Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 228

Θέμα: QJ motor svt 650

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Έχω φίλο ακαδημαικό (θεωρητικός φυσικός) που συνεργάζεται κατά καιρούς με πανεπιστήμια της Κίνας. Αυτό που μου έλεγε είναι ότι εδώ και 2 δεκαετίες η Κίνα επέλεξε στρατηγικά να στείλει μαζικά κόσμο στο εξωτερικό με υποτροφίες για για πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, post doc κλπ και πλέον τους δίνει τρελά κίνητρα για να επιστρέψουν, φέρνοντας μαζί τους και όλη τη γνώση και τις εμπειρίες που έχουν αποκομίσει από τα μεγάλα πανεπιστήμια της Ευρώπης και των ΗΠΑ. Παράλληλα τα τελευταία 15 χρόνια η "τριτοκοσμική" Ινδία έχει 3 εταιρείες στις top 10 σε παραγωγή δικύκλων, Hero, Bajaj, TVS συγκαταλέγονται στις κορυφαίες και παράγουν κάθε χρόνο εκατομμύρια μονάδες. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι εμείς εδώ έχουμε μείνει στη φοκλορ εκδοχή τους. Η Κίνα δεν είναι μόνο Ali express, Temu και φτηνά πλαστικά για τα Jumbo. Και οι Ινδοί αντίστοιχα δεν είναι μόνο 7-11, customer service και εστιατόρια. Ο κόσμος αλλάζει και δεν αναφέρομαι μόνο στα μηχανοκίνητα.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Ο κόσμος αλλάζει, οι Κινέζοι όχι. Όποιος έχει συνεργαστεί με Κινέζο ξέρει. Οι υπόλοιποι μπορείτε να κάνετε υποθέσεις και σενάρια.

    Για να σας δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβετε πως σκέφτονται.

    Αν ένα ξενοδοχείο μπαίνει μέσα, ο Κινέζος δεν θα αυξήσει την τιμή του δωματίου. Θα κόψει κάτι από τις παροχές, είτε αυτό είναι καθαριότητα, είτε πρωινό είτε οτιδήποτε. Έτσι λειτουργούν, έτσι σκέφτονται σαν λαός και έτσι πράττουν.

    Για τους Κινέζους το καλύτερο είναι το φθηνότερο και αυτό που λάμπει περισσότερο, ο λόγος ποιότητας/τιμής δεν υφίσταται.

    Ο νόμος του ότι πληρώσεις παίρνεις είναι απαράβατος στην αγορά. Βλέπετε πως μόλις βελτίωσαν την ποιότητα, αύξησαν και τις τιμές. Και είναι απολύτως λογικό.

    Έχουν επιλέξει τον δρόμο της φτηνής αντιγραφής και έτσι πορεύονται. Και έτσι θα συνεχίσουν για πολλά χρόνια. Μην περιμένετε να δείτε πρωτοτυπία, R&D κλπ. Θα αντιγράφουν ότι τους γυαλίζει, θα τον φτιάχνουν με φθηνά κράματα μετάλλων, θα το φορτώνουν με ένα σωρό δήθεν επώνυμα αλλά από το κάτω ράφι περιφερειακά και θα το πουλάνε χαμηλότερα από τον ανταγωνισμό.

    Στις πωλήσεις των εργοστασίων μην δίνετε πολύ σημασία εκτός και αν από αυτές αφαιρέσετε τις πωλήσεις στην Ασία.

    Βγάλτε τα γυαλιά του φανμποϊσμού και δείτε τα πράγματα ως έχουν. Το παιδί της κουκουβάγιας είναι πάντα το πιο όμορφο για την μάνα του αλλά σε πράγματα που είναι μετρήσιμα καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί.

    Έχουν ανταγωνιστικές τιμές; Σαφώς.

    Αν αγοράσω ένα θα κάνω την δουλειά μου; (Θέλω να) Πιστεύω πως ναι.

    Πήρα κινεζικό, έπιασα κοροϊδα όσους πήραν BMW; Ε, όχι.

  3. #63
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Συ ειπας.Εγω δεν είπα τίποτα περί ηλιθιότητας κλπ.Βεβαια δεν μπορώ σε εμποδίσω να αυτοπροσδιορίζεσαι, αφού αυτό θέλεις.Ελευθερια έχουμε.Ο καθένας στην τσέπη του ,και στον λωκο του είναι ελεύθερος να κάνει ότι γουστάρει.
    Παναβούρη, κουράστηκα. GG WP .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #64
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Μαζι σου,με μετρο ομως.Ειναι λιγο ασχημο οταν αρχιζει να γινεται προσωπικο.
    Τσιλ , στον χαβαλέ απάντησα. Δεν έχει γίνει προσωπικό από την μεριά μου τουλάχιστον..
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #65
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τσιλ , στον χαβαλέ απάντησα. Δεν έχει γίνει προσωπικό από την μεριά μου τουλάχιστον..
    Δεν φαινεται ετσι στον εξωτερικο παρατηρητη.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ούτε θεωρώ ότι ο Τσέχος πχ είναι σαν εργάτης λιγότερο υπεύθυνος από τον Κινέζο...
    Μια που ανέφερες τον Τσέχο επισυνάπτω ένα τυχαίο βίντεο που έπεσε στην αντίληψη μου,και δείχνει πως φτιάχνεται ένα Σκόντα οκταβια.Βλεποντας το ίσως μας λυθεί το ζήτημα περί υπευθυνότητας η όχι,των εργαζομένων σε μια αλυσίδα παραγωγής,και δούμε το μέλλον που έρχεται.

    https://vm.tiktok.com/ZGJ3pjr18/

  7. #67
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αυτά τα gs1250,και gs 850 που γράφει το άρθρο για το εργοστάσιο στην Ταϊλάνδη, φτιάχνονται για τις ασιατικές αγορές,και όσα είναι για Ευρώπη και Αμερική φτιάχνονται στο Βερολίνο;;;Λίγο απίθανο μου φαίνεται, βάσει επιχειρηματικής λογικής, αλλά δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.Εξ αλλού για μένα πλην της τιμής,δεν παίζει ρόλο που φτιάχνονται αρκεί να τηρούνται οι προδιαγραφές.Επισης θεωρώ πιο υπεύθυνο και πειθαρχημένο έναν άπω ανατολιτη εργάτη,από έναν σύγχρονο Ευρωπαίο εργάτη.
    Ίσα-ίσα, εγώ το θεωρώ απόλυτα λογικό να φτιάχνονται για την εκάστοτε τοπική αγορά. Οι λόγοι απλοί: πανάκριβα μεταφορικά κόστη αφενός και αφετέρου, διαφορετικές φορολογήσεις κατά τόπους.
    Αυτά είναι τα πιο απλά. υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι της παρούσης.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ίσα-ίσα, εγώ το θεωρώ απόλυτα λογικό να φτιάχνονται για την εκάστοτε τοπική αγορά. Οι λόγοι απλοί: πανάκριβα μεταφορικά κόστη αφενός και αφετέρου, διαφορετικές φορολογήσεις κατά τόπους.
    Αυτά είναι τα πιο απλά. υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι της παρούσης.
    Πάντως αν κρίνω από το 300ρι που φτιάχνεται Ινδία,και πωλείται στην Ευρώπη,με Euro 5 προδιαγραφές,αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ πωλείται μόνο στην τοπική αγορά.Γι αυτό είμαι δύσπιστος (ακόμα) και νομίζω ότι στο μέλλον ,θα αυξάνονται οι κατασκευασμένες προπελλες, εκτός Γερμανίας.ΙΔΩΜΕΝ, άλλωστε,οι προδιαγραφές παίζουν ρόλο,όπως είπαμε.Εξ αλλού οι τιμές για τους Ευρωπαίους ίδιες θα μείνουν,είτε στην μία,είτε στην άλλη περίπτωση.Λεφτα υπάρχουν ως γνωστόν.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Συνιθος ότι πουλάει πολύ είναι και καλό.
    Και ότι είναι ακριβό δεν είναι πάντα καλό.

    Κινέζικα είχε και το 2005, τα έβλεπες σταματημενα στην άκρη του δρόμου με ζημιά και τα πλαστικά διαλυμένα πιασμένα με σιρμα, μαθεύτηκε ότι δεν ήταν καλά και δεν αγόραζε κανένας.

    Σήμερα για να αγοράζουν πολλοί και να εμφανίζονται συνέχεια καινουρια μοντέλα και τα αγοράζει ο κόσμος και δεν ακούγονται προβλήματα αξιοπιστίας πάει να πει ότι είναι καλά...
    Μεγαλώνουν και οι εταιρίες τους.

    Πρώτα σε πωλήσεις πάπια και σκούτερ είναι κινέζικα.. όχι μόνο γιατί είναι φτηνά αλλά γιατί είναι και ποιοτικά .
    Τα επώνυμα πάπια έχουν 3000€+ χωρίς κανένα να είναι κατασκευασμένο Ιαπωνία. Ο Κινέζος σου δίνει το ίδιο πράγμα -1000 και ευρώ κάτω. Αν θες πέταξε 1000€ για τα λίγο καλητερα πλαστικά σε παπί .
    Όταν αποκτήσουν εμπειρία στα μεγάλα κυβικά θα πέσει μαύρο δάκρυ.

    Την καλητερη ποιότητα που υπήρξε και θα υπάρξει ποτέ την είχε η honda το 1980-2005 και σε λογικές τιμές για αυτό και έγινε η μεγάλητερη εταιρία.
    Τώρα φτιάχνει σε Ταϊβάν,Κίνα, κτλ και σου τα πουλάει ακριβά ενώ η ποιότητα έχει πέσει πολύ χρησιμοποιοντας το όνομα που έκανε τότε,και βγάζει μέγιστο κέρδος, δλδ υπερτιμολογιση.

    Το ίδιο έγινε και με apple, iphone κτλ bmw.
    Μπορείς να δώσεις 1000€ για ένα κινητό που τα υλικά του κοστίζουν 200 και τα υπόλοιπα είναι αέρας μόνο και μόνο για το σηματακι του μήλου.
    Θα ψάχνεις συνέχεια για φορτιστή γιατί έχουν μικρή μπαταρία, θα έχει λίγες και πληρωτες εφαρμογές, κλειδωμένα πράγματα,ασυμβατότητες και ότι θες να κάνεις θα χρειάζεται διαφορετικό καλώδιο που θα είναι πανάκριβο..
    Ο Κινέζος σου δίνει το ίδιο πράγμα με 250€ με καλή μπαταρία που αντέχει 1-2 μέρες, άπειρες εφαρμογές να μετρισεις μέχρι και την κλανιά σου και με το καλώδιο στο κουτί συνδέεσε παντού από φριτεζα μέχρι αυτοκίνητο και κάνεις τα πάντα .

    Bmw και ktm φτιάχνουν μηχανάκια και μοτέρ στην Κίνα αλλά τα πουλάνε σε τιμή ευρωπαϊκού.
    Και πάνε να γίνουν σαν apple με κλειδωμένες και πληρωτες εφαρμογές και χαρτογράφησεις

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Πες τα χρυσοστομε.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος

    Το ίδιο έγινε και με apple, iphone κτλ bmw.
    Μπορείς να δώσεις 1000€ για ένα κινητό που τα υλικά του κοστίζουν 200 και τα υπόλοιπα είναι αέρας μόνο και μόνο για το σηματακι του μήλου.
    Θα ψάχνεις συνέχεια για φορτιστή γιατί έχουν μικρή μπαταρία, θα έχει λίγες και πληρωτες εφαρμογές, κλειδωμένα πράγματα,ασυμβατότητες και ότι θες να κάνεις θα χρειάζεται διαφορετικό καλώδιο που θα είναι πανάκριβο..
    Ο Κινέζος σου δίνει το ίδιο πράγμα με 250€ με καλή μπαταρία που αντέχει 1-2 μέρες, άπειρες εφαρμογές να μετρισεις μέχρι και την κλανιά σου και με το καλώδιο στο κουτί συνδέεσε παντού από φριτεζα μέχρι αυτοκίνητο και κάνεις τα πάντα .
    Επειδή ψάχνω να αλλάξω κινητό, βρες μου ένα κινητό 250 ευρώ με δυνατότητες και προδιαγραφές κινητού 1.000 σε παρακαλώ!

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Έχω φίλο ακαδημαικό (θεωρητικός φυσικός) που συνεργάζεται κατά καιρούς με πανεπιστήμια της Κίνας. Αυτό που μου έλεγε είναι ότι εδώ και 2 δεκαετίες η Κίνα επέλεξε στρατηγικά να στείλει μαζικά κόσμο στο εξωτερικό με υποτροφίες για για πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, post doc κλπ και πλέον τους δίνει τρελά κίνητρα για να επιστρέψουν, φέρνοντας μαζί τους και όλη τη γνώση και τις εμπειρίες που έχουν αποκομίσει από τα μεγάλα πανεπιστήμια της Ευρώπης και των ΗΠΑ. Παράλληλα τα τελευταία 15 χρόνια η "τριτοκοσμική" Ινδία έχει 3 εταιρείες στις top 10 σε παραγωγή δικύκλων, Hero, Bajaj, TVS συγκαταλέγονται στις κορυφαίες και παράγουν κάθε χρόνο εκατομμύρια μονάδες. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι εμείς εδώ έχουμε μείνει στη φοκλορ εκδοχή τους. Η Κίνα δεν είναι μόνο Ali express, Temu και φτηνά πλαστικά για τα Jumbo. Και οι Ινδοί αντίστοιχα δεν είναι μόνο 7-11, customer service και εστιατόρια. Ο κόσμος αλλάζει και δεν αναφέρομαι μόνο στα μηχανοκίνητα.
    Οφείλω να διαφωνήσω
    Δεν είπε κανείς ότι η Κίνα και η Ινδία δεν παράγει ή οτι ξεκίνησε την παραγωγή χθές.
    και οι δυο αυτές χώρες είχαν ανέκαθεν τεράστια (κυριολεκτικά) παραγωγή μοτοσυκλετών μοτοποδηλάτων αυτοκινήτων φορτηγών τρένων κλπ.
    Και είναι φυσικό γιατί ο μισός πληθυσμός του πλανήτη κατοικεί σε αυτές ,μεγάλο ποσοστό των κατοίκων τους χρησιμοποιών μοτοσυκλέτες και μοτοποδήλατα για την μετακίνησή τους και καλύπτουν με την παραγωγή τους και τις αγορές της υπόλοιπης Ασίας , Αφρικής, Λατινικής Αμερικής και Ελλάδας τελευταία .
    Και για τους ίδιους λόγους και οι Γιαπωνέζοι έχουν εργοστάσια σε αυτές τις χώρες, και γι αυτό και μόνο η HONDA είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής μοτο επειδή πουλάει και στον τρίτο κόσμο.
    Τεράστιες πωλήσεις λοιπόν και εργοστάσια υπήρχαν ανέκαθεν.
    Το θέμα είναι ότι τα εργοστάσια αυτά και τα αντίστοιχα των Γιαπωνέζων που βρίσκονται εκεί, δεν παράγουν μοτοσυκλέτες για τουρισμό, πίστα, μόστρα, χόμπι, απωθημένο κλπ όπως εμείς.
    Ούτε έχουν ανάγκη να κάνουν κάτι τέτοιο ούτε είναι ανάγκη να πληρώνουν R&D αγώνες κλπ κονομάνε μια χαρά και έτσι.

  13. #73
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Συνιθος ότι πουλάει πολύ είναι και καλό.
    Και ότι είναι ακριβό δεν είναι πάντα καλό.

    Κινέζικα είχε και το 2005, τα έβλεπες σταματημενα στην άκρη του δρόμου με ζημιά και τα πλαστικά διαλυμένα πιασμένα με σιρμα, μαθεύτηκε ότι δεν ήταν καλά και δεν αγόραζε κανένας.

    Σήμερα για να αγοράζουν πολλοί και να εμφανίζονται συνέχεια καινουρια μοντέλα και τα αγοράζει ο κόσμος και δεν ακούγονται προβλήματα αξιοπιστίας πάει να πει ότι είναι καλά...
    Μεγαλώνουν και οι εταιρίες τους.

    Πρώτα σε πωλήσεις πάπια και σκούτερ είναι κινέζικα.. όχι μόνο γιατί είναι φτηνά αλλά γιατί είναι και ποιοτικά .
    Τα επώνυμα πάπια έχουν 3000€+ χωρίς κανένα να είναι κατασκευασμένο Ιαπωνία. Ο Κινέζος σου δίνει το ίδιο πράγμα -1000 και ευρώ κάτω. Αν θες πέταξε 1000€ για τα λίγο καλητερα πλαστικά σε παπί .
    Όταν αποκτήσουν εμπειρία στα μεγάλα κυβικά θα πέσει μαύρο δάκρυ.

    Την καλητερη ποιότητα που υπήρξε και θα υπάρξει ποτέ την είχε η honda το 1980-2005 και σε λογικές τιμές για αυτό και έγινε η μεγάλητερη εταιρία.
    Τώρα φτιάχνει σε Ταϊβάν,Κίνα, κτλ και σου τα πουλάει ακριβά ενώ η ποιότητα έχει πέσει πολύ χρησιμοποιοντας το όνομα που έκανε τότε,και βγάζει μέγιστο κέρδος, δλδ υπερτιμολογιση.

    Το ίδιο έγινε και με apple, iphone κτλ bmw.
    Μπορείς να δώσεις 1000€ για ένα κινητό που τα υλικά του κοστίζουν 200 και τα υπόλοιπα είναι αέρας μόνο και μόνο για το σηματακι του μήλου.
    Θα ψάχνεις συνέχεια για φορτιστή γιατί έχουν μικρή μπαταρία, θα έχει λίγες και πληρωτες εφαρμογές, κλειδωμένα πράγματα,ασυμβατότητες και ότι θες να κάνεις θα χρειάζεται διαφορετικό καλώδιο που θα είναι πανάκριβο..
    Ο Κινέζος σου δίνει το ίδιο πράγμα με 250€ με καλή μπαταρία που αντέχει 1-2 μέρες, άπειρες εφαρμογές να μετρισεις μέχρι και την κλανιά σου και με το καλώδιο στο κουτί συνδέεσε παντού από φριτεζα μέχρι αυτοκίνητο και κάνεις τα πάντα .

    Bmw και ktm φτιάχνουν μηχανάκια και μοτέρ στην Κίνα αλλά τα πουλάνε σε τιμή ευρωπαϊκού.
    Και πάνε να γίνουν σαν apple με κλειδωμένες και πληρωτες εφαρμογές και χαρτογράφησεις
    Συγκρινεις εποχες με διαφορα 20 ετων με αλλα οικονομικα δεδομενα.
    Πλεον δεν εχει καμια σχεση με το 2005...Αν δεν υπηρχε η κριση απο το 08 κ μετα εως τωρα θα σου πω εγω ακομα τα κινεζικα θα ηταν σε ποσοστο αντιστοιχο.

    Οτι πληρωνεις (9 στις 10) παιρνεις...κανονας.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Μπορεί να διασκεδάζω με αυτά που διαβάζω , προτιμώ όμως να γράψω κ εγώ την άποψη μου :

    Τα φτηνότερα εργατικά, η αντιγραφή δοκιμασμένων συνταγών που άλλοι δαπάνησαν R&D ετών , το επιθετικό πλασάρισμα στην αγορά , η απουσία μεγάλου δικτύου (ακόμα) και πολλοί ακόμα λόγοι είναι μερικά μόνο απο τα δεδομένα που όντως ρίχνουν την τιμή σε ένα μηχανάκι απο Κίνα σε σχέση με ένα ιαπωνικό.
    Ποιος όμως μπορεί να πει με σιγουριά οτι δεν έγιναν και μερικά shortcuts ποιότητας σε λίγο πιο αθέατα σημεία της μοτοσυκλέτας ?
    (κοτζάμ Toyota , ένας κολοσσός και δήλωνε οτι σε πάνελ όπως για παράδειγμα στο εσωτερικό των θόλων των τροχών, θα δέχεται πλέον και γρατσουνισμένα πλαστικά απο τους προμηθευτές
    σαν μια προσπάθεια να μειώσει κόστη εκεί που δεν μετράνε τόσο στην τελική επιλογή του καταναλωτή...)

    Επιπρόσθετα, μπορεί και οι συμφωνίες μεγάλης κλίμακας να επιτυγχάνουν καλύτερες τιμές με αντίστοιχη πίεση στους προμηθευτές π.χ Yamaha - 2013 - MT07

    Δε σημαίνουν όμως όλα αυτά ότι ένα π.χ Honda CB500 και ένα Voge AC500 θα είναι 100% εφάμιλλες μοτοσυκλέτες. Απλά σίγουρα έχει κλείσει αρκετά η ψαλίδα
    και πρώτα κουνιέται ελαφρώς η θέση του Ιάπωνα παρά του Κινέζου, που έρχεται ορεξάτος.
    Κ απ'ότι βλέπω και σε ένα τυχαίο συγκριτικό, https://www.bikeit.gr/on-off-sugkrit...00x-voge-500ds
    δεν έχω λόγο παρά να χαίρομαι για τη ποικιλία προτάσεων στην αγορά.

    Κ αντί να χαίρεστε με αυτό το όμορφο ευγενές μαλλιοτράβηγμα των κατασκευαστών που μόνο όφελος δίνει στον τελικό καταναλωτή για να παίρνουμε μηχανάκια,
    ασχολείστε αρειμανίως με το ποιος την έχει μεγαλύτερη ( τη διαδρομή αναρτήσεων)

  15. #75
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να διασκεδάζω με αυτά που διαβάζω , προτιμώ όμως να γράψω κ εγώ την άποψη μου :

    Τα φτηνότερα εργατικά, η αντιγραφή δοκιμασμένων συνταγών που άλλοι δαπάνησαν R&D ετών , το επιθετικό πλασάρισμα στην αγορά , η απουσία μεγάλου δικτύου (ακόμα) και πολλοί ακόμα λόγοι είναι μερικά μόνο απο τα δεδομένα που όντως ρίχνουν την τιμή σε ένα μηχανάκι απο Κίνα σε σχέση με ένα ιαπωνικό.
    Ποιος όμως μπορεί να πει με σιγουριά οτι δεν έγιναν και μερικά shortcuts ποιότητας σε λίγο πιο αθέατα σημεία της μοτοσυκλέτας ?
    (κοτζάμ Toyota , ένας κολοσσός και δήλωνε οτι σε πάνελ όπως για παράδειγμα στο εσωτερικό των θόλων των τροχών, θα δέχεται πλέον και γρατσουνισμένα πλαστικά απο τους προμηθευτές
    σαν μια προσπάθεια να μειώσει κόστη εκεί που δεν μετράνε τόσο στην τελική επιλογή του καταναλωτή...)

    Επιπρόσθετα, μπορεί και οι συμφωνίες μεγάλης κλίμακας να επιτυγχάνουν καλύτερες τιμές με αντίστοιχη πίεση στους προμηθευτές π.χ Yamaha - 2013 - MT07

    Δε σημαίνουν όμως όλα αυτά ότι ένα π.χ Honda CB500 και ένα Voge AC500 θα είναι 100% εφάμιλλες μοτοσυκλέτες. Απλά σίγουρα έχει κλείσει αρκετά η ψαλίδα
    και πρώτα κουνιέται ελαφρώς η θέση του Ιάπωνα παρά του Κινέζου, που έρχεται ορεξάτος.
    Κ απ'ότι βλέπω και σε ένα τυχαίο συγκριτικό, https://www.bikeit.gr/on-off-sugkrit...00x-voge-500ds
    δεν έχω λόγο παρά να χαίρομαι για τη ποικιλία προτάσεων στην αγορά.

    Κ αντί να χαίρεστε με αυτό το όμορφο ευγενές μαλλιοτράβηγμα των κατασκευαστών που μόνο όφελος δίνει στον τελικό καταναλωτή για να παίρνουμε μηχανάκια,
    ασχολείστε αρειμανίως με το ποιος την έχει μεγαλύτερη ( τη διαδρομή αναρτήσεων)
    Όχι δεν ασχολείται κανείς με το ποιος την έχει μεγαλύτερη.
    Έχει τεράστια απόκλιση αυτό που γράφεις ΕΣΥ (και ο τρόπος που το γράφεις) από αυτό που γράφουν κάποιοι (παναβούρης γκουχ γκουχ) ''ψωνίζετε (σημείωση δική μου ΗΛΙΘΙΟΙ) ακριβά μηχανάκια ενώ αγοράζω (σημείωση δική μου ο ΕΞΥΠΝΟΣ) φθηνά και είναι ΚΛΩΝΟΙ '' .
    Τεράστια απόκλιση που δεν μπορείς να ξεκινήσεις σοβαρή κουβέντα.
    Εμένα προσωπικά δεν είναι του γούστου η Voge.
    Θα καλοέβλεπα ένα CFMOTO στο μέλλον αν αποδείξει την αξιοπιστία του.
    Γούστα όμως είναι αυτά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για QJ motor
    από Sachry στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2022, 20:19
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  4. aprilia pegasus 650
    από greekshadow στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:38
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF