Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Το νήμα των σύντομων απαντήσεων.

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εδώ λοιπόν θα βάζουμε απορίες 'μικρής κλίμακος' που δεν χρειάζεται να ανοιχτεί ολόκληρο θρεντ γι αυτές.
    Καλή τύχη.
    To δοκίμασα και δεν έπιασε.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Μάλλον το νήμα πρέπει να μετονομαστεί σε ασχετοστ vs everyone γιατί μόνο εγώ βλεπω να πυροβολάω απορίες κατά βάση
    Σκέφτομαι να πάρω μια τύπου action camera φθηνή, ίσα ίσα για την ασφάλεια μου σε περίπτωση που εμπλακώ σε κάποιο ατύχημα ώστε να είναι μια έξτρα δικλείδα. Η ερώτηση μου είναι, σε περίπτωση που καταγράψω κάποιον στο δημόσιο δρόμο να προκαλεί ατύχημα με δική του υπαιτιοτητα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό στοιχείο ή θα υπάρχουν μπλεξίματα;
    Μιλάω για χρήση μέσα στα νομικά πλαίσια και όχι δημοσιοποίηση σε δημόσια δίκτυα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Έχει ενδιαφέρον η ερώτηση σου

    Καταρχάς θα έβαζα υψηλής ευκρίνειας και γρήγορη κάμερα γιατί πιστεύω ότι το αποτέλεσμα για να πάρεις φωτογραφια μιας πινακίδας ενός οχήματος που σε χτύπησε και έφυγε με μια φτηνιάρικη τελικά μπορεί να μην μπορείς να διαβάσεις τίποτα
    Σε γενικό πλάνο οκ θα βλέπεις τι έγινε


    Στο νομικό κομμάτι τώρα
    Προχθές φύγαμε από το σπίτι μου με το δικό μου όχημα και ένας συνεργάτης είχε παρκάρει το αυτοκίνητο του "tesla" από έξω
    Είμαστε στην δουλειά και μου δείχνει από το κινητό του τον σκύλο που είχε κλειστεί έξω από το σπίτι όπως βγήκαμε από το γκαράζ και ήταν κλειστές οι πόρτες και προσπαθούσε να μπει μέσα

    Πήρα τηλέφωνο και άνοιξαν την πόρτα και μπήκε


    Το αυτοκίνητο έχει κάμερες γύρω γύρω
    Εμείς παρακολουθουσαμε τον σκύλο στο κινητό από την κάμερα στην μεριά του συνοδηγού
    Οι κάμερες γράφουν συνέχεια και σε στάση και σε κίνηση
    Του έστειλε μήνυμα το αυτοκίνητο όταν ο σκύλος γύριζε γύρω γύρω από το αμάξι

    Τόσα tesla που κυκλοφορούν παραβιάζουν προσωπικά δεδομένα ? Είναι παράνομα?
    Εσύ γιατί να μην μπορείς να βάλεις ?

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καλημέρα, χρόνια πολλά!

    Αυτό που ξέρω είναι πως ότι βρίσκεται σε δημόσια έκθεση, όχι μόνο σε χαρακτηρισμένο δημόσιο χώρο, είναι
    αντικείμενο θέασης του κοινού.

    Αν κάνω γυμνισμό στον κήπο μου δηλαδή, χρειάζεται άδεια για να είμαι εγώ το θέμα, όχι όμως αν είμαι μέρος του κάδρου.

    Επίσης υπάρχουν τα δικαιώματα της ενημέρωσης, των δημοσίων γεγονότων, της απόδειξης εγκληματικής ενέργειας κ.λπ.
    που καλύπτουν ιδιωτικό χώρο.

    Δεν ξέρω αν οι action cam έχουν λογισμικό που να βολεύει, τέτοιο έχω δει σε κάμερες για καθρέπτη.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Χρόνια πολλά σε όλους και από εμένα, σε γενικές γραμμές βρήκα και ένα άρθρο του Traction αρκετά πρόσφατο πάνω στο θέμα.
    https://traction.gr/nomoi-gia-kamera...da-kai-evropi/

    Οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές, για χρήση σαν καταγραφικό.
    Προσωπικά μου φαίνεται μικρό το κόστος για αυτό που μπορεί να προσφέρει, μια αξιοπρεπής πρόταση μου φαίνεται αυτή:
    https://www.skroutz.gr/s/23460622/Ak...-Othoni-2.html

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Συνάδελφος έχει το κλασσικο bluetooth μοντουλακι για το κράνος με ενσωματωμένη κάμερα. Πολύ έξυπνη και πρακτική λύση, παίζουν αρκετά στην αγορά γύρω στο κατοστάρικο.
    Σκεφτομαι να τσιμπήσω κι εγω ενα.

  7. #37
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα PNG.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	21,7 KB 
ID:	451917

    Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;
    Τελευταία τροποποίηση από yes-u; 29/03/2024 στις 17:55.

  8. #38
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα PNG.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	21,7 KB 
ID:	451917

    Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;
    Καλύτερα οχι

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα οχι
    Οκ, ειχα κι εγώ τις αμφιβολιες μου, απλά θα πάει από Δευτέρα…

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αγόρασε 1 λτ λικουι να κάνεις τώρα την αλλαγή και στην επόμενη πάρε τετράλιτρο μοτουλ να σε βγάλει 2 (παρά κάτι) αλλαγές.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2024
    Μηνύματα
    1
    Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
    Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
    Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
    Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
    Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?

  12. #42
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasosre Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
    Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
    Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
    Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
    Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?
    Η διαφορά είναι αμελητέα, δεν χρειάζεται να κάνεις ροική.
    Καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα PNG.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	21,7 KB 
ID:	451917

    Κύριοι/κυρίες/κύρι@, εχω 2lt από liqui moly και 1lt motul, με τις προδιαγραφές που βλέπετε στις ετικέτες. Μπορώ να τα αναμίξω για να κανω αλλαγή λαδιών;
    Μια χαρά ανακατεύονται.Μην πετάξεις τίποτα,ίδια ρευστότητα,ίδιες προδιαγραφές jaso ma2.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasosre Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
    Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
    Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
    Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
    Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?
    Δεν χρειάζεται ροϊκή.Εφόσον θα βάλεις μεγαλύτερο καρμπ αυτό φτάνει για το έξτρα μείγμα που θα χρειαστεί λόγω του μεγαλύτερου πιστονιού.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasosre Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως να ανοίγω θέμα και είπα να αφήσω εδω την απορία μου μετά από 100.000 χλμ το daytona sprinter 125 έσπασε ένα ρουλεμάν στροφαλου και παμε για ανακατασκευή!
    Μετά από ρεκτιφιε θα γίνει 54mm ο κυλινδρος κάπου στα 130cc θα φτάσει το μηχανάκι! Θα μπει άλλο πιστονι και 24αρι καρμπυρατέρ όλα τα αλλά μαμά και τρόμπα λαδιου δεν την αντί καταστήσαμε!
    Θα πρεπει να γίνει ροικη στην κεφαλή?
    Αξιόπιστο το θέλω και για αυτο δεν άλλαξα πολλα και να δουλευει σωστά..... προσπάθησα να το κρατήσω συντομο!
    Αμα ξέρεις κανεις για την ροικη ή να προσθεση κατι?
    Απο απλη περιεργεια και μονο ,ποσο θα παει η ανακατασκευη (ανταλλακτικα και εργασια)???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΟ Service ΤΩΝ 12000ΧΛΜ...
    από BAD BOY στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:34
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 09:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 19:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 12:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF