Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: Αγορά νέας μηχανής στην Αθήνα

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    .από τα 3 που έβαλες το τενερε μου τράβηξε το ενδιαφέρον
    Είναι αυτό που μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ από όλα.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symeon Προβολή μηνύματος
    Φυσικό τελείωσα και τώρα κάπως πάω να τα παντρέψω με τη βιολογία.



    Συμφωνώ και εγώ με αυτήν τη λογική. Ωστόσο, προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή ανάμεσα στα λεφτά, στις δυνατότητες της μηχανής και στη μακροζωία της.

    Πχ. Αν κάποιος έμπειρος μου προτείνει να πάρω τη voge 300ds του 21' στα 2800 με 20χιλ. χλμ. , γιατί ξέρει ότι η συγκεκριμένη μηχανή δε βγάζει θέματα και δεν πειράζει που έχει τελειώσει η εγγυηση ίσως το προτιμήσω από το να πάρω καινούρια adventure του 23' με 4κ. Είναι μια διαφορά των 1.2κ που δεν είναι και μικρή.
    Καλό είναι. Εχει δουλεία. Λογικά αφου εισαι φυσικος θα πας απο την υπολογιστική πλευρα. Σήμα, εγκεφαλο, καρδια, MRI ψιλο medical informatics και τα συναφή. Αν θελεις στειλε μου το μτπχ που επελεξες σε πμ, ετσι απο περιέργεια.

    Στο θέμα μας.

    Θα ακουσεις πολλά και θα διαβασεις ακομα περισσότερα εδω μεσα και αλλου.
    Υπάρχει ακριβώς αλλο θέμα αυτη τη στιγμή οπου ενας φιλος ψάχνεται αν θα παρει το voge το 300ds. Τελικα ρώτησε και στο fb διαφορα και του απαντήσαν και σταματησε να απανταει στο θέμα του εδω.
    Υπάρχει ενας αλλο φιλος απο εδω μεσα που το εχει γμθ με την τρόμπα και χαλαει και ξαναχαλάει.
    Στο 300δσ νομίζω ότι είχαν και προβλημα με το φως πισω (το εκαιγε).

    Μεμονωμένα περιστατικά θα βρεις πολλά. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι για όσο τρέχουν τα voge, μεγάλα πρόβληματα δεν βγήκαν σε κανέναν (και παρακολουθώ και 2 γκρουπ στο fb - το ενα κλειστό μονο για κατόχους).
    Οτιδήποτε βγήκε το κάλυψε η εγγύηση. Χωρις πολλες ερωτήσεις.

    Απο εκει και πέρα θα δεις οτι υπάρχει τρομερή εμπιστοσύνη στις 4-5 γνωστες μάρκες (Honda, Yamaha, Kawa ktlktl). Για να το λένε μαλλον κατι ξερουν. Δεν διαφωνω. Απλά δεν μπορω να καταλάβω πως μπορώ να εχω εμπιστοσυνη σε ενα μηχάνημα 15-20 χρόνων. Μετα εγω δεν θα το κρατήσω καμια 5-10? Θα μιλάμε για μηχανη 30ετίας???

    Και αν το βασικο θέμα ειναι η αξιοπιστία (που απλα δεν εχει αποδειχθει για τις κινέζικες), προτιμώ να ρισκάρω να εμπιστευτώ οτι θα ειναι αξιόπιστη η Voge, CFMoto, Bennelli, παρά να εμπιστευτω τον Μπαμπη, τον Κώστα και τον Μήτσο που καβαλούσαν πριν απο μένα τη μηχανη και την συντηρούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ρε παιδιά όλοι καινούρια θέλουμε να πάρουμε αλλά κάθε φορά που το μπάτζετ είναι στα 3.500 -4.000 €, που είναι και πολύ σύνηθες, η μόνιμη απάντηση είναι τα 300αρια της Voge. Δεν θέλουν όλοι τα ίδια πράγματα. Που και να μην έλεγε δηλαδή το παιδί ότι το θέλει και για να ταξιδεύει Θεσσαλονίκη, Γιάννενα ή να πάει και λίγο εκτός δρόμου. Βέβαια άλλο θέμα είναι όντως αν θα τα κάνει τελικά αυτά ή θα περιοριστεί στις μετακινήσεις εντός Αθηνών, γιατί μέχρι τώρα την βγάζει με 125αρι σκούτερ. Αλλά όχι και να λέμε ότι μηχανάκια δεκαετίας, του 2013, 2014 είναι χρέπια λόγω παλαιότητας ή επειδή ο άλλος είναι στόκος και έβγαλε φωτογραφία το μηχανάκι του στην αγγελία με κουτσουλιές στον ανεμοθώρακα είναι άχρηστο συνολικά το μηχανάκι.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά όλοι καινούρια θέλουμε να πάρουμε αλλά κάθε φορά που το μπάτζετ είναι στα 3.500 -4.000 €, που είναι και πολύ σύνηθες, η μόνιμη απάντηση είναι τα 300αρια της Voge. Δεν θέλουν όλοι τα ίδια πράγματα. Που και να μην έλεγε δηλαδή το παιδί ότι το θέλει και για να ταξιδεύει Θεσσαλονίκη, Γιάννενα ή να πάει και λίγο εκτός δρόμου. Βέβαια άλλο θέμα είναι όντως αν θα τα κάνει τελικά αυτά ή θα περιοριστεί στις μετακινήσεις εντός Αθηνών, γιατί μέχρι τώρα την βγάζει με 125αρι σκούτερ. Αλλά όχι και να λέμε ότι μηχανάκια δεκαετίας, του 2013, 2014 είναι χρέπια λόγω παλαιότητας ή επειδή ο άλλος είναι στόκος και έβγαλε φωτογραφία το μηχανάκι του στην αγγελία με κουτσουλιές στον ανεμοθώρακα είναι άχρηστο συνολικά το μηχανάκι.
    Ρε Νίτσε δεν διαφωνούμε αλλά σκέψου αν τυχόν δεν κατάφερε να βγάλει σωστή φωτό, πως εμπιστεύεσαι ότι είχε τη μηχανή του οκ.

    Τεσπά γενικά την έχω κόψει τη συζήτηση. Απλά τώρα μου έκανε τριγγερ και απάντησα.
    Αυτά από μένα

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ναι οκ σύμφωνοι , απλά μου κάνει εντύπωση η επιμονή σε ένα συγκεκριμένο μηχανάκι για αγορά καινούριου τη στιγμή που έχει ταλαιπωρήσει και κανά δύο μέλη του forum. Δεν λέω και εγώ να πάει να πάρει strom με 120.000 χλμ, αλλά θα μπορούσε να προταθεί πχ ένα TRK 502 ή ένα CF 650 MT πενταετίας ας πούμε αφού το παλικάρι έχει βλέψεις και για ταξίδια.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ σύμφωνοι , απλά μου κάνει εντύπωση η επιμονή σε ένα συγκεκριμένο μηχανάκι για αγορά καινούριου τη στιγμή που έχει ταλαιπωρήσει και κανά δύο μέλη του forum. Δεν λέω και εγώ να πάει να πάρει strom με 120.000 χλμ, αλλά θα μπορούσε να προταθεί πχ ένα TRK 502 ή ένα CF 650 MT πενταετίας ας πούμε αφού το παλικάρι έχει βλέψεις και για ταξίδια.
    Μαζί σου. Εγώ όταν μιλάω για voge μιλάω πάντα για όλη την κλάση των 3 κινέζικων ( Voge, Benelli, CFMoto). Καλά το voge το αγαπάω λίγο παραπάνω..

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Μαζί σου. Εγώ όταν μιλάω για voge μιλάω πάντα για όλη την κλάση των 3 κινέζικων ( Voge, Benelli, CFMoto). Καλά το voge το αγαπάω λίγο παραπάνω..
    Ε, άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου....
    (Μαζί κι εγώ )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Δε βάζεις λίγα παραπάνω να πάρεις ένα τέτοιο?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    CB500X ? μεταχειρα 4-5 χιλιαρικα και βαλ του λαστιχα off road

    https://youtube.com/shorts/TY1ouxBz6...lducRWy5_IWYlY

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δε βάζεις λίγα παραπάνω να πάρεις ένα τέτοιο?
    Ωραίο δε λέω αλλά στα λεφτά δεν μπορώ να ανέβω σίγουρα. Επίσης, ξεφεύγει αρκετά από αυτό το on/off στυλ που ψάχνω.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    CB500X ? μεταχειρα 4-5 χιλιαρικα και βαλ του λαστιχα off road

    https://youtube.com/shorts/TY1ouxBz6...lducRWy5_IWYlY
    Η τιμή ξεφεύγει. Ιδανικά θέλω να δώσω 3 , αντε βαρια-βαρια 4 για να μου μείνει και τίποτα για να πάρω καλό εξοπλισμό.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    TRK 502
    Πολύ ωραία. Η τιμή πιάνει το ταβάνι αλλά είναι από τις top υποψήφιες μέχρι στιγμής.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    CF 650 MT
    Ξεφεύγει λίγο σε τιμή αλλά μπαίνει και αυτό στη λίστα μιας και υπάρχει ένα στα 4150 που ίσως τα φτάσω με λίγο τύχη.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θες, στα αρνητικά η τσιμπημενη κατανάλωση και η απουσία abs.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Γνώμη μου. Μην κοιτάς μοτό χωρίς abs.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου. Μην κοιτάς μοτό χωρίς abs.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ειδικά για εμένα που γενικά με το αμάξι είχα βαρύ πόδι και με το Sym έχω βαρύ χέρι…

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  2. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  3. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF