Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ματσακονιασμένες αλενόβιδες ...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424

    Ματσακονιασμένες αλενόβιδες ...

    Ειπα να γράψω στο θρεντ με τα σπειρώματα αλλά λέω καλύτερα καινούργιο θρεντ.

    Ματσακονιασμένες αλενόβιδες: η βίδα χαλάει είτε γιατί ο προηγούμενος την έχει σφίξει ΚΔΟΑ, είτε γιατι την έσφιξε με διαλυμένο καρυδακι αλλεν που κληρονόμησε απο τον παππου του, είτε και μπορεί να είναι κολλημένη επειδή ειναι εκεί πολύ καιρό και έχει απο το πολύ ζέστη κρύο έχει κολλήσει.

    Το πρόβλημα χειροτερευει γιατί συνήθως ο επαγγελματίας μάστορας έχει τρόπο να την λύσει και ξαναβάζει πίσω την ταλαιπωρημένη αλενόβιδα αντι να πάρει μια καινούργια με 0,10€, για να παιδευτεί ο επόμενος.

    Νομίζω φαίνεται ποια βίδα δεν ειναι στα καλά της.. Αλλεν 6
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	446264

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hazet.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	446265
    Αυτο φυσικά ειναι (και) αποτέλεσμα της ασχετοσύνης μου που νόμιζα ότι επειδη πήρα καρυδακια αλλεν Hazet, θα έλυναν όλα χωρίς πρόβλημα. Δεν ειναι έτσι.
    Μια χαρά πήδηξε το καινούργιο καρυδάκι και το πρόβλημα το χειροτέρεψα γιατί έβαλα μετα παλμικό νομίζωντας οτι με το τακα τουκα θα λύσει Ποτε παλμικό σε άλλεν!! Το αποτέλεσμα είναι ότι ούτε Wera allen κλειδι έμπαινε, την είχα ρημάξει τη βίδα.

    EDIT: Τωρα θυμήθηκα ότι δοκίμασα και με διάφορα τορξακια 5/16 και το σφυροκατσάβιδο Force. Η βίδα δε μάσαγε τίποτα.

    Πανικοβλήθηκα λίγο γιατί λέω τη γ@μησαμε τώρα, το παρατάω και συζητάω το πρόβλημα. Επομενη μέρα παω για πολεμοφόδια, το σετ εξωλκείς το είχα, Knipex twin grip για να την γραπώσεις (σκύλα δε χώραγε με τιποτα στο σημείο) και καρυδακι σε ιντσες 1/4 (6.3χιλ) μπας και με σφυριες χωνώταν μέσα για να βγάλω τη βίδα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	446266

    Ωραιο εργαλειο η κνιπεξ αλλα γλύστραγε, η βίδα ήταν τόσο κολλημένη που δεν την γράπωνε με τιποτα. Το καρυδάκι 1/4 μπήκε και σφήνωσε καλά με σφυρι και το πήγα σιγά σιγά, γυρνάς λίγο, σφυριά και ξαναγυρνάς. Τιποτα, κλώτσαγε κι αυτο.

    Τελευταίο κανονάκι οι εξωλκείς. Απο πίσω έχει ένα guide που λέει για βίδα Μ8 βάζεις το δεύτερο ή το τρίτο πιο μικρό με αντίστοιχο τρυπάνι. Λεω αν μας σπάσει μέσα ο εξωλκέας την *&^%$με. Εβαλα τον δεύτερο πιο μεγάλο και έκανα και τρύπα τοσο οσο με τρυπάνι γιατί έβρισκε ο εξωλκέας στον πάτο της τρύπας, να εχει χώρο να γυρίσει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	446267

    Εντυπωσιαστηκα απο το πόσο εύκολα βγήκε σε σχέση με την ταλαιπωρια που είχα φάει. Γυριζα τον εξωλκέα με 9αρακι κλειδι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	446268

    Απο ότι διάβασα μετά, οι αλενόβιδες με κεφάλι είναι το εύκολο λέβελ, γιατί έχεις πολλές επιλογές. Αν ειναι καμία φρεζαριστη δυσκολευουν τα πράγματα.
    (συνεχίζεται)
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 17/09/2023 στις 19:29.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Επόμενο εμπόδιο: Αλενόβιδα #8 αυτη τη φορα καρασφιγμένη στην τροχαλία του ιμάντα χρονισμού. Αυτη η βίδα περιλαμβάνεται στο κιτ ιμάντα, αρα όταν μπήκε πριν 6 χρόνια ήταν καινούργια.

    Βαζω το #8 καρυδακι Hazet (καινούργιο, δεν είχε μπει σε βίδα) και πηδάει. Λεω ώπα ρεεεε.

    Ευτυχώς δεν έκανα τα λάθη της προηγούμενης φοράς δηλ παλμικό και κανιβαλισμός της βίδας. Εδω πιάνω το σετακι Wera L Keys που υποτίθεται ειναι μανούλα για τέτοιες περιπτώσεις, του ρίχνω και μια δυο σφυριές να μπει καλά.

    Να μην τα πολυλογώ, η βίδα έλυσε βάζοντας 1 μετρο σωληνα στο αλενόκλειδο, το οποίο ευτυχώς κράτησε. Μανούλα τα κλειδιά αυτά και αξίζουν τα λεφτά τους 100%

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	446269

    Συνοψίζοντας:
    Το #1 ειναι μόλις δεις ότι υπάρχει πρόβλημα, δεν λύνει η βίδα ΣΤΑΜΑΤΑΣ.

    Και μετα συνεχίζεις απο την λιγότερο προς την περισσότερο καταστροφική μέθοδο
    -Ζεσταινεις με φλόγιστρο ή θερμοπίστολο. Δεν έχω εμπειρία με φλόγιστρο, είχα θερμοπίστολο αλλά δεν το δοκίμασα, θα είχα γλυτώσει ταλαιπωρία.
    -Wera L Keys αν χωράνε. Καρυδακι αλλεν σιγα σιγα, σφυριά να μπει καλά, λίγο γύρισμα και ξανα σφυρι.
    -Δοκιμάζεις με τορξ που σφηνώνει στην τρύπα αλλεν και/η σφυροκατσάβιδο (ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ)
    -Την βγάζεις με εργαλείο-σκύλα. Για να μην σπάσεις το κεφάλι, βάζεις μια μύτη αλλεν μέσα στη βίδα να έχει κόντρα.
    -Τρυπανι και εξωλκέας

    Εννοείται ότι πάντα στις αλενόβιδες καθαρίζουμε το "μέσα" με κάτι μυτερό για να μπει το καρυδάκι όλο μέσα, αν δεν μπει όλο να είμαστε προετοιμασμένοι για καταστροφες.

    Αυτα. Και ενα βιντεακι που ξεχώρισα για το θέμα απο τα 10δες που είδα.
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 17/09/2023 στις 19:54.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με ίσιο κατσαβίδι και βαριά σφυρί βαράς μέχρι να γίνει μια αυλάκια στην βίδα, την χρησιμοποιεις σαν κόντρα στήριξη του κατσαβιδιου και με χτυπήματα συνιθος βγαίνουν, άλλη λύση συγκόλληση άλλου κομματιού, σκύλα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τα αλλεν καρυδακια μήπως είναι μαϊμού;
    Σα να τα βλέπω βαμμένα...
    Μήπως έχει τελικά δίκιο ο Αποστόλης που σαν πρώτα βάζει τα βαμμένα μαύρα;
    Πέρα της πλάκας τα θαύμαζα τα Hazet τα χρυσά αλλά δεν πίστευα ότι θα ξεβαφαν!
    Εξωλκεις είχα πάρει από πολύ παλιά, μόνο μια φορά χρειάστηκαν και έβγαλαν τα λεφτά τους.
    Εγω θα προσπαθούσα και με Dremmel να κάνω μια εγκοπή για μεγάλο ίσιο κατσαβίδι και να το στρίψω με γαλλικό κλειδι. Το έχω κάνει και δούλεψε.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τα αλλεν καρυδακια μήπως είναι μαϊμού;
    Σα να τα βλέπω βαμμένα...
    Μήπως έχει τελικά δίκιο ο Αποστόλης που σαν πρώτα βάζει τα βαμμένα μαύρα;
    Πέρα της πλάκας τα θαύμαζα τα Hazet τα χρυσά αλλά δεν πίστευα ότι θα ξεβαφαν!
    Εξωλκεις είχα πάρει από πολύ παλιά, μόνο μια φορά χρειάστηκαν και έβγαλαν τα λεφτά τους.
    Εγω θα προσπαθούσα και με Dremmel να κάνω μια εγκοπή για μεγάλο ίσιο κατσαβίδι και να το στρίψω με γαλλικό κλειδι. Το έχω κάνει και δούλεψε.
    Τα αλλεν τα ειχα παρει μαζι με το σετακι καστανιας Hazet 3/8. Εχω και ενα σετ αλλεν BGS σε 1/2" βεβαια που μη σου πω οτι ειχαν καλύτερο fitment. Και σίγουρα αντεξαν περισσότερο στο ξύλο απο τα Hazet...

    Το χρυσό ειναι επιστρωση Tin για περισσότερη αντοχη υποτιθεται αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσει στα πολλά ζόρια. Εχω και κατι μύτες Bosch PZ2 χρυσες με την ίδια επιστρωση, ειναι οι καλύτερες μύτες που έχω.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Εχω και κατι μύτες Bosch PZ2 χρυσες με την ίδια επιστρωση, ειναι οι καλύτερες μύτες που έχω.
    Το αυτό και από μένα. Και έχω δοκιμάσει πολλές, καμία δεν κράτησε όσο της Bosch..... και σε PZ1 βεβαίως αλλά και Phlips από όλα έχει ο μπαξές μου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    dremel αυλάκι για χοντρό ίσιο κατσαβίδι, μύτη στο παλμικό και πάμε. Αυτές οι βίδες είναι ευκολάκια
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παρόμοια κατάσταση..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_161532_HDR.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	446285

    Αν θυμάμαι καλά η πρώτη βγήκε με την καστάνια και προσοχή.
    Η δευτερη βγήκε με εξωλκέα. Αυτός είναι λίγο πιο χοντρός απ' τους κοινούς και σε αλλεν δε χρειάζετα καν να βάλεις τρυπάνι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_161652_HDR.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	446286

    Την τρίτη δεν την έπιανε καλά ο εξωλκέας και έπρεπε να τρυπήσω αλλά της κάρφωσα ένα τορξ και βγήκε σα χαζή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Pasted image.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	446289

    Η φωτό είναι άθλια αλλά φαίνονται οι υποδοχές που έχουν δημιουργηθεί για τους λοβούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_140131_HDR.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	446287

    Το τορξ δεν παθαίνει τίποτα. Το κάτω μέρος είναι αυτό που ανοίγει υποδοχές για τους λοβούς εκεί που πριν ήταν οι γωνίες του εξάγωνου. Οι λοβοί δεν είχαν ούτε σημάδι χρήσης. Πάντως για καλό και κακό χρησιμοποιώ μύτες 5/16.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_140255_HDR-min.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	446288

    Η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική. Δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε στάδια, ούτε επίπεδα. Μερικές φορές ξέρεις οτι πρέπει να πας απ' την αρχή σε τρύπημα ή να βάλεις στην μπρίζα κανένα ηλεκτρόδιο.

    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Ποτανες αλενόβιδες, μας έχετε καταστρέψει τα καλύτερα εργαλεία!!

Παρόμοια θέματα

  1. Αλενόβιδές
    από Anritsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2007, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF