Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: yamaha xt350 - κανει οχταρια στο δρομο...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55

    yamaha xt350 - κανει οχταρια στο δρομο...

    σημερα οδηγησα χτ350 φιλου στο χωριο σε ασφαλτο κ σε χωματοδρομο ,δεν μου ειχε ξανασυμβει αυτο με οσα μοτο εχω οδηγησει ,κυριολεκτικα χορευει κ κανει οχταρια στο δρομο ,ακομα κ με λιγα χιλιομετρα κ οταν αφηνα το τιμονι ηταν πολυ ασταθες ,σε σχεδον βατο χωματοδρομο με μετριο χωμα το καταλαβαινεις πιο ευκολα ,να παει σε μαστορα πολυ δυσκολο γιατι απεχει 70χιλιομετρα περιπου ,ενεργειες που καναμε σημερα ,βγαλαμε την βιδα της τιμονοπλακας κ εσφιξα λιγο την ροδελα που εχει καποιες εγκοπες με ισιο κατσαβιδι ,υπηρξε καποια βελτιωση γυρω στο 60-70% αλλα παραμένει ...αυριο θα δοκιμασουμε να σηκωσουμε την εμπρος ροδα για να δουμε αν εχει θεμα το λαστιχο η η ζαντα ...σας εχει τυχει κατι παρομοιο κ τελικα τι εφταιγε ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Μηχανάκι 35ετιας όχι οχταρια άλλα 16 άρια θα κάνει.Κοιτα ζάντες και λάστιχα,ακτινολογηση,ζυγοστάθμιση,ρουλεμάν τροχού,και ρουλεμάν λαιμού.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Κοντά στα παραπάνω, και ρουλεμάν/σινεμπλόκ ψαλιδιού....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.464
    Βενζινη του βαζετε η τσιπουρο;
    Τωρα χωρις πλακα,αν δεν εχει ξεβιδωθει κατι επανω,το πιθανοτερο ειναι λαστιχα.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Ξεκινάτε με τα απλά,ελέγξτε κυρίως αν είναι ευθυγραμμισμένοι οι τροχοί μεταξύ του (μην είναι οι τεντωτήρες πίσω ο ένας στο 2 και ο άλλος στο 5! ) και επίσης αν θέλουν ακτινολόγηση.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Βενζινη του βαζετε η τσιπουρο;
    Τωρα χωρις πλακα,αν δεν εχει ξεβιδωθει κατι επανω,το πιθανοτερο ειναι λαστιχα.
    τελικα ΕΦΤΑΙΓΕ το ΓΑΜΗΜΕΝ@ λάστιχο μπροστα ,οταν αγορασε το χτ ο φιλος -ξαδελφος ,του εδωσε ο πωλητης και 1 ακομα xt350 για ανταλλακτικα ,προτου ερθω τωρα στο χωριο ,μου εστειλε στην αθηνα την ζαντα για να βαλω ,νεα σαμπρελα κ νεο ελαστικο μπροστα,βρηκα 1 ολοκαινουργιο απατητο κυριολεκτικα και το αγορασα (15 ευρω) αφου συμφωνησε φυσικα και αυτος αλλα ηταν 15ετιας ??? πηγα την ζαντα σε πασιγνωστο λαστιχαδικο moto στην αθηνα ,εκανε την τοποθετηση σαμπρελα + ελαστικο + ζυγοσταθμιση στην ζαντα κ κολλησε επανω στη ζαντα 3-4 αυτοκολλητα σιδερακια (ξεχναω τωρα πως τα λενε) το λαστιχο του λεω πως το βλεπεις εκει που γυρναγε τον τροχο για να βαλει αυτα τα σιδερακια ,μου λεει απο εξωτερικη εμφανιση αψογο ...του λεω ειναι η φαινεται στραβο ? οχι μου λεει ,δινω 10ευρω οσα μου ζητησε κ φευγω ,την βαλαμε επανω χθες και κυριολεκτικα χορευε στον δρομο -οχταρια εκανε ,πολυ επικινδυνο για οδηγηση ,βαλαμε σημερα επανω το παλιο λαστιχο με την παλια ζαντα που αντικατασταθηκε κ ως μαγειας ΑΜΕΣΩΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ??? η ζαντα παντως φαινοταν πολυ καλη κ οταν σηκωθηκε (με βοηθεια τσιμεντολιθου απο κατω ) για να αλλαχτει η μπροστινη ροδα ,την γυριζαμε με το χερι κ ΔΕΝ φαινοταν ουτε το λαστιχο ουτε η ζαντα να ειναι στραβα...ευχαριστω απαντες
    Τελευταία τροποποίηση από antoncbf; 13/09/2023 στις 11:55.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    παιδια μια πολυ ΓΡΗΓΟΡΗ ερωτηση ,σιγουρα καποιος η καποιοι απο εσας θα ξερουν την απαντηση ,
    η δαγκανα του φρενου με τα τακακια που βιδωνει επανω στην αριστερη μποτα-καλαμι της μοτο ,βιδωνει με 2 ΒΙΔΕΣ ,αυτες οι 2 βιδες ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝ αριστερα η δεξια ?? παρακαλω ας απαντησει καποιος αν γνωριζει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.464
    Αριστερά

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αριστερά
    ευχαριστω ,
    γιατι κ εμεις αριστερα προσπθουσαμε να τις ΞΕΒΙΔΩΣΟΥΜΕ ριχνοντας αφθονο wd40 ,αλλα τιποτα τζιφος ,αν κ πριν 2-3 χρονια ειχε παει σε μαστορα κ αλλαξε υγρα φρενων κ τακακια κ εβαλε γρασο στις 2 αυτες βιδες ,δεν ξεβιδωναν ομως με τιποτα κ γι αυτο μας ταλαιπωρησε παρα πολυ να μπει η αλλη ροδα με επανω την δαγκανα ,αλλιως ηταν παιχνιδακι αν εβγαινε η δαγκανα κ την βαζεις μετα αφου μπει πρωτα η ροδα ,οπως κανουν δηλ. στα συνεργεια κ στα λαστιχαδικα μοτο

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ωραία περνάτε στο χωριό, καλά μαστορέματα !
    when life gets complicated... i ride.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ωραία περνάτε στο χωριό, καλά μαστορέματα !
    δεν θα το ελεγα ...για κηδεια στενου συγγενη πηγα

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    κολλησε επανω στη ζαντα 3-4 αυτοκολλητα σιδερακια (ξεχναω τωρα πως τα λενε)
    Αντιβαρα τα λενε, αλλα τα "αυτοκόλλητα" έχουν (ή έπρεπε να εχουν) καταργηθει εδω και πολυ καιρό..
    (φευγουν ειτε απο κραδασμους ειτε απο υψηλες ταχυτητες..)

    Υ.Γ.
    Και οποιος λαστιχας εδω μεσα (εχω υποψη μου κανα δυο) πεταχτεί και πει το αντιθετο, ειναι οκνηρος και ευδαιμονιστής..
    (βαριεται να παρει την πένσα και να τα πρεσσαρει στην ζαντα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αντιβαρα τα λενε, αλλα τα "αυτοκόλλητα" έχουν (ή έπρεπε να εχουν) καταργηθει εδω και πολυ καιρό..
    (φευγουν ειτε απο κραδασμους ειτε απο υψηλες ταχυτητες..)

    Υ.Γ.
    Και οποιος λαστιχας εδω μεσα (εχω υποψη μου κανα δυο) πεταχτεί και πει το αντιθετο, ειναι οκνηρος και ευδαιμονιστής..
    (βαριεται να παρει την πένσα και να τα πρεσσαρει στην ζαντα..)
    επειδη δεν γνωριζω ,τα αντιβαρα τα βαζουν για την ζαντα ? για το ελαστικο ? η γενικα και για τα 2

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Γενικά και για τα 2 θα μπορούσαμε να πούμε. Όταν τοποθετείς ένα νέο ελαστικό ο τροχός παύει να είναι απόλυτα ζυγοσταθμισμένος, υπαρχει μεγάλη πιθανότητα δηλαδή στη μία του άκρη να είναι "φορτωμένος" κατά μερικά γραμμάρια παραπάνω, τα οποία μπορεί να φαινονται αμελητέα αλλά σε υψηλές ταχύτητες περιστροφής του αυτά μεταφραζονται σε κιλά οπότε και παρουσιάζεται και το γνωστό τρεμουλο λόγω παρακεντρισης.

    Ο λαστιχάς λοιπόν τοποθετεί το Τροχό με το φρέσκοφορεμένο λαστιχο σε έναν αξονα στο μαγαζί του και του δίνει με το χέρι μια ελαφρά περιστροφή. Αν ο τροχός γυρνάει ομαλά και κάποια στιγμή σταματάει πάλι ομαλά τότε είναι οκ (αν και ο μάστορας θα του δώσει μερικές ακόμα για να βεβαιωθει).
    Αν ομως ο τροχός την ώρα που σταματάει κάνει ένα πισωγύρισμα αυτό σημαίνει ότι στο κάτω μέρος του υπάρχει περισσότερη μάζα (η βαλβίδα πιθανόν ή λίγα γραμμάρια ελαστικού παραπάνω) οπότε ο τεχνικός τοποθετεί ένα αντίβαρο στο αντιδιαμετρικό σημείο του τροχού ώστε να αντισταθμισει τη διαφορά.
    Με τον ίδιο τρόπο ξανά τεστάρει τον Τροχό βάζοντας κι άλλα αντίβαρα αν χρειαστεί ώστε τελικά αυτός να περιστρέφεται και να φρενάρει ομαλά.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 14/09/2023 στις 22:08.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ο λαστιχάς λοιπόν τοποθετεί το Τροχό με το φρέσκοφορεμένο λαστιχο σε έναν αξονα στο μαγαζί του και του δίνει με το χέρι μια ελαφρά περιστροφή.
    Μονο αν του εχουν κοψει το ρευμα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 16:57
  2. Καλα να το δω ποτε κατι τετοιο στο δρομο...
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 20:15
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 18:41
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2004, 17:14
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 00:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF