Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 126

Θέμα: Versys 650 and Valves

  1. #46
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Επίσης, να μην το οδηγάτε Τρίτες πριν απο Champions League αγώνα και πάντα μα πάντα 21 λεπτά μετά το προτελευταίο διάλλειμα για διαφημίσεις του "Σασμού", σε περίπτωση που βρεθείτε στην ανάγκη να οδηγήσετε βράδυ.
    The mountain is you

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα υπήρχε(ει) στις πρώτες 2 γεννιές, στα της 3ης γεννιάς είναι σχεδόν μηδαμινά τα κρούσματα. Γενικά σαν συμβουλή απο 2 αντιπροσωπείες που είχα παει για service είναι κυρίως η σταθερή ταχύτητα στα ταξίδια όσον αφορά τις στροφές δηλαδή να παίζεις 500 στροφές πάνω και μετά απο λίγο 500 στροφές κάτω και φυσικά να μην το φτάνεις στα κόκκινα για ώρα..
    Κοίτα σε ένα ταξίδι γενικά το κάνω αυτό που λες, αλλά επειδή η μοτο προορίζεται για 85% πόλη ( 44 χλμ καθημερινά πηγαινε-έλα) και 15% έξω θα υπάρχουν τα ζορισματα.
    Δεν το γλιτώνω το 350αρικάκι μου φαίνεται. Τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η επισκευή/διόρθωση;

  3. #48
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νέοι χάρτες (2) για το μίγμα, ένας για κάθε κύλινδρο και αν είσαι τυχερός* και τις αναμονές αισθητήρων Λ στις εξαγωγές.
    Νέος χάρτης απόκρισης των πεταλούδων αέρα και ακύρωση όλων των ρουτινών περιορισμού.
    Αν θέλεις ανεβάζεις και τον κόφτη 500 στροφές.


    * αν δεν είσαι έχουν ~60ε

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Αυτό είναι το λεγόμενο ecu flash που λένε οι χωριανοί του εξωτερικού;
    Τις 500 + στο στροφόμετρο για την ώρα σίγουρα όχι, ερχόμενος από 125 κ.ε.κ. και 15 άλογα+ 3 μηνες αποχή από οτιδήποτε έχει 2 ροδες μάλλον ζώνη αγνότητος χρειάζομαι περισσότερο.
    Άντε και καμια πάνα μή λερώσω τα βρακιά μου

    Αν έχει κάποιος να προτείνει αντιπροσωπεία ή συνεργείο που να έχει εμπειρία για αντίστοιχη εργασία κάντε ένα κοπο και στειλτε προσωπικό

  5. #50
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν αρκούν για να λερώσεις βρακιά. Μη σε ανησυχεί.
    Αυτές οι αλλαγές θα σου δώσουν καλύτερη λειτουργία και ελάχιστα περισσότερη δύναμη.

    Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι προτιμά πιο ροπάτο δούλεμα, δύναμη πιο χαμηλά και μικρότερη τελική (μαξ 200χλμ/ωρα)
    υπάρχουν οι εκκεντροφόροι από τα versys που δίνουν λιγότερες μοίρες ταυτόχρονο άνοιγμα στις βαλβίδες μεταφέροντας την μέγιστη ροπή
    2000rpm κάτω.
    Πολύ ωραίοι και αυτοί και φθηνοί.
    Οι εκκεντροφόροι όμως χρειάζονται τα δικά τους καβαλέτα αν έχουν λειτουργήσει και αυτό θα ανεβάσει λίγο τα εργατικά.

    Αυτές οι "ρυθμίσεις" από το εργοστάσιο έγιναν για απλό λόγο:

    Στην kawasaki ήταν σίγουροι πως ο κινητήρας και τα πλήρη και πρωτότυπα σχέδια των τεσσάρων μοντέλων
    θα σαρώσουν προτείνοντας πιο μικρές, απολαυστικές μοτό με λιγότερα έξοδα.

    Οι ευρωπαίοι της ευγενούς άμιλλας, της ηθικής, οι προτεστάντες, νόμιζαν πως θα τους καθυστερούσαν αν όχι απέκλειαν
    με στημένα όρια ρύπων κάτω από τα εξαιρετικά δεδομένα των kawa που στην ουσία χρησιμοποιούσαν έναν κινητήρα 3ης ή 4ης
    γενιάς με σώματα ψεκασμού που παραμένουν μέχρι σήμερα.

    Δεν υπήρχε περίπτωση να ρισκάρουν την επιτυχία της εικοσαετίας. Περιόρισαν οριακά τα καύσιμα, πήραν έγκριση και βγάλτε τα ματάκια σας
    με αυτούς που ψηφίζετε..

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Ένα μπουζί πιο ψυχρό,να πέσει λίγο η θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης υπάρχει στο εμπόριο για αυτόν τον κινητήρα;

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Κυρίως για λόγους ασφαλείας θέλω να ασχοληθώ με το θέμα, όπως είπα δεν έχω πάρει καν το μηχανάκι στα χέρια μου για να ξέρω τι μου αρέσει και τι θα θελα να αλλάξω . Είμαι σίγουρος πάντως οτι τα ταπεινά 70 αλογάκια που βγάζει η πράσινη γριέτζω μπορούν να με ικανοποιούν για πολύ καιρό.
    Τι μπλέξιμο ρε παιδιά, μια διαβαζω για ανοχή, μια διαβάζω για μίγματα.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 15/01/2024 στις 20:09.

  9. #54
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    δεν υπάρχει ταπεινότητα σε αυτό το νούμερο
    Τόσα ήταν όπως το είχαν σκεφτεί, μετά άλλαξαν γιατί τους είπαν οι άλλοι ότι άλλαξαν τα όρια.

    Ποιές ανοχές; δεν τίθεται θέμα, αν βράζει συχνά ο μηχανικός βλέπει την καταπόνηση αν το προλάβεις και προτείνει.
    Ίδιες είναι όλες και κτυπάνε οι εσωτερικές εξαγωγής του κυλίνδρου που έχει το φτωχότερο μίγμα.

    Φαίνεται και από πάνω στους εκκεντροφόρους η διαφορά θερμοκρασίας που αναπτύσσεται.

    @Tallyban: νομίζω φοράει τα πιο ψυχρά που παίζουν. τα 9 αν δεν κάνω λάθος.

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Φαντάζομαι μπορεί να δει ο μηχανικός που θα την ελέγξει τη χαρτογράφηση ΜΠΑΣ και παρ'ελπίδα έχει διορθωθεί ήδη.
    Άντε γιατί με βλέπω να μαθαίνω στις γάτες να παίζουν καστανιέτες συνοδεία με εμένα στην κιθάρα και βουρ για πλατεία συντάγματος συμπληρωματικά μεροκάματα να βγουν τα έξοδα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.
    +650 για τον κονιδη, ειδικός
    Και εγώ εκεί το πήγαινα το er
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  12. #57
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.
    +1 Για Κονίδη είναι εξαιρετικός επαγγελματίας
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #58
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μπορεί να δει ο μηχανικός που θα την ελέγξει τη χαρτογράφηση ΜΠΑΣ και παρ'ελπίδα έχει διορθωθεί ήδη.
    Άντε γιατί με βλέπω να μαθαίνω στις γάτες να παίζουν καστανιέτες συνοδεία με εμένα στην κιθάρα και βουρ για πλατεία συντάγματος συμπληρωματικά μεροκάματα να βγουν τα έξοδα.
    Δεν γίνεται να μην στο πουν αν το έχουν κάνει.
    Χρειάζεται να μπορεί να βλέπει και να διαμορφώνει κάθε τι στον εγκέφαλο
    δεν ξέρω τι μπορεί να δει με διαγνωστικό.

    Μπορεί να βλέπει ότι δεν λειτουργούν οι ρουτίνες περιορισμού.

    Μην πανικοβάλλεσαι, χειμώνας είναι ακόμα

    Αν δεν το πιέζεις πολύ, είσαι τυπικός με την συντήρηση θεωρώ ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες.
    Ελέγχεις την τρόμπα πολύ εύκολα και την κάνεις καινούρια, σκέτο παραφλού χωρις απιονισμένο νερο.
    Ελέγχεις να είναι καθαρό το φίλτρο αέρα. Κλείνεις μόνος εύκολα το pair και βάζεις ένα jumper για τον αισθητήρα Λ.
    Μπορείς να βάλεις τα ψυγεία των 636 και zx10 με ~100ε ή κάποιο διπλό χειροποίητο >180ε.

    Οι βαλβίδες ελέγχονται στις 23000 και στις 40000+. Ελέγχεις στις 20000 και στις 38000.
    Αν δει οποιαδήποτε διαφορά μεταξύ των εξαγωγής κάνεις βαλβίδες. Καλύτερα με άσους καπελότα που θα πρέπει
    να αγοράσεις από την Kawa.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση αποτροπής ρύθμισης βαλβίδων απο τον μηχανικό
    γιατί είναι μέσα στα περιθώρια, γιατί ξέρει αυτός, γιατί οτιδήποτε, η ερώτηση είναι μία:
    το καλύπτεις αν βαρέσει;

    αν όχι κάνεις βαλβίδες με άσους και ας σου φαίνεται υπερβολή.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Χαλασακι, με 10καρι μπουζί και ένα 5-10% αύξηση βενζίνης σε όλο τον χάρτη δεν θα φτιάχνει? Ίσως και λίγη μείωση αβάνς, αν ήταν γνωστό σε ποιες στροφές δημιουργείται πρόβλημα ακόμα καλητερα.
    Πχ μπορεί να είναι πολύ στεγνό στις 6.000

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Γενικότερα αν κουμπώσω καλά επάνω στο μηχανάκι εφόσον έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα και είναι σαν καινούριο ουσιαστικά, αγρατζουνιστο, άβαφο κτλ πάω οφισιαλυ για παντρειά. Οπότε αν δω οτι μου αρέσει θα πρέπει να τα βάλω στο πρόγραμμα.
    Απλώς είμαι σε αναμμένα κάρβουνα γιατί δεν έχω ιδέα τι θα δω, δεν έχω ιδέα πώς θα πρέπει να είναι και διαβάζω όλα αυτά, όπως και κάποια άλλα, πχ για κραδασμούς που περνάνε αρκετά στο σασί- μπορούν να αλλαχτούν βάσεις κινητήρα;
    Ή για αναρτήσεις οτι είναι αρκετά χαλαρές που και πάλι υποθέτω μπορείς να αλλάξεις σε πιο παχυρευστο λάδι για να το βοηθήσεις.
    Είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή και έχω χεστει εν ολίγοις
    Ευχαριστώ για την συνεισφορά όλους!!
    Edit προς mods: Σορρυ αν θεωρούμαι οφφ τοπικ, μιας και είναι ίδιο μοτερ με ίδια χούγια* είπα να το κουμπώσω μαζί με versys
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 16/01/2024 στις 08:35.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF