Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αγορά πρώτου Scooter.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2023
    Μηνύματα
    3

    Αγορά πρώτου Scooter.

    Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι στην φάση του να αγοράσω σκούτερ γιατί η κίνηση στους δρόμους της Αθήνας είναι απάλευτη και απορώ με τον εαυτο μου που δεν το έχω κάνει τόσα χρόνια. Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε δύο μοντέλα, το Sym Joyride 300 και το Piaggio Beverly 300 κυριως λογω των μεγαλων τροχων μπροστα. Να πω οτι το σκουτερ θα κανει κυριως χρηση στο αστικο χαος της αθηνας αλλα μπορει να χρειαστει καποια σκ (τυπου 1 σκ το τριμηνο) να κανει μικρο ταξιδι 160χλμ ΙΣΩΣ και δικαβαλο. Δεν θελω να ξεφυγω σε budget γι αυτο και η τιμη του beverly ειναι ταβανι και δεν θελω να ασχοληθω καν με τα μεταχειρισμένα. Επισης θα ήθελα να ρωτησω αν το κρανος που εχω AGV K1S θα χωραει κατω απο την σελα. Ξερω οτι εχουν χωρο απο κατω για full face αλλα λογω του μεγαλου ογκου του κρανους ρωταω αν εχει καποιος δοκιμασει. Γενικα πιο πολυ με βλεπω προς το Beverly αλλα ο λογος που με κραταει ειναι 1ον γενικα ακουγεται οτι beverly βουτανε αβερτα και 2ον οτι η Piaggio βγαζει προβληματακια. Προφανως το μηχανακι θα φυλασσεται σε γκαραζ με συναγερμους, κλειδαριες κτλπ αλλα ειναι ενας φοβος οσο να ναι. Να πω οτι ειμαι 173 στα 80 κιλα και απο οδηγικη επειρια αρκετα μικρη θεωρω καθως απλα παιρνω 1 φορα τη εβδομαδα το Liberty του αδερφου μου.

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Για το ποιο από τα δύο σκούτερ θα πρέπει να προτιμήσεις θα σου πουν καλύτερα οι κάτοχοι.

    Αυτό που μπορώ να σε συμβουλεύσω είναι ότι αν ο εξοπλισμός σου περιορίζεται στο προαναφερθέν κράνος, θα πρέπει να τον εμπλουτίσεις με μπουφάν, γάντια και μποτάκια τουλάχιστον.

    Τέλος, σχετικά με την εμπειρία που αναφέρεις, κανείς μας δεν ξεκίνησε έμπειρος. Ξεκίνα στο χαλαρό, έχοντας πάντα κατά νου ότι ο κίνδυνος ξεκινά όταν “πάρεις τον αέρα”.
    Επιπλέον, θα σου πρότεινα προτού υιοθετήσεις λάθος συνήθειες, να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2023
    Μηνύματα
    3
    Έχω και μπουφάν και γάντια και μποτάκια τα οποία και αγόρασα για το δίπλωμα απλά θέλω όποτε αφήνω το σκουτερ να μπορώ να αφήνω το κράνος κάτω από την σέλα και να μην το κουβαλάω.

    Το έχω στο νου μου στο κοντινό μέλλον αφού με το καλό γίνει η αγορά να παρακολουθήσω κάποιο σχολείο σε ευχαριστώ πάντως.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.068
    Πήγαινε να τα δοκιμάσεις,και πάρε οποίο σου κάθεται καλύτερα.Εκει θα δεις και σε ποιο χωράει το κράνος.Επισης κοίτα ποιο σε κοπαναει λιγότερο στην μέση, λόγω πίσω ανάρτησης.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ήμουν κάτοχος σκούτερ 350 κυβικών (zontes m310) και πολύ γρήγορα το άλλαξα σε μηχανή (cf moto clx 700)
    Δεν είχα κάποιο θέμα με το σκούτερ αλλά μηχανή δεν ήταν, (βέβαια ίδια δεν είναι και η κατανάλωση αλλά άλλο αυτό).

    Στη θέση σου θα κοιτούσα και τα sr4 της voge καθώς λένε ότι είναι πολύ καλό, με εξαιρετικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης και πολύ καλές πίσω αναρτήσεις.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costamoto Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι στην φάση του να αγοράσω σκούτερ γιατί η κίνηση στους δρόμους της Αθήνας είναι απάλευτη και απορώ με τον εαυτο μου που δεν το έχω κάνει τόσα χρόνια. Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε δύο μοντέλα, το Sym Joyride 300 και το Piaggio Beverly 300 κυριως λογω των μεγαλων τροχων μπροστα. Να πω οτι το σκουτερ θα κανει κυριως χρηση στο αστικο χαος της αθηνας αλλα μπορει να χρειαστει καποια σκ (τυπου 1 σκ το τριμηνο) να κανει μικρο ταξιδι 160χλμ ΙΣΩΣ και δικαβαλο. Δεν θελω να ξεφυγω σε budget γι αυτο και η τιμη του beverly ειναι ταβανι και δεν θελω να ασχοληθω καν με τα μεταχειρισμένα. Επισης θα ήθελα να ρωτησω αν το κρανος που εχω AGV K1S θα χωραει κατω απο την σελα. Ξερω οτι εχουν χωρο απο κατω για full face αλλα λογω του μεγαλου ογκου του κρανους ρωταω αν εχει καποιος δοκιμασει. Γενικα πιο πολυ με βλεπω προς το Beverly αλλα ο λογος που με κραταει ειναι 1ον γενικα ακουγεται οτι beverly βουτανε αβερτα και 2ον οτι η Piaggio βγαζει προβληματακια. Προφανως το μηχανακι θα φυλασσεται σε γκαραζ με συναγερμους, κλειδαριες κτλπ αλλα ειναι ενας φοβος οσο να ναι. Να πω οτι ειμαι 173 στα 80 κιλα και απο οδηγικη επειρια αρκετα μικρη θεωρω καθως απλα παιρνω 1 φορα τη εβδομαδα το Liberty του αδερφου μου.
    Πήγαινε δες και τα δύο. Το Μπέβερλυ έχει καλή ανάρτηση πίσω και μπορείς να κάνεις επέκταση την εγγύηση στα 4 χρόνια.
    Το συμ έχει επίπεδο πάτωμα που είναι βολικό σα φόρτωση για ψωνια

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Δεν κοιτάς και το SH 300... είναι πιο ποιοτικό και από τα δύο που αναφέρεις και σε χρήματα κανένα 300ρι παραπάνω από το beverly αν θυμάμαι καλά...

    εγώ ήμουνα κάτοχος ενός Beverly 300... ευχαριστημένος ήμουνα και στον 1+ χρόνο που το είχα πέρα από την πίσω ανάρτηση που μου χάλασε και την κάλυψε η εγγύηση δεν είχα άλλο πρόβλημα...

    όσο για το αν χωράει το κράνος, όταν πας στις αντιπροσωπείες να το έχεις μαζί σου και να δοκιμάζεις επιτόπου!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Θα έλεγα οποίο σου αρέσει περισσότερο.. τα Beverly είναι πολύ ωραία στημένα (για σκούτερ) και μπορείς να φτάσεις να το διασκεδάζεις κάποιες φορές πέρα από το commuting του πράγματος (στα πλαίσια της κατηγορίας πάντα). Το άλλο έχει "χώρους" και θεωρώ θα είναι πιο ευχάριστο στο 1σκ το τρίμηνο σε βόλτες εκτός Αθήνας.. ίσως μάλιστα φτάσεις να κάνεις περισσότερες βόλτες εκτός μόνο και μόνο για αυτό)..

    Γενικά τα σκούτερ στους άθλιους δρόμους μας, προϋποθέτουν σοβαρούς συμβιβασμός στο θέμα "ανάρτηση"..

    Have fun ότι και αν διαλέξεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    δεν εχω οδηγησει το 300 αλλα εχω το 400. το κρανος οριακα θα χωραει αλλα δοκιμασε το. ο χωρος κατω απο τη σελα ειναι λιγος. το κρανος μπαινει μονο στο πλαι και αφηνει χωρο για γαντια και καμια ζακετα. επισης ο χωρος κατω απο τη σελα ζεσταίνεται πολυ. οδηγικα υποθετωντας οτι ειναι σχεδον ομοια καθως ειναι πρακτικα τα ιδια μηχανακια θα ελεγα οτι ειναι αρκετα καλο και πολυ μαζεμενο. δεν ειναι τυχαιο οτι πουλαει τοσο πολυ σε αυτους που θελουν ενα γρηγορο σκουτερ πολης που να χωραει παντου. τα φρενα ειναι πολυ καλα και η αισθηση κυλισης επισης καλη. οι αναρτησεις -αν ειναι ιδιες 300 και 400- ειναι ΓΤΠ. λενε οτι γενικα εχει καλες αναρτησει και ανετες και μπλα μπλα μπλα. οχι, στο 400 ειναι απλα για τα σκουπιδια. στριβει καλα για σκουτερ αλλα κοπαναει αδιανοητα.
    σαν ποιοτητα ειναι κλασσικο μπεβερλυ. τιποτα φοβερο, μετριο στην καλυτερη.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2023
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις απαντήσεις. Θα ψάξω να βρω να τα δοκιμάσω και τα δυο και θα δω τι μου κάθεται καλύτερα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2022
    Μηνύματα
    7
    αν ψάχνεις scooter για να βρεις την υγειά σου στην πόλη, θα σε πήγαινα σε Nmax ή xmax ανάλογα και το πόσα θες να δώσεις. Δυνατά εργαλεία και τα 2 με χαμηλή κατανάλωση και σταθερά σε στροφές και μανούρες σε στενά

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα πρωτου scooter
    από panlaz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2020, 01:19
  2. Αγορά ηλεκτρικού Scooter
    από eemix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2016, 09:24
  3. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 22:54
  4. Αγορά πρώτου κράνους
    από Amazona86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2014, 23:50
  5. Αγορά πρώτου δικύκλου
    από manydor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 23:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF