Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Αγορά σκουτερ 125-150 αξίζει;

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις θέμα κύρους και έχεις κάπου να το κρύβεις το βράδυ, μόνο παπί,και το μεγάλο μόνο για έξω τα ΣΚ.
    Δεν είναι θέμα κύρους αλλά θέμα διαδρομής κάνω 30 χιλιόμετρα την ημέρα και κάποιες φορές βγαίνω και ποτάμι για 30 χιλιόμετρα. Την καλύτερη λύση όλων προσωπικά θεωρώ το cb125 f αλλά δεν έχουν abs πράγμα που δεν διαπραγματεύομαι απο όταν το δοκίμασα

  2. #32
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    CBF125 κατανάλωση αναπτήρας.

    ABS που δεν έχει, τόσο μείον είναι ;

    Στο GTR 150 μου σπάει τα νεύρα που μπαίνει όλη την ώρα…

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Το σιμπι είναι μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα μέτρια, γι'αυτό και συμφέρει!

    Έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση για 500κ αλλά όχι τόσο χαμηλή όσο ενα 125.
    Κάνει μια χαρά ταξιδάκι αλλά όχι τόσο άνετα όσο ενα 700αρι (ή κάτι άλλο με καμιά 20αρια αλογα παραπάνω).

    Χάρη στη μετριότητα αυτή καταφέρνει να συνδυάζει τις 2 χρήσεις (εντός και εκτός πόλης) άψογα.

    Αυτό και μόνο κάνει ανούσια την αγορά σκουτερ/παπιου, είτε για να πέσουν τα καθημερινά κόστη είτε απλά να μη γράφει χλμ το σιμπι. Η απαξίωση δεν αλλάζει και πολύ.
    Δεν θα μου φαινόταν και απίθανο η κατοχή σιμπι και σκουτεροπαπου να κόστιζε στο τέλος παραπάνω απ'ότι το σιμπι μόνο του.

    Οπότε κρατάς αυτό που εχεις και το χαίρεσαι σε όλες τις χρήσεις.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το σιμπι είναι μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα μέτρια, γι'αυτό και συμφέρει!

    Έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση για 500κ αλλά όχι τόσο χαμηλή όσο ενα 125.
    Κάνει μια χαρά ταξιδάκι αλλά όχι τόσο άνετα όσο ενα 700αρι (ή κάτι άλλο με καμιά 20αρια αλογα παραπάνω).

    Χάρη στη μετριότητα αυτή καταφέρνει να συνδυάζει τις 2 χρήσεις (εντός και εκτός πόλης) άψογα.

    Αυτό και μόνο κάνει ανούσια την αγορά σκουτερ/παπιου, είτε για να πέσουν τα καθημερινά κόστη είτε απλά να μη γράφει χλμ το σιμπι. Η απαξίωση δεν αλλάζει και πολύ.
    Δεν θα μου φαινόταν και απίθανο η κατοχή σιμπι και σκουτεροπαπου να κόστιζε στο τέλος παραπάνω απ'ότι το σιμπι μόνο του.

    Οπότε κρατάς αυτό που εχεις και το χαίρεσαι σε όλες τις χρήσεις.
    Έλεγα μήπως δώσω το cb για κάτι μεγαλύτερο αλλά να πάρω ένα καθημερινό πρώτα.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2022
    Μηνύματα
    12
    αναλόγως για τι σκούτερ μιλάμε...θα σου πρότεινα να δεις ένα xmax 150αρι για να τα συνδυάσεις όλα

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Καταρχήν να ξεκαθαρίσεις αν (και πότε) θες να πουλήσεις το σιμπι. Από εκεί ξεκιναμε.

    Το να προχωρήσεις στην αγορά σκουτεροπαπου και ακομα να το σκεφτεσαι αν θες να πουλήσεις το σιμπι ή όχι δεν έχει και τόσο νόημα.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν να ξεκαθαρίσεις αν (και πότε) θες να πουλήσεις το σιμπι. Από εκεί ξεκιναμε.

    Το να προχωρήσεις στην αγορά σκουτεροπαπου και ακομα να το σκεφτεσαι αν θες να πουλήσεις το σιμπι ή όχι δεν έχει και τόσο νόημα.
    Σκέφτομαι απλά το να πουλήσω το cb για κάτι μεγαλύτερο κύριος για πιο άνετο ταξίδι όσο αφορά την άνεση όχι το γκάζι. Για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να εξασφαλίσω ένα μέσο μετακίνησης για να είναι οικονομικό αν αξίζει κάτι τέτοιο η να κινούμε με το μεγαλύτερο ΜΑξ 800 κυβικά

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/02/2013
    Μηνύματα
    35
    Το cb είναι μια καλή χρυσή τομή για την χρήση που κάνεις..αν θες κάπου να ξοδέψεις χρήματα σώνει και καλά επένδυσε σε ένα καλύτερο αμορτισέρ. Με το μικρό σκούτερ ΚΑΙ γενικα με σκουτερ ,όπως προείπαν χάνεις σε ενεργητική ασφάλεια, αναρτήσεις και ποιότητα κύλισης. Αλλιώς πουλά το cb και πάρε κάτι μεγαλύτερο, δεν είναι τόσο σημαντικές οι διαφορές στα κόστη που να δικαιολογούν την ύπαρξη μικρού.

  9. #39
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panoosss Προβολή μηνύματος
    Το cb είναι μια καλή χρυσή τομή για την χρήση που κάνεις..αν θες κάπου να ξοδέψεις χρήματα σώνει και καλά επένδυσε σε ένα καλύτερο αμορτισέρ. Με το μικρό σκούτερ ΚΑΙ γενικα με σκουτερ ,όπως προείπαν χάνεις σε ενεργητική ασφάλεια, αναρτήσεις και ποιότητα κύλισης. Αλλιώς πουλά το cb και πάρε κάτι μεγαλύτερο, δεν είναι τόσο σημαντικές οι διαφορές στα κόστη που να δικαιολογούν την ύπαρξη μικρού.
    Βασικά εγώ, επί της ουσίας, θεωρώ ότι θα υπάρξει και επιβάρυνση κιόλας, το όποιο (μικρό κιόλας) όφελος από τα καύσιμα εξανεμίζεται από τα κόστη συντήρησης 2 μοτό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panoosss Προβολή μηνύματος
    Το cb είναι μια καλή χρυσή τομή για την χρήση που κάνεις..αν θες κάπου να ξοδέψεις χρήματα σώνει και καλά επένδυσε σε ένα καλύτερο αμορτισέρ. Με το μικρό σκούτερ ΚΑΙ γενικα με σκουτερ ,όπως προείπαν χάνεις σε ενεργητική ασφάλεια, αναρτήσεις και ποιότητα κύλισης. Αλλιώς πουλά το cb και πάρε κάτι μεγαλύτερο, δεν είναι τόσο σημαντικές οι διαφορές στα κόστη που να δικαιολογούν την ύπαρξη μικρού.
    Έτσι όπως έχω διαβάσει αυτά που λέτε για κάτι τέτοιο με κόβω . Και αν το αλλάξω για κανένα 800αρι ΜΑξ με κόβω. Και το σημαντικότερο θα. Χάσω σε ενεργητική ασφάλεια μιας και αυτές τις μέρες που ξεκίνησε πάλι η εντομή κίνηση τα χρειάστηκα ουκ ολίγες φορές το γκάζι να φύγω από μια περίεργη κατάσταση

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι απλά το να πουλήσω το cb για κάτι μεγαλύτερο κύριος για πιο άνετο ταξίδι όσο αφορά την άνεση όχι το γκάζι. Για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να εξασφαλίσω ένα μέσο μετακίνησης για να είναι οικονομικό αν αξίζει κάτι τέτοιο η να κινούμε με το μεγαλύτερο ΜΑξ 800 κυβικά
    Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;

    Αν πας για καινούριο, μιλάμε για λίγους μήνες αναμονής. Δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία αγοραπωλησίας. Θα πούλαγα το cb και θα έκανα υπομονή να έρθει το καινούριο.

    Πάντως αν δεν κάνεις πολλά ταξίδια το χρόνο, στη θέση σου δεν θα το πουλούσα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2022
    Μηνύματα
    2
    αν θες ντε και καλά σκούτερ θα σου λεγα να πάρεις ένα 150αρι να είσαι και πιο άνετος στην πόλη. Αν από την άλλη ψάχνεις μηχανή στα κυβικά αυτά θα σου λεγα να κοιτάξεις και το tracer 7 που τα πιάνει όλα και πιο μανιτζέβελο είναι στην πόλη και ωραία αίσθηση έχει στην οδήγηση ώστε να πας και τα ταξίδια σου άνετα

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;

    Αν πας για καινούριο, μιλάμε για λίγους μήνες αναμονής. Δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία αγοραπωλησίας. Θα πούλαγα το cb και θα έκανα υπομονή να έρθει το καινούριο.

    Πάντως αν δεν κάνεις πολλά ταξίδια το χρόνο, στη θέση σου δεν θα το πουλούσα.
    Είμαι 25 θέλω να περάσω και από αλλά μηχανάκια. Το cb καλό χρυσό αλλά με τρώει ο κωλος μου . Εκδρομές κάνω αρκετές ημερήσιες 400-500 χιλιόμετρα και γενικά κανω 3-4 τριήμερα τον χρόνο και οι καλοκαιρινές διακοπές. Έχω βλέψεις και για εξωτερικό επίσης .
    Επίσης είναι το μοναδικό μου όχημα . Τα τριήμερα και οι καλοκαιρινές διακοπές μου γίνονται δικαβαλα

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Είμαι 25 θέλω να περάσω και από αλλά μηχανάκια. Το cb καλό χρυσό αλλά με τρώει ο κωλος μου . Εκδρομές κάνω αρκετές ημερήσιες 400-500 χιλιόμετρα και γενικά κανω 3-4 τριήμερα τον χρόνο και οι καλοκαιρινές διακοπές. Έχω βλέψεις και για εξωτερικό επίσης .
    Επίσης είναι το μοναδικό μου όχημα . Τα τριήμερα και οι καλοκαιρινές διακοπές μου γίνονται δικαβαλα
    Άμα σε τρώει ο κωλος σου,τότε προχώρα,ότι και να σου πούνε εδώ, εσύ θα κάνεις ότι έχεις προαποφασίσει.Προχωρα κι όπου βγεί,πουλεγε και κάποιος άλλος πρόσφατα Στο κάτω κάτω , σίδερα είναι όλα.Αν δεν σου βγεί το πείραμα,τα πουλάς ξανά.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα σκουτερ 125 cc
    από jonnylo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2022, 19:58
  2. Αγορα piaggio fly 150 αξιζει?
    από tasos_ss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:44
  3. Ανάκληση σκούτερ Yamaha XENTER 125 & 150
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2014, 19:42
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF