Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Cb650f τύπος λαδιού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10

    Cb650f τύπος λαδιού

    Καλησπέρα στην ομάδα,είμαι κάτοχος ενός cb650f (2015) ,που σύντομα θα χρειαστεί αλλαγή λαδιών.Απο ότι είδα το manual αναφέρει 10-30,αλλά σκέφτομαι μήπως να προτειμησω 10-40 για τα δεδομένα Ελλάδος?Υπάρχει κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου να μου προτείνει αξιολογα λάδια που χρησιμοποίησε και έμεινε ευχαριστημένος?Να σημειώσω ότι η μηχανή θα κινείται στην Κρήτη χειμώνα καλοκαίρι.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theo_93 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα,είμαι κάτοχος ενός cb650f (2015) ,που σύντομα θα χρειαστεί αλλαγή λαδιών.Απο ότι είδα το manual αναφέρει 10-30,αλλά σκέφτομαι μήπως να προτειμησω 10-40 για τα δεδομένα Ελλάδος?Υπάρχει κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου να μου προτείνει αξιολογα λάδια που χρησιμοποίησε και έμεινε ευχαριστημένος?Να σημειώσω ότι η μηχανή θα κινείται στην Κρήτη χειμώνα καλοκαίρι.Ευχαριστω εκ των προτέρων.
    Το τσιμπησες ? αν ναι καλοριζικο.

    Μην βαλεις 10-30, εβαλα στο GTR 150 και με την χρηση που του κανω δεν μου αρεσε το σασμαν (Μοtul 5100 -Motul 7100 και της Honda σε 10-30), μετα απο αυτες τις συντομες 3 δοκιμες το αλλαξα
    σε Bel Ray Thumper 10-40 και ηταν η μερα με την νυχτα, δεν ξερω αυτη τη λυσα στην Honda με το 10-30

    Αξιολογα PAO με Ester 10-40 απο 20-25 το λιτρο.

    Redline
    Torco T4R
    Torco T4SR
    Maxima PRO PLUS+
    Μοtul 300V

    Tα ανω δοκιμασμενα, σε GSXR 1000 και παραπονο δεν ειχα, τα 3 πρωτα απο Λαμπριανιδη - Φραντζη, το ΜΑΧΙΜΑ απο το Αργυρουλη στο Μαρουσι, και το Motul απο τον Χαμπη στο Περιστερι.

    Καλο επισης και φθηνο λαδι - Valvoline SynPower 4T με κανα 10αρικο το λιτρο. API SN συνθετικό

    επίσης Bel Ray Thumper η το EXP στα ημι-συνθετικα

    Και απο φιλους ακουω πολυ καλα λογια για τo IPONE KATANA, νομίζω PAO με Ester και αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 13/09/2023 στις 14:28.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Δεν έχει πίνακα με ιξώδες λαδιου αναλογα θερμοκρασίας ?
    Έχεις το κανονικό manual αγγλικό και το άλλο που λέει πως λύνεις μοτέρ κτλ? Δλδ 2 βιβλία. Η μετεφρασμενο ελληνικό από τον εισαγωγεα?
    Λογικά θα δίνει διαφορετικά ιξώδες για διάφορες θερμοκρασίες-χώρες...

    Το πόσο εύκολα μπαίνουν οι ταχύτητες και πως λειτουργεί το σασμάν δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογής λαδιού,, τι να το κάνεις το βούτυρο σασμάν αν ανοίξεις μέσα και εκκεντροφόροι,βαλβίδες,ρουλεμάν,κύλινδροπιστόνα,κουζ ίνετα είναι φαγωμένα και με γραμμές;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Βάλε αυτό που συνιστά ο κατασκευαστής, κάτι περισσότερο ξέρει.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    75
    Ότι λέει ο κατασκευαστής

  6. #6
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει πίνακα με ιξώδες λαδιου αναλογα θερμοκρασίας ?
    Έχεις το κανονικό manual αγγλικό και το άλλο που λέει πως λύνεις μοτέρ κτλ? Δλδ 2 βιβλία. Η μετεφρασμενο ελληνικό από τον εισαγωγεα?
    Λογικά θα δίνει διαφορετικά ιξώδες για διάφορες θερμοκρασίες-χώρες...

    Το πόσο εύκολα μπαίνουν οι ταχύτητες και πως λειτουργεί το σασμάν δεν είναι βασικό κριτήριο επιλογής λαδιού,, τι να το κάνεις το βούτυρο σασμάν αν ανοίξεις μέσα και εκκεντροφόροι,βαλβίδες,ρουλεμάν,κύλινδροπιστόνα,κουζ ίνετα είναι φαγωμένα και με γραμμές;
    Ερώτηση και θέλω να μου την απαντήσεις ειλικρινά
    Ποσά μοτέρ έχεις ανοίξει μέχρι σήμερα που ζεις.
    Δίχρονα και τετράχρονα , όχι scooter και παπάκια (μοτέρ και μηχανές άνω των 15.000€, άντε βάλε και το NSR που καβάλαγες…)

    Εγώ ποσά μοτέρ έχω ανοίξει , γενική επισκευή μέχρι bottom end σε παρά πολύ πιεσμένα μοτέρ και με παρά πολύ πιεσμένη χρήση (κάτι που δεν θα το κανείς, εκτός και αν έχεις €€€€ από πίσω) και τι έχω δει με ωρο μέτρο και αλλαγή ότι λέει το manual σε αγωνιστική χρήση, είναι στιγμές που αναπολώ τον reinmeister εδώ μέσα…

    Επίσης θέλω να μου γράψεις ποιο λάδι χρησιμοποιείς…

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση και θέλω να μου την απαντήσεις ειλικρινά
    Ποσά μοτέρ έχεις ανοίξει μέχρι σήμερα που ζεις.
    Δίχρονα και τετράχρονα , όχι scooter και παπάκια (μοτέρ και μηχανές άνω των 15.000€, άντε βάλε και το NSR που καβάλαγες…)

    Εγώ ποσά μοτέρ έχω ανοίξει , γενική επισκευή μέχρι bottom end σε παρά πολύ πιεσμένα μοτέρ και με παρά πολύ πιεσμένη χρήση (κάτι που δεν θα το κανείς, εκτός και αν έχεις €€€€ από πίσω) και τι έχω δει με ωρο μέτρο και αλλαγή ότι λέει το manual σε αγωνιστική χρήση, είναι στιγμές που αναπολώ τον reinmeister εδώ μέσα…

    Επίσης θέλω να μου γράψεις ποιο λάδι χρησιμοποιείς…
    δε χρειάζεται να τις μετρήσουμε, ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.

    Peace

  8. #8
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δε χρειάζεται να τις μετρήσουμε, ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.

    Peace
    Δεν είναι versus !

    Απλά και με τον Αντώνη reinmeister και με τον Ηλιοπουλο, electron690, σε οσα είχαν πει έξω δεν έπεσαν, και σε όσα είχαν φτιάξει.

    Δεν θα ξεχάσω στην TEOMOTO όταν ήταν η μηχανήκαρα… που απάντησε σε 636 του 05 (πολιτική μηχανή δρόμου όπως την έβγαλε το εργοστάσιο, μες την εγγύηση)

    Υπεερρρρστοφια κύριοι… και όταν τον ρώτησα έχει βγει ή παρέμβει ο κόφτης ;

    Απάντηση : όχι…

    Τότε αν γουστάρουμε λέει μέγιστη περιστροφή του στροφάλου 14.500…

    Εννοείται ότι την φτιάξανε μέχρι τελευταία βίδα του μοτέρ και συνεχίστηκε η εγγύηση.

    Το λάδι που της βάζανε ήταν αυτό που η TEOMOTO είχε.
    Και ότι έλεγε το manual
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 13/09/2023 στις 18:38.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι versus !

    Απλά και με τον Αντώνη reinmeister και με τον Ηλιοπουλο, electron690, σε οσα είχαν πει έξω δεν έπεσαν, και σε όσα είχαν φτιάξει.

    Δεν θα ξεχάσω στην TEOMOTO όταν ήταν η μηχανήκαρα… που απάντησε σε 636 του 05 (πολιτική μηχανή δρόμου όπως την έβγαλε το εργοστάσιο, μες την εγγύηση)

    Υπεερρρρστοφια κύριοι… και όταν τον ρώτησα έχει βγει ή παρέμβει ο κόφτης ;

    Απάντηση : όχι…

    Τότε αν γουστάρουμε λέει μέγιστη περιστροφή του στροφάλου 14.500…

    Εννοείται ότι την φτιάξανε μέχρι τελευταία βίδα του μοτέρ και συνεχίστηκε η εγγύηση.

    Το λάδι που της βάζανε ήταν αυτό που η TEOMOTO είχε.
    Και ότι έλεγε το manual
    Υπερστροφία, γίνεται και απο κακό κατέβασμα ταχύτητας, ενώ είσαι ήδη στις μέγιστες RPM, χωρίς να βγει κόφτης, χωρίς τπτ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση και θέλω να μου την απαντήσεις ειλικρινά
    Ποσά μοτέρ έχεις ανοίξει μέχρι σήμερα που ζεις.
    Δίχρονα και τετράχρονα , όχι scooter και παπάκια (μοτέρ και μηχανές άνω των 15.000€, άντε βάλε και το NSR που καβάλαγες…)

    Εγώ ποσά μοτέρ έχω ανοίξει , γενική επισκευή μέχρι bottom end σε παρά πολύ πιεσμένα μοτέρ και με παρά πολύ πιεσμένη χρήση (κάτι που δεν θα το κανείς, εκτός και αν έχεις €€€€ από πίσω) και τι έχω δει με ωρο μέτρο και αλλαγή ότι λέει το manual σε αγωνιστική χρήση, είναι στιγμές που αναπολώ τον reinmeister εδώ μέσα…

    Επίσης θέλω να μου γράψεις ποιο λάδι χρησιμοποιείς…
    Η δεύτερη παράγραφος δεν βγάζει νόημα και δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλεις να πεις.

  11. #11
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η δεύτερη παράγραφος δεν βγάζει νόημα και δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλεις να πεις.
    τι δεν καταλαβες ?
    ποσα εχω ανοιξει-βελτιωσει-συντηρηση με ωρες λειτουργιας ?

    Και οτι αποκλειεται να εχω δωσει κοντα στα 50,000 ευρω...

    ο φιλος που ανοιξε το θεμα, ρωτησε αξιολογο λαδι και του εγραψα τα 4 απο τα οποια ειναι αξιολογα.

    Στο GTR 150 δεν αξιζει να του βαζω με 25 ευρω το λιτρο οταν εχει ο κυλινδρος 67ευρω και το πιστονι κομπλε 27 ευρω, τα δικα του της Honda, του κανει και το Thumper της BelRay οπως εκανε στο WR450F και οπως εκανε και το Actevo της Castrol σε 1 φιλο με CRF450 (απλα εκει τα αλλαζαμε στις 3 ωρες)

    την καραμελα οτι λεει το manual, διαβαζεται και αλλιως... εχει το API μαζι με το ιξωδες (το οποιο προτεινει).

    Παλια ειχε και ενα πινακα που ελεγε αναλογα τις θερμοκρασιες περιβαλοντος.

    Και στα KTM λεει Motorex 10-60, και σπανε συστιματικα... το manual ακολουθουν !

    Το οτι ειναι μοτερ πολυ υψηλης αποδοσης και αλλα παρομοια μοντελα απο αλλους κατασκευαστες δεν τα βλεπουν στον υπνο τους, εκει παραγραφεται απο το μυαλο του κοσμου.. και λενε τα ΚΤΜ σπανε...

    και το FMX 650 λεει 10-40 αλλα οταν πιανει το λαδι 120 βαθμους... γινεται νερο. 20-50 και παλι νερο τα βγαζει και θελει καθε 1.000 αλλαγη, βελτιωνεται με ψυγειο λαδιου απο το XR400...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Nsr είχα 3 εν λειτουργία ταυτόχρονα, άνοιγμα πολλες φορές και μέχρι στρόφαλο, επίσης άνοιγμα-δεσιμο μοτέρ tdr250, rd350,aprilia rs250 και rgv, και άλλα, τετράχρονα δεν βάζω καν, ούτε θα κάτσω να θυμίθω, μόνο στη σχολή μηχανικών ανοίξαμε αρκετές. Και μηδέν να είχα ανοίξει είναι λογικό να λέω ότι δεν κρίνεις ένα λάδι από την συμπεριφορά του σασμαν

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Λοιπόν αν κατάλαβα καλά έχεις ανοίξει πολλά μοτέρ και έχεις ξοδέψει πολλά λεφτά και έχεις δει κάποια πράγματα αλλά δεν μας γράφεις τί είδες.

    Πχ άνοιξα δύο μοτέρ από fmx, 10-40 το ένα 20-50 το άλλο και το πρώτο ήταν φθαρμένο.

    Για τις μάρκες και τους τύπους συμφωνώ μαζί σου αλλά από την άλλη δεν νομίζω το μοτέρ του CB να είναι τόσο πιεσμένο που να θέλει λάδι κατηγορίας 300V. Νομίζω και ένα απλό συνθετικό θα κάνει δουλειά.

    Για το κλίμα της Ελλάδας το 10-40 καλύπτει τα περισσότερα υδρόψυκτα μοτέρ πλην ειδικών εξαιρέσεων πχ ΚΤΜ που ανέφερες και εσύ.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    μια κ αναφερεστε σε λαδια ...ευκαιρια να ρωτησω κατι ,την μαρκα weber την εχει χρησιμοποιησει καποιος εδω ? και αν ναι τι συμπερασμα εβγαλε ,καλα - μετρια- η μαπα...

  15. #15
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν αν κατάλαβα καλά έχεις ανοίξει πολλά μοτέρ και έχεις ξοδέψει πολλά λεφτά και έχεις δει κάποια πράγματα αλλά δεν μας γράφεις τί είδες.

    Πχ άνοιξα δύο μοτέρ από fmx, 10-40 το ένα 20-50 το άλλο και το πρώτο ήταν φθαρμένο.

    Για τις μάρκες και τους τύπους συμφωνώ μαζί σου αλλά από την άλλη δεν νομίζω το μοτέρ του CB να είναι τόσο πιεσμένο που να θέλει λάδι κατηγορίας 300V. Νομίζω και ένα απλό συνθετικό θα κάνει δουλειά.

    Για το κλίμα της Ελλάδας το 10-40 καλύπτει τα περισσότερα υδρόψυκτα μοτέρ πλην ειδικών εξαιρέσεων πχ ΚΤΜ που ανέφερες και εσύ.

    ο φίλος ρώτησε για αξιόλογο λάδι, και του έγραψα για τα Redline μαζί με τα Torco,Maxima,MOTUL 300V.

    τα Redline ένα σκαλί πάνω από τα Torco/Maxima/300V.

    Στο WR450F ή YZ450F ή οποίο άλλο MX κάποιος έχει στην κατοχή του …αργά ή γρήγορα θα χαλάσει (τα οποία έχω πληρώσει 4ψηφια νούμερα), και οποίο διαστημολαδο και να του βάλεις… είναι καταδικασμένο.

    Εννοείται το CBF δεν έχει αυτές τις ανάγκες λίπανσης - συντήρησης.

    Ανέφερα παράδειγμα τα KTM, ότι και αυτά τραβάνε τα ζόρια τους…με την ανάλογη σχολαστική συντήρηση που απαιτούν και επίσης την πολύ υψηλή τους απόδοση (κυβικά/ιπποδυναμη) σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    τα Dominator/NX650/XR650L/FMX650 που μοιράζονται τον ίδιο κινητήρα, ο οποίος έχει συμπίεση 8.7:1 (ψόφιος σε σχέση με ένα LC4) και ορυκτέλαιο (ούτε καν ημί συνθετικό) να του βάλεις δεν χαλάει.

    Κεφαλές βγάζουν αυτά, και περνάνε τις 100.000χλμ για πλάκα.
    Το ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα τους είναι ότι είναι αερό ψυχτα και ΔΕΝ έχουν ούτε ψυγείο λαδιού, και κάνουν όλα τα λάδια ΝΕΡΟ…

    Του πρότεινα 4 κορυφαία, μαζί με το 300V.
    Το αν θα τα βαλει ο ίδιος ή κάποιος άλλος είναι θέμα προτίμησης και τσέπης €€€.

    Του έδωσα και 2 επιλογές ακόμα.

    Πάμε τώρα στα το τι έχω πληρώσει

    ZXR 400 R/SP kit πάνω : στρόφαλος τζόγος δεξιά - αριστερά - πάνω - κάτω 1 φορά, έζησε ύστερα από γενική επισκευή με 14.5:1 για πολλά χρόνια.
    Βαλβίδες σπασμένες - σε ρομαντική σχέση με το πιστόνι.
    Σασμάν- φουρκέτες κτλ κτλ..
    Σταμάτησε αυτό το πρόβλημα όταν μπήκαν 2πλα ελατήρια στις βαλβίδες. Κόφτης 15.100 αληθινός

    NSR 250 MC21 SP, Rothmans με τις ζάντες μαγνησίου.
    4 φορές κύλινδρο
    3 φορές στρόφαλο (τζόγος)
    Βελτιώθηκε η ζωή του όταν από τρόμπα λαδιού αλλάξαμε σε 32:1
    Λάδι CASTROL A747

    WR450
    4 φορές σπασμένες βαλβίδες
    1 φορά στρόφαλος τζόγος, + 2 φορές αλλαγή μπιέλα
    1 φορά σασμάν
    Λάδια , Torco T4MX, Maxima , Thumper Bel Ray , Actevo CASTROL

    GSXR 1000 K4 με όλο το κιτ της Yoshimura πάνω, μέχρι και την έλαιο-λεκάνη + την εξάτμιση SBK/BSB
    Το μόνο που του άλλαξα σε θέμα επισκευής ήταν 1 φορά κεφαλή γιατί την κατέστρεψε η MR12 (αλεύρι τελείως)
    Μονάδα ψεκασμού
    Πιστόνια κομπλέ
    Κουζινέτα στροφάλου , λάδια Redline

    Το FMX 650 το 1ο με έκλεισε ένας πανω σε μια στροφή, το 2ο το έχω ακόμα και έχει γυρίσει μια φορά το κοντέρ (λάδι 10-60 DENIKOL) , τελείως normal

    Το CB250 Hornet (4κυλινδρο με γρανάζια για την κίνηση στους εκκεντροφόρους. 10-40 Torco T4R
    Έχει 56K και το αγόρασα με 15Κ εισαγωγής. (Προφανος του είχαν γυρίσει το κοντέρ, γιατί που το είχε ο Ιάπωνας στο γκαράζ και το κοίταγε . Λειτουργεί μέχρι σήμερα έτσι όπως το έβγαλε η Honda (δεν φοράει τίποτα πάνω του)

    Στο δια ταύτα, ανάλογα το ποσό το σκίζεις… πληρώνεις
    Αλεξίσφαιρο μοτέρ δεν υπάρχει.
    Το λάδι το ένα από το άλλο λάδι στο χαλάει λιγότερο.
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 13/09/2023 στις 22:11.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43
  2. Ποσοτητα λαδιου TE 410E 2001
    από X-BIKER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 17:35
  3. ο τυπος ειναι ....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 09:05
  4. μπαίνει ένας τύπος λιώμα
    από afrotwin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 23:20
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF