Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Αγορά σκουτερ 125-150 αξίζει;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191

    Αγορά σκουτερ 125-150 αξίζει;

    Καλημέρα σας , έχω ένα cb500x μοντέλο του 21 όπου έχω κάνει 50κ χιλιόμετρα τα περισσότερα σε εκδρομές αλλά αρκετά από αυτά και στην πόλη. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 125 - 150 σκουτερακι ώστε αργότερα να κάνω μετάβαση σε λίγο μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα 650-800 κυβικά. Αυτά τα κυβικά θα ανεβάσουν πολύ τα κοστοι για καθε μερα και το σκουτερακι 125-150 θα είναι μονόδρομος ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας , έχω ένα cb500x μοντέλο του 21 όπου έχω κάνει 50κ χιλιόμετρα τα περισσότερα σε εκδρομές αλλά αρκετά από αυτά και στην πόλη. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 125 - 150 σκουτερακι ώστε αργότερα να κάνω μετάβαση σε λίγο μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα 650-800 κυβικά. Αυτά τα κυβικά θα ανεβάσουν πολύ τα κοστοι για καθε μερα και το σκουτερακι 125-150 θα είναι μονόδρομος ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    κρατα το 500αρι που τα κανει ολα,αν ομως τοχεις αποφασισει, παρε πρωτα την μεγαλη,και βλεποντας και κανοντας.
    το σκουτερ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 10/09/2023 στις 14:04.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας , έχω ένα cb500x μοντέλο του 21 όπου έχω κάνει 50κ χιλιόμετρα τα περισσότερα σε εκδρομές αλλά αρκετά από αυτά και στην πόλη. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 125 - 150 σκουτερακι ώστε αργότερα να κάνω μετάβαση σε λίγο μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα 650-800 κυβικά. Αυτά τα κυβικά θα ανεβάσουν πολύ τα κοστοι για καθε μερα και το σκουτερακι 125-150 θα είναι μονόδρομος ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Αφού κάνεις 25000 το χρόνο αξίζει
    Κάνε τις πράξεις μόνος σου Βενζίνη σέρβις αναλώσιμα αξία μεταπώλησης και βλέπεις
    Να θυμάσαι όμως κάτι το τι αξίζει είναι σε συνάρτηση του τι κονομάς
    αν δεν είσαι άνετος μη μπλέξεις γιατί τότε δεν αξίζει

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κρατα το 500αρι που τα κανει ολσ,αν ομως τοχεις αποφασισει, παρε πρωτα την μεγαλη,και βλεποντας και κανοντας.
    το σκουτερ.
    Δεν το έχω πάρει απόφαση απλά σαν σκέψη το έχω μιας και μου έχει μπει το μικρόβιο μέσα. Το μόνο παράπονο που έχω με το cb θα ήθελα λίγο παραπάνω γκάζι και χώρο ανάμεσα σε αναβάτη συνεπιβάτη για τα ταξίδια δικαβαλο φορτωμένο. Σαν σκέψη έχω το nc που πάλι κάνει τα πάντα αλλά λέω 25 είμαι ακόμα είναι κρίμα

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αφού κάνεις 25000 το χρόνο αξίζει
    Κάνε τις πράξεις μόνος σου Βενζίνη σέρβις αναλώσιμα αξία μεταπώλησης και βλέπεις
    Να θυμάσαι όμως κάτι το τι αξίζει είναι σε συνάρτηση του τι κονομάς
    αν δεν είσαι άνετος μη μπλέξεις γιατί τότε δεν αξίζει
    Άνετος στην Ελλάδα λίγο δύσκολο . Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι έχει μπει το μικρόβιο πιο πολύ . Το θέμα είναι ποσό αξίζει να εχρις ένα μικρό που χάνεις σε ασφάλεια κάθε μέρα σε σχέση με το cb όπως και επίσης αξίζει να έχεις μια μηχανή να κάθεται και να την βγάζεις τα σκ μόνο ξαι σε ταξίδια ;

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Άποψη μου, γράφε χλμ αβέρτα να βγάλει την επένδυση της η μοτοσυκλέτα. Τα μοτερ αυτά με την απαιτούμενη συντήρηση βγάζουν άνετα 500k χλμ, χωρίς ανάγκη επισκευής.
    Και επίσης σε 2 χρόνια από τώρα μπορεί να αλλάξουν πολλα στην καθημερινότητα σου και κατεπεκταση στην ενασχόληση σου με τα δίκυκλα

    Δεύτερο να παρεις α) αν μπορεις οικονομικά και β) αν σου αρέσει.
    Το τελευταίο είναι το καλύτερο επιχείρημα να αιτιολογήσεις στον εαυτό σου την απόκτηση

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Άποψη μου, γράφε χλμ αβέρτα να βγάλει την επένδυση της η μοτοσυκλέτα. Τα μοτερ αυτά με την απαιτούμενη συντήρηση βγάζουν άνετα 500k χλμ, χωρίς ανάγκη επισκευής.
    Και επίσης σε 2 χρόνια από τώρα μπορεί να αλλάξουν πολλα στην καθημερινότητα σου και κατεπεκταση στην ενασχόληση σου με τα δίκυκλα

    Δεύτερο να παρεις α) αν μπορεις οικονομικά και β) αν σου αρέσει.
    Το τελευταίο είναι το καλύτερο επιχείρημα να αιτιολογήσεις στον εαυτό σου την απόκτηση
    Δεύτερο θα πάρω μόνο αν πάω σε κάτι μεγαλύτερο από το cb και η αν το μεγαλύτερο δεν είναι nc . Δεν έχω καμία τρέλα με καμία παρά μόνο με 2 μηχανές του λίτρου όπου από την άλλη δεν είμαι αυτός που θα κάνει ταξίδια κάθε σκ δεν μου το επιτρέπει το μπατζετ μου. Το nc αν το δούμε ορθολογικά είναι μια περίπτωση πολύ πολύ αξιόλογη, ίσως η πιο αξιόλογη. Αλλά δεν έχω εμπειρία ακόμα από την μηχανή αυτή όπως και επίσης δεν θέλω να χάσω το manual μιας και κατά την άποψη άλλων αυτή η μηχανή αξίζει dct, όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον .Ο λόγος που θα έφευγα από το cb είναι ο μεγαλύτερος χώρος ανάμεσα σεν αναβάτη συνεπιβάτη και λίγο πιο άνετο δε εθνική από άποψη γκαζιού. Δηλαδή να πηγαίνει 140-150 άνετα σε ταξίδι ώστε και στα 120-130 να γουργουρίζει. Εδώ θα μου πεις ε οκ ίσως μπορείς να ταξιδεύεις και με 10-20 χιλιόμετρα πιο λίγα με το cb με 120 και αν θες να ανεβάζεις λίγο ρυθμό και να τον ρίχνεις. Ναι και εδώ ίσως μπαίνει το μικρόβιο για αλλαγή. Από την άλλη λες αξίζει αυτή η μετάβαση; Και έδω έρχεται το ορθολογιστικό κομμάτι μέσα σου που λέει μπα και αν αξίζει είναι μόνο το nc

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Δεύτερο θα πάρω μόνο αν πάω σε κάτι μεγαλύτερο από το cb και η αν το μεγαλύτερο δεν είναι nc . Δεν έχω καμία τρέλα με καμία παρά μόνο με 2 μηχανές του λίτρου όπου από την άλλη δεν είμαι αυτός που θα κάνει ταξίδια κάθε σκ δεν μου το επιτρέπει το μπατζετ μου. Το nc αν το δούμε ορθολογικά είναι μια περίπτωση πολύ πολύ αξιόλογη, ίσως η πιο αξιόλογη. Αλλά δεν έχω εμπειρία ακόμα από την μηχανή αυτή όπως και επίσης δεν θέλω να χάσω το manual μιας και κατά την άποψη άλλων αυτή η μηχανή αξίζει dct, όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον .Ο λόγος που θα έφευγα από το cb είναι ο μεγαλύτερος χώρος ανάμεσα σεν αναβάτη συνεπιβάτη και λίγο πιο άνετο δε εθνική από άποψη γκαζιού. Δηλαδή να πηγαίνει 140-150 άνετα σε ταξίδι ώστε και στα 120-130 να γουργουρίζει. Εδώ θα μου πεις ε οκ ίσως μπορείς να ταξιδεύεις και με 10-20 χιλιόμετρα πιο λίγα με το cb με 120 και αν θες να ανεβάζεις λίγο ρυθμό και να τον ρίχνεις. Ναι και εδώ ίσως μπαίνει το μικρόβιο για αλλαγή. Από την άλλη λες αξίζει αυτή η μετάβαση; Και έδω έρχεται το ορθολογιστικό κομμάτι μέσα σου που λέει μπα και αν αξίζει είναι μόνο το nc
    δεν μπορουμε να σου δωσουμε απαντηση αν δεν μας πεις ποσα χλμ θα κανεις σε ταξιδια και ποσα σε πολη. ενα μικρο μηχανάκι θα σου επιστρέψει τα χρηματα της επένδυσης υπολογίζοντας ποσο λιγοτερη βεζνινη καιει απο το μεγαλο, ποσο χαμηλοτερο κοστος συντηρησης εχει και ποσο χανει αξια το μεγαλο αν του προσθέταμε τα χιλιομετρα του μικρου. ειναι ολοκληρη εξισωση.
    βαλε μεσα στην εξισωση ομως οτι ενα μικρο σκουτερ ειναι πολυ πιο ανετο απο μια μηχανη σε αποστασεις 0-5χλμ. η πιο σημαντικη ερωτηση βασικα ειναι αν στη δουλεια θα πηγαινεις τελικα με το σκουτερ γιατι αν ειναι ετσι ειναι σχεδον βεβαιο οτι αξιζει να εχεις ενα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν μπορουμε να σου δωσουμε απαντηση αν δεν μας πεις ποσα χλμ θα κανεις σε ταξιδια και ποσα σε πολη. ενα μικρο μηχανάκι θα σου επιστρέψει τα χρηματα της επένδυσης υπολογίζοντας ποσο λιγοτερη βεζνινη καιει απο το μεγαλο, ποσο χαμηλοτερο κοστος συντηρησης εχει και ποσο χανει αξια το μεγαλο αν του προσθέταμε τα χιλιομετρα του μικρου. ειναι ολοκληρη εξισωση.
    βαλε μεσα στην εξισωση ομως οτι ενα μικρο σκουτερ ειναι πολυ πιο ανετο απο μια μηχανη σε αποστασεις 0-5χλμ. η πιο σημαντικη ερωτηση βασικα ειναι αν στη δουλεια θα πηγαινεις τελικα με το σκουτερ γιατι αν ειναι ετσι ειναι σχεδον βεβαιο οτι αξιζει να εχεις ενα.
    Ε στα ταξίδια δεν έχω στάνταρ ότι θα κάνω τότε τότε τότε . Γενιξα κάνω βόλτες συχνά πικνα. Και μονοήμερες χοντρικά 1 κάθε μηνα . Μονοήμερες εννοούμε -500 χικιομετρα πήγαινε έλα η και παραπάνω . Εκδρομές δεν μπορώ να ορίσω μπορεί να κανω κανένα σκ καθε 2 μήνες και + οι διακοπές μου το καλοκαίρι . Ιδανικά θα ήθελα και ταξιδια εξωτερικό να κανω σιγά σιγά. Στην δουλειά κάθε μέρα θα πηγαινω με το σκούτερ εννοείται. Είναι περίπου 30 χιλιόμετρα πήγαινε έλα από Κηφησιάς . Επίσης σκέφτομαι και ότι άλλη δουλειά έχω στην Αθήνα καο στα προαστια μήπως χρησιμοποιώ το σκούτερ και εκεί, αλλα μετα το cb θα μένει στο ράφι γιατί θα το έχω μόνο για εκδρομές ενώ ο χαρακτήρας του είναι ένα πολυτάλαντο μηχανάκι .

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ε στα ταξίδια δεν έχω στάνταρ ότι θα κάνω τότε τότε τότε . Γενιξα κάνω βόλτες συχνά πικνα. Και μονοήμερες χοντρικά 1 κάθε μηνα . Μονοήμερες εννοούμε -500 χικιομετρα πήγαινε έλα η και παραπάνω . Εκδρομές δεν μπορώ να ορίσω μπορεί να κανω κανένα σκ καθε 2 μήνες και + οι διακοπές μου το καλοκαίρι . Ιδανικά θα ήθελα και ταξιδια εξωτερικό να κανω σιγά σιγά. Στην δουλειά κάθε μέρα θα πηγαινω με το σκούτερ εννοείται. Είναι περίπου 30 χιλιόμετρα πήγαινε έλα από Κηφησιάς . Επίσης σκέφτομαι και ότι άλλη δουλειά έχω στην Αθήνα καο στα προαστια μήπως χρησιμοποιώ το σκούτερ και εκεί, αλλα μετα το cb θα μένει στο ράφι γιατί θα το έχω μόνο για εκδρομές ενώ ο χαρακτήρας του είναι ένα πολυτάλαντο μηχανάκι .
    για 30χλμ δουλεια εννοειτε αξιζει σκουτερ ΑΝ αγοράσεις μεγαλύτερη μηχανη. οσο εχεις το cb οχι δεν αξιζει. 30χλμ βεβαια δεν ειναι για 125αρι. 200+

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    για 30χλμ δουλεια εννοειτε αξιζει σκουτερ ΑΝ αγοράσεις μεγαλύτερη μηχανη. οσο εχεις το cb οχι δεν αξιζει. 30χλμ βεβαια δεν ειναι για 125αρι. 200+
    Βασικά σκεφτόμουν το sh 150. Ελεγα πρώτα να πάρω αυτό ώστε να μην γεμίζω και το cb άλλο χιλιόμετρα ωστε να πουληθεί πιο εύκολα . Η δεύτερη ερώτηση με ένα 700-800 θα ειναι χαοτική η διαφορά για χρήση στην πόλη;

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας , έχω ένα cb500x μοντέλο του 21 όπου έχω κάνει 50κ χιλιόμετρα τα περισσότερα σε εκδρομές αλλά αρκετά από αυτά και στην πόλη. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 125 - 150 σκουτερακι ώστε αργότερα να κάνω μετάβαση σε λίγο μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα 650-800 κυβικά. Αυτά τα κυβικά θα ανεβάσουν πολύ τα κοστοι για καθε μερα και το σκουτερακι 125-150 θα είναι μονόδρομος ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλησπερα και εδώ...
    για να δεις αν αξίζει οικονομικά πρέπει να υπολογίσεις πόσα χλμ κάνεις στην πόλη και ποσα σε βόλτες και ταξίδια...
    αν τα καθημερινα χλμ της πόλης είναι αρκετά ίσως αξίζει να πάρεις ένα μεταχειρισμένο σκουτεράκι με 1 - 1,5 χιλιαρικο η ακόμα και παπί αν σου αρέσουν.

    όσο για το nc, καλύτερα πήγαινε σε κάτι άλλο... όπως είπες και εσύ είσαι νέος ακόμα για nc

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και εδώ...
    για να δεις αν αξίζει οικονομικά πρέπει να υπολογίσεις πόσα χλμ κάνεις στην πόλη και ποσα σε βόλτες και ταξίδια...
    αν τα καθημερινα χλμ της πόλης είναι αρκετά ίσως αξίζει να πάρεις ένα μεταχειρισμένο σκουτεράκι με 1 - 1,5 χιλιαρικο η ακόμα και παπί αν σου αρέσουν.

    όσο για το nc, καλύτερα πήγαινε σε κάτι άλλο... όπως είπες και εσύ είσαι νέος ακόμα για nc
    κάνω κάθε μέρα τουλάχιστον 30 χιλιόμετρα π πόλη εδώ και 1 μήνα και κάποιες φορές κάποια απλωτα χιλιόμετρα στο ποτάμι

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Εγώ το βλέπω ανάποδα.
    Χρόνο ,σωματική ικανότητα, διάθεση για βόλτες, λίγες οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ υπάρχουν όταν είσαι μικρός.Εκει νομίζω χρειάζεται μηχανάκι να γράφει χιλιόμετρα οικονομικά εύκολα και άνετα.
    Όταν μπαρμαδιασεις παιδιά σκυλιά δουλειά και η βόλτα θα είναι μέχρι Σούνιο η Πάρνηθα με το ζόρι ,τότε την ψάχνεις για ειδικά μηχανάκια.
    Θα έχεις ξεκαθαρίσει και τι θες.
    Σκούτερ δεν βλέπω το λόγο.Εισαι μικρός και τα χιλιόμετρα με μοτοσυκλέτα προσθέτουν εμπειρία που θα χρειαστείς.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ το βλέπω ανάποδα.
    Χρόνο ,σωματική ικανότητα, διάθεση για βόλτες, λίγες οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ υπάρχουν όταν είσαι μικρός.Εκει νομίζω χρειάζεται μηχανάκι να γράφει χιλιόμετρα οικονομικά εύκολα και άνετα.
    Όταν μπαρμαδιασεις παιδιά σκυλιά δουλειά και η βόλτα θα είναι μέχρι Σούνιο η Πάρνηθα με το ζόρι ,τότε την ψάχνεις για ειδικά μηχανάκια.
    Θα έχεις ξεκαθαρίσει και τι θες.
    Σκούτερ δεν βλέπω το λόγο.Εισαι μικρός και τα χιλιόμετρα με μοτοσυκλέτα προσθέτουν εμπειρία που θα χρειαστείς.
    Μιλάω για σκούτερ ώστε να αλλάξω το cb500x με μια μεγαλύτερη. Με αυτή την σκέψη το λέω.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα σκουτερ 125 cc
    από jonnylo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2022, 19:58
  2. Αγορα piaggio fly 150 αξιζει?
    από tasos_ss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:44
  3. Ανάκληση σκούτερ Yamaha XENTER 125 & 150
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2014, 19:42
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF