Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Yamaha CP3 900 3rd Gen Tuning

  1. #31
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Η επόμενη σκηνή έχει το ενδιαφέρον..

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Κι εγώ είμαι της άποψης μόνο ΦΠΕ, αν θες να ασχοληθείς έτσι για τον χαβαλέ.
    Μπορεί τα απόλυτα νούμερα να μην πολλά άλλα λογικά κερδίζεις και σε ευστροφία, ροπή.

    Παιδιά, κάποιοι γουστάρουν να σκαλίζουν όχι γιατί θέλουν να κάνουν το 900 1100 αλλά γιατι γουστάρουν. Όπως κάποιος άλλος γουστάρει να φέρνει την εκάστοτε μοτοσυκλέτα στα μέτρα του.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές είναι να πετάνε τιμές από κονσέρβες που έχουν βρει στο διαδίκτυο γιατί κανένας πελάτης δεν είναι διαθετειμμένος να πληρώσει 3-4 ανεβάσματα πάνω στο δυναμόμετρο. Αν κάποιος είναι διαθετειμμένος να πληρώσει και να διορθώνει τις "τρύπες" και τα φλατ που βλέπει χωρίς να τον απασχολούν μόνο τα 6-7 άλογα που παίρνει, τότε πάω πάσο (δεν συμβαίνει αυτό όμως, συνήθως τουλάχιστον).

    Απλά σπάνια ακούω κάποιον να λέει, πως και αύξησε την ιπποδύναμη αλλά την πήρε και με σωστό τρόπο παντού. Και αρκούνται σε κάτι παραδοχές του τύπου κρέμασε λίγο χαμηλά αλλά.... ψηλά γ@μάει.... (ή τούμπαλιν).
    Ας τα βάλει επάνω και ας πληρώσει το δυναμόμετρο για να δει αποτελέσματα. Εννοείται ότι χωρίς δυναμόμετρο δεν μπορείς να πάρεις τα μέγιστα.
    Υπάρχουν κονσέρβα setup σε παράλληλο εγκέφαλο αλλά δεν θα πάρεις τα μέγιστα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πιθανά δε θα σου αρέσει η δική μου ιδέα...

    Βρίσκω εξαιρετικά παλιομοδίτικο το 2023 να ασχολούμαστε ακόμη με τέτοιες βελτιώσεις σε τέτοιες μοτοσυκλέτες (εξαιρώ μοτοσυκλέτες που αγοράζονται εξ αρχής για συμμετοχή τους σε οποιασδήποτε μορφής αγώνες).

    Οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες έχουν ταβανιασμένες τη σχέση απόδοσης / κατανάλωσης και πέρα από αυτό πολύ δύσκολα θα επιτευχθεί αποτέλεσμα πιο αρμονικό από αυτό του εργοστασίου αν δε χώσεις χρήμα σε αρκετές δυναμομετρήσεις (αν θέλεις να πάρεις ένα πραγματικά σωστό αποτέλεσμα στην απόκριση του γκαζιού). Το να πάρεις παραπάνω άλογα εμένα δε μου λέει τίποτα, είναι άλλος ένας αριθμός απλά λίγο πιο μεγάλος. Αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από τη μοτοσυκλέτα του και τις επιδόσεις της καλύτερα να σκέφτεται να την αντικαταστήσει. Αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι πειράζοντας την επίδοση της να πειράζεις και την απόδοση της με όχι το ίδιο καλό αποτέλεσμα.

    Γνώμη μου, καθώς στην Ελλάδα ζούμε.

    Θυμάμαι καλά; Το καινούριο XSR900 δεν έχεις; Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω οδηγήσει (όπως και όλες τις μοτό με CP3 παλιάς και νέας κοπής). Με QS αυτή η μηχανή είναι πύραυλος, τι δε σου αρέσει και θέλεις κι άλλο; Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές όμως ειλικρινά μου φαίνεται τόσο παλιομοδίτικό... Χίλιες φορές να διάβαζα ότι θέλεις να βελτιώσεις κι άλλο τις αναρτήσεις σου.
    ισα ισα τωρα αξιζει παραπανω απο χθες. ακομη και χωρις να αλάξεις τιποτα στη μηχανη αξιζει να πας να σου περάσουν ενα χαρτη που κλείνει τρυπες και ριχνει κατανάλωση. η μαγεια των euro5 ειναι οτι καινε παραπανω απο οσο θα έπρεπε και κάνουν και τρυπες στην αποδοση. ΦΠΕ συνηθως πανε ολοι επειδη θελουν να φυγουν απο το μαμα τελικο οποτε αφου σκας το 400-500αρι για να χασεις και βαρος, να παρεις και ηχο, ε θα κολλησεις στα αλλα 500 για να γινει η σωστη δουλεια? αλλωστε ρυθμιση μπορεις να κανεις ειτε κερδιζοντας σε απολυτα νουμερα αν θες να κανεις κοντρες ειτε μενοντας στα ιδια φτιαχνοντας ομως μια πιο ζωηρη και οικονομικη μοτοσυκλέτα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    ΦΠΕ είναι το πλάνο μου,
    Λίγο απελευθέρωση εισαγωγής-εξαγωγής για τα Euro5 και ένα καλό μάστορας να το ρυθμίσει, ώστε το μηχανάκι να μην αδειάσει πουθενά για να γεμίσει κάπου αλλού.

    Έχετε να προτείνετε κανένα σοβαρό προγραμματιστή;

    Δε μιλάμε για κυνήγι αλόγων, κόντρες και τα λοιπά.
    Απλά νιώθω το μοτέρ πιεσμένο, φιμωμένο, μου δίνει την εντύπωση ότι έχει να δώσει ακόμα.
    Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το ψάξιμο, το σκάλισμα, η περιέργεια έχουν το χαβαλέ τους......αλλά και σκότωσαν τη γάτα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Ερώτηση γιατί την είχα πάντα απορία. Όταν επεμβαίνεις στην χαρτογράφηση και η μηχανή έχει modes, η χαρτογράφηση αλλάζει παντού η στο mode που θες;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το μέτρησες και πριν; Αν ναι πόσα σου έδειξε το δυναμόμετρο πριν το ΦΠΕ;

    Επίσης ποια είναι η ''συνταγή'' σου;
    112 μαμα. 5 ιππους πηρε με την εξατμιση και αλλους 3 με προγραμμα φιλτρο (συν μια μικρο μοντα στο φιλτροκουτι).
    Γενικα δες εδω
    https://www.vcyclenut.com/2021-mt09-...c-testing.html
    Ψαξε λιγο το σαιτ γιατι ειναι χαλια. Εχει 09 και δυναμομετρο και εχει δοκιμασει σχεδον τα παντα και τα εχει μετρησει κιολας.Κατω κατω σε πεταει περα δωθε οποτε τα βρισκεις και ετσι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Και για πες καμία κατανάλωση πριν και μετά.
    Γιατί γενικά έμαθα ότι είναι οικονομικός κινητήρας.
    Στο στρωσιμο 5λτ/100 εντος. Τωρα εχω μεση 5,4 που το χρησιμοποιω σα commuter. Γενικα αν το πας οικονομικα ,παει. Αν ανοιγεις πινει παρα πολυ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Σκέψου όμως ότι μιλάμε για ένα μοτέρ 1050 cc με 125 άλογα (στα χαρτιά), με 10 κιλά ροπή από τις 4 Χιλ στροφές, σχεδιασμένο κάποια αρκετά χρόνια πισω.
    Και από την άλλη ένα μοτέρ 890cc με 119 άλογα στα χαρτιά, ροπή 3,κατι σε ψηλές στροφές, euro 5 που και το προηγούμενο σχεδόν ίδιο μοτέρ ήταν οικονομικό αν το οδηγούσε φυσικά οικονομικά.
    Το δικο μου 8 κιλα ροπη απο 3500 στροφες βγαζει παντως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	446461

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μιλουσα τις προαλλες εκει που ψωνιζω ψαρια...με ενα τυπο που εχει ενα Tracer 140 αλογα (λεει) τροχο.
    Ροικη/εκκεντροφορους/Εξατμιση/φιλτρο κλπ κλπ...
    Γαζωνει (λεει)...
    Κ ειναι καθημερινο μοτο. Τωρα για ενα φιλτρο/εξατμιση θεωρω θα εισαι οκ.
    Δεν ειναι κατι extreme.
    Με εκκεντρα κτλ ναι πανε τοσα παντως.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές είναι να πετάνε τιμές από κονσέρβες που έχουν βρει στο διαδίκτυο γιατί κανένας πελάτης δεν είναι διαθετειμμένος να πληρώσει 3-4 ανεβάσματα πάνω στο δυναμόμετρο. Αν κάποιος είναι διαθετειμμένος να πληρώσει και να διορθώνει τις "τρύπες" και τα φλατ που βλέπει χωρίς να τον απασχολούν μόνο τα 6-7 άλογα που παίρνει, τότε πάω πάσο (δεν συμβαίνει αυτό όμως, συνήθως τουλάχιστον).

    Απλά σπάνια ακούω κάποιον να λέει, πως και αύξησε την ιπποδύναμη αλλά την πήρε και με σωστό τρόπο παντού. Και αρκούνται σε κάτι παραδοχές του τύπου κρέμασε λίγο χαμηλά αλλά.... ψηλά γ@μάει.... (ή τούμπαλιν).
    Προσωπικα τα εσκασα και ανεβηκε δυναμομετρο με φουλ εξτρα. Ηταν και το πρωτο 3ης γενιας που επιασε στα χερια του οποτε το δουλεψε αρκετα. Γενικα δεν εχασε πουθενα, φαινεται και απο τη δυναμομετρηση. Συν μου ρυθμιστηκε το QS και ειναι λιγο καλυτερο, κατεβασα το βεντιλατερ ελαχιστα για να μη βραζει κτλ.

    Προσωπικα επειδη το πηρα με το που βγηκε , ειχε αρκετα θεματα χαρτογραφησης. Τα διορθωσαν με ανακλησεις αλλα 1,5 χρονο μετα. Οποτε περασα ΦΠΕ γιατι ηθελα να ξεφορτωθω τις βλακειες που προκαλουσε το Euro 5. Αν το επαιρνα τωρα, πιθανοτατα να μην εκανα κατι. Ασε που εχει και μπολικη βαβουρα γιατι ολες οι εξατμισεις ειναι κοντες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    ΦΠΕ είναι το πλάνο μου,
    Λίγο απελευθέρωση εισαγωγής-εξαγωγής για τα Euro5 και ένα καλό μάστορας να το ρυθμίσει, ώστε το μηχανάκι να μην αδειάσει πουθενά για να γεμίσει κάπου αλλού.

    Έχετε να προτείνετε κανένα σοβαρό προγραμματιστή;

    Δε μιλάμε για κυνήγι αλόγων, κόντρες και τα λοιπά.
    Απλά νιώθω το μοτέρ πιεσμένο, φιμωμένο, μου δίνει την εντύπωση ότι έχει να δώσει ακόμα.
    Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το ψάξιμο, το σκάλισμα, η περιέργεια έχουν το χαβαλέ τους......αλλά και σκότωσαν τη γάτα.
    ZenOne το πηγα εγω. Εκανε αρκετα καλη δουλεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση γιατί την είχα πάντα απορία. Όταν επεμβαίνεις στην χαρτογράφηση και η μηχανή έχει modes, η χαρτογράφηση αλλάζει παντού η στο mode που θες;
    Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.

  9. #39
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος



    Στο στρωσιμο 5λτ/100 εντος. Τωρα εχω μεση 5,4 που το χρησιμοποιω σα commuter. Γενικα αν το πας οικονομικα ,παει. Αν ανοιγεις πινει παρα πολυ.



    Το δικο μου 8 κιλα ροπη απο 3500 στροφες βγαζει παντως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	446461

    8 ήθελα να γράψω.
    σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποσό είναι το παρα πολύ δεν είπες.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    8 ήθελα να γράψω.
    σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποσό είναι το παρα πολύ δεν είπες.
    10αρι χαλαρα. Αλλα μιλαμε για καταστασεις τερμα γκαζι πολυ γρηγορης βολτας. Πιστα ακομα παραπανω.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.
    Δηλαδή είχες 2 λιγότερα modes; Στα όργανα είχε μόνο 2;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή είχες 2 λιγότερα modes; Στα όργανα είχε μόνο 2;
    4 ειχα, απλα πειραξε τα 2. Τα αλλα 2 απλα ηταν με στοκ ρυθμισεις ανοιγματος πεταλουδας. Το 4ο βγαζει 75 ιππους απο μαμα. Το δυναμομετρησε και αυτο.

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Το 4ο βγαζει 75 ιππους απο μαμα. Το δυναμομετρησε και αυτο.
    Ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω ότι στην πρώτη γενιά του SP, οι τρεις χαρτογραφήσεις έδιναν την ίδια μέγιστη ισχύ με πλήρες άνοιγμα του γκαζιού, απλά άλλαζε η προοδευτικότητα στο άνοιγμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω ότι στην πρώτη γενιά του SP, οι τρεις χαρτογραφήσεις έδιναν την ίδια μέγιστη ισχύ με πλήρες άνοιγμα του γκαζιού, απλά άλλαζε η προοδευτικότητα στο άνοιγμα.
    Αυτό ισχύει σε ΟΛΑ το CP3 τελευταίας γενιάς!
    Map 1, 2, 3 έχουν τον ίδια μέγιστη ισχύ με άλλη ανταπόκριση στο γκάζι. 1 προς 3 πάει σε πιο επιθετικό προς πιο ήπιο αντίστοιχα.
    Map 4 είναι το βρόχινο και 20 (ονομαστικά) άλογα λιγότερα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  15. #45
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Αυτό ισχύει σε ΟΛΑ το CP3 τελευταίας γενιάς!
    Map 1, 2, 3 έχουν τον ίδια μέγιστη ισχύ με άλλη ανταπόκριση στο γκάζι. 1 προς 3 πάει σε πιο επιθετικό προς πιο ήπιο αντίστοιχα.
    Map 4 είναι το βρόχινο και 20 (ονομαστικά) άλογα λιγότερα.
    Στο MT-09 SP του 2018 που είχα οδηγήσει, ίσως δεν είχε προστεθεί η 4η χαρτογράφηση. Είχε Α, Β και STD.

    Χρήσιμες είναι πάντως, ανάλογα τη διάθεση οδήγησης και τις συνθήκες. Η standard μου άρεσε περισσότερο, ενώ οι άλλες μού φαίνονταν είτε πολύ ήπιες, είτε πολύ επιθετικές. Σε κάθε περίπτωση ο κινητήρας είναι υπέροχος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF