Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Αγορά νέας μηχανής στην Αθήνα

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ σύμφωνοι , απλά μου κάνει εντύπωση η επιμονή σε ένα συγκεκριμένο μηχανάκι για αγορά καινούριου τη στιγμή που έχει ταλαιπωρήσει και κανά δύο μέλη του forum. Δεν λέω και εγώ να πάει να πάρει strom με 120.000 χλμ, αλλά θα μπορούσε να προταθεί πχ ένα TRK 502 ή ένα CF 650 MT πενταετίας ας πούμε αφού το παλικάρι έχει βλέψεις και για ταξίδια.
    Είναι όπως οι γκέι.... Προσπαθούν να κάνουν κι άλλους γκέι να μεγαλώσει το γκέτο να είναι πολλοί να μην του κοροϊδεύουν χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Σε λίγα χρόνια αυτά τα μηχανάκια θα έχουν μηδενική τιμή μεταπώλησης αν δεν έχουν σκορπίσει

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Σιγά ρε άγριο αρσενικό.Σκουπισου λίγο απ' την τεστοστερόνη.Θα γλυστρισεις.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symeon Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ειδικά για εμένα που γενικά με το αμάξι είχα βαρύ πόδι και με το Sym έχω βαρύ χέρι…
    Από τα 3 που παρέθεσες μόνο το bmw έχει abs.

    Οπότε δεν έχουν άδικο τα παιδιά που προτείνουν κάτι με λιγότερα κυβικά αλλά πιο καινουργια. Πρέπει πρώτα εσύ να αποφασίσεις τι θες!

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Από τα 3 που παρέθεσες μόνο το bmw έχει abs.
    Σωστά. Οπότε πετάω εκτός τα άλλα δύο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    με λιγότερα κυβικά αλλά πιο καινουργια
    Σίγουρα τείνω περισσότερο στο να πάρω μια μηχανή όσο πιο καινούργια μου επιτρέπει η τσέπη μου και οι ανάγκες μου. Ωστόσο, όσο αφορά το κομμάτι των κυβικών είμαι ακόμα διχασμένος. Ναι, μεν με ένα 300αρι θα μπορέσω να αποκτήσω καλύτερη εμπειρία και θα γίνει πιο ομαλή μετάβαση στο μέλλον σε μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, με ένα 650 τα ταξίδια μου θα είναι πιο άνετα αλλά και θα με αναγκάσει να αποκτήσω καλύτερη οδηγική συμπεριφορά (όχι ότι τώρα κάνω τρέλες). Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Λάβε υπόψη βέβαια ότι αλλά τα κόστη συντήρησης και λειτουργίας σε ένα 300αρι και αλλά σε 650αρι.

  6. #36
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σιγά ρε άγριο αρσενικό.Σκουπισου λίγο απ' την τεστοστερόνη.Θα γλυστρισεις.
    Πουλάω άμα θες

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Απο καινουργια μεσα στο budget σου:

    το μονο που θα σε καλυψει σε ολες τις χρησεις που περιγραφεις εστω κ οριακα σε καποιες, ειναι το voge 300 rally

    αν βεβαια θυσιασεις αρκετα απο χωμα τοτε παιζουν κ voge 300ds κ benelli trk 251

    ουσιαστικα στην πολη θα ειναι πολυ καλα ολα κ το ποση προτεραιοτητα δινεις στο ταξιδι σε σχεση με το χωμα θα σε οδηγησει στην επιλογη σου

    εχεις λοιπον κινεζικα ,ποιοτικα ναι μεν ,με πολυ καλη εμπειρια οδηγικα κλπ που ομως δεν εχουν αποδειξει την αξιοπιστια τους και την υποστηριξη τους σε βαθος χρονου, οι reviewers βεβαια και οι κατοχοι τα εξυμνουν αλλα μεταξυ μας μην πιστευεις το 100% των οσων λενε

    επισης μεταπωληση αν κ εφοσον δεν σε καλυπτπουν απο ενα σημειο κ μετα δεν θα εχουν πολυ καλη ,στον αντιποδα θα εχεις μια μηχανουλα με 0 φθορες που θα ξερεις οτι θα σου κρατησει αν την συντηρεις σωστα και δεν σου βγαλει καποιο προβλημα (ολα βγαζουν αλλα με αλλη συχνοτητα κ σοβαροτητα) θα εχει κ σωστη συμπεριφορα χωρις να ζηταει συνεχεια λεφτα και να ειναι ακινητοποιημενη

    μετα στα μεταχειρισμενα το χαος:

    καταρχας κοιτας σε πραγματικα adventure στυλ yamaha tenere ,africa twin ,transalp 650 ,τα 2 πρωτα πιο χωματινα το 3 περισσοτερο δρομισιο (btw ειχα το transalp 650 κ ηταν πραγματικα πολυ καλο, παπι στην πολη,ταξιδευε ομορφα κ ξεκουραστα κ εμπαινε κ χωμα αν το ειχες οδηγικα)

    τα παραπανω ομως οταν τα βρισκεις μεσα στο budget σου ειναι 20ετιας+ ,φορτωμενα χιλιομετρα ,ταλαιπωρημενα κλπ κ θα ζητανε λεφτα συνεχως οσο καλα κ να ειναι

    γνωμη μου παρε κατι καινουργιο αλλα μην περιμενεις οτι επειδη πηρες καινουργιο οτι κ να ειναι αυτο ,ακομα κ honda δεν υπαρχει πιθανοτητα να σου βγαλει προβληματα

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Από τις 3 μεταχειρισμένες που έβαλες στο πρώτο ποστ θα κοίταζα μόνο το tenere που φαίνεται καλό. Ίσως όμως δεν έχεις σκεφτεί το ύψος, δεν θα σου είναι εύκολο ούτε αυτό ούτε το Dakar. Πρέπει να δοκιμάσεις, να κάτσεις πάνω να δεις αν πατάς σχετικά άνετα. Επίσης 100.000 χλμ σε έμπορο, είναι άνετα 200.000 (δεν μιλάω για τις συγκεκριμένες, δεν τους ξέρω, απλά λέω).

    Εγώ μάλλον θα βγάλω για πούλημα τη δική μου, 650 GS γιατί δεν τη χρησιμοποιώ. Όχι επειδή είμαι μπροστά αλλά χρέπι δεν είναι σε καμία περίπτωση. Και έχω και φίλους με μηχανές 15 και 20 χρόνων που δεν είναι καθόλου χρέπια. Φυσικά θα πρέπει η παλιά μηχανή να κοστολογείται ανάλογα, όχι τα τρελά που βλέπουμε...

    Αν δεν έλεγες για ταξίδια ένα καινούργιο 300άρι μπορεί να ήταν μια επιλογή. Τώρα να πηγαίνεις Θεσσαλονίκη, Γιάννενα κλπ με 300άρι, τί να πω...

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Είναι όπως οι γκέι.... Προσπαθούν να κάνουν κι άλλους γκέι να μεγαλώσει το γκέτο να είναι πολλοί να μην του κοροϊδεύουν χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Το κάνω quote. Αυτό πρέπει να μείνει.

    Επίσης να σημειωθεί ότι οι αγοραστές κινέζικων χρησιμοποιούν τις ίδιες πρακτικές για να μεγαλώσει το δικό τους γκέτο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symeon Προβολή μηνύματος
    Σωστά. Οπότε πετάω εκτός τα άλλα δύο.



    Σίγουρα τείνω περισσότερο στο να πάρω μια μηχανή όσο πιο καινούργια μου επιτρέπει η τσέπη μου και οι ανάγκες μου. Ωστόσο, όσο αφορά το κομμάτι των κυβικών είμαι ακόμα διχασμένος. Ναι, μεν με ένα 300αρι θα μπορέσω να αποκτήσω καλύτερη εμπειρία και θα γίνει πιο ομαλή μετάβαση στο μέλλον σε μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, με ένα 650 τα ταξίδια μου θα είναι πιο άνετα αλλά και θα με αναγκάσει να αποκτήσω καλύτερη οδηγική συμπεριφορά (όχι ότι τώρα κάνω τρέλες). Κάπως έτσι το σκέφτομαι...
    το μοτερ το αποφασιζει η χρηση. και κανω quote αυτο για να συνεχισω τη σκεψη μου:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Λάβε υπόψη βέβαια ότι αλλά τα κόστη συντήρησης και λειτουργίας σε ένα 300αρι και αλλά σε 650αρι.
    δεν ισχυει αυτο για ολους.


    εξηγηση:

    αν θες μηχανη για πολη, ακομα και ο τυπος του κινητηρα εχει σημασια. εκτος απο την κατανάλωση αλλαζει και τα κοστη συντηρησης. οι διαφορες βεβαια ειναι μικρες. οταν μιλαμε για ενα 300αρι μονοκυλινδρο και ενα 650 2κυλινδρο ειναι ανα έτος σχεδον αμελητέες.

    ομως ακομη και αν θεωρησουμε οτι οι μικρες αυτες διαφορες ειναι προβλημα για εμας, η χρηση ειναι αυτη που μας ενδιαφέρει πρωτα απο ολα. ενα μικρο μοτερ που το βγαζεις συχνα εξω θα καιει παραπανω απο ενα μεγαλο μοτερ που μπαινει στην πολη. συνηθως ενας 2κ μεασιων κυβικων (ειδικα με τα euro 5 που εχουν καταστρεψει τις καταναλωσεις στα μικρα κυβικα) καιει ελαχιστα παραπανω απο ενα 300 ενω το 300 θα καιει ΑΡΚΕΤΑ παραπανω στο ταξιδι. εως και 2 λιτρα πανω. Βεβαια μπορεις να συμβιβαστεις με χαμηλες ταχυτητες ταξιδιου αλλα γιατι να το κάνεις? ηδη εχεις συμβιβαστει με το λιγοστο γκαζι και την μικροτερη ενεργητικη ασφάλεια της αργης μηχανης.

    συνεπως πρεπει να ορισεις ποσο πόλη θες, τι πόλη ειναι αυτη? το 30% εκτος πολης που εγραψες στο αρχικο μνμ, αν εγω ημουν ο οδηγος, αυτομάτως θα ξέχναγα οτιδηποτε κατεβαζει λιγοτερα απο 60 αλογα και ειναι 300 κυβικα. βεβαια ποσο απαραιτητο ειναι να κανεις αθηνα-θεσ με μηχανη? δεν ειναι καν ωραια διαδρομη, μονο κουραση ειναι. καλυτερα να πας σε ενα 300αρι και να πηγαινεις με τραινο/κτελ κτλ. ετσι θα εχεις και ενα πιο ελαφρυ μηχανακι για το 10% που θες να κανεις λιγο εντουραδα.

    και για να κλείσω επειδη η προφανης απαντηση στο "θελω να τα κανω ολα" ειναι vstrom, σκέψου ποσο σε ενδιαφέρει τελικα αυτο το enduro-βολτα για να δεις κατι διαφορετικο.

  11. #41
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Ρε παιδιά μια απορία το έχω. Τόσα χρόνια χωρίς abs ο κόσμος έπεφτε; οκ συμφωνώ όταν κάποιος δίνει αρκετά λεφτά να το έχει ως απαίτηση. Αλλά όταν έχει περιορισμένο μπάτζετ δεν γίνεται να τα έχει όλα. Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουνε εξάσκηση και στο φρενάρισμα. Ότι έχουμε abs δεν σημαίνει ότι φρεναρουμε πάντα τέρμα χωρίς να έχουμε αίσθηση. Πάντως όταν πας με περιορισμένο μπάτζετ σε μηχανή 15ετιας θα τα βρεις σκούρα. Όλο και κάτι θα βγάλει δεν πάει να είναι η ποιο αξιόπιστη μοτοσυκλέτα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris23 Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μια απορία το έχω. Τόσα χρόνια χωρίς abs ο κόσμος έπεφτε; οκ συμφωνώ όταν κάποιος δίνει αρκετά λεφτά να το έχει ως απαίτηση. Αλλά όταν έχει περιορισμένο μπάτζετ δεν γίνεται να τα έχει όλα. Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουνε εξάσκηση και στο φρενάρισμα. Ότι έχουμε abs δεν σημαίνει ότι φρεναρουμε πάντα τέρμα χωρίς να έχουμε αίσθηση. Πάντως όταν πας με περιορισμένο μπάτζετ σε μηχανή 15ετιας θα τα βρεις σκούρα. Όλο και κάτι θα βγάλει δεν πάει να είναι η ποιο αξιόπιστη μοτοσυκλέτα.
    ισα ισα αν κοιτας μηχανακια προ 2010 στα περισσοτερα δεν το θες το abs. ηταν πρωτες προσπαθειες και αρκετά κακες. στο στρομ ηταν χάλια, στα fazer το ίδιο, σε μερικά honda ηταν πολύ καλο και ίσως στα gs (δεν γνωριζω). βεβαια οταν καποιος ειναι νεος αναβάτης ειναι σιγουρα καλυτερα να εχει abs. ειδικα αν σκοπευει στην ελλαδα να βγαινει με βροχη.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    13
    Συγνώμη που δεν απάντησα παιδιά. Το μεταπτυχιακό πάει γαμι*ντας οπότε δεν είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ. Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα ότι θα πάω σε Ιάπωνα. Θα κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω μερικά λεφτά ακόμη οπότε με λίγη τύχη και υπομονή ανεβάζω το budget εκεί κοντά στα 5. Το deadline αγοράς μηχανής είναι 30 Νοεμβρίου διότι από 1 Δεκεμβρίου ξεκινάω εργαστήριο. Πρακτικά είμαι ανάμεσα σε 2 μηχανές, το cbx500 και το nc700x dct αλλά φυσικά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.Έχω δει κάτι vstrom αλλά εμφανισιακά τα Honda μου αρέσουν πιο πολύ. Το αυτόματο κιβώτιο της 700x είναι πολύ ελκυστικό… Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχω το Α2 δίπλωμα οπότε αν τελικά αποφασίσω στη 2η θα πρέπει να κάνω την αναβάθμιση. Παραθέτω παρακάτω τα link απο ιδιώτες και καταστήματα για να μου πείτε γνώμες. Ευχαριστώ.

    CBX500:
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbx-500
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbx-500
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-honda-cb-500

    Νc700x Dct :
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-honda-nc700x
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...8-honda-nc700x

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    προσωπικά θα έμενα μακριά απο τα δυο nc που παραθέτεις και εξηγούμαι..

    το λευκό του ιδιώτη εχει φαει αλύπητο ξύλο εχει εμφανώς πέσει κάμποσες φορές οι σκουριές πάνε κι έρχονται και γενικά ο ιδιοκτήτης φαινεται να είναι λίγο στ@@ του με το μηχανάκι (οχι καλός συνδυασμός πραγμάτων στα μεταχειρισμένα).

    το κόκκινο 1ον είναι από έμπορο οπότε αμέσως προβληματίζει για λόγους που εχουν χιλιογραφτεί εδώ κι αλλού και 2ον κόκκινο ρε φίλε; νταξ γούστα ειναι αυτά, αλλά κόκκινο;

    για να μην σε κουράζω με τις αμπελοφιλοσοφίες μου καταλήγω.

    Θα πήγαινα καρφί στον κυρ Μιχάλη (το τρίτο cbx που παραθέτεις) και αφού τσεκάριζα καλά τι παίζει μάλλον θα το χτύπαγα με λίγο παζάρι το 4600 γίνεται κάτι καλύτερο.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    προσωπικά θα έμενα μακριά απο τα δυο nc που παραθέτεις και εξηγούμαι..

    το λευκό του ιδιώτη εχει φαει αλύπητο ξύλο εχει εμφανώς πέσει κάμποσες φορές οι σκουριές πάνε κι έρχονται και γενικά ο ιδιοκτήτης φαινεται να είναι λίγο στ@@ του με το μηχανάκι (οχι καλός συνδυασμός πραγμάτων στα μεταχειρισμένα).
    .
    Αφού είναι αγρατσούνιστο λέει...Τουλάχιστον στην πρώτη φωτογραφία.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  2. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  3. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF