Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Από τους φτηνούς, ίσως να εννοεί από τους πρώτους, τον κινητήρα δηλαδή που είχε και η ίδια στο mt 650, που λένε ότι είναι του versys.

    Δεδομένου ότι πλέον τον έχει εξελίξει και τον τοποθετούν ως 700αρι πλέον στο clx, και το mt 700.

    Οτιδήποτε άλλο δεν ευσταθεί.

    Πάντως από κοντά το xcape είναι πολύ όμορφο και για εμένα ακόμη ομορφότερο είναι το seiemmezzo scr.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Τελικά αυτοί οι Ιάπωνες πρέπει να ναι πολύ κορόιδα.
    Τους ξεπατικωνουν όλους τους κινητήρες οι Κινέζοι και αυτοί κάθονται και τούς κοιτάνε.

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Τελικά αυτοί οι Ιάπωνες πρέπει να ναι πολύ κορόιδα.
    Τους ξεπατικωνουν όλους τους κινητήρες οι Κινέζοι και αυτοί κάθονται και τούς κοιτάνε.
    αγόρασαν της παλιές γραμμές παραγωγής (τα σκάσανε)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παλιά μπορεί να κάνανε reverse engineering και να τη σκαπουλάρανε.

    Τώρα δε νομίζω, βάσει συμφωνιών πρέπει να γίνεται η δουλειά και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

    π.χ η Fantic στο νέο Caballero βάζει τον κινητήρα του MT-07 ,ούτε καν αντιγράφει βάσει συμφωνίας κλπα, μια χαρά.
    To τονίζουν με καμάρι κιόλας : https://www.fantic.com/us-en/moto/ca...bler-700_ye3tm

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Τώρα δε νομίζω, βάσει συμφωνιών πρέπει να γίνεται η δουλειά και όλοι είναι ευχαριστημένοι.
    Νομίζω οι κινητήρες έχουν μακράν το υψηλότερο κόστος εξέλιξης σε ένα όχημα, οπότε όσο περισσότερα κομμάτια μπορείς να παραγάγεις/πουλήσεις, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά δε με χαλάει αν αρχίσει να συμβαίνει συχνότερα να βρίσκεις καλούς κινητήρες σε μοτοσυκλέτες άλλων εταιρειών.


    To τονίζουν με καμάρι κιόλας : https://www.fantic.com/us-en/moto/ca...bler-700_ye3tm
    Μετάφραση: "Κοιτάξτε, αυτός δεν είναι κινέζικος!"

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Παλιά μπορεί να κάνανε reverse engineering και να τη σκαπουλάρανε.

    Τώρα δε νομίζω, βάσει συμφωνιών πρέπει να γίνεται η δουλειά και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

    π.χ η Fantic στο νέο Caballero βάζει τον κινητήρα του MT-07 ,ούτε καν αντιγράφει βάσει συμφωνίας κλπα, μια χαρά.
    To τονίζουν με καμάρι κιόλας : https://www.fantic.com/us-en/moto/ca...bler-700_ye3tm
    H Fantic είναι Ιταλικής ιδιοκτησίας ,αγοράζει κινητήρες φαντάζομαι μέχρι να φτιάξει κάτι η minarelli.
    Από εκεί και πέρα υπάρχει από στεγνή αντιγραφή μέχρi ίδρυση εταιρειών μεταξύ Κινέζων Γιαπωνέζων πχ https://global.yamaha-motor.com/news...corporate.html.
    Η κονόμα είναι κοινός στόχος όλων

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος


    Μετάφραση: "Κοιτάξτε, αυτός δεν είναι κινέζικος!"
    Εγώ νομίζω οτι και του ταιριάζει πολύ του μοντέλου αλλά και κερδίζεις τον ειδικό τύπο, που έτσι κ αλλιώς αρέσκεται στον CP2.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    H Fantic είναι Ιταλικής ιδιοκτησίας ,αγοράζει κινητήρες φαντάζομαι μέχρι να φτιάξει κάτι η minarelli.
    Από εκεί και πέρα υπάρχει από στεγνή αντιγραφή μέχρi ίδρυση εταιρειών μεταξύ Κινέζων Γιαπωνέζων πχ https://global.yamaha-motor.com/news...corporate.html.
    Η κονόμα είναι κοινός στόχος όλων
    Η Fantic περνά μια δεύτερη νιότη , ως Ιταλικό μπράντ αλλά με κινητήρες και κατασκευή Zongshen , ίσως και κεφάλαιο κινεζικό.

    Η αγορά της Μιναρέλι απο τη Yamaha , δείχνει οτι πατά στα πόδια της καλά, αυτή τη στιγμή. Η κίνηση της να βάλει και τον cp2 , περισσότερο τη βάζει στο χάρτη
    και ενισχύει συνεργασίες παρά δημιουργεί επιθετικό προφίλ, λέω εγώ.

    Απο την άλλη πλευρά,ποσώς χαλάει τη Yamaha η διάθεση ενός καλού μοτέρ της σε ένα μηχανάκι που ούτε άμεσο ανταγωνισμό το έχει (ίσως λίγο στην XSR μορφή αλλά και πάλι σχετικό είναι).

    Κ που λες, Morini φίλε , ναι

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    1998 τοτε που βγήκε το V2 στο SV,έως το 2023,25χρονακια όσο διαρκούν οι πατέντες, τυχαίο;
    GN/DR 250/125 από το 82-83 μέχρι που άρχισαν να εμφανίζονται αυτά τα μοτέρ σε κινέζικα το 07-08,25 χρονακια , τυχαίο;

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Νομίζω οι κινητήρες έχουν μακράν το υψηλότερο κόστος εξέλιξης σε ένα όχημα, οπότε όσο περισσότερα κομμάτια μπορείς να παραγάγεις/πουλήσεις, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά δε με χαλάει αν αρχίσει να συμβαίνει συχνότερα να βρίσκεις καλούς κινητήρες σε μοτοσυκλέτες άλλων εταιρειών.

    "
    Όντως, ειδικά αν τον προορίζουν να κάνει καριέρα στην Ευρώπη με τα euro 5 κ.λ.π. ασυμμάζευτα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2024
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα είμαι νεος σττη παρεα,παλιος αναβατης αλλα σκέφτομαι να ξαναμπω στο κολπο,και εχω καψουρευτει τη X CAPE.Ηθελα να σε ρωτήσω για την εξάτμιση θελει οπωσδηποτε επανπρογραμματισμο ο εγκεφαλος,και αν εχεις αποψη και για αλλες εταιρείες πχ ARROW LEOVINCI
    Σε ευχαριστώ εκ των προτερων και πολυ ωραια η αποτυπωση της εμπειρίας σουμε τη μηχανη

  11. #26
    Κατά τη δική μου γνώμη εξάτμιση σημαίνει και φίλτρο και επαναπρογραμματισμό. Αν θέλεις να το κάνεις σωστά.
    Εμπα και εδώ https://www.facebook.com/groups/231772639723146/ αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MOTOXANA Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι νεος σττη παρεα,παλιος αναβατης αλλα σκέφτομαι να ξαναμπω στο κολπο,και εχω καψουρευτει τη X CAPE.Ηθελα να σε ρωτήσω για την εξάτμιση θελει οπωσδηποτε επανπρογραμματισμο ο εγκεφαλος,και αν εχεις αποψη και για αλλες εταιρείες πχ ARROW LEOVINCI
    Σε ευχαριστώ εκ των προτερων και πολυ ωραια η αποτυπωση της εμπειρίας σουμε τη μηχανη
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    χε, έχουν πάθει έρωτα οι φίλοι του στο fb. Λογικό, οι ιδιοκτήτες versys το έλεγαν.
    Πιστεύω πως το απολαυστικότερο στοιχείο του κινητήρα είναι οι εκκεντροφόροι.
    Οι δύο χιλιάδες στροφές χαμηλότερα το κάνουν πολύ φιλικό.

    Και η δική μου γνώμη αυτή είναι. Νέοι χάρτες έτσι και αλλιώς πόσο δε μάλλον με ανοικτή εξάτμιση.
    Δεν έχω δει ακόμα κάποια ecu δική του αλλά είμαι σίγουρος πως θα έχει τις αντίστοιχες ρουτίνες που
    χρειάζεται να ακυρωθούν και στο versys. Πολύ εύκολο, θα σου το πει ο μηχανικός.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  2. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  3. Moto Morini
    από ela ela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 15:04
  4. Ενα Χρονο Μετα
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 00:18
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF