Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 84

Θέμα: 300 - 350cc μαλλον η τελευταια moto

  1. #61
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ενοουσα συναρμογη ,φινιρισμα ,βερνικια κλπ ,προφανως ποιοτητα υλικων δεν μπορω να ξερω βλεποντας μια ματια στα γρηγορα

    edit

    τωρα μολις σταματησα εναν πιτσιρικα με ενα 125R ,το μηχανακι ηταν εντυπωσιακο καλο ποιοτικα ,specs κλπ
    Και που να δεις από κοντά το ac 500.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πάντως και στα CRF300L έχει παρουσιαστεί σε κάποια μοντέλα διαρροή ψυκτικού από την τσιμούχα ("κάρβουνο") τις αντλίας νερού.

    Το CRFL είναι φτιαγμένο στην Ταϊλάνδη, ότι και αν σημαίνει αυτό.
    Μην περιμένεις να βρεις την ποιότητα του χθες.

    Επίσης από τα 4χιλιάρικα στα 6 είναι 50% πάνω. (6200 κάνει για την ακρίβεια το Ho(u)nda).
    Βέβαια στο moto με ξένο πορτοφόλι είμαστε large.

    Προσωπικά τα 6200 μου φαίνονται πολλά για αυτό που είναι το CRF, πολλά μου φαίνονται τα λεφτά και για τα κινέζικα wannabes και εξωφρενικά πολλά μου φαίνονται τα λεφτά που θέλουν για τα μεταχειρισμένα "αξιόπιστα" γιαπωνέζικα 20ετίας.

    Γενικά η φάση μπιλιά είναι, δες ποιο έχει την καλύτερη αντιπροσωπεία, δοκίμασε τα αν μπορείς και άναψε και ένα κεράκι (ή ότι άλλο τελοσπάντων) να μην σου βγει μάπα το πεπόνι, όταν το αγοράσεις.

    Και ΟΧΙ δεν είναι φυσιολογικό να τρέχεις για μηχανάκι κούτα στην αντιπροσωπεία κάθε λίγο και λιγάκι, είτε είναι για αντλίες, φρένα, ή λαμάκια που κολλιούνται με αεροδιαστημικά φλόκια στο πλαίσιο για ενίσχυση.

    το οτι τα γιαπωνεζικα δεν χαλανε δεν ισχυει το ξερω απλα στατιστικα κ σε γενικες γραμμες χαλανε με αρκετα λιγοτερη συχνοτητα

    κοιτα να δεις οντως τα γιαπωνεζικα ειναι ακριβα ,αλλα δεν κοπιαρουν κινητηρες, πλαισια κλπ πχ ,εχουν R&D που σχεδιαζει τεσταρει κλπ ,αυτο εχει κοστος ,ποιοτικα απεχουν παρα πολυ τις περισσοτερες φορες και εχουν σε γενικες γραμμες σωστα δικτυα υποστηριξης ,τελος το σωστο προιον εχει κ μια καλη μεταπωληση

    απο την αλλη βαρανε απαραδεκτα υπερβολικα στα ανταλλακτικα

    ο κινεζος απο την αλλη κοπιαρει ασυστολα κ πουλαει φτηνα δεν ειναι το ιδιο, δεν εχεις σιγουρια μετα την αγορα ,τζογαρεις

    φαυλος κυκλος ,γενικα η μοτοσυκλετα και τα παρελκομενα της ειναι δυσαναλογα ακριβα προιοντα

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και που να δεις από κοντά το ac 500.....
    επαθα πλακα ,το 125 πχ ειχε ψαλιδι μπανανα που λιγο παλιοτερα εβρισκες σε racing 250αρια

    καλη βαφη ,αποδεκτα πλαστικα ,στιβαρο ,δεμενο

    πολυ οκ

  4. #64
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ο κινεζος απο την αλλη κοπιαρει ασυστολα κ πουλαει φτηνα δεν ειναι το ιδιο, δεν εχεις σιγουρια μετα την αγορα ,τζογαρεις
    Αυτό ίσχυε μέχρι πριν 7-8 χρόνια όταν μαγαζιά τύπου alexpack έφερναν ότι φτηνό σκουπίδι έβρισκαν (ένα τέτοιο 50άρι είχε πάρει η πρώην μου παρά τις παραινέσεις μου να μην το κάνει)
    Πλέον δεν είναι έτσι τα πράγματα, μάρκες όπως οι Voge, CF moto (για την Zontes διατηρώ μια επιφύλαξη) αλλά και (πρώην....) Ευρωπαϊκές (Benelli κ.λ.π.) έχουν ήδη δείξει ότι ήρθαν για να μείνουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    επαθα πλακα ,το 125 πχ ειχε ψαλιδι μπανανα που λιγο παλιοτερα εβρισκες σε racing 250αρια

    καλη βαφη ,αποδεκτα πλαστικα ,στιβαρο ,δεμενο

    πολυ οκ
    Όταν το είδα έπαθα και 'γω πλάκα. Να είχαμε κ' εμείς τέτοια στα 17 μας....άσε που το φανταζόμουν με ένα 125αρι δίχρονο μοτερ επάνω.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πάντως και στα CRF300L έχει παρουσιαστεί σε κάποια μοντέλα διαρροή ψυκτικού από την τσιμούχα ("κάρβουνο") τις αντλίας νερού.

    Το CRFL είναι φτιαγμένο στην Ταϊλάνδη, ότι και αν σημαίνει αυτό.
    Μην περιμένεις να βρεις την ποιότητα του χθες.

    Επίσης από τα 4χιλιάρικα στα 6 είναι 50% πάνω. (6200 κάνει για την ακρίβεια το Ho(u)nda).
    Βέβαια στο moto με ξένο πορτοφόλι είμαστε large.

    Προσωπικά τα 6200 μου φαίνονται πολλά για αυτό που είναι το CRF, πολλά μου φαίνονται τα λεφτά και για τα κινέζικα wannabes και εξωφρενικά πολλά μου φαίνονται τα λεφτά που θέλουν για τα μεταχειρισμένα "αξιόπιστα" γιαπωνέζικα 20ετίας.

    Γενικά η φάση μπιλιά είναι, δες ποιο έχει την καλύτερη αντιπροσωπεία, δοκίμασε τα αν μπορείς και άναψε και ένα κεράκι (ή ότι άλλο τελοσπάντων) να μην σου βγει μάπα το πεπόνι, όταν το αγοράσεις.

    Και ΟΧΙ δεν είναι φυσιολογικό να τρέχεις για μηχανάκι κούτα στην αντιπροσωπεία κάθε λίγο και λιγάκι, είτε είναι για αντλίες, φρένα, ή λαμάκια που κολλιούνται με αεροδιαστημικά φλόκια στο πλαίσιο για ενίσχυση.
    Αεροδιαστημική είναι η άγνοιά σου "δικέ" μου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό ίσχυε μέχρι πριν 7-8 χρόνια όταν μαγαζιά τύπου alexpack έφερναν ότι φτηνό σκουπίδι έβρισκαν (ένα τέτοιο 50άρι είχε πάρει η πρώην μου παρά τις παραινέσεις μου να μην το κάνει)
    Πλέον δεν είναι έτσι τα πράγματα, μάρκες όπως οι Voge, CF moto (για την Zontes διατηρώ μια επιφύλαξη) αλλά και (πρώην....) Ευρωπαϊκές (Benelli κ.λ.π.) έχουν ήδη δείξει ότι ήρθαν για να μείνουν....
    Προφανώς οι cf, loncin και qj ήρθαν για να μείνουν και μακάρι να εξελιχθούν σε δυνατή τριπλέτα που θα πολλαπλασιάσει τις επιλογές μας σε vfm μοτοσυκλέτες, αλλά φαντάζομαι ότι εννοεί ότι μέχρι στιγμής τουλάχιστον στα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα μιλάμε για αντίγραφα τεσσάρων κινητήρων, δύο Καβασάκι, ενός "Χόντα" και ενός ΚΤΜ οπότε λογικό είναι να έχουν μειωμένα έξοδα r&d.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    To SR450 εχει εντελώς δικό του κινητήρα πάντως, και μάλιστα είναι το μοναδικό μικρό δικύλινδρο εν σειρά, με κομβία ανά 270 μοίρες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    yesterday , πλέον και το μικρό της Απρίλια ανήκει σε αυτό το κλάμπ.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    To SR450 εχει εντελώς δικό του κινητήρα πάντως, και μάλιστα είναι το μοναδικό μικρό δικύλινδρο εν σειρά, με κομβία ανά 270 μοίρες.
    τα YAMAHA TRX ηταν ετσι νομιζω απο το 80

  11. #71
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Προφανώς οι cf, loncin και qj ήρθαν για να μείνουν και μακάρι να εξελιχθούν σε δυνατή τριπλέτα που θα πολλαπλασιάσει τις επιλογές μας σε vfm μοτοσυκλέτες, αλλά φαντάζομαι ότι εννοεί ότι μέχρι στιγμής τουλάχιστον στα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα μιλάμε για αντίγραφα τεσσάρων κινητήρων, δύο Καβασάκι, ενός "Χόντα" και ενός ΚΤΜ οπότε λογικό είναι να έχουν μειωμένα έξοδα r&d.
    Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό, εφόσον και η τιμή είναι ανάλογη.
    Εδώ βλέπω μοτό τζαπάν στα οποία χρησιμοποιούν ακόμα περιφερειακά προηγούμενων 10ετιών και δεν ντρέπονται να ζητάνε 50% πάνω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Τα κινέζικα με την αρμυρα στα νησιά πώς τά πάνε;
    Έχει κανείς εμπειρία;

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    @Dr.Monty

    Χαίρομαι που είσαι τυχερός με το 500αρι, εύχομαι κι άλλα απροβληματιστα χλμ. Αν όμως έτρεχες στα πρώτα 800 χλμ 8(!!) φορές στην αντιπροσωπεία για να σου λύσει την διαρροή και ακόμα δεν στην έλυνε (ναι, ίσως παίζει ρόλο και το τοπικό συνεργείο και η αντιμετώπιση του πελάτη) ίσως θα είχες κι εσύ άλλη άποψη. Όσο κι αν θέλω να φανώ αισιόδοξος, έχω ήδη δείξει πολύ υπομονή και κατανόηση και στερεύει πλέον... ελπίζω με την αλλαγή (και μάλιστα αλλαγή πόλης γιατί δεν έχουμε δεύτερο στην πόλη μου) να σταθώ πιο τυχερός, γιατί αν δεν σταθώ, δε νομίζω ότι θα ασχοληθώ άλλο και θα πρέπει να τα λύσει ο επόμενος ιδιοκτήτης (που θα τον ενημερώσω προφανώς).

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    @Dr.Monty

    Χαίρομαι που είσαι τυχερός με το 500αρι, εύχομαι κι άλλα απροβληματιστα χλμ. Αν όμως έτρεχες στα πρώτα 800 χλμ 8(!!) φορές στην αντιπροσωπεία για να σου λύσει την διαρροή και ακόμα δεν στην έλυνε (ναι, ίσως παίζει ρόλο και το τοπικό συνεργείο και η αντιμετώπιση του πελάτη) ίσως θα είχες κι εσύ άλλη άποψη. Όσο κι αν θέλω να φανώ αισιόδοξος, έχω ήδη δείξει πολύ υπομονή και κατανόηση και στερεύει πλέον... ελπίζω με την αλλαγή (και μάλιστα αλλαγή πόλης γιατί δεν έχουμε δεύτερο στην πόλη μου) να σταθώ πιο τυχερός, γιατί αν δεν σταθώ, δε νομίζω ότι θα ασχοληθώ άλλο και θα πρέπει να τα λύσει ο επόμενος ιδιοκτήτης (που θα τον ενημερώσω προφανώς).

    Μια η δικη σου περιπετεια με την τρομπα νερου (που δεν ειναι τοσο μεμονωμενη περιπτωση) και τον πινακα οργανων,μια το κατασκευαστικο λαθος του βεντιλατερ ,μια τα λαστιχα που ειναι χαλια και θελουν αλλαγμα με το καλημερα, μια που διαβαζω για ενα 300ds που κολλησε μοτερ εν κινησει ,μια που τα οργανα δεν φαινονται στον ηλιο και θελει και εκει πατεντα ,μια η σελα που ειναι σκληρη και αβολη οπως λενε οι ιδιοι οι ιδιοκτητες και μαλλον χρειαζεται φτιαξιμο

    μια που αναλογως του τοπικου συνεργατη δεν ξερεις τι θα γινει αν βρεθεις μποροστα σε προβλημα και αν θα το φτιαξεις μεσα στην εγγυηση

    δεν μου κανει καρδια να κανω κινηση και να βαλω πιθανοτατα μπελα στο κεφαλι μου ,γενικως νοιωθεις μεγαλη ανασφαλεια
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 03/10/2023 στις 12:21.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Νομίζω ότι είσαι omhros της επιλογής σου να πάρεις μόνο καινούργιο. ΟΚ, θεμιτό εννοείται, αλλά μήπως σε αυτά τα λεφτά σου δίνονται περισσότερες και ίσως πιο ασφαλείς επιλογές σε μεταχειρισμένο; Όχι εικοσαετίας, πιο πρόσφατα. Και με συνεργείο/αντιπροσωπεία που να έχεις ίσως περισσότερη εμπιστοσύνη.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 20:44
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 14:48
  3. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF