Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Μπότα Μποτάκι Δίχαλο

  1. #31
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Έτσι από περιέργεια...τι παραπάνω προστασία προσφέρει ένα συγκεκριμένο μοντέλο που είδα να έχει προταθεί στην αρχή, από ένα "πολιτικό" μποτάκι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fixedratio_20200225124236_dainese_s_germain_gore_tex_black-horz.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	448237

  2. #32
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Το σωστό μοτο-μποτάκι Γιώργο έχει και προστασίες στους αστραγάλους.

    (Αν και για μένα ο όρος μποτάκι και μοτοσυκλέτα είναι οξύμωρο αλλά τέλος πάντων).

  3. #33
    Σήμερα μετά από καμιά 10ρια χρόνια αρμονικής συμβίωσης, οι τουριστικές TCX που είχα, παρέδωσαν οριστικά πνεύμα. Ήδη εδώ και κανένα χρόνο το πλαστικό προστατευτικό στο σημείο επαφής με το λεβιέ ταχυτήτων, όπως και η σόλα είχαν αρχίσει να πολυμερίζονται εμφανώς. Η σόλα δε, είχε χάσει εδώ και καιρό την ελαστικότητά της, με αποτέλεσμα να κάνω ολίγον τι τσουλήθρα. Σήμερα, ααποφάσισε να με εγκαταλείψει μιας και ξεκόλλησε μονοκόμματη . Ήδη έγινε παραγγελία η Eleveit spirit Evo WP από Ισπανία στα 89€

    https://www.outletmoto.com/images/bo...t-evo-wp-1.jpg
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  4. #34
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Σήμερα μετά από καμιά 10ρια χρόνια αρμονικής συμβίωσης, οι τουριστικές TCX που είχα, παρέδωσαν οριστικά πνεύμα. Ήδη εδώ και κανένα χρόνο το πλαστικό προστατευτικό στο σημείο επαφής με το λεβιέ ταχυτήτων, όπως και η σόλα είχαν αρχίσει να πολυμερίζονται εμφανώς. Η σόλα δε, είχε χάσει εδώ και καιρό την ελαστικότητά της, με αποτέλεσμα να κάνω ολίγον τι τσουλήθρα. Σήμερα, ααποφάσισε να με εγκαταλείψει μιας και ξεκόλλησε μονοκόμματη . Ήδη έγινε παραγγελία η Eleveit spirit Evo WP από Ισπανία στα 89€

    https://www.outletmoto.com/images/bo...t-evo-wp-1.jpg
    Τρελή τιμή στα 89...
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η συγκεκριμένη μάρκα έχει αντοχή στον χρόνο;

    Προτιμώ να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να μου βγάλει 10 χρόνια η μπότα, παρά να δώσω 90€ και σε δύο χρόνια να είναι για πέταμα. Το έχω πάθει με παπούτσια (χαμηλής και υψηλής τιμής) και μάλιστα πλέον δεν αγοράζω στοκ, διότι η γήρανση των πλαστικών γίνεται και στο κουτί ή στη βιτρίνα, έστω και με αργό ρυθμό..
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η συγκεκριμένη μάρκα έχει αντοχή στον χρόνο;

    Προτιμώ να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να μου βγάλει 10 χρόνια η μπότα, παρά να δώσω 90€ και σε δύο χρόνια να είναι για πέταμα. Το έχω πάθει με παπούτσια (χαμηλής και υψηλής τιμής) και μάλιστα πλέον δεν αγοράζω στοκ, διότι η γήρανση των πλαστικών γίνεται και στο κουτί ή στη βιτρίνα, έστω και με αργό ρυθμό..
    Οι συγκεκριμένες έχουν αρχική τιμή 259€ και η χαμηλότερη τιμή που τις είχα βρει μέχρι στιγμής, ήταν 155€. Οπότε ο συλλογισμός σου δεν έχει λόγο εξέλιξης...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  7. #37
    Μια μικρή παρένθεση, μιας και η αναφορα του CorpseAlive στην Gaerne με έκανε να κάνω έρευνα αγοράς και τελικά να πάρω ένα ζευγάρι. Οδηγώ χειμώνα-καλοκαίρι με φουλ εξοπλισμό και τα προηγούμενα μποτάκια μετά από 13 χρόνια έκλασαν (φινλανδικά MP-ASU). Αγόρασα πέρσι τα DAINESE York D-WP για όταν βρέχει και μέχρι να βρω τα Gaerne, είχαν ψηθεί τα πόδια μου στην ζέστη για 1 μήνα που τα φόραγα προσωρινά. Τελικά αγόρασα τα Gaerne G.ROCKET (μη gore-tex) και είναι απίστευτα. Φαρδιά, άνετα και με καταπληκτικό αερισμό. Σε μια μικρή μπόρα δεν πέρασε σταγόνα. Σε λίγο που θα αρχίσουν οι ζέστες εδώ Brisbane, ελπίζω να είναι ότι πρέπει. Αν κάποιος ψάχνει να ξέρει ότι τα νούμερα είναι πραγματικά, δηλαδή μην πάρει 45 αν φορά 43,5 ή 44.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	G244300143-P.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	448255
    Dress for the accident, not the ride.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Χρησιμοποιούσα τη χειμερινή περίοδο, για περισσότερα από 8 χρόνια, τα Acerbis Dual Road Waterproof και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Πολύ άνετα, ζεστά, άριστη αίσθηση στην οδήγηση. Ένιωθα τα πόδια μου ζεστά, ακόμα και με θερμοκρασίες κάτω από 5°C. Μειονέκτημα η ποιότητα συγκόλλησης της σόλας, αφού μετά τον τρίτο χρόνο, χρειαζόταν ανά δύο χρόνια να κολλάω το κάθε μποτάκι, εναλλάξ. Είχα αλλάξει και μία φορά τα κορδόνια που κόπηκαν. Αναφέρομαι όμως σε μποτάκια που χρησιμοποιούσα σχεδόν καθημερινά για 7 μήνες τον χρόνο και τα φορούσα όλη τη μέρα στη δουλειά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	acerbis_boots.jpeg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	6,2 KB 
ID:	449688

    Όμως τα χρόνια πέρασαν και είχαν πλέον φθαρεί πολύ, οπότε έχρηζαν αντικατάστασης. Δυστυχώς δεν έβρισκα τα ίδια στην αγορά, οπότε έπρεπε να βρω κάτι άλλο. Ο αντικαταστάτης τους είναι τα Revit Flux H2O.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	flux_h2o.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	26,8 KB 
ID:	449689

    Γράφω πρώτες εντυπώσεις, μιας και χρειάζεται στρώσιμο το μποτάκι, αλλά και να συνηθίσω ο ίδιος στην αίσθησή του. Είναι η πρώτη φορά που παίρνω τέτοιου ύψους μπότες και με ξενίζει λίγο η αίσθηση. Φθάνουν περίπου στο μέσο τη κνήμης, πολύ πιο πάνω από τα καλοκαιρινά και χειμερινά μποτάκια που έχω συνηθίσει. Η σόλα δεν είναι πολύ σκληρή και περπατάς σχετικά άνετα, μόνο η αίσθηση στην κνήμη είναι πρωτόγνωρη. Η πρόσφυση της σόλας προφανώς μου δίνει καλή εντύπωση, σε σχέση με την πολυκαιρισμένη και φαγωμένη παλιά, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με κάτι άλλο καινούριο.

    Εμφανισιακά μου αρέσουν πολύ, ήταν στα σχέδια που πάντα κοιτούσα. Ως μειονέκτημα θα αναφέρω το ύψος-πάχος του μπροστινού μέρους που με δυσκολεύει στην αλλαγή ταχυτήτων προς τα πάνω. Χρειάζεται επιπλέον σκέψη και προσπάθεια για να περάσω το πόδι κάτω από τον ποδομοχλό των ταχυτήτων, ενώ είναι τόσο σκληρό το πάνω μέρος της μπότας, που δεν έχω αίσθηση του μοχλού. Στα θετικά βέβαια πρέπει να συμπεριλάβω την αυξημένη προστασία που παρέχουν (Level 2 | 2 | 2 | 2 | WR certified, EN 13634:2017 standard), η οποία δικαιολογεί κάπως την απώλεια στην άνεση σε σχέση με τα προηγούμενα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Μεγειά τα πατούμενα, να τα χαρείς

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...χρειάζεται στρώσιμο το μποτάκι, αλλά και να συνηθίσω ο ίδιος στην αίσθησή του
    Το ξέρεις ήδη

  10. #40
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιούσα τη χειμερινή περίοδο, για περισσότερα από 8 χρόνια, τα Acerbis Dual Road Waterproof και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Πολύ άνετα, ζεστά, άριστη αίσθηση στην οδήγηση. Ένιωθα τα πόδια μου ζεστά, ακόμα και με θερμοκρασίες κάτω από 5°C. Μειονέκτημα η ποιότητα συγκόλλησης της σόλας, αφού μετά τον τρίτο χρόνο, χρειαζόταν ανά δύο χρόνια να κολλάω το κάθε μποτάκι, εναλλάξ. Είχα αλλάξει και μία φορά τα κορδόνια που κόπηκαν. Αναφέρομαι όμως σε μποτάκια που χρησιμοποιούσα σχεδόν καθημερινά για 7 μήνες τον χρόνο και τα φορούσα όλη τη μέρα στη δουλειά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	acerbis_boots.jpeg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	6,2 KB 
ID:	449688

    Όμως τα χρόνια πέρασαν και είχαν πλέον φθαρεί πολύ, οπότε έχρηζαν αντικατάστασης. Δυστυχώς δεν έβρισκα τα ίδια στην αγορά, οπότε έπρεπε να βρω κάτι άλλο. Ο αντικαταστάτης τους είναι τα Revit Flux H2O.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	flux_h2o.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	26,8 KB 
ID:	449689

    Γράφω πρώτες εντυπώσεις, μιας και χρειάζεται στρώσιμο το μποτάκι, αλλά και να συνηθίσω ο ίδιος στην αίσθησή του. Είναι η πρώτη φορά που παίρνω τέτοιου ύψους μπότες και με ξενίζει λίγο η αίσθηση. Φθάνουν περίπου στο μέσο τη κνήμης, πολύ πιο πάνω από τα καλοκαιρινά και χειμερινά μποτάκια που έχω συνηθίσει. Η σόλα δεν είναι πολύ σκληρή και περπατάς σχετικά άνετα, μόνο η αίσθηση στην κνήμη είναι πρωτόγνωρη. Η πρόσφυση της σόλας προφανώς μου δίνει καλή εντύπωση, σε σχέση με την πολυκαιρισμένη και φαγωμένη παλιά, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με κάτι άλλο καινούριο.

    Εμφανισιακά μου αρέσουν πολύ, ήταν στα σχέδια που πάντα κοιτούσα. Ως μειονέκτημα θα αναφέρω το ύψος-πάχος του μπροστινού μέρους που με δυσκολεύει στην αλλαγή ταχυτήτων προς τα πάνω. Χρειάζεται επιπλέον σκέψη και προσπάθεια για να περάσω το πόδι κάτω από τον ποδομοχλό των ταχυτήτων, ενώ είναι τόσο σκληρό το πάνω μέρος της μπότας, που δεν έχω αίσθηση του μοχλού. Στα θετικά βέβαια πρέπει να συμπεριλάβω την αυξημένη προστασία που παρέχουν (Level 2 | 2 | 2 | 2 | WR certified, EN 13634:2017 standard), η οποία δικαιολογεί κάπως την απώλεια στην άνεση σε σχέση με τα προηγούμενα.
    το ύψος του επιλογέα ρυθμίζεται πολύ ευκολα

    μεγειες

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    το ύψος του επιλογέα ρυθμίζεται πολύ ευκολα
    Θα το αφήσω έτσι για να μπορώ να δικαιολογήσω τη βραδυπορεία στις ομαδικές βόλτες: "Δεν μπορούσα να βάλω δευτέρα."
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα το αφήσω έτσι για να μπορώ να δικαιολογήσω τη βραδυπορεία στις ομαδικές βόλτες: "Δεν μπορούσα να βάλω δευτέρα."

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Συνηθως τέτοιου ειδους μποτες εχουν "toebox" για προστασια δαχτυλων, με αποτελεσμα να ειναι χοντρη η μυτη και να δυσκολευουν την αλλαγη των ταχυτητων. Τα acerbis που ειχες δεν νομιζω να ειχαν. Παρε Nc dct

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μποτα-Μποτάκι Ποιο?
    από haf στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2021, 10:17
  2. Προτεινετε ρε παιδες ενα καλο μποτακι
    από gcrook στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2007, 10:42
  3. Τι προτεινετε για μποτακι?
    από X_NR750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 18:47
  4. Μποτακι...
    από kakofonixx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2006, 02:56
  5. Βοηθηστε οι εχοντες γνωση για on-off μποτα.
    από astaroth2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2006, 07:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF