Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 228

Θέμα: QJ motor svt 650

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ο ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ ΞΕΡΕΙ!!11! Ξέρει να αναγνωρίζει την ποιότητα! Είμασταν πρωτοι σε καγεν άλλωστε. Και να θυμίσω οτι οι εκφρασεις "φιλότιμο" και "απ'τα LIDL" δεν υπάρχουν σε άλλες γλώσσες.

    O ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ ήταν ο πρώτος που άλλαζε εμβολιαστικό κέντρο γιατι του είπε η θειά του σε ποιο δεν κανουν κινέζικα εμβόλια. Βέβαια μετά ειχε πρόβλημα και με της moderna και ρώτησε τον ξάδερφό του το σεκιουριτά σε ποιο θα βρει pfizer. Γιατι ο ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ (και η θεία του) ξέρει και απο βιοτεχνολογία. Ξέρει και απο μηχανές εσωτερικής καύσης. Του τα είπε ο ξαδερφος το πασχα στο χωριο. Σε μια σουρα πάνω. Ασχετα αν ο ξαδερφος και αυτος νομιζουν οτι το πολυτεχνειο ειναι γιορτή για την απελευθερωση της ελλάδας από τους Γερμανους το 1700κάτι.

    Α! ξερει και απο στατιστική. Χωρις παραδειγματα γιατι βαρέθηκα.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 10/10/2023 στις 10:05.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ο ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ ΞΕΡΕΙ!!11! Ξέρει να αναγνωρίζει την ποιότητα! Είμασταν πρωτοι σε καγεν άλλωστε. Και να θυμίσω οτι οι εκφρασεις "φιλότιμο" και "απ'τα LIDL" δεν υπάρχουν σε άλλες γλώσσες.

    O ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ ήταν ο πρώτος που άλλαζε εμβολιαστικό κέντρο γιατι του είπε η θειά του σε ποιο δεν κανουν κινέζικα εμβόλια. Βέβαια μετά ειχε πρόβλημα και με της moderna και ρώτησε τον ξάδερφό του το σεκιουριτά σε ποιο θα βρει pfizer. Γιατι ο ΑΙΛΛΟΙΝΑΣ (και η θεία του) ξέρει και απο βιοτεχνολογία. Ξέρει και απο μηχανές εσωτερικής καύσης. Του τα είπε ο ξαδερφος το πασχα στο χωριο. Σε μια σουρα πάνω. Ασχετα αν ο ξαδερφος και αυτος νομιζουν οτι το πολυτεχνειο ειναι γιορτή για την απελευθερωση της ελλάδας από τους Γερμανους το 1700κάτι.

    Α! ξερει και απο στατιστική. Χωρις παραδειγματα γιατι βαρέθηκα.
    Καλα ,μην το περασουμε και στην αντιπερα οχθη ! Για low budget μηχανακια που βουλωνουν τρυπες ''ενεκα η φτωχοποιηση'' κουβεντιαζουμε και οχι οτι εχει ξεχυθει η δωρεαν υψηλη τεχνολογια απο τους κινεζους .Απο την αλλη , σε αντιθεση με τα μηχανακια , δεν δειχνουν τοσο large αποψεις αυτοι που τους προτεινει ο καρδιολογος τοποθετηση βηματοδοτη made in China που κοστιζει το 1/3 της τιμης σε συγκριση με τους λοιπους ,η δεν θελουν (και καλα κανουν)φαρμακα δυτικων εταιριων κατασκευασμενων σε κινεζικα εργοστασια με κινεζικες πρωτες υλες και εκδοχα.Ειπαμε καλοδεχουμενα τα κινεζικα με την ευχη καποτε να αποτελεσουν πρωτη επιλογη και οχι οικονομικη λυση αναγκης ,αλλα προς το παρον μη ειρωνευομαστε ερημην τις οποιες επιφυλαξεις ,γιατι εχει δρομο ακομη το πραγμα.
    κουκουρουκουκου

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Στον συγκεκριμένο χώρο μη ξεχνάμε οτι παιζουν πολυ και οι πατέντες που κρατάνε ψηλά την τιμή. Ούτε τα γενόσημα χρησιμοποιούσαμε στην Ελλάδα πριν λίγο καιρο. Ακόμα και ευρωπαικά.

  4. #19
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι από αυτούς που αποφεύγω οτιδήποτε από Κίνα (όχι μόνο μοτοσυκλέτες) αλλά σίγουρα για διαφορετικούς λόγους από ότι θα πιστεύεις. Να συμπληρώσω πως μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά ενώ έχω αυτή τη στάση πίστευα το ίδιο με εσένα, ότι δηλαδή μια μέρα (ήρθε αυτή η μέρα ήδη) θα μπουν στη Παγκόσμια αγορά για τα καλά. Η διαφορά μας -μάλλον- είναι πως εγώ θεωρούσα πως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν είναι για χειροκρότημα. Είμαι αυτός που μεταφράζει τη λέξη Παγκοσμιοποίηση ως Κινεζοποίηση (με όρους αγοράς εμπορίου), πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ κακό για εμάς και τα παιδιά μας. Φυσικά τι μας νοιάζει. Ας βολευτούμε εμείς τώρα με το προσωρινά φθηνό και τα παιδιά μας βλέπουνε τι θα κάνουν... Τώρα γιατί μοτοσυκλέτες των 7,8,10 και 11 χιλιάδων θεωρούνται φθηνές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς φταίει ότι οι συνήθης μάρκες έχουν εκτοξευτεί στις 15 και 18 χιλιάδες ενώ μας πουλάνε το ίδιο Κινέζικο προϊόν...

    Είμαι αυτός που πιστεύει πως αρχικά οι αχόρταγες πολυεθνικές θέλησαν να εκτοξεύσουν το 200% της κερδοφορίας τους στο 400% και που σήμερα κλαίγονται απολογούμενες πως αν δεν το φτιάξουν στη Κίνα απλώς δεν επιβιώνουν. Το ίδιο ισχύει και για τις μεγάλες βιομηχανίες που δεν κατασκευάζουν τίποτα στην Ευρώπη και όλα τα στέλνουν να κατασκευαστούν φασόν στη Κίνα και στη καλύτερη των περιπτώσεων τα συναρμολογούν εδώ (όπου "εδώ" βλ. Ευρώπη). Το ίδιο ισχύει και με τις μικρές βιοτεχνίες που φέρνουν φθηνά Κινέζικα προϊόντα και βάζουν απλά το λογότυπο τους πλασάροντας τη νέα τους κολεξιόν που δεν είναι καν σχεδιασμένο από αυτούς απλά τους στοιχίζει πλέον λιγότερο να το εισάγουν παρά να το σχεδιάσουν και να το κατασκευάσουν. Είμαι αυτός που λέει πως σύντομα -σε βάθος 5ετίας- το Κινέζικο δεν θα είναι αυτό που φτάνει το χέρι σου να πάρει αλλά άλλο ένα προϊόν σαν τα άλλα που ξέρεις και που θα το αγοράζεις με τους ίδιους όρους, δλδ πανάκριβα. Είμαι αυτός που σου λέει ότι σε βάθος 10ετίας τα παιδιά μας θα ψάχνουν για δουλειά στη Κίνα γιατί τίποτα στο πλανήτη δε θα κατασκευάζεται αλλού παρά μόνο στη Κίνα, στην Ινδία, στην Ταϊλάνδη κ.ο.κ. Είμαι αυτός που σου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα με το Κινέζικο προϊόν αλλά με το Κινέζικο προϊόν που γράφει BMW, ΚΤΜ, HONDA ή Yamaha και με όλα αυτά που έφερε η πανέξυπνη τακτική τους γιατί "δεν έβγαιναν μάνα μου". Τώρα τους έκλεψαν όλη τη τεχνογνωσία και με νόμο μας ξεκαθαρίζουν πως δεν είναι π.χ. ο κινητήρας της Suzuki ή της Kawasaki αλλά ένα γνήσιο αντίγραφο τους το οποίο κατοχυρώνεται νομικά και άρα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ δημιούργημα.... και ας μην έχουν δώσει φράγκο για τη ληγμένη πατέντα. Τι ωραία που τους ταιριάζει το "με τα χεράκια τους έβγαλαν τα ματάκια τους....", ποια είναι τα θύματα όμως αυτής της ιστορίας;

    Αυτό είναι το πρόβλημα που περιέγραφα από τα τέλη της δεκαετίας του '90 αλλά "αν και τα έλεγα εγώ" δεν άκουγες (σε τρίτο πρόσωπο γράφω, μη το πάρεις προσωπικά). Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις στη γραφή μου, δεν τα γράφω ως Έλληνας αλλά ως Ευρωπαίος πολίτης γιατί πλέον τα πράγματα δεν αφορούν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα αλλά και του Ευρωπαίου πολίτη. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλά.
    whatever he said

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Καλα ,μην το περασουμε και στην αντιπερα οχθη ! Για low budget μηχανακια που βουλωνουν τρυπες ''ενεκα η φτωχοποιηση'' κουβεντιαζουμε και οχι οτι εχει ξεχυθει η δωρεαν υψηλη τεχνολογια απο τους κινεζους .Απο την αλλη , σε αντιθεση με τα μηχανακια , δεν δειχνουν τοσο large αποψεις αυτοι που τους προτεινει ο καρδιολογος τοποθετηση βηματοδοτη made in China που κοστιζει το 1/3 της τιμης σε συγκριση με τους λοιπους ,η δεν θελουν (και καλα κανουν)φαρμακα δυτικων εταιριων κατασκευασμενων σε κινεζικα εργοστασια με κινεζικες πρωτες υλες και εκδοχα.Ειπαμε καλοδεχουμενα τα κινεζικα με την ευχη καποτε να αποτελεσουν πρωτη επιλογη και οχι οικονομικη λυση αναγκης ,αλλα προς το παρον μη ειρωνευομαστε ερημην τις οποιες επιφυλαξεις ,γιατι εχει δρομο ακομη το πραγμα.
    Low budget,με ψεκασμό Bosch,και abs ,με αναρτήσεις kayaba και φρενa nissin,που το είδες.;και κινητήρα αντιγραφή κλώνο της Χόντα;.Για την δικιά μου μιλάω voge ds500.που το είδες το low budget???Aπλως έχουν μικρότερα μεροκάματα,και υποστηριζονται απ' το κινεζικό κράτος.Αν δεν υπήρχαν μάλιστα οι υπέρογκοι δασμοί,ο υπέρογκος ΦΠΑ,και τα υπέρογκα μεταφορικά αντί για 6500 που το πήρα πλήρες με τρεις βαλίτσες συναγερμό και με το κλειδί στο χέρι,θα είχα πληρώσει 4500.καλη η καραμέλα , άλλα θα πάθετε κανά ζάχαρο στο τέλος απ' το πολύ πιπιλισμα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Low budget,με ψεκασμό Bosch,και abs ,με αναρτήσεις kayaba και φρενa nissin,που το είδες.;και κινητήρα αντιγραφή κλώνο της Χόντα;.Για την δικιά μου μιλάω voge ds500.που το είδες το low budget???Aπλως έχουν μικρότερα μεροκάματα,και υποστηριζονται απ' το κινεζικό κράτος.Αν δεν υπήρχαν μάλιστα οι υπέρογκοι δασμοί,ο υπέρογκος ΦΠΑ,και τα υπέρογκα μεταφορικά αντί για 6500 που το πήρα πλήρες με τρεις βαλίτσες συναγερμό και με το κλειδί στο χέρι,θα είχα πληρώσει 4500.καλη η καραμέλα , άλλα θα πάθετε κανά ζάχαρο στο τέλος απ' το πολύ πιπιλισμα.
    Καβαλας το μηχανακι της ζωης σου και ειναι τουλαχιστον κατανοητος ο ενθουσιασμος σου.Αναφερθηκα σε low badget καθως καθε σειρα εχει την ακριβη ,εχει και την φτηνη της εκδοση Οι ακριβες σειρες της π.χ της nissin εχουν περισσοτερο απο το μηχανακι που αγορασες . Αυτο που τονισα ειναι οτι αυτα τα μηχανακια δεν εχουν καταφερει μεχρι τωρα να ειναι μοτοσυκλετες επιλογης ,αλλα στοχευουν φορτωμενες με προικα απο το ali express να γινουν το συμβολο στην παγκοσμια αφραγκια..Επι τη ευκαιρια ειναι λυπηρο εως επικινδυνο να χαιρεται αντι να προβληματιζεται ο καταναλωτης που γινονται ανταγωνιστικα τα προιοντα με γνωμονα την χαμηλη εργατικη αμοιβη .Αλωστε εσυ αναφερεσαι συνεχως στην λυση χαμηλου προυπολλογισμου που σε οδηγησε σε αυτη την αγορα μεν,αλλα απο την αλλη δεν δεχεσαι να το λενε και αλλοι.
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 10/10/2023 στις 15:39.
    κουκουρουκουκου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Σας παρακαλώ επειδή έχω χάσει το μέτρημα, πόσες παρατάσεις πέντε και δέκα χρόνων θέλουν οι Κινέζοι για να σβήσουν από τον χάρτη τους υπόλοιπους;

    Γιατί μετράω από το 1998 και κάτι δεν μου βγαίνει.

    Το ότι μοτοσυκλέτα 600 κυβικών ζυγίζει όσο μια 1.300, λέει τα πάντα για την ποιότητα κατασκευής.

    Το ότι ο Έλληνας παίρνει μισθούς Αφρικής το 2023 και αναγκάζεται να πάει σε αυτές τις επιλογές, δεν τις καθιστά ποιοτικές.

    Και έχω καταλάβει ότι είμαι ο μόνος που παραδέχομαι ότι μου έσπασε πιστόνι 700 χλμ από την ανακατασκευή (σε τζαπαν, ε.

    Τα λέμε το 2028 που θα έχω πάρει και έχω μηχανή yu dai sun (λογοπαίγνιο).

    Υγ. Επειδή είμαι ειλικρινής άνθρωπος, αν χρειάζονταν σήμερα να αγοράσω μηχανή, κινεζικό θα έπαιρνα, δεν φτάνει η τσέπη μου για παραπάνω. Αλλά εις γνώσιν της κατάστασης χωρίς φανμποϊσμούς.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Καβαλας το μηχανακι της ζωης σου και ειναι τουλαχιστον κατανοητος ο ενθουσιασμος σου.Αναφερθηκα σε low badget καθως καθε σειρα εχει την ακριβη ,εχει και την φτηνη της εκδοση Οι ακριβες σειρες της π.χ της nissin εχουν περισσοτερο απο το μηχανακι που αγορασες . Αυτο που τονισα ειναι οτι αυτα τα μηχανακια δεν εχουν καταφερει μεχρι τωρα να ειναι μοτοσυκλετες επιλογης ,αλλα στοχευουν φορτωμενες με προικα απο το ali express να γινουν το συμβολο στην παγκοσμια αφραγκια..Επι τη ευκαιρια ειναι λυπηρο εως επικινδυνο να χαιρεται αντι να προβληματιζεται ο καταναλωτης που γινονται ανταγωνιστικα τα προιοντα με γνωμονα την χαμηλη εργατικη αμοιβη .Αλωστε εσυ αναφερεσαι συνεχως στην λυση χαμηλου προυπολλογισμου που σε οδηγησε σε αυτη την αγορα μεν,αλλα απο την αλλη δεν δεχεσαι να το λενε και αλλοι.
    Ξεφυγες λίγο. Πολυεπίπεδα. Οταν λεμε για nissin μιλάμε αν τα μηχανακια της ιδιας κατηγορίας φοράνε κατι επώνυμο ή οχι. Μπορει το noname να ειναι καλυτερο απο την φθηνή σειρά μιας επώνυμης π.χ. nissin? Ισως, αλλα συνήθως όχι. Επομένως το επώνυμο το θεωρουμε apriori καλυτερο. Αρα και nissin και kayaba για αυτη τη μηχανη και αυτη την κλάση μηχανών ειναι στα plus.

    Τώρα οτι εχουν προίκα απο aliexpress και οτι ο στοχος τους ειναι οι μπατίρηδες αυτης της ζωής, νομιζω και εσυ οταν το ξαναδιαβασεις θα αναρωτηθεις αν το εγραψες.

    Παντως ειναι ενδιαφέρον να παει κανεις να παρει με 1300 περιπου ευρω παραπανω το CB500X τελειως γυμνό και να μην προτιμήσει το VOge525 που εχει ρυθμιζομενες αναρτήσεις, TC, προβολακια, χουφτες, προστατευτικά, σταντ και αλλα τόσα που αν μπορουσες να τα βάλεις στο αλλο θα κόστιζε ακομα μια μηχανη.

    Το οχημα ήταν στην Ελλαδα status. Δεκαετια 90. Το ιδιο τωρα συμβαινει με καποιους βαλκανιους. Εμεις φυγαμε απο αυτο. Και επειδη φυσικά θα πεις οτι παιζουν αφραγκιες, μη ξεχνας οτι και τοτε παιζαν αλλα ονειρο ζωής ηταν η 316. Και το πετυχαιναν.

    Ο κοσμος διαβαζει και συγκρινει πλεον. Υπαρχει πληροφορια εκει εξω.
    my2cents

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το οχημα (και ολα τα καταναλωτικα προιοντα) παντα θα ειναι ΚΑΙ status και δεν εχει να κανει με βαλκανιους και μη. Ο περισσοτερος κοσμος θα παρει οτι καλυτερο μπορει σε καθε κατηγορια (και σε αρκετα προιοντα συνεχιζει να αγοραζει με κριτηριο το "φαινεσθαι" και το status). Τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Low budget,με ψεκασμό Bosch,και abs ,με αναρτήσεις kayaba και φρενa nissin,που το είδες.;και κινητήρα αντιγραφή κλώνο της Χόντα;.Για την δικιά μου μιλάω voge ds500.που το είδες το low budget???Aπλως έχουν μικρότερα μεροκάματα,και υποστηριζονται απ' το κινεζικό κράτος.Αν δεν υπήρχαν μάλιστα οι υπέρογκοι δασμοί,ο υπέρογκος ΦΠΑ,και τα υπέρογκα μεταφορικά αντί για 6500 που το πήρα πλήρες με τρεις βαλίτσες συναγερμό και με το κλειδί στο χέρι,θα είχα πληρώσει 4500.καλη η καραμέλα , άλλα θα πάθετε κανά ζάχαρο στο τέλος απ' το πολύ πιπιλισμα.
    και κινητήρα αντιγραφή κλώνο της Χόντα

    ΠΑΛΙ?
    ΠΑΛΙ ΤΑ ΪΔΙΑ?
    40 Thread ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ?
    ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το οχημα (και ολα τα καταναλωτικα προιοντα) παντα θα ειναι ΚΑΙ status και δεν εχει να κανει με βαλκανιους και μη. Ο περισσοτερος κοσμος θα παρει οτι καλυτερο μπορει σε καθε κατηγορια (και σε αρκετα προιοντα συνεχιζει να αγοραζει με κριτηριο το "φαινεσθαι" και το status). Τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.
    Μου θυμισες μια συζήτηση στο reddit/rolex. Ακόμα και οι ιδιοι οι κατοχοι παραδέχονται οτι ο πλουσιος προτιμα ενα 1,5Κ hightech ρολοι παρά ενα rolex. Αλλαξαν οι καιροι.

    Πλεον δεν γυράνει κανενας το κεφάλι του σε μια 3ara ΒΜW. Αντε 7αρα ναι. Αλλα εκεινο ειναι εργο τεχνης. Και ειναι και για λιγους.

    Εν τω μεταξυ, κατι τελευταιο. Οι φθηνές μηχανές έχουν ~5Κ. Οι ακριβές να ειναι στα 20Κ. Δλδ πιστευει κανεις οτι με 15Κ αγοράζεις στάτους και θεωρεις τον εαυτο σου πλουσιο και τους αλλους τσιπηδες?

    Θα ηταν πολυ ωραιος ο κοσμος αν η διαφορά πλουσιου και φτωχου ήταν στα 15Κ

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ξεφυγες λίγο. Πολυεπίπεδα. Οταν λεμε για nissin μιλάμε αν τα μηχανακια της ιδιας κατηγορίας φοράνε κατι επώνυμο ή οχι. Μπορει το noname να ειναι καλυτερο απο την φθηνή σειρά μιας επώνυμης π.χ. nissin? Ισως, αλλα συνήθως όχι. Επομένως το επώνυμο το θεωρουμε apriori καλυτερο. Αρα και nissin και kayaba για αυτη τη μηχανη και αυτη την κλάση μηχανών ειναι στα plus.

    Τώρα οτι εχουν προίκα απο aliexpress και οτι ο στοχος τους ειναι οι μπατίρηδες αυτης της ζωής, νομιζω και εσυ οταν το ξαναδιαβασεις θα αναρωτηθεις αν το εγραψες.

    Παντως ειναι ενδιαφέρον να παει κανεις να παρει με 1300 περιπου ευρω παραπανω το CB500X τελειως γυμνό και να μην προτιμήσει το VOge525 που εχει ρυθμιζομενες αναρτήσεις, TC, προβολακια, χουφτες, προστατευτικά, σταντ και αλλα τόσα που αν μπορουσες να τα βάλεις στο αλλο θα κόστιζε ακομα μια μηχανη.

    Το οχημα ήταν στην Ελλαδα status. Δεκαετια 90. Το ιδιο τωρα συμβαινει με καποιους βαλκανιους. Εμεις φυγαμε απο αυτο. Και επειδη φυσικά θα πεις οτι παιζουν αφραγκιες, μη ξεχνας οτι και τοτε παιζαν αλλα ονειρο ζωής ηταν η 316. Και το πετυχαιναν.

    Ο κοσμος διαβαζει και συγκρινει πλεον. Υπαρχει πληροφορια εκει εξω.
    my2cents
    Κανεις λαθη στηριζομενος σε λογοπαιγνια χωρις να μπαινεις σε καμμια ουσια..Brembo stylema φορανε και τα ον οφ αλλα και τα σουπερμπαικ της ντουκατι χωρις να ειναι μηχανακια ιδιας κατηγοριας. Η αναφορα μου στο aliexpress εχει να κανει με το γελοιo της κινεζικης νοοτροπιας/επιχειρηματολογιας ,να πλασαρει τα μηχανακια της στην αγορα κρυμενα αναμεσα σε τριβαλιτζα για δελεαρ ,θυμιζει το παλιο ανεκδοτο '' Τι μηχανακι να αγορασω να πηγαινει με αυτην την κουκουλα '' Και στο φιναλε ,δεξου οτι δεν ειναι ντροπη το να μη σου βγαινουν τα φραγκα παρα μονο για κινεζικο. Δεν εβρισε κανεις ουτε χαρακτηρισε τον αλλον Αλλα μην αρχιζεται να τα παρουσιαζεται επιχειρηματολογωντας τα σαν την τοπ επιλογη .Μη τρελαθουμε κι'ολας .Εκτος και εαν ειναι το οτι καλυτερο εχετε καβαλησει εως τωρα
    κουκουρουκουκου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    και κινητήρα αντιγραφή κλώνο της Χόντα

    ΠΑΛΙ?
    ΠΑΛΙ ΤΑ ΪΔΙΑ?
    40 Thread ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ?
    ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ
    https://motoria.gr/2021/06/k%CE%B9%C...9%CE%B3%CE%B1/
    κουκουρουκουκου

  14. #29
    Παραφράζοντας το γνωστό ρητό:
    "Όλοι κινεζιές θα πάρετε...!"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Εν τω μεταξυ, κατι τελευταιο. Οι φθηνές μηχανές έχουν ~5Κ. Οι ακριβές να ειναι στα 20Κ. Δλδ πιστευει κανεις οτι με 15Κ αγοράζεις στάτους και θεωρεις τον εαυτο σου πλουσιο και τους αλλους τσιπηδες?
    Οχι. Σου λεω οτι θα παρει ΚΑΙ μηχανη των 20Κ.

    Διαφωνεις οτι αν μπορει να παρει καποιος το CB500X με ολο τον καταλογο της Χοντα, δεν θα το κανει γιατι υπαρχει το voge στην μιση τιμη?

    Δεν εχω κανενα θεμα με τις κινεζικες εταιρειες. Με καποιους απο τους κατοχους τους εχω που δεν αντιλαμβανονται οτι δεν εχουν κανεναν λογο ουτε να νιωθουν οτι πρεπει να απολογουνται γι αυτο που αγορασαν, ουτε ομως να προσπαθησουν να ακυρωσουν τα "πανω ραφια" (οικονομικα μιλωντας).
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για QJ motor
    από Sachry στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2022, 20:19
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  4. aprilia pegasus 650
    από greekshadow στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:38
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF