Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 126

Θέμα: Versys 650 and Valves

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν χαλάει η εσωτερική του αριστερού τότε γιατί δεν χαλάει και η εσωτερική του δεξιού?
    Θα έψαχνα αν τα μπεκ ψεκάζουν το ίδιο αν είναι σε ίδιο σημείο,αποσταση, αν οι αυλοί εισαγωγής είναι ίδιοι και κοιτάνε σε ίδια σημεία, το φιλτροκουτι,,
    Από πού μπαίνει το νερό στο μπλοκ και στην κεφαλή και από που βγαίνει,, από πού μπαίνει το λάδι στην κεφαλή, αν έχει εμπόδια μπροστά πχ κορνα-πλαστικα ο ένας και ο άλλος όχι,
    Διάφορες πχ στον χώρο για λάδι κοντά στις βαλβίδες, γωνία και θέση λαιμων, και γενικά οποιαδήποτε διαφορά μπορει να έχει ο ένας με τον άλλον... αν ήταν μίγμα θα συνέβαινε και στους 2.
    Αν γίνεσαι συνηθος μόνο στον έναν τότε και κάτι άλλο παίζει ρολο
    Λόγω του ότι ο αριστερός (ή ο δεξιός πιο σπάνια) έχει διαφορετική χαρτογράφηση απο τον δεξιό (ή τον αριστερό αντίστοιχα).
    Το γράφω παραπάνω, έχουν διαφορετική χαρτογράφηση ο κάθε κύλινδρος.

    Βλέπεις πολύ φτωχό μίγμα στις χαμηλές στροφές, οριακά πράσινο στις μεσαίες και αντίστοιχα φτωχό στις υψηλές.
    Ο δεύτερος κύλινδρος, που δεν έβλεπα, είχε σημαντικό ποσοστό λιγότερο καύσιμο στο σύνολο με αποτέλεσμα να βράζει εύκολα. (20%-30%)

    Η διαδρομή της ψύξης δεν έχει πρόβλημα όπως δεν έχει και η τρόμπα και αποδεικνύεται εύκολα στα εκατοντάδες που τρέχουν 15 χρόνια τώρα.
    Μεγαλύτερο ψυγείο είναι πάντα κάτι θεμιτό σε πολύστροφους κινητήρες που ξέρεις ότι θα τους πιέζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα
    ειδικά σε θερμότερα κλίματα όπως το δικό μας.
    Δεν μπαίνει λάδι έτσι όπως το θυμάσαι στις κεφαλές από παλαιότερους κινητήρες, είναι νέας τεχνολογίας διαχείριση που εκμεταλλεύεται διαφορετικά
    το λάδι, προσφέροντας μικρότερο συνολικό βάρος κινητήρα.

    Δεν έχει εμπόδια που να διαφοροποιούν την ψύξη στον ένα από τους δύο. Μόνο το ψυγείο είναι μπροστά από τις κεφαλέ με το βεντιλατέρ
    στα αριστερά που αν θέλεις συμψηφίζει την μικρότερη επιφάνεια των εξαγωγών που υφίσταται στα αριστερά. (στρίβουν προς τα δεξιά και οι δύο πολύ σύντομα).
    Ο χώρος των βαλβίδων στην κεφαλή είναι ίδιος δεξιά - αριστερά.

    Οι λαιμοί είναι ίδιοι όπως και κάθε άλλο χαρακτηριστικό της εισαγωγής και στους δύο κυλίνδρους.

    Είναι αποτέλεσμα φτωχού μίγματος και συμβαίνει στον ένα γιατί σε αυτόν έχουμε πολύ φτωχότερο μίγμα.
    Άσχετο αλλά ακόμα και αν στερούσαμε το ίδιο καύσιμο και στους δύο, πάλι ο ένας θα προλάβαινε να ακινητοποιήσει τον κινητήρα
    απλά δεν θα ξέραμε σε ποιόν κάθε φορά γιατί θα ήταν αποτέλεσμα τύχης. Η ζημιά ολοκληρώνεται σε 2-3 κύκλους του κινητήρα
    που καταλαβαίνεις ότι σε στροφές περισσότερες από 3000 είναι θέμα ενός δευτερολέπτου ή λιγότερο.
    (υπάρχουν βίντεο με το φαινόμενο αυτό)

    Γιά όσους διαβάζουν το θέμα γρήγορα:
    Η αναφορά σε "νερό" για το σύστημα ψύξης γίνεται απο συνήθεια.
    Σε κανένα υδρόψυκτο κινητήρα δεν δικαιολογείται ουτε σταγόνα νερού, είναι σκέτο ψυκτικό υγρό.
    Προφανώς τα φτηνά παραφλού είναι αραιωμένα με απεσταγμένο νερό χωρίς άλατα και αυτός είναι ο λόγος που έχουμε αναφορές
    για "εξαφάνιση" (εξάτμιση) των υγρών και ανάγκη για συχνό έλεγχο σε αυτόν τον τύπο κινητήρα.

    Καλύτερα να επιλέγουμε καλής ποιότητας παραφλού που συνήθως έχει την διπλάσια τιμή από αυτή των φτηνών,

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Γράφω μετά από πολύ καιρό στο φόρουμ.

    Είχα πριν 4 χρόνια μια Versys 650 2012 Gen2 (58.000χλμ) που υπεραγαπούσα και έλεγα ότι θα είναι η μηχανή μου για πάντα.
    Δυστυχώς μετά από 2 χρόνια μαζί και ενώ οι συντηρήσεις και τα service γινόντουσαν υπέρ τακτικά και στην ώρα τους μου έσκασε μια βαλβίδα εξαγωγής εν κίνηση και τρύπησε τον έναν κύλινδρο και τον κατέστρεψε (εικόνα και thread sto subreddit Versys) οπότε αναγκαστικά την έδωσα γιατί δεν μπορούσα να μπω στην διαδικασία να ψάχνω για άλλο μοτέρ κλπ.
    Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αγοράσω μια πάλι (από 2019 μοντέλο και μετά) αλλά το όλο περιστατικό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια.
    Έχετε εμπειρία με κάτι παρόμοιο? Θα ήταν συνετό να πάρω μια πάλι ή υπάρχουν ακόμα τα προβλήματα με τις βαλβίδες?

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

    Γιατί να τα φτιάξουν τα προβλήματα με τις βαλβίδες όταν υπάρχει κόσμος που πλήρωσε και ΔΕΝ έμαθε?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Μπορεί ο φίλος να πάρει το Gen 3 και παράλληλα να βάλει 1 Power Commander.
    Να το ρύθμιση σε όλο το φάσμα ωραία και σωστά (έχει πλέον πολλούς).
    Και αν του έρθει να βάλει στο μέλλον μια εξάτμιση , να το ξανά φτιάξει, αν θυμάμαι καλά μπορείς και να σώσεις τους χάρτες σε αρχεία, και με 1 laptop να τον αλλάξεις χωρίς να χρειάζεται να ξανά ρυθμιστή.

    Αυτό με τις βαλβίδες check σε 48.000 δεν το κατάλαβα ποτέ !

    ή 24.000 σε αλλά…

    Που ξέρεις η κάθε εταιρία αν ο οδηγός του πίνει το αίμα και το valve train δουλεύει στο όριο…

    Ειλικρινά ότι να ναι…
    και μη μου πει κανείς ότι στα συνεργεία κάνουν inspection…

    Πρόσφατα ζήτησα στο παπάκι να καθαρίσουν το oil screen, και μου λένε… δεν χρειάζεται στις 24.000
    Λέω η Honda λέει κάθε 12.000 clean…

    Άντε τώρα βγάλε ακρη με αυτή την απάντηση από εξουσιοδοτημένο - κάθετη μονάδα…
    Με τα pc που δεν ξεχωρίζουν τις χαρτογραφίσεις των κυλίνδρων ελέγχεις το ήδη υπάρχον setup.
    Σίγουρα σώζεις το φαινόμενο που συζητάμε μέχρι ενός σημείου αλλά καταλήγεις να καις λίγο παραπάνω καύσιμο
    από αυτό που θα χρησιμοποιούσες αν έφτιαχνες τις χαρτογραφήσεις ίδιες στην ecu με λίγο μικρότερες επιδόσεις
    για τις αντίστοιχες στροφές κάθε φορά.

    Εφόσον είναι επανεγγράψιμη η ecu είναι πολύ καλύτερα (και λίγο πιο οικονομικά) να διορθώσεις τις χαρτογραφήσεις σε αυτήν
    μιας που έτσι και αλλιώς θα μπεις σε αυτήν για να ακυρώσεις μερικές ρουτίνες που αυξομειώνουν το καύσιμο δήθεν για λόγους
    ρύπων και που στην ουσία λειτουργούν ενάντια στην χρήση του κινητήρα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για ποιο λόγο να έβαλαν διαφορετική χαρτογράφηση σε κάθε κυλινδρο? (Εφόσον είναι δικυλινδρο)

    Άρα με αλλαγή προγράμματος η μετατροπή του υπάρχοντος ξεμπερδεψες.. απλά αντιγράφεις την καλή χαρτογράφηση και την βάζεις ίδια στον άλλον κύλινδρο, ίσως και λίγο ποιο πλούσιο. ..φαντάζομαι μόνο στο μίγμα αυτά και ότι δεν έχουν αλλαγές και στο αβάνς...

    Παντός σε τρικυλινρρο 675 που είχα συγκρινει χάρτες ήταν ακριβός ίδιοι σε όλους τους κυλίνδρους.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Συγνώμη παιδιά αλλά νομίζω ότι λάθος μίγμα (φτωχό) οδηγεί σε πειράκια που δεν σπάνε απλά βαλβίδα αλλά καταστρέφουν ουσιαστικά όλο το θάλαμο και το πιστόνι. Εξάλλου η βαλβίδα είναι το πλέον ανθεκτικό εξάρτημα στο θάλαμο και εφόσον έχει αρκετή επιφάνεια επαφής στην έδρα για να ψύχεται δεν μασάει από θερμοκρασία.
    Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι λόγω φτωχού μίγματος για κάλυψη των προδιαγραφών υπήρχε πρόβλημα,
    οι ίδιες προδιαγραφές καλύπτονται και από τα καινούργια που θα έπρεπε να έχουν το ίδιο πρόβλημα το οποίο δεν ισχύει από αυτά που λέτε.
    Νομίζω δηλαδή.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    δεν είχαν πρόβλημα οι βαλβίδες με την θερμοκρασία, οι αυλοί τους έσφιγγαν και τις προλάβαινε το πιστόνι

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
    το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
    συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μια ζωή πατάτες με τα μοτέρ η καβάσω... Ποιος ξέχνα, εκεί, αρχές του '90 τα δικύλινδρα 500αρια που ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν με καταστροφικές συνέπειες; εγώ πάντως, όχι
    Δεν ξέρω αν συνέβαινε και στα λοιπά μοτέρ της εκείνης της εποχής...
    στο ζιζιαρ 1100 να δεις τι τσιμπ... έφαγα
    ανανήψαντας

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Γνωστός με er6,έχει γράψει 150000 χωρίς ανατίναξη με αστεία συντήρηση.
    Άντε βγάλε άκρη.
    Γίνανε και οι Ιάπωνες Ευρωπαίοι στο ποιοτικό έλεγχο,ότι βγάζουν το πουλάνε στο πόπολο.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
    το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
    συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια
    Έχεις δίκιο.. απλά επειδή άλλαξα 2-3 μηχανές μετά την V, καμία δεν μου άρεσε όσο αυτή.. ίσως επειδή ήταν η πρώτη "μεγάλη" μηχανή.. τέλος πάντων.. κοιτάω και το τρέισερ 700 αλλά και το NC που αναφέρεις αν και από κατόχους είτε το αγαπούν ή το μισούν δεν έχει μέση
    Θα το δω.. και πως πάει η αγορά γιατί θέλει σχεδόν 10κ για ένα 650αρι κούτα πλέον..

  11. #26
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
    το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
    συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια
    και το VFR 800 φίλου είχε 240.000χλμ, και μου έλεγε ποσό αξιόπιστη ήταν…
    Και εγώ με το GSXR 1000 δεν θα τα έβλεπα ποτέ, αλλά δεν είχε και γκάζι.

    Αυτό δεν σημαίνει πως είναι ίδιες μηχανές, το ότι έβγαλε το NC 400.000 δεν πάει να πει ότι όλλοι θα αγοράσουν NC και τέλος για τους άλλους.

    Γιατί αν ήταν μέτρο σύγκρισης, η ΚΤΜ έπρεπε να τα χαρίζει…

    Είχε που είχε θέμα με τον LC4, LC4 High Flow… και στα 690 που πλέον δεν βάζεις στο πλαίσιο λάδι… σε ένα άρθρο μηχανικός της ΚΤΜ έλεγε : μοτέρ πολύ υψηλής απόδοσης με την ανάλογη συντήρηση που απαιτεί από τον χρήστη της.
    Αν το πάμε έτσι και τα Dominator μοτέρ γύρισαν 2 φορες το κοντέρ και οδηγοί που ξέρω δεν αλλάζουν λάδια…αλλά συμπληρώνουν ακόμα μέχρι σήμερα


    Οι άλλοι δεν πρέπει να πουλάνε μηχανές ?

    ο φίλος λέει, γουστάρω Versys για το Χ/Ψ λόγο… ΟΚ…
    Το αν θα βγάλει πρόβλημα η όχι και το Gen 3, είπα :

    Αν δεν τραβάς τα αυτιά σε 1 μοτέρ και το πας κυριλέ, θα λες είναι αξιόπιστο κύριοι, χωρίς να ξέρεις όμως τι θα λέει αν του πίνεις το αίμα.

    εδώ μέσα έγραφε κάποτε μέλος που έσπασε το μοτέρ σε ταξίδι στο εξωτερικό (πάλι καλά που δεν σκοτώθηκε)

    Και εδώ μέσα έχω αναφέρει πολλές φορες ότι σε κούτα 636 κάρφωσε βαλβίδες μέσα στην εγγύηση… και όλα τα service πριν της ώρας τους
    Το πήγαμε ΤΕΟΜΟΤΟ…
    Απάντησε η μηχανικαρα… Υπερστροφια κύριοι (έλα… και εμείς το πήραμε να το πηγαίνουμε σαν scooter…)
    Και όταν τον ρώτησα έχει παρέμβει ο κόφτης, έχει μπει άλλη χαρτογράφηση , δεν έχει λάδι κτλ κτλ κτλ
    Απάντησε : ΟΧΙ

    τότε άμα γουστάρω το πάω 16.500 σε όχημα RR (Race to Ready) όση ώρα θέλω (για φαντάσου να κάρφωνε με 250+)

    Εν συντομία με 1 δικηγόρο και μια αγωγή, όχι μόνο το έφτιαξαν… ζήτησαν και συγνώμη.

    Το έχω πει πολλές φορες, τα Japan πέθαναν (πρέπει να πουλάνε μηχανές… και όχι πήρα 1 για 20 χρόνια) και κόβουν μοτέρ με το κιλό.
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 20/09/2023 στις 22:10.

  12. #27
    Εμένα πάντως έκλεισε 17 απροβληματιστα χρόνια καθημερινης χρήσης το versys μου και παραμένει εξαιρετικό σε όλα του

  13. #28
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο.. απλά επειδή άλλαξα 2-3 μηχανές μετά την V, καμία δεν μου άρεσε όσο αυτή.. ίσως επειδή ήταν η πρώτη "μεγάλη" μηχανή.. τέλος πάντων.. κοιτάω και το τρέισερ 700 αλλά και το NC που αναφέρεις αν και από κατόχους είτε το αγαπούν ή το μισούν δεν έχει μέση
    Θα το δω.. και πως πάει η αγορά γιατί θέλει σχεδόν 10κ για ένα 650αρι κούτα πλέον..
    αφου σου αρεσει το versys κοιτα και το cfmoto 700 mt...ιδια πλατφορμα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάντως έκλεισε 17 απροβληματιστα χρόνια καθημερινης χρήσης το versys μου και παραμένει εξαιρετικό σε όλα του
    Φαντάζομαι είναι το gen 1 που όντως ήταν σκυλία, μακάρι να την είχα και εγώ ακόμα

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    αφου σου αρεσει το versys κοιτα και το cfmoto 700 mt...ιδια πλατφορμα
    Το έχω τσεκάρει, φοβάμαι την μεταπωλητική αξία του και τυχόν παιδικές ασθένειες, κατα τα άλλα φαίνεται πολύ καλό.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF