Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 126

Θέμα: Versys 650 and Valves

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Από την στιγμή που είναι η πρώτη σου μηχανη δεν θα σε απασχολήσουν αναρτήσεις φρενα κλπ, εάν κάποια στιγμή αρχίζεις να πιέζεις τότε μπορείς να κανείς βελτιώσεις στα αδύνατα του σημεία.
    Κάποιοι βάζαν ροδέλες τεφλον ώστε να περιορίσουν τους κραδασμούς και βοηθούσε
    Μην αγχώνεσαι μια χαρά είναι η μηχανη, θα την φχαριστηθεις
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2023
    Μηνύματα
    9
    Εγώ πάντως περιμένω υπομονετικά απάντηση tsber που το έχει ξεμ@υνι@σει

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Γενικότερα αν κουμπώσω καλά επάνω στο μηχανάκι εφόσον έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα και είναι σαν καινούριο ουσιαστικά, αγρατζουνιστο, άβαφο κτλ πάω οφισιαλυ για παντρειά. Οπότε αν δω οτι μου αρέσει θα πρέπει να τα βάλω στο πρόγραμμα.
    Απλώς είμαι σε αναμμένα κάρβουνα γιατί δεν έχω ιδέα τι θα δω, δεν έχω ιδέα πώς θα πρέπει να είναι και διαβάζω όλα αυτά, όπως και κάποια άλλα, πχ για κραδασμούς που περνάνε αρκετά στο σασί- μπορούν να αλλαχτούν βάσεις κινητήρα;
    Ή για αναρτήσεις οτι είναι αρκετά χαλαρές που και πάλι υποθέτω μπορείς να αλλάξεις σε πιο παχυρευστο λάδι για να το βοηθήσεις.
    Είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή και έχω χεστει εν ολίγοις
    Ευχαριστώ για την συνεισφορά όλους!!
    Edit προς mods: Σορρυ αν θεωρούμαι οφφ τοπικ, μιας και είναι ίδιο μοτερ με ίδια χούγια* είπα να το κουμπώσω μαζί με versys
    Όσον αφορά το κινητήρα η κατασκευαστική αστοχία στις βαλβίδες έπληξε ένα μικρό ποσοστό κατόχων κάτω του 10% και ποτέ δεν αναγνωρίστηκε από την Καβασάκι Ελλάδος,που κατά περίπτωσιν έριχνε τις ευθύνες στους κατόχους με γελοίες δικαιολογίες Το γεγονός είναι γνωστό παγκοσμίως γιατί έχει αναφερθεί και σε άλλες χώρες , άλλα εκεί έχει αναγνωριστεί και έχει αποκατασταθεί δωρεάν.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Oneman1987 Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως περιμένω υπομονετικά απάντηση tsber που το έχει ξεμ@υνι@σει
    Α πα πα πα, μη με ανακατεύετε εμένα τώρα που περιφέρετε το τσουλάκι στην πλατεία του χωριού!

    Κι εγώ μαζί σας, ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν̶

  5. #65
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Η περισπωμένη σου με πέθανε.

  6. #66
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Πάντως για εμένα 10% είναι τραγικά πολλές πιθανότητες για να το αφήσω στην τύχη.
    Και για τη δική μου ζωή και για των άλλων ανθρώπων,πχ να σκάσει και να μπλοκάρει τον τροχό σε δεξιά στροφή, να πάρω παραμάζωμα και άλλη μοτοσυκλέτα στο απέναντι ρεύμα ή πεζό.
    Λυπάμαι που θα το πω αλλά μετά το προηγούμενο μοτοσυκλετάκι που είχα που ήντουνα χόντα είναι ήδη πολύ δυσάρεστη συνθήκη ακόμα καλά καλά δεν το έχω πάρει να σκέφτομαι αν θα σπάσουν πράγματα από εργοστασιακές αστοχίες.
    Τουλάχιστον με το χοντάκι ήξερα οτι θα είμαι όλη μέρα 500 στροφές πάνω από τους κόφτες ασταμάτητα και δεν θα κάνει κιχ.
    Tsber εσύ έχεις το N σωστά;

  7. #67
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το κινητήρα η κατασκευαστική αστοχία στις βαλβίδες έπληξε ένα μικρό ποσοστό κατόχων κάτω του 10% και ποτέ δεν αναγνωρίστηκε από την Καβασάκι Ελλάδος,που κατά περίπτωσιν έριχνε τις ευθύνες στους κατόχους με γελοίες δικαιολογίες Το γεγονός είναι γνωστό παγκοσμίως γιατί έχει αναφερθεί και σε άλλες χώρες , άλλα εκεί έχει αναγνωριστεί και έχει αποκατασταθεί δωρεάν.
    Μέχρι να μπορέσεις να το αποδείξεις με νούμερα -υλικα- σχέδια κατασκευής κ.λπ. μπορείς να αφήσεις αυτό τον λόγο γιατί δεν υφίσταται;

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μέχρι να μπορέσεις να το αποδείξεις με νούμερα -υλικα- σχέδια κατασκευής κ.λπ. μπορείς να αφήσεις αυτό τον λόγο γιατί δεν υφίσταται;
    Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα,ήμουν σαφής,και υπάρχει η σχετική διαχρονική ενημέρωση από φόρουμ του εσωτερικού και του εξωτερικού.Και ΔΥΣΤΥΧΏΣ υφίσταται.Απλως η ελληνική Καβασάκι έκανε την πάπια.

  9. #69
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Στην ινδία αν δεν κάνω λάθος ήταν που αναγνωρίστηκε η βλάβη και αποκαταστάθηκε από τον κατασκευαστή;
    Έχω δει και εγώ αναφορές αλλά δεν έτυχε να συγκρατήσω αν κάποιος κάτοχος ανέφερε τι ακριβώς ήταν που αποκαταστάθηκε, αν αντικαταστάθηκαν οι βαλβίδες ή αν έγινε απλή ρύθμιση.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 16/01/2024 στις 12:29.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Στην ινδία αν δεν κάνω λάθος ήταν που αναγνωρίστηκε η βλάβη και αποκαταστάθηκε από τον κατασκευαστή;
    Έχω δει και εγώ αναφορές αλλά δεν έτυχε να συγκρατήσω αν κάποιος κάτοχος ανέφερε τι ακριβώς ήταν που αποκαταστάθηκε, αν αντικαταστάθηκαν οι βαλβίδες ή αν έγινε απλή ρύθμιση.
    Στην Μαλαισία.Αποκατασταθηκε όλος ο κινητήρας.Καρφωσαν οι βαλβίδες και έσπασαν όλα.Το ίδιο έγινε και Ελλάδα σε μηχανάκι Έλληνα που ταξίδευε με νόμιμες ταχύτητες στην Φιλανδία καλοκαίρι με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούσαν τους 22 βαθμούς και σε υψόμετρο ελληνικού λόφου,και η Καβασάκι Ελλάδος έκανε την πάπια.Το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα λόγω κατασκευαστικού λάθους ανοχών.Καρφωνει και τα κάνει όλα πτανα.Αλλα η Ελλάδος έκανε την πάπια.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 16/01/2024 στις 23:47.

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στην Ινδονησία.Αποκατασταθηκε όλος ο κινητήρας.Καρφωσαν οι βαλβίδες και έσπασαν όλα.Το ίδιο έγινε και Ελλάδα σε μηχανάκι Έλληνα που ταξίδευε με νόμιμες ταχύτητες στην Φιλανδία καλοκαίρι με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούσαν τους 22 βαθμούς και σε υψόμετρο ελληνικού λόφου,και η Καβασάκι Ελλάδος έκανε την πάπια.Το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα λόγω κατασκευαστικού λάθους ανοχών.Καρφωνει και τα κάνει όλα πτανα.Αλλα η Ελλάδος έκανε την πάπια.
    Άρα με αυτή τη λογική πάμε για αντικατάσταση βαλβίδων, όχι απλά αλλαγή στη χαρτογράφηση που, από οτι καταλαβαίνω, έτσι και αλλιώς είναι να γίνει γιατί είναι φτωχό από τη μάνα του.
    Ο άνθρωπας χτύπησε;

    Έχω ξενερώσει πάρα πολύ ρε γμτ

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Άρα με αυτή τη λογική πάμε για αντικατάσταση βαλβίδων, όχι απλά αλλαγή στη χαρτογράφηση που, από οτι καταλαβαίνω, έτσι και αλλιώς είναι να γίνει γιατί είναι φτωχό από τη μάνα του.
    Ο άνθρωπας χτύπησε;

    Έχω ξενερώσει πάρα πολύ ρε γμτ
    Δεν πας για αλλαγή βαλβίδων αλλά για αλλαγή όλης της κεφαλής και εκκεντροφόρων και πιθανώς και όλου του κινητήρα,δεν είναι απλή βλάβη.Η βλάβη ξεπερνάει τα 3500.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Όλες τις απορίες σου για την περίπτωση αν είσαι Αθήνα θα στις λύσει ο Γιώργος Κονίδης όπως προανέφερα.Μπορεις να πας το μηχανάκι που ενδιαφέρεσαι για αγορά να το ελέγξει.

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Όλες τις απορίες σου για την περίπτωση αν είσαι Αθήνα θα στις λύσει ο Γιώργος Κονίδης όπως προανέφερα.Μπορεις να πας το μηχανάκι που ενδιαφέρεσαι για αγορά να το ελέγξει.
    Γι'αυτό είχα ρωτήσει και πριν αν μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος ώστε να γνωρίζω αν χρειάζεται να γίνει αυτή η διαδικασία ή αν είναι κάτι που πρέπει να γίνει εξ'ορισμού.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Θα πάρω τη γιαγιά μου να το ξεματιάσει μπας και σωθούμε

  15. #75
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα,ήμουν σαφής,και υπάρχει η σχετική διαχρονική ενημέρωση από φόρουμ του εσωτερικού και του εξωτερικού.Και ΔΥΣΤΥΧΏΣ υφίσταται.Απλως η ελληνική Καβασάκι έκανε την πάπια.
    Δεν είσαι καθόλου σαφής, μιλάς γενικά για κάτι ειδικό χωρίς να λες τίποτα.
    Είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις αυτά που λες αλλιώς λες ψέματα δημιουργωντας ψεύτικες εντυπωσεις.

    Ο κινητήρας τρέχει αγώνες με αυτές τις βαλβίδες -αυλους κ.λπ. δεν έχει χτυπήσει σε κανέναν που είχε διορθώσει τα καυσιμα
    Η αντιπροσωπεία στην Τζακάρτα άλλαξε μια φορά τις βαλβίδες εξαγωγής με τις ίδιες καινούριες σε πελάτες της γιατί τους είχε δώσει οκ για aftermarket εξάτμιση.
    Όλα τα μοντέλα χρησιμοποιούν τις ίδιες βαλβίδες και τα μοντέλα που αγόρασαν την πατέντα όπως η morini η ct κ.λπ.

    Η λύση που δόθηκε από την kawasaki είναι μικρότερα σώματα ψεκασμού και διαφορετικοί χάρτες καυσίμου.

    Καταλαβαίνω ένα μένος για την αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε τι ήταν.
    Αυτό που λες για σφάλμα όμως δεν επαληθεύεται πουθενά 18 χρόνια τώρα. Isle of man, εννιαια, βελτιωτες, τίποτα.
    Βαλβίδες αλλάζουν όσοι χρησιμοποιούν πάνω από 40mm ψεκασμούς και χρειάζεται να μεγαλώσουν οι βαλβίδες.
    Το cf που χρησιμοποιεί 3mm κοντύτερος μπιελες και γίνεται 700cc έχει τις ίδιες.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 16/01/2024 στις 13:54.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF