Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Yamaha CP3 900 3rd Gen Tuning

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Με εκκεντρα κτλ ναι πανε τοσα παντως.



    Προσωπικα τα εσκασα και ανεβηκε δυναμομετρο με φουλ εξτρα. Ηταν και το πρωτο 3ης γενιας που επιασε στα χερια του οποτε το δουλεψε αρκετα. Γενικα δεν εχασε πουθενα, φαινεται και απο τη δυναμομετρηση. Συν μου ρυθμιστηκε το QS και ειναι λιγο καλυτερο, κατεβασα το βεντιλατερ ελαχιστα για να μη βραζει κτλ.

    Προσωπικα επειδη το πηρα με το που βγηκε , ειχε αρκετα θεματα χαρτογραφησης. Τα διορθωσαν με ανακλησεις αλλα 1,5 χρονο μετα. Οποτε περασα ΦΠΕ γιατι ηθελα να ξεφορτωθω τις βλακειες που προκαλουσε το Euro 5. Αν το επαιρνα τωρα, πιθανοτατα να μην εκανα κατι. Ασε που εχει και μπολικη βαβουρα γιατι ολες οι εξατμισεις ειναι κοντες.



    ZenOne το πηγα εγω. Εκανε αρκετα καλη δουλεια.



    Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.
    Ο Δημήτρης , zen1racing , είναι πολύ καλός και ψειρας τουλάχιστον έτσι τον έκοψα
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Γεια σε ολους, ειμαι καινουριος στο site και στις μηχανες.

    Εχω ενα mt09 gen3 και για αυτο βασικα γραφω εδω γιατι δεν βρηκα κατι αλλο σχετικο. Θελω να βαλω εξατμιση και ειμαι αναμεσα στην crt της sc project και σε akrapovic racing line.
    Γενικα η sc project μου αρεσει πιο πολυ και κανει και πιο ωραιο ηχο, αλλα δεν παιρνας κτεο ουτε με γνωστο απο οσο ακουγεται. Αλλα απ την αλλη αν και με akrapovic δεν παιρνας το ιδιο μου κανει.
    Επισης η akrapovic λεει οτι οτι δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις προγραμμα με την racing line, ισχυει;

    Γενικα οποιος ξερει κατι η βοηθεια του ειναι πολυτιμη, ειμαι τελειως νεος στο χωρο.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Γενικά όλες οι εξατμίσεις χωρίς καταλήτη θέλουν επαναπρογραμματισμό, το ίδιο και τα φίλτρα αέρος stage 2 και 3.
    Μιλάμε για σωστή λειτουργία, αλλώς ότι και να βάλεις πανω θα δουλέψει αλλά όχι σωστά. Κασι ίσως μακροχρόνια να φέρει προβλήματα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Γενικά όλες οι εξατμίσεις χωρίς καταλήτη θέλουν επαναπρογραμματισμό, το ίδιο και τα φίλτρα αέρος stage 2 και 3.
    Μιλάμε για σωστή λειτουργία, αλλώς ότι και να βάλεις πανω θα δουλέψει αλλά όχι σωστά. Κασι ίσως μακροχρόνια να φέρει προβλήματα.
    Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsos Προβολή μηνύματος
    Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.
    Μια χαρά θα δουλέψει αρκη να έχεις την τάπα της επάνω
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #51
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Δοκιμασε να βαλεις μια κοντη γκαζιερα, εαν παιρνει το δικο σου. Με 10 ευρω θα νομιζεις οτι πηρε 20 αλογα.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    ή μπορείς απλά να ανοίγεις όλο το γκάζι

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Δοκιμασε να βαλεις μια κοντη γκαζιερα, εαν παιρνει το δικο σου. Με 10 ευρω θα νομιζεις οτι πηρε 20 αλογα.
    Ηλεκτρογκαζο εχει. Αλλα και η λογικη σου γενικα ,ειναι παρομοια με το να του λεγαμε να οδηγαει μονο σε κατηφορα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsos Προβολή μηνύματος
    Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.
    Η racing line που ειναι με το καταλυτη, οχι δε χρειαζεται προγραμμα. Αλλα θα δωσεις 1 χιλιαρικο για να μη κερδισεις τιποτα επι της ουσιας;

  9. #54
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μη το λες, έχει μεγάλη διαφορά όταν από το εργοστάσιο είναι πάνω από 90°.

    ρεϊσιν με καταλύτη; σαν να λέμε μακαρόνια για αδυνάτισμα;
    Τι έχετε πάθει με αυτήν την εταιρεία;
    Ποιος την εκτιμά και τον εκτιμάτε και εσείς τόσο που δίνετε τα χρήματα σας χωρίς δεύτερη σκέψη;

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Υπάρχουν διάφορα σταδια επέμβασης σε κινητήρα.
    Για να δεις μεγάλες διαφορές πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη. Φίλτρα εξατμίσεις προγράμματα παράλληλοι εγκέφαλοι χωρίς εσωτερική επέμβαση είναι πολλά χρήματα για λίγα αποτελέσματα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Γενικα πιο πολυ με ενδιαφερει ηχος και εμφανιση και ενοειται να δουλευει σωστα το μηχανακι μην κανω καμια ζημια, παρα η επιδοση. Επισης νομιζω πως η racing line με το carbon το τελικο δεν εχει καταλυτη, αυτη που εχει καταλυτη ειναι αυτη που σου προτεινει να βαλεις η yamaha που την εχει και στο site της να την αγορασεις. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Αλλα οπως και να χει μαλλον θα παω στην crt της sc project που δεν εχει καταλυτη σιγουρα

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά θα δουλέψει αρκη να έχεις την τάπα της επάνω
    Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα

  13. #58
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsos Προβολή μηνύματος
    Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα
    Να μου πεις όταν χρειαστείς ακουστικά βαρηκοΐας, έχω 2 καλά μαγαζιά να σου συστήσω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να μου πεις όταν χρειαστείς ακουστικά βαρηκοΐας, έχω 2 καλά μαγαζιά να σου συστήσω....
    Χαχαχα, εχουμε ακομα δρομο μεχρι τη βαρηκοΐα. Ακομα δεν εχω παρει την εξατμιση...

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsos Προβολή μηνύματος
    Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα
    Φιλος μου εχει αυτη σε ΜΤ09 2019 , με την ταπα και το προγραμμα ZenOne περναει κανονικα το ΚΤΕΟ χωρις απολυτος κανενα προβλημα
    Μετα την βγαζει την ταπα για σαματα ( ειναι αφαιρούμενη) , αλλα να πω πριν κραξουν οτι το εχει μονο για βολτες εξω και δεν το κυκλοφορει εντος πολεως.
    https://www.akrapovic.com/en/moto/pr...39&yearId=5251
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF