Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14

    Αγορά πρώτης μηχανής

    Γειά σας παιδιά. Θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας πρώτης μηχανής πέρα από το 125 που έχω τώρα και συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε faser xj600 diversion και μπήκε σφήνα ένα Suzuki bandit 600 1998 -GN77B σε εξαιρετική κατάσταση όπου όμως με προβληματίζει όπως διάβασα σε service manual ότι οι βαλβίδες ρυθμίζονται ανά 12.000 χιλιόμετρα. Είναι μικρό διάστημα και κάθε τόσο στο συνεργείο για μόνο αυτή την δουλειά μου φαίνεται συχνά. Ισχύει αυτή η χιλιομετρική απόσταση; Η κάπου κάνω λάθος εγώ; Περιμένω με αγωνία να με αποσαφήνισετε

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Σίγουρα ρύθμιση ανά 12.000 χλμ ή απλώς έλεγχο? Για ξανακοίτα το.
    Λίγα φαίνονται και καμμία μοτοσυκλέτα δεν απαιτεί ρύθμιση βαλβίδων τόσο κοντά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14
    Η ίδια διαδικασία δεν είναι; Άνοιγμα το καπάκι κεφαλής,από την στιγμή που θα μπει φιλλερ το ίδιο είναι για μένα, θα χρειάζεται να το πηγαίνω συνεργείο. Είναι το εμπόδιο μόνο που δεν κάνω άμεσα την αγορά. Το faser και xjr σχεδόν το ξεχνάς,ενώ το Suzuki με 1-2 βόλτες άντε τραβά συνεργείο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το δικο μου μανουαλ λέει έλεγχο και καθαρισμός(?) ανα 12Κ, ρύθμιση κλπ μόνο αν προκύψει από τον έλεγχο.

    Bandit 600 wva8 (2004)

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14
    Ελενχος λογικά με φιλλερ,οπότε συνεργείο γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου για κάτι τέτοια. Καθαρισμός τι εννοεί δεν κατάλαβα. Αφαίρεση κεφαλής και γυάλισμα σε τορνο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Λάθος μεταφορά δικιά μου.
    Το μανουαλ εχει πινακάκι, στην πρώτη στηλη οι εργασιες που προβλέπονται και στην πρωτη γραμμή τα χλμ. Το σύμβολο που έχει στη γραμμή των βαλβίδων κάτω από τα χλμ σημαίνει αυτό που έγραψα.
    Επειδή το ίδιο σύμβολο χρησιμοποιείται και για άλλες εργασίες, δε σημαίνει ότι γίνονται όλα αυτα οπωσδήποτε.

    Οπότε για βαλβίδες γράψε έλεγχος κάθε 12Κ ΚΑΙ ΑΝ χρειάζεται ρύθμιση.


    Δεν ξέρω τι εργασία απαιτει ο έλεγχος, αν δηλαδή γίνεται εξωτερικά ή πρέπει να βγει η κεφαλή και δεν ξέρω πόσο εύκολα βγαίνει η κεφαλή.
    Για την ιστορία στα 12Κ προβλέπεται και αντικατάσταση των μπουζί τα οποία για να βγουν πρέπει να βγει το ντεπόζιτο. Το ντεπόζιτο πρέπει να είναι όλη η ιστορία, άμα φύγει αυτό γίνονται όλα άνετα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14
    Οπότε την φασαρία αφαίρεσης ρεζερβουάρ δεν την γλιτώνουμε,πάλι καλά που συμπίπτει με τον έλεγχο των βαλβίδων. Με μια επίσκεψη όλες οι δουλειές. Πάλι τα 12000 λίγα δείχνουν αλλά θα ρωτήσω το κόστος για μπουζί,λάδια, φίλτρα,και βαλβίδες πόσο το κοστολόγουν. Και στο faser μου φαίνεται πρέπει να βγεί το ρεζερβουάρ για μπουζί, για το xj600 δεν ξέρω, μάλλον σε όλα τα 4 κυλιδρα δεν γίνεται χωρίς λύσιμο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κοιτα για να ειμαστε και δικαιοι, 4κυλινδρο υψηλόστροφο κοιτάς. Μην περιμένεις να ζηταει συντήρηση όποτε θυμάσαι εσύ. Δεν ειναι τυχαία η συντήρηση τους λιγο πιο τσιμπημένη. Μπορείς να αραιώσεις τους ελέγχους αυξάνοντας την πιθανότητα όμως να γίνει παρτάλι.

    Αλλιώς κοιτάς άλλη κατηγορία. Ειδικά αν σκοπεύεις να γράφεις χλμ και θες να πηγαινεις συνεργείο ακόμα πιο αραιά από μια φορά το χρόνο (σε περίπτωση που τα 12Κ/χρόνο είναι λίγα).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Για ρύθμιση βαλβίδων δεν βγαίνει καμια κεφαλή παιδιά.Αλλά βγάζεις το καπάκι βαλβίδων.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14
    Παιδιά σήμερα πήγα είδα την bandit από κοντά, είναι σε εξαιρετική κατάσταση εξωτερικα τουλάχιστον λες και είναι αμεταχειριστη. Με έκανε τρομερή εντύπωση. Αυτά τα οποία σίγουρα θέλουν αλλαγή είναι τα ελαστικά, μπαταρία ψοφια φυσικά. Την βάλαμε μπροστά δεν ακούγεται κάτι ξένο τουλάχιστον από τα λίγα που γνωρίζω. Έχει ακόμη της γερμανικες πινακίδες γιατί είναι από Γερμανία. Πρόσεξα για σκουριές η τίποτα φθορά από αλάτι η μπιμπικια αλλά πέρα από σκόνη ακόμα και η εργοστασιακή γυαλαδα έχω την εντύπωση ότι έχει. Το μόνο που με προβληματίζει και είναι το μόνο φρένο είναι σε περίπτωση ρύθμιση, συντήρηση και επισκευή είναι τα καρμπυρατέρ. ;. Δεν με ενδιαφέρει πλέον η συχνότητα σέρβις γιατί την είδα και τρελάθηκα. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει κάποιος γνώστης για τα καρμπυρατέρ;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Δώσε μερικά σπεκς ακομα βρε! Γυμνό;

    Στις αλλαγές που ανέφερες να συνυπολογίσεις και τις μπουκάλες μπροστά. Ξεραινονται τα τσιμουχακια με την ακινησια και αρχίζουν οι διαρροές.
    Αν δεν δακρυζουν τώρα είναι θέμα χρόνου να δακρυσουν, ειδικά αν δεν έχει γίνει ποτέ η αντικατασταση τους.
    Αλλά αυτό είναι κάτι που σχεδόν καμια μοτοσυκλέτα δεν το αποφεύγει, πόσο μάλλον όταν στεκεται ακινητη για καιρό.

    Για τα καρμπ θα βασιζομουν σε κάποιο έμπειρο με σουζουκι συνεργειο. Δεν ειναι δα και κανα διαστημικό μηχανακι. Εξαλλου τα καρμπ δεν ειναι ακόμα υπό εξαφανιση.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2023
    Μηνύματα
    14
    Αυτό με τις τσιμούχες του πρόσεξα και εγώ έχει μικρό ραγίσματα αλλά είναι στα πρώτα πρώτα που θα αλλαχτούν μαζί με ελαστικά . Specs είναι το Suzuki bandit 600 1998 μοντέλο γυμνό. Συγκρατήθηκα πάρα πολύ να μην την αγόρασα εκείνη τη στιγμή, είπα ας αποφασίσω με κρύο κεφάλι, αλλά από τώρα την φαντάζομαι στο γκαράζ γυαλισμένη έτοιμη για διασκέδαση. Όπως είπα μόνο τα καρμπυρατέρ σκέφτομαι γιατί είναι κρίμα να στέκεται άψυχη στο γκαράζ χωρίς να υπάρχει σημάδι ζωής. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω κάποια φωτογραφία α´αλλά δεν βλέπω και πως

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF