Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: 300 - 350cc μαλλον η τελευταια moto

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49

    300 - 350cc μαλλον η τελευταια moto

    Παντα οσο με θυμαμαι ειχα μηχανακι ,αρχικα ενα μοτοποδηλατο Benelli ,μετα ενα Yamaha DT 50 ,αργοτερα ενα Honda Transalp 650 ,πιο μετα ενα Honda VFR 800 Vtec, μετα ενα Honda XR 250

    τα τελευταια 7 νομιζω χρονια εχω ενα Honda wave 110i ,καλο χρυσο αθραυστο βολικο οικονομικο αλλα ευτυχως η κορη μου θα αρχισει να οδηγαει οποτε θα το ξεφορτωθω

    στα 52 μου ψαχνω την τελευταια μου μηχανη μαλλον, να γουσταρω ξανα ,χρηση μεσα στην πολη κυριως αλλα θελω να βγαινω κ λιγο παραεξω

    budget γυρω στα 4000 καινουργια ,βλεπω 300 - 350 cc

    θελω ροπατο κινητηρα ,δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα

    οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο ,καμια μηχανη που περασε απο το χερια μου δεν μου εβγαλε σοβαρο προβλημα και δεν ειμαι να τρεχω στα γεραματα

    βλεπω

    Royal Enfield HNTR 350
    https://www.royalenfield.com/uk/en/m...cles/hntr-350/

    Voge 300 DS
    https://voge.gr/bike/300ds-e5/

    γενικοτερα δεν εχω προβλημα με το στυλ της μηχανης αρκει να ειναι αξιοπιστη και ροπατη

    το Royal enfield μ αρεσει περισσοτερο αλλα τα 20 αλογα μου φαινονται λιγα και το βαρος της αρκετο

    Ιδεες ,προτασεις , εμπειριες ,οτι θελετε
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 30/09/2023 στις 20:03.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Σε αυτό το budget, καινούργιο, δεν πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο.

    Εναλλακτικά αντί για το vode ds υπάρχει και το acx με λίγο πιο scrambler αισθητική.

    Ωραίο το hunter, τα κοιτούσα και εγώ ένα φεγγάρι όλα αυτά, είχα κάτσει πάνω τους, αλλά κατέληξα από αγγελία στο cfmoto clx το οποίο βέβαια είναι 700αρι (και ευτυχώς για εμένα γιατί το χαίρομαι πολύ)

    Πάντως θεωρώ είναι κρίμα να μείνεις σε αυτά, θεωρώ ότι τα 20 ή και 30 άλογα θα σου φανούν λίγα πολύ νωρίς (πόσω μάλλον όταν έχεις συνηθίσει και σε μεγαλύτερα κυβικά), πιστεύω πιο safe επιλογή είναι να κινηθείς γύρω στα 50 και πάνω.

    Λύση πολύ καλή μηχανή το ac 500 της voge, όπου είναι δικυλινδρο, 50 άλογα περίπου και με πιο καλά περιφερειακά (φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις) και με λιγότερα κιλά από το ds θα σε βολεύει και στην καθημερινότητα αλλά και θα σε κινήσει και σε ένα ταξίδι ευχάριστα.

    Κάνε όμως μια χάρη στον εαυτό σου και δες τα από κοντά, ανέβα πάνω του και ζήτησε ένα test drive για να καταλάβεις και μόνος σου τι παίζει.

    Εγώ θα έκανα υπομονή, να μαζέψω κάτι λίγο ακόμη και θα έπαιρνα γύρω στα.4,5 με 5 κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό το budget, καινούργιο, δεν πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο.

    Εναλλακτικά αντί για το vode ds υπάρχει και το acx με λίγο πιο scrambler αισθητική.

    Ωραίο το hunter, τα κοιτούσα και εγώ ένα φεγγάρι όλα αυτά, είχα κάτσει πάνω τους, αλλά κατέληξα από αγγελία στο cfmoto clx το οποίο βέβαια είναι 700αρι (και ευτυχώς για εμένα γιατί το χαίρομαι πολύ)

    Πάντως θεωρώ είναι κρίμα να μείνεις σε αυτά, θεωρώ ότι τα 20 ή και 30 άλογα θα σου φανούν λίγα πολύ νωρίς (πόσω μάλλον όταν έχεις συνηθίσει και σε μεγαλύτερα κυβικά), πιστεύω πιο safe επιλογή είναι να κινηθείς γύρω στα 50 και πάνω.

    Λύση πολύ καλή μηχανή το ac 500 της voge, όπου είναι δικυλινδρο, 50 άλογα περίπου και με πιο καλά περιφερειακά (φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις) και με λιγότερα κιλά από το ds θα σε βολεύει και στην καθημερινότητα αλλά και θα σε κινήσει και σε ένα ταξίδι ευχάριστα.

    Κάνε όμως μια χάρη στον εαυτό σου και δες τα από κοντά, ανέβα πάνω του και ζήτησε ένα test drive για να καταλάβεις και μόνος σου τι παίζει.

    Εγώ θα έκανα υπομονή, να μαζέψω κάτι λίγο ακόμη και θα έπαιρνα γύρω στα.4,5 με 5 κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο
    το 90% του χρονου κινουμαι μεσα στην πολη και πηγαινω καθημερινα στην δουλεια ,το καλοκαιρι αιντε να βγω κ λιγο παραεξω κ αν δεν κουβαλαω το sup οποτε θα παω με το αυτοκινητο αναγκαστικα

    εκει στα 300 - 350cc ειμαι καλα πιστευω ,ειναι σημαντικο να ειναι ευκολη στην πολη και οικονομικη σε καυσιμο

    ξεχασα να γραψω ,υψος 1,80 περιπου 85 κιλα

    απο οτι ειδα το royal enfield αντιπροσωπευση ελλαδα οχι ,οποτε ανταλλακτικα εγγυησεις κλπ προβλημα μαλλον

    επειδη δεν εχω επαφη με μοτοσυκλετες χρονια τωρα ,τα voge εχω δει οτι ειναι ποιοτικα σχετικα, απο αξιοπιστια πως τα πανε?

    το acx δεν ειναι για πολη αλλα για χωματινες καταστασεις ,βεβαια η καλυτερη μοτο που ειχα στην πολη ειχε αποδειχτει το XR ,το ds μου φαινεται πιο βολικο παντως

    edit

    παντως διαβασα εδω μεσα απο κατοχο 300ds οτι στο στρωσιμο ακομα εχανε παραφλου και ενα αλλο που εχανε ελαφρως λαδια και ειδα κ αυτο κ τρομαξα λιγο

    https://www.youtube.com/watch?v=itenX31Ncvw
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 30/09/2023 στις 20:55.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Πρώην κάτοχος acx, επαρκή δύναμη για πόλη, εθνική 120-130 εύκολα, ελαστικότητα και χαμηλή κατανάλωση. Μου έβγαλε και εμένα διαρροή. Η φλάντζα αντλίας και ένα o-ring στο μάτι που διαβάζει τις ταχύτητες και δάκρυζε μια σταγόνα λάδι την μέρα. Αλλάχτηκαν και τέλος, Γίνονται μπαμ μπαμ. Πέρα από αυτά το acx απροβλημάτιστο.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @omhros
    Η royal Enfield αντιπροσωπεύεται από τη muvus, η εταιρεία που εισάγει και τη cf Moto

    Δεν έχει θέμα ανταλλακτικών κλπ αν και έτσι όπως είναι το μηχανάκι δεν νομίζω να χαλάει και κάτι (ελαιοαεροψυκτο, όχι πουσαρισμενος κινητήρας κλπ)

    Τρομερή εμφάνιση, καλή ποιότητα κατασκευής (τουλάχιστον σαν πρώτη αίσθηση) και πολύ άνετο σαν θέση οδήγησης, αλλά ερωτηματικό εάν τα είκοσι (ροπατα) όμως άλογα είναι αρκετά.

    Το acx δεν είναι για εκτός δρόμου, ή να στο θέσω αλλιώς, οι δρόμοι της Αθήνας και ενδεχομένως οποίας πόλης της ημεδαπής, ευνοούν πιο μικτής χρήσης λάστιχα.

    Βέβαια για εμένα ξαναλέω, βρες έναν ac500 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, με κατανάλωση γύρω στα 4,5 lt max και έχεις πενήντα καλά άλογα και μηχανή και όχι λίγο μεγαλύτερο παπάκι.

    Αν και ένα nc σου ταιριάζει γάντι της honda, αλλά δυστυχώς έχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Οτι σου έγραψε ο Dimmanoukas....
    Είχα το ac 300, μου φάνηκε "λίγο" και πήγα στο ac500 απροβλημάτιστα και τα 2, όποιο και να πάρεις θα σε καλύψει στην πόλη. Για παραέξω, το 300 κουράζει κάπως διότι για να πηγαίνει 120-130 πας ψηλά σε στροφές, είναι και μονοκύλινδρο, οπότε οι κραδασμοί πιθανόν να σε κουράσουν, (ισχύει και για το ds μιας και φοράνε το ιδιο μοτέρ) όπως κι εμένα, είμαι κι εγώ στα πρώτα -ήντα....
    Στην πόλη τα ac δεν παίζονται έναντι των ds.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    στους επαρχιακους δρομους που κινουμαι τελικη 130 ειναι πολλα και τα πιανεις μονο για λιγο αφου οι ευθειες ειναι μικρες και οι δρομοι κακοι

    βαζω στο παιχνιδι κ το voge 300ac το οποιο δεν μπορω να πω οτι μ αρεσει σχεδιαστικα αλλα μαλλον μου ταιριαζει οδηγικα περισσοτερο απο το enfield κ το 300ds
    https://voge.gr/bike/300ac-e5/

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    στους επαρχιακους δρομους που κινουμαι τελικη 130 ειναι πολλα και τα πιανεις μονο για λιγο αφου οι ευθειες ειναι μικρες και οι δρομοι κακοι

    βαζω στο παιχνιδι κ το voge 300ac το οποιο δεν μπορω να πω οτι μ αρεσει σχεδιαστικα αλλα μαλλον μου ταιριαζει οδηγικα περισσοτερο απο το enfield κ το 300ds
    https://voge.gr/bike/300ac-e5/
    Ενα ένα μας τα λες....για επαρχιακούς δρόμους, όπως τους περιγράφεις, μια χαρά θα σε καλύψει το 300άρι, όποιο μοντέλο και να επιλέξεις.
    Απλά διάλεξε αυτό που θα σε κάνει να το κοιτάς την ώρα που πίνεις τον πρωινό καφέ και θα ανυπομονείς να ανέβεις πάνω να φύγεις.
    Όποια άλλη επιλογή είναι καταδικασμένη σε βάθος λίγου χρόνου.....

    Αλήθεια, για ποια περιοχή μιλάμε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Λεσβος

    δεν τρελαινομαι για κανενα απο τα voge ,το enfield μ αρεσει περισσοτερο αλλα ειναι βαρυ κ ψοφιο .120 τελικη θα μπορεις να πας το πολυ 100 οταν βρεις ευθεια

    λογικα θα παω στο ds που ειναι πιο πρακτικο και 110 με 120 θα μπορεις να πας χωρις να μπαινεις κοκκινα , εχει κ ασφαλτινο προσανατολισμο νταξει

    edit τωρα ειδα το voge 300R αυτο ναι μαλιστα
    https://voge.gr/bike/300r-e5/

    ξερουμε τι μαρκα λαστιχα φοραει αυτο απο μαμα?

    edit cordial ,αλλαγη μετα το στρωσιμο δηλαδη
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 01/10/2023 στις 09:58.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Τότε υπάρχει και αυτή η εναλλακτική το μικρό αδερφάκι της δικιάς μου

    Το 300αρι της cfmoto το οποίο έχει λίγο πιο όρθια θέση οδήγησης από το voge.

    https://cfmoto.net.gr/autos/300clx/

    Πάντως και το royal εάν σου αρέσει μην το καις ως επιλογή....μπορεί να έχει είκοσι άλογα, αλλά είναι τελείως διαφορετική η λειτουργία, καθώς δίνει καλή ροπή σε χαμηλές στροφές, άρα είναι γεμάτο χαμηλά και τα εκατό τα έχει εύκολα...στα μεγάλα συν εκτός από την αισθητική που και εμένα μου φαντάζει πανέμορφο, η χαμηλή του συντήρηση και η ακόμη χαμηλότερη κατανάλωση.

    Δυστυχώς είσαι στην πανέμορφη Λέσβο και δεν μπορείς να τα δεις από κοντά και να κάνεις μια βόλτα οπότε και θα σου λυνόταν όλες οι απορίες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    θα στο πω ξερά....

    Πεταμένα λεφτά και τα 2 που λες

    Κοίτα κανένα μπάντιτ 650 ή cbf 600 να γουστάρεις
    Εναλλακτικά τίποτε σε ΧΤ 660 αν βρεις που δεν το έχουν ξεσκίσει

    και τελευταίο μηχανάκι δεν ξέρεις αν θα είναι
    όπου σε πάει ο πους είναι η ζωή
    ανανήψαντας

  12. #12
    Μόλις διάβασα Λέσβος,και μετά 120-130, γέλασα με την ψυχή μου.Και το ενφιλντ μια χαρά θα σου κάνει.Βρες ποια αντιπροσωπεία θα σου κάνει στο νησί και πάρε αυτό που αντιπροσωπεύεται καλύτερα.ΜΗΝ πας σε παραπάνω κυβικά και κυλίνδρους ειδικά σε χρεπια τετρακυλινδρα,και μονοκύλινδρα 30 ετιας γιατί ούτε θα γουστάρεις στο νησί,και θα σου τρυπησει και η τσέπη.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο δεν ειμαι να τρεχω στα γεραματα

    βλεπω Royal Enfield HNTR 350

    αρκει να ειναι αξιοπιστη
    και εκεί κάπου στο κείμενο κρύβεται ένα μικρό ανεκδοτάκι, που θα έλεγε κι ο γνωστός τηλεζωγράφος.

    Το ότι στα 52 μιλάς για ''τελευταία'' και ''γεράματα'', αν δεν τα λες για πλάκα, εκεί δεν κρύβεται κανένα αστείο και είναι σοβαρά τα πράγματα
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    θα στο πω ξερά....

    Πεταμένα λεφτά και τα 2 που λες

    Κοίτα κανένα μπάντιτ 650 ή cbf 600 να γουστάρεις
    Εναλλακτικά τίποτε σε ΧΤ 660 αν βρεις που δεν το έχουν ξεσκίσει

    και τελευταίο μηχανάκι δεν ξέρεις αν θα είναι
    όπου σε πάει ο πους είναι η ζωή
    Τι να το κάνει το 4κ 600άρι στο νησί ρε συ;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    καλα ναι εδω θες ροπη να πεταγεσαι απο στροφη σε στροφη, σφιχτες σχετικα αλλα ενδοτικες αναρτησεις να φιλτραρουν λιγο τους καροδρομους και καμια τελικη 120 χωρις να το σκοτωνεις στα κοκκινα για τις λιγες μικρες ευθειες που υπαρχουν

    αντιπροσωπεια υπαρχει της voge που θα την χρειαστω απο αυτα που διαβαζω ,royal enfield δεν ειδα να υπαρχει

    θα παω να δω μηπως εχουν το 300r και το 300ds

    κλεινω προς το 300ds που ταιριαζει στους δρομους εδω και ειναι και πιο πρακτικο

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 20:44
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 14:48
  3. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF