλλια αν ειναι κυριως για πόλη

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Με ποια κριτηρια κατεληξες σ αυτα τα 2?
    Για να σε βοηθησω
    Γιατι το θελω? Δουλεια ή βολτα
    Στην πολη ή επαρχια
    Ποσους χωρους θελω?
    Ασφαλεια ( αναρτησεις, υψος ροδας κλπ)
    Και πολλα αλλα

    Και τα 2 ειναι καλα,και επωνυμα,
    αγοραζουμε αυτο που χρειαζομαστε

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Οκευ προφανως Honda adv 350 λίγο μεγαλύτερος κινητήρας και ιπποδύναμη άρα λίγο πιο δυνατό με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά το xmax θεωρώ είναι πιο άνετο και ευκίνητο σε αστικά μέρη, πιο βολική σελα και πιστεύω είναι αρκετά ζωηρό για την κατανάλωση που έχει που είναι και μικρότερη. Για εμένα xmax με τα χιλλια αν ειναι κυριως για πόλη
    ειναι καπως πιο μαζεμενο το μαξ και χωραει καλυτερα αναμεσα απο αμαξια νομιζω αλλα παιρνει ευκολα μια μεγαλη ζελατινα ενω στο adv η μεγαλη φανεται χαλια. δυστυχως απο προστασια ειναι τραγικο το adv. γκαζι παντως δεν εχει για 350. η εμενα μου φανηκε πως δεν ειχε. μεχρι 120 παει γρηγορα και απο τα 90 και πανω δεν το λες οτι τραβαει κιολας. σιγουρα θα εχει καλύτερη μεταπωληση το 350 παντως.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι καπως πιο μαζεμενο το μαξ και χωραει καλυτερα αναμεσα απο αμαξια νομιζω αλλα παιρνει ευκολα μια μεγαλη ζελατινα ενω στο adv η μεγαλη φανεται χαλια. δυστυχως απο προστασια ειναι τραγικο το adv. γκαζι παντως δεν εχει για 350. η εμενα μου φανηκε πως δεν ειχε. μεχρι 120 παει γρηγορα και απο τα 90 και πανω δεν το λες οτι τραβαει κιολας. σιγουρα θα εχει καλύτερη μεταπωληση το 350 παντως.
    Ναι το max σε προστατεύει σίγουρα καλύτερα και το adv δεν ειναι για γκάζια αυτό ειναι δεδομένο, παρολαυτα για μια μεγαλύτερη απόσταση σίγουρα θα καταπονείται λιγότερο ο κινητήρας. Για πόλη το xmax σίγουρα. Έχει άνεση, ευκινησία, ασφάλεια, και βολικότατα και τραβάει καλύτερα στα χαμηλά πιστεύω οποτε εδώ συμφωνούμε. Για μεταπώληση που λες δεν θα συμφωνήσω ιδιαίτερα το xmax κρατάει αρκετά ψηλά την μεταπωλητική του αξία και υπάρχουν αρκετά περισσότερα στην αγορά σε σχέση με το adv. Το adv είναι πιο ακριβό όποτε σίγουρα θα το δώσεις παραπάνω αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά. Το max αναλόγως και το μοντέλο και την κατάσταση μπορεί να δωθεί στην τιμή που το αγόρασες σχεδόν. Με το adv δεν το βλεπω. Από 7400 που έχει θα πέσει ένα χιλλιαρικο τον πρώτο χρόνο σίγουρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Ναι το max σε προστατεύει σίγουρα καλύτερα και το adv δεν ειναι για γκάζια αυτό ειναι δεδομένο, παρολαυτα για μια μεγαλύτερη απόσταση σίγουρα θα καταπονείται λιγότερο ο κινητήρας. Για πόλη το xmax σίγουρα. Έχει άνεση, ευκινησία, ασφάλεια, και βολικότατα και τραβάει καλύτερα στα χαμηλά πιστεύω οποτε εδώ συμφωνούμε. Για μεταπώληση που λες δεν θα συμφωνήσω ιδιαίτερα το xmax κρατάει αρκετά ψηλά την μεταπωλητική του αξία και υπάρχουν αρκετά περισσότερα στην αγορά σε σχέση με το adv. Το adv είναι πιο ακριβό όποτε σίγουρα θα το δώσεις παραπάνω αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά. Το max αναλόγως και το μοντέλο και την κατάσταση μπορεί να δωθεί στην τιμή που το αγόρασες σχεδόν. Με το adv δεν το βλεπω. Από 7400 που έχει θα πέσει ένα χιλλιαρικο τον πρώτο χρόνο σίγουρα.
    δεν πουλάς σημερα αλλα σε 5-10 χρονια. η χοντα αργει να αλλαξει μοντελα ενω τα xmax αλλαζουν συχνα. κοιτα τωρα τα 2012 μοντελα και τα αντιστοιχα forza. το adv ειναι το πρωτο του ειδους, θα εισαι το πολυ 2 μοντελα πισω σε 10 χρονια. το xmax θα ειναι απλα ενα xmax στο σωρο των μεταχειρισμένων.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν πουλάς σημερα αλλα σε 5-10 χρονια. η χοντα αργει να αλλαξει μοντελα ενω τα xmax αλλαζουν συχνα. κοιτα τωρα τα 2012 μοντελα και τα αντιστοιχα forza. το adv ειναι το πρωτο του ειδους, θα εισαι το πολυ 2 μοντελα πισω σε 10 χρονια. το xmax θα ειναι απλα ενα xmax στο σωρο των μεταχειρισμένων.
    Ούτε το χμαχ αλλάζει συχνά. Φέτος άλλαξε και στην ουσία οθόνη μόνο

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν πουλάς σημερα αλλα σε 5-10 χρονια. η χοντα αργει να αλλαξει μοντελα ενω τα xmax αλλαζουν συχνα. κοιτα τωρα τα 2012 μοντελα και τα αντιστοιχα forza. το adv ειναι το πρωτο του ειδους, θα εισαι το πολυ 2 μοντελα πισω σε 10 χρονια. το xmax θα ειναι απλα ενα xmax στο σωρο των μεταχειρισμένων.
    Αυτό σου εξηγώ ότι σε 1 χρόνο θα πέσει 1 χιλλιαρικο σε 5-10 θα έχει πέσει παραπάνω. Τα Honda adv είναι πολλοί που δεν τα ξερουν γιατί δεν κυκλοφορούν τόσο. Τα xmax τα ξέρουν σχεδόν όλοι είναι μηχανάκια που έχουν απόδειξη την αξία τους και το όνομα και μόνο τους δίνει αρκετή μεταπωλητική αξία. Όσον αφορά το μοντέλο που λες δεν έχει νόημα να κοιτά μόνο τι έχει αλλάξει ανα τις εκδόσεις αλλά κοιτάς και την χρονολογία και ποσό ξύλο έχει φάει. Όποτε το να είσαι 2 μοντέλα πίσω σε 10 χρόνια δεν λέει και πολλά παραμένει ένα σκούτερ 10 χρόνων το οποίο δεν έχει πουλήσει τόσο δεν έχει την εμπιστευτικότητα που έχουν τα xmax άρα που θα στραφείς; Επίσης να ξέρεις και το xmax δεν έχει αλλάξει τόσο όσο νομίζεις. Μια οθονη να εχουν αλλαξει άντε και τα πλαστικά λίγο μέχρι εκεί.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda ADV 350 2022
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2021, 15:23
  2. Honda CBR 125R vs Yamaha YZR 125R1
    από MouzasSierra117 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2013, 15:07
  3. Honda FMX 650 vs Yamaha XT660X
    από Jay El στο forum Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2010, 03:01
  4. honda crf 450r vs honda xr 650r vs yamaha yzf 450
    από Vasilis_250r στο forum Honda
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2010, 12:36
  5. Honda cbf 250 vs Yamaha ybr 250
    από saitis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF