Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Τζουμέρκα- Πάσο Καταφιδίου(ΤΕΤ)- Πάσο Αυτιού 3-9-2023

  1. #16
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Ειλικρινά φιλε respect που πηγες σ'αυτες τις διαδρομες με NC700! Τις εχω κανει και τις δυο, το πασο Καταφιδίου τη 10ετια του 80 με XR250 και το περασμα του Αυτιου το 2015 με Τρανσαλπ 650. Το κατεβασμα απο τον αυχενα του Αυτιου μεχρι τα Θεοδωριανα ητανε πολυ δυσκολο για μεσαια/μεγαλα on-off το 2015 αλλα εχω ακουσει οτι το εχουνε καθαρισει απο τοτε και ειναι πιο βατο.

    Keep travelling and discovering!
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 11/09/2023 στις 09:00.
    " the PouroDuro spirit "

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Από που το κατέβασες ρε τρελέ..

    Φανταστικό υλικό!! Η φωτο που επισύναψε ο George M πρέπει να είναι από τις καλύτερες σε στήσιμο, γωνία λήψης και περιεχόμενο!


  3. #18
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Φανταστικός, για μια ακόμη φορά.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Μαγεία!
    Πολύ ωραίος ρε Μπίλυ!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    μοναδικος κ ατρομητος οπως σε καθε βολτα στα βουνα

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Μπράβο σας για την απόπειρα και φυσικά για την επιτυχία της εξόρμησης. Στο αυτί έχω φάει 2 φορές πόρτα γιατί ο δρόμος είχε πέσει και δεν είχε περάσει το γκρέιντερ ακόμα.

    Τα Τζουμέρκα είναι βουνά μοναδικής ομορφιάς. Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια.

  7. #22
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Μπραβο ρε Βασιλη!!
    Κ στους 2 βασικα!!

    Τελειωνουν οι στοχοι κ μπαινεις σε ακομα δυσκολοτερα μονοπατια...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #23
    Μπράβο ρε φίλε! Καταπληκτικός!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Ειλικρινά φιλε respect που πηγες σ'αυτες τις διαδρομες με NC700! Τις εχω κανει και τις δυο, το πασο Καταφιδίου τη 10ετια του 80 με XR250 και το περασμα του Αυτιου το 2015 με Τρανσαλπ 650. Το κατεβασμα απο τον αυχενα του Αυτιου μεχρι τα Θεοδωριανα ητανε πολυ δυσκολο για μεσαια/μεγαλα on-off το 2015 αλλα εχω ακουσει οτι το εχουνε καθαρισει απο τοτε και ειναι πιο βατο.

    Keep travelling and discovering!
    Γειά σου Γιώργο! Το είχα διαβάσει το ταξιδιωτικό σου πριν κάποια χρόνια και παρόλο που ο δρόμος καθαρίζεται στις κατολισθήσεις, παραμένει μια πολύ ζόρικη διαδρομή και στις δύο πλευρές. Θέλει προσοχή! Ευκαιρία να πας με το Africa στο Καταφίδι τώρα! Είναι απόλαυση!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Από που το κατέβασες ρε τρελέ..

    Φανταστικό υλικό!! Η φωτο που επισύναψε ο George M πρέπει να είναι από τις καλύτερες σε στήσιμο, γωνία λήψης και περιεχόμενο!


    Όταν το τοπίο είναι αυτό πραγματικά δε μπορείς να κάνεις λάθος!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Φανταστικός, για μια ακόμη φορά.

    Να είσαι καλά αδερφέ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μαγεία!
    Πολύ ωραίος ρε Μπίλυ!

    Σε ευχαριστώ Γιάννη να είσαι καλά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    μοναδικος κ ατρομητος οπως σε καθε βολτα στα βουνα
    Σε ευχαριστώ φίλε! Τα βουνά πράγματι απαιτούν σκληράδα από όλους όσους πάνε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μπράβο σας για την απόπειρα και φυσικά για την επιτυχία της εξόρμησης. Στο αυτί έχω φάει 2 φορές πόρτα γιατί ο δρόμος είχε πέσει και δεν είχε περάσει το γκρέιντερ ακόμα.

    Τα Τζουμέρκα είναι βουνά μοναδικής ομορφιάς. Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια.

    Να είσαι καλά φίλε! Από αυτό που κατάλαβα η safe επιλογή είναι Αύγουστο-Σεπτέμβριο ώστε να έχει περάσει το γρέυντερ έστω μια φορά! Ιούνιο που είδα έναν ξένο με Τενερέ δεν πέρναγε με τίποτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μπραβο ρε Βασιλη!!
    Κ στους 2 βασικα!!

    Τελειωνουν οι στοχοι κ μπαινεις σε ακομα δυσκολοτερα μονοπατια...


    Γενικά ο ένας και βασικός στόχος μου έχει ολοκληρωθεί αρκετούς μήνες. Αυτά που κάνω τώρα είναι εξτραδάκια!

    Να είσαι καλά αδερφέ!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Μπράβο ρε φίλε! Καταπληκτικός!

    Σε σκεφτόμουν φίλε τότε που είχαμε ανέβει παρέα! Πόσο χάλι ήταν ο δρόμος που τελικά τον περπατήσαμε! Θα είχαμε ανέβει κορυφή σε κανά 40λεπτο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γειά σου Γιώργο! Το είχα διαβάσει το ταξιδιωτικό σου πριν κάποια χρόνια και παρόλο που ο δρόμος καθαρίζεται στις κατολισθήσεις, παραμένει μια πολύ ζόρικη διαδρομή και στις δύο πλευρές. Θέλει προσοχή! Ευκαιρία να πας με το Africa στο Καταφίδι τώρα! Είναι απόλαυση!
    Καλημερα Billy, να αναφερω οτι καναμε το περασμα του Καταφιδίου την περασμενη Κυριακη με μεγαλη σχετικα ομαδα (7 αναβατες). Ειχαμε σκοπο να κανουμε και το Αυτι, οπως το κανατε και σεις, αλλα μας επιασε μπορα στο κατεβασμα του Καταφιδιου και συνεχισε ολο το απογευμα, οποτε επιστρεψαμε ασφαλτινα απο Ματσουκι και Μπαρο.

    Να αναφερω απλα σε οποιον βλεπει τα βιδεακια του Billy οτι, οπως τα περισοτερα βιδεο και φωτο, δεν αποτυπωνουν με τιποτα τη δυσκολια των περασματων - και το ανεβασμα του Καταφιδιου απο Θεοδωριανα προς τον αυχενα ειναι ΠΟΛΥ απαιτητικο. Στο σχετικο βιδεο του Billy, το κομματι απο το 29' δηλ την πρωτη στανη μεχρι το 30'50" ειναι μαμημενο και εκει ειχαμε εμεις την πρωτη πτωση. Το δε κομματι απο τη δευτερη στανη στο 32'30" μεχρι το 34'30" ειναι απιστευτα μαμημενο και εκει ειχαμε εμεις δυο πτωσεις (οι πτωσεις βεβαια απο αναβατες με μεγαλα μηχανακια και χωρις πολυ μεγαλη εμπειρια στο χωμα).

    Να πω επισης οτι τα ιδια σκυλια μας την πεσανε κι'εμας και ανεβηκαμε αυτο το καραχαλασμενο κομματι στην αρχη με τα σκυλια πισω μας και εκει δεν μπορεις και να κοψεις να τα καλμαρεις - γιατι δεν ξαναξεκινας ευκολα! Βεβαια μετα το ξανακατεβηκαμε για να βοηθησουμε τους αλλους να το ανεβουνε, και ειχαμε δυστυχως και τις πτωσεις.


    Ενα τελευταιο. Ενας φιλος και συνοδοιπορος, καλο τιμονι αλλα χωρις καμια εμπειρια χωματος, ειδε τα βιδεο του Billy σ'αυτο το νημα και μουπε "Θα παρω ενα KLE500, θα το χωματοφτιαξω και θα παω σ'αυτα τα περασματα" Δυστυχως δεν ειναι καθολου ετσι, θελει μεγαλη εμπειρια στο χωμα για ν'ανεβει καποιος εκει.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 23/09/2023 στις 11:46.
    " the PouroDuro spirit "

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Καλημερα Billy, να αναφερω οτι καναμε το περασμα του Καταφιδίου την περασμενη Κυριακη με μεγαλη σχετικα ομαδα (7 αναβατες). Ειχαμε σκοπο να κανουμε και το Αυτι, οπως το κανατε και σεις, αλλα μας επιασε μπορα στο κατεβασμα του Καταφιδιου και συνεχισε ολο το απογευμα, οποτε επιστρεψαμε ασφαλτινα απο Ματσουκι και Μπαρο.

    Να αναφερω απλα σε οποιον βλεπει τα βιδεακια του Billy οτι, οπως τα περισοτερα βιδεο και φωτο, δεν αποτυπωνουν με τιποτα τη δυσκολια των περασματων - και το ανεβασμα του Καταφιδιου απο Θεοδωριανα προς τον αυχενα ειναι ΠΟΛΥ απαιτητικο. Στο σχετικο βιδεο του Billy, το κομματι απο το 29' δηλ την πρωτη στανη μεχρι το 30'50" ειναι μαμημενο και εκει ειχαμε εμεις την πρωτη πτωση. Το δε κομματι απο τη δευτερη στανη στο 32'30" μεχρι το 34'30" ειναι απιστευτα μαμημενο και εκει ειχαμε εμεις δυο πτωσεις (οι πτωσεις βεβαια απο αναβατες με μεγαλα μηχανακια και χωρις πολυ μεγαλη εμπειρια στο χωμα).

    Να πω επισης οτι τα ιδια σκυλια μας την πεσανε κι'εμας και ανεβηκαμε αυτο το καραχαλασμενο κομματι στην αρχη με τα σκυλια πισω μας και εκει δεν μπορεις και να κοψεις να τα καλμαρεις - γιατι δεν ξαναξεκινας ευκολα! Βεβαια μετα το ξανακατεβηκαμε για να βοηθησουμε τους αλλους να το ανεβουνε, και ειχαμε δυστυχως και τις πτωσεις.


    Ενα τελευταιο. Ενας φιλος και συνοδοιπορος, καλο τιμονι αλλα χωρις καμια εμπειρια χωματος, ειδε τα βιδεο του Billy σ'αυτο το νημα και μουπε "Θα παρω ενα KLE500, θα το χωματοφτιαξω και θα παω σ'αυτα τα περασματα" Δυστυχως δεν ειναι καθολου ετσι, θελει μεγαλη εμπειρια στο χωμα για ν'ανεβει καποιος εκει.


    Σε ευχαριστώ Γιώργο και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει τι ακριβώς κάνω τόσα χρόνια και μόνος μου κιόλας. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί όντως τα βίντεο ποτέ δεν αποτυπώνουν το τερέν και τις κλίσεις όπως πρέπει, με αποτέλεσμα πολλοί να πιστεύουν ότι μπορούν να πάνε μέχρι και με Fazer 1000 όπου πάω. Είναι χαρακτηριστική η κουβέντα που είχε γίνει εδώ στο moto.gr πριν κάποια χρόνια όπου κάποιοι επέμεναν ότι μέχρι και με supersport θα μπορούσαν να πάνε όπου πήγαινα εγώ. Προφανώς στα βίντεο φαίνονταν εύκολα όλα αλλά όταν βρεθείς εκεί τα πάντα αλλάζουν.

    Ως άνθρωπος που έχω φάει με το κουτάλι τα βουνά, είτε με τα πόδια είτε οδηγώντας τα, δεν ξεχνάω ποτέ ότι ''δεν υπάρχει τίποτα εύκολο εκ των προτέρων'' Όταν τελειώσεις τη βόλτα αναίμακτα τότε μπορείς να κρίνεις αν ήταν εύκολο ή όχι.

    Στη συγκεκριμένη διαδρομή μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε ζορίστηκα να το ανεβάσω. Είναι σπαστήρι σίγουρα και εννοείται το έβγαλα σιγά σιγά αλλά δεν προβληματίστηκα πουθενά. Έχω κάνει και πιο δύσκολους δρόμους. Σίγουρα όμως είναι πολύ απαιτητικό και προφανώς χρειάζεται εμπειρία στο χώμα με βαριά μηχανάκια.

    Πάντα όρθιος!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Πεσε αυτουνού που θα το κανε με φεηζερχιλια, να κάνει λίγο ψαλίδι γιατί δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 01:35
  2. Βολτα στα Τζουμερκα
    από necromayhem στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 14:32
  3. Καλημέρες Τετ[αρτης
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:38
  4. Τζουμερκα
    από nikoskkk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2005, 20:16
  5. Συνάντηση στα Τζουμέρκα...
    από parji στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF