Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: nexus 500 2005

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53

    nexus 500 2005

    καλησπερα κυριοι

    μου εδωσε ο αδερφος μου που εφυγε για αμερικη το σκουτερ του ΝΕΧUS 500 '05 που δεν το κουναγε κ παρα πολυ,φανταστειτε ειναι του 2005 κ εχει 39.000 χιλιομετρα...

    το μονο προβλημα που αντιμετωπισα 3-4 μερες που το καβαλαω ειναι οτι το ρελαντι του ειναι στις 1000 στροφες κ στα φαναρια πεφτουν οι στροφες κ σβηνει...

    ρωταω το αδερφο μου αν ξερει που ειναι η βιδα που ανεβαζει λιγο τις στροφες, αλα δεν ξερει
    και σας ρωταω αν καποιος απο εσας γνωριζει που βρισκετσι το βιδακι που ανεβαζεις λιγο τις στροφες...

    σας ευχαριστω...

    να σας επισημανω οτι αν κρατησω το γκαζι λιιιιγο τραβηγμενο στις 1300 στροφες δεν σβηνει... για αυτο θελω να το ανεβασω...

    και παλι ευχαριστω

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    ξερω οτι ειναι πανω στο καρπυλατερ αλλα που ειναι το καρμπυλατερ ,που περιπου βρισκεται πανω στο nexus, δεξια αριστερα, κατω απο τον κουβα? ελυσα 2 πλαστικα αλλα ειδα μονο το μπουζι απο την μια πλευρα κ τπτ απο την αλλη...

    αν ξερει καποιος ας με βοηθησει ειναι 30 χιλιομετρα μακρυα συνεργειο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μανουαλ δεν έχεις; Πιθανότατα θα το λέει μέσα.

    Αν δεν ξέρεις να ξεχωρισεις το καρμπυρατερ ισως καλύτερα να κάνεις τα 30χλμ μέχρι το συνεργείο. Καλύτερα λίγος κόπος παραπάνω παρά να κάνεις καμιά ζημιά και να τρέχεις μετά.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    εχω το manual, δεν γραφει τπτ, κ το ανσγνωριζω, αλλα δεν το βρισκω

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εδω πάντως δεν γραφει κάτι για καρμπυρατερ, κάτι για EFI αναφέρει που ουδεμία σχέση έχει με το καρμπυρατέρ. Για την ακρίβεια δεν έχει τετοιο μαραφετι επάνω οπότε λογικό να μην το βρίσκεις!

    Αν ισχύουν οι πληροφορίες της σελίδας, μαλλον πρεπει να κάνεις τα 30 (+30) χλμ.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    μαλιστα... για αυτο μαλλον δεν μπορουσα να το βρω κ εβρισκα μονο το συρματοσχοινο του γκαζιου κ δεν μπορουσα να βρω που στο καλο βρισκοταν το καρμπυλατερ γιατι συνηθως ειναι διπλα στο λαιμο εισαγωγης του φιλτρου αερα αν δεν κανω λσθος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kir1978 Προβολή μηνύματος
    μαλιστα... για αυτο μαλλον δεν μπορουσα να το βρω κ εβρισκα μονο το συρματοσχοινο του γκαζιου κ δεν μπορουσα να βρω που στο καλο βρισκοταν το καρμπυλατερ γιατι συνηθως ειναι διπλα στο λαιμο εισαγωγης του φιλτρου αερα αν δεν κανω λσθος
    Εκεί που καταλήγει η ντίζα του γκαζιού στο μοτέρ λογικά πρέπει να έχει ένα ρυθμιστικό βιδάκι.
    Βιδώνοντας το αυξάνεις τις στροφές του ρελαντί. Ζέστανε το μοτέρ και βίδωσε το ελάχιστα για να ανέβουν οι στροφές.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    παιδια δεν βρισκω βιδακι πουθενα

    https://i.imgur.com/9v31y2n.jpg

    απο πανω δεν εχει τπτ,

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kir1978 Προβολή μηνύματος
    παιδια δεν βρισκω βιδακι πουθενα

    https://i.imgur.com/9v31y2n.jpg

    απο πανω δεν εχει τπτ,
    Μήπως να το πας σε έναν μηχανικό να στο ρυθμίσει; 2 λεπτά δουλειά είναι, πριν κάνεις καμιά ζημιά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    πρεπει να κανω 30χιλιομετρα αυτο θελω να αποφυγω κ τον γυρισμο αλλα 30

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    κυριοι κατι που εισα σημερα... στην μανετα του γκαζιου γιατι εχει 2 ρυθμιζομενες ντιζες, με 8αρι κλειδι... αν θυμαστε οπως ηταν στα φρενα των ποδηλατων... λετε να ειναι καποιο απο τα 2;

    https://i.imgur.com/9v31y2n.jpg
    Τελευταία τροποποίηση από kir1978; 27/09/2023 στις 19:38.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kir1978 Προβολή μηνύματος
    κυριοι κατι που εισα σημερα... στην μανετα του γκαζιου γιατι εχει 2 ρυθμιζομενες ντιζες, με 8αρι κλειδι... αν θυμαστε οπως ηταν στα φρενα των ποδηλατων... λετε να ειναι καποιο απο τα 2;

    https://i.imgur.com/9v31y2n.jpg
    Οχι, αυτά ρυθμίζουν μόνο τον τζόγο του γκαζιού....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    ok


    εφαγα τον κοσμο να ψαχνω να δω πως γινεται... μα πουθενα δεν βρηκα απαντηση στο ιντερμετ... απορω πραγματικα...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    https://www.motosp.gr/partcategory.p...202005#content
    συμφωνα με το παραπανω το μηχανακι σου εχει ψεκασμο και το Νο6 ειναι το σωμα της πεταλουδας απο οπου ΙΣΩΣ μπορεις να δωσεις λιγες στροφες
    ομως λογω ακινησιας το σωστο ειναι να γινει ενα καλο σερβις με αλλαγη φιλτρων αερα και βενζινης και ρυθμιση βαλβιδων

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    με την τελευταια απαντηση ειδα που ειναι το βιδακι αυτο... δεν φαινοταν με τιποτα... ασε που για να φτασω εκει επρεπε να λυσω το μισο σκουτερ... οποτε κυριοι μεχρι να παω στο συνεργειο γιατι το σκουτερ ουτε λαδια θελει ουτε φιλτρα ουτε τιποτα ο αδερφος φροντισε να μου το δωσει απο service μεχρι κ λαστιχα 2 μηνων φοραει... τι εκανα... εκει που σπρωχνει το βιδακι το πλαστικο του γκαζιου με ενα μακρυ ισιο κατσαβιδη του κολησα ενα πολυ μικρο κομματακι ταινια διπλης οψεως αυτη που ειναι 2 χιλιοστα ισως κ λιγοτερο... κ το ανεβασα... οσο επρεπε στα 1400 περιπου ειναι... το προβλημα σταματησε κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος, μεχρι να επισκεφτω το συνεργειο... ευχαριστω ολους σας γθα την βοηθεια σας... στο επανιδειν σε επομενη απορια προβληματισμο προβλημα...

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Nexus 500 09/2004 10.000χλμ
    από demotapa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 12:25
  2. Nexus 500 ή ΧΤ600
    από ΒΟΛΙΩΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 11:43
  3. Αγορα Kle 500 2005
    από itarros στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 13:48
  4. NEXUS 500 εντιπωσεις....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF