Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Οδήγηση μηχανής κατηγορίας Α με δίπλωμα Α2 και κυρώσεις

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της partially_legal
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    2

    Οδήγηση μηχανής κατηγορίας Α με δίπλωμα Α2 και κυρώσεις

    Καλησπέρα, αν και ξέρω ότι το θέμα με το δίπλωμα έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum, σκέφτηκα να κάνω ακόμη ένα post σχετικά με αυτό για 2 λόγους.

    1. Για να μάθω και εγώ, άλλα και γενικά οποίος έχει απορία τι ισχύει **τώρα** (2023).
    2. Γιατί σε όλα τα ποστ που είδα η απάντηση που ψάχνει αυτός που ρωτάει συνήθως είναι "διασκορπισμένη" στα κάμποσα replies του κάθε post και όχι σε 2-3 καλογραμμένες απαντήσεις από άτομα που είτε έχουν περάσει την διαδικασία πρόσφατα είτε γνωρίζουν πολύ κάλα τον νομό για τον Χ λόγο (πχ να είναι δικηγόρος).

    Οπότε, αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα έξης.
    1. Ποιες ακριβώς είναι οι κυρώσεις αν σε σταματήσουν χωρίς δίπλωμα (ή δίπλωμα που δεν καλύπτει την μηχανή σου).
    2. Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι αν πας στο δικαστήριο και κατέχεις το "σωστό" δίπλωμα, αθωώνεσαι. Σε περίπτωση που δεν αθωωθείς ποιες είναι οι κυρώσεις ? Από ότι έχω διαβάσει είναι φυλάκιση από 1 μέρα έως και 1 χρόνο, ισχύει ακόμη αυτό ? Αν ναι ποσό "κοστίζει" η μια μέρα σε περίπτωση που θες να εξαγοράσεις την ποινή ?
    3. Σε περίπτωση ατυχήματος τι γίνεται ? (είτε είσαι ο υπαίτιος ή όχι) (με ασφάλεια)
    4. Υπάρχει περίπτωση να στην χαρίσει ο αστυνομικός αν κατέχεις δίπλωμα άλλα δεν καλύπτει την μηχανή σου ?

    Για να δημιουργηθεί ένα ωραίο post θα παρακαλούσα να απαντήσετε μονό αν είστε σίγουροι για κάτι και μην γράφεται πράγματα που έχουν απαντήσει ήδη άλλοι

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από partially_legal; 05/10/2023 στις 18:47.

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά...

    Αν δεν καλύπτει το δίπλωμά σου την μοτοσυκλέτα που οδηγείς, είναι σα να μην έχεις δίπλωμα καθόλου.

    Άρα, οι κυρώσεις είναι αυτές που λέει ο νόμος και δεν χρειάζεται να τις αναπτύξουμε κάν. Μην οδηγείς μοτοσυκλέτα που δεν καλύπτει το δίπλωμά σου.

    Σε περίπτωση ατυχήματος, η ασφάλεια, προφανώς θα κάνει το παν για να μην πληρώσει. Μόλις δούν λοιπόν οτι το δίπλωμα δεν σε καλύπτει για το όχημα που οδηγούσες:
    - Αν σε τράκαραν, δεν θα σε αποζημιώσουν. Αν το κυνηγήσει αυτός που σε τράκαρε, μπορεί να διεκδικήσει και αποζημίωση της ζημιάς που σου προκάλεσε, μίας και δεν ήσουν κατάλληλος να οδηγείς το συγκεκριμένο όχημα.
    - Αν τράκαρες εσύ κάποιον, η ασφάλειά σου θα αποζημιώσει τον άλλο και μετά θα ζητήσει απο εσένα τα χρήματα.

    Το άν θα στη "χαρίσει" ο εκάστοτε αστυνομικός, είναι στην ευχέρειά του. Δεν υπάρχει κανόνας.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από partially_legal Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, αν και ξέρω ότι το θέμα με το δίπλωμα έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum, σκέφτηκα να κάνω ακόμη ένα post σχετικά με αυτό για 2 λόγους.

    1. Για να μάθω και εγώ, άλλα και γενικά οποίος έχει απορία τι ισχύει **τώρα** (2023).
    2. Γιατί σε όλα τα ποστ που είδα η απάντηση που ψάχνει αυτός που ρωτάει συνήθως είναι "διασκορπισμένη" στα κάμποσα replies του κάθε post και όχι σε 2-3 καλογραμμένες απαντήσεις από άτομα που είτε έχουν περάσει την διαδικασία πρόσφατα είτε γνωρίζουν πολύ κάλα τον νομό για τον Χ λόγο (πχ να είναι δικηγόρος).

    Οπότε, αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα έξης.
    1. Ποιες ακριβώς είναι οι κυρώσεις αν σε σταματήσουν χωρίς δίπλωμα (ή δίπλωμα που δεν καλύπτει την μηχανή σου).Δεν υπάρχει ακριβής απάντηση σε αυτό,μπορεί να φύγεις με μια απλή κλήση για κράνος το light σενάριο ή να σου πάρουν τις πινακίδες και να οριστεί δικαστήριο.
    2. Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι αν πας στο δικαστήριο και κατέχεις το "σωστό" δίπλωμα, αθωώνεσαι. Σε περίπτωση που δεν αθωωθείς ποιες είναι οι κυρώσεις ? Μην περιμένεις από ένα φόρουμ τέτοιες απαντήσεις είναι θέμα δικαστού.Από ότι έχω διαβάσει είναι φυλάκιση από 1 μέρα έως και 1 χρόνο, ισχύει ακόμη αυτό ? Αν ναι ποσό "κοστίζει" η μια μέρα σε περίπτωση που θες να εξαγοράσεις την ποινή ? Ένας δικηγόρος θα σου πει καλύτερα.
    3. Σε περίπτωση ατυχήματος τι γίνεται ? (είτε είσαι ο υπαίτιος ή όχι) (με ασφάλεια) την έβαψες.
    4. Υπάρχει περίπτωση να στην χαρίσει ο αστυνομικός αν κατέχεις δίπλωμα άλλα δεν καλύπτει την μηχανή σου ? Ασχολίαστο

    Για να δημιουργηθεί ένα ωραίο post θα παρακαλούσα να απαντήσετε μονό αν είστε σίγουροι για κάτι και μην γράφεται πράγματα που έχουν απαντήσει ήδη άλλοι

    Ευχαριστώ.
    Αυτά.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από partially_legal Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, αν και ξέρω ότι το θέμα με το δίπλωμα έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum, σκέφτηκα να κάνω ακόμη ένα post σχετικά με αυτό για 2 λόγους.

    1. Για να μάθω και εγώ, άλλα και γενικά οποίος έχει απορία τι ισχύει **τώρα** (2023).
    2. Γιατί σε όλα τα ποστ που είδα η απάντηση που ψάχνει αυτός που ρωτάει συνήθως είναι "διασκορπισμένη" στα κάμποσα replies του κάθε post και όχι σε 2-3 καλογραμμένες απαντήσεις από άτομα που είτε έχουν περάσει την διαδικασία πρόσφατα είτε γνωρίζουν πολύ κάλα τον νομό για τον Χ λόγο (πχ να είναι δικηγόρος).

    Οπότε, αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα έξης.
    1. Ποιες ακριβώς είναι οι κυρώσεις αν σε σταματήσουν χωρίς δίπλωμα (ή δίπλωμα που δεν καλύπτει την μηχανή σου).
    2. Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι αν πας στο δικαστήριο και κατέχεις το "σωστό" δίπλωμα, αθωώνεσαι. Σε περίπτωση που δεν αθωωθείς ποιες είναι οι κυρώσεις ? Από ότι έχω διαβάσει είναι φυλάκιση από 1 μέρα έως και 1 χρόνο, ισχύει ακόμη αυτό ? Αν ναι ποσό "κοστίζει" η μια μέρα σε περίπτωση που θες να εξαγοράσεις την ποινή ?
    3. Σε περίπτωση ατυχήματος τι γίνεται ? (είτε είσαι ο υπαίτιος ή όχι) (με ασφάλεια)
    4. Υπάρχει περίπτωση να στην χαρίσει ο αστυνομικός αν κατέχεις δίπλωμα άλλα δεν καλύπτει την μηχανή σου ?

    Για να δημιουργηθεί ένα ωραίο post θα παρακαλούσα να απαντήσετε μονό αν είστε σίγουροι για κάτι και μην γράφεται πράγματα που έχουν απαντήσει ήδη άλλοι

    Ευχαριστώ.
    Δικηγόρος εδώ.
    Θα συνοψίσω την απάντηση μου σε δύο σειρές.

    Για εμένα ως δικηγόρο , να οδηγείς χωρίς δίπλωμα. Είναι πανεύκολα και ξεκούραστα τα λεφτά που θα πάρω από εσένα για να έρθω σε 1 εύκολο ποινικό για μένα να σε αθωώσω και τελικά να σε χρεώσω λίγο παραπάνω από ότι θα έδινες για να πάρεις δίπλωμα πλέον των παραβόλων, του διοικητικού προστίμου και του ΦΠΑ!
    Για σένα ως οδηγό απλά μην το κάνεις.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της partially_legal
    Εγγραφή
    05/10/2023
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστω για τις απαντησεις, νομιζω δεν υπαρχει κατι αλλο.
    Αν μπορει καποιο mod να κανει close ή να μου πει πως να το κανω εγω γιατι δεν γνωριζω.

Παρόμοια θέματα

  1. Δίπλωμα Α2 και kle 500
    από CuckooDestroyer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2020, 10:08
  2. Πρώτη μηχανή με δίπλωμα Α2
    από Lazaros98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2019, 16:42
  3. Προτασεις για μεταχειρισμενη μηχανη με διπλωμα Α2
    από Ioannis112 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2019, 13:46
  4. Δίπλωμα Α2 και Μηχανές
    από TheCretan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2018, 16:07
  5. CB400SF ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ Α2
    από markopolo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2014, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF