Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 228

Θέμα: QJ motor svt 650

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    557
    Μαζί με την ψαλίδα ποιότητας κλείνει και η ψαλίδα τιμής.

    Όταν το κινέζικο γίνει 100% εφάμιλλο του Χόντα, τότε θα έχει την ίδια τιμή.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Μαζί με την ψαλίδα ποιότητας κλείνει και η ψαλίδα τιμής.

    Όταν το κινέζικο γίνει 100% εφάμιλλο του Χόντα, τότε θα έχει την ίδια τιμή.
    Ακριβως. Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες ουτε εξυπνοι Κινεζοι που εχουν πιασει στον υπνο τους χαζους Ευρωπαιους -Ιαπωνες.

    Επισης καθε εταιρια στον κοσμο εχει ως αποκλειστικο σκοπο το κερδος! Γι' αυτο και η τιμη καθε προιοντος ειναι η μεγιστη δυνατη που μπορει να πουληθει.

    Ο Κινεζος υπολογιζει να πουλησει φθηνοτερα για να καμψει τις αμφιβολιες των αγοραστων για το προιον του. Βαζει μια τιμη δελεαρ ωστε να μην σε επηρεασει το αγνωστο της μαρκας. Επειδη ομως πρεπει να κερδιζει, καπου εχει κανει εκπτωσεις. Το που θα φανει στην πορεια του μοντελου στην αγορα, το ποσο καλα θα γερασει, το τι βλαβες θα βγαλει. Επισης μετραει το ποσο καλα θα αντιμετωπιστουν αυτες ειτε στην αρχη της ζωης ενος μοντελου ειτε στο μεσο της.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Θα διαφωνήσω με τους φίλους Panick67 και Γιώργος ΤΤ αλλά είναι καλή ευκαιρία να ξεκαθαριστούν μερικά πράγματα που πατάνε στην απλή λογική του εμπορίου.

    Αν μια Κινέζικη εταιρεία προσπαθήσει να φτιάξει ένα Africa ακριβώς με τα ίδια υλικά τότε το Κινέζικο Africa θα κοστίσει 50% περισσότερο από το Africa της Honda. Προσοχή, μιλάω για ακριβώς τα ίδια υλικά, την ίδια ποιότητα κατασκευής, το ίδιο R&D. Τα φθηνά εργατικά χέρια και τα χαμηλά λειτουργικά έξοδα δε μπορούν να υπερκεράσουν τη μαζική παραγωγή ενός παγκόσμιου κολοσσού (ο οποίος έχει επίσης εργοστάσια σε 3ες χώρες και φθηνά εργατικά χέρια) και τις τιμές που αυτός πετυχαίνει στις πρώτες ύλες, στις τεράστιες παραγγελίες από τους προμηθευτές κλπ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν ασχολείται κανείς με το ποιος την έχει μεγαλύτερη.
    Έχει τεράστια απόκλιση αυτό που γράφεις ΕΣΥ (και ο τρόπος που το γράφεις) από αυτό που γράφουν κάποιοι (παναβούρης γκουχ γκουχ) ''ψωνίζετε (σημείωση δική μου ΗΛΙΘΙΟΙ) ακριβά μηχανάκια ενώ αγοράζω (σημείωση δική μου ο ΕΞΥΠΝΟΣ) φθηνά και είναι ΚΛΩΝΟΙ '' .
    Τεράστια απόκλιση που δεν μπορείς να ξεκινήσεις σοβαρή κουβέντα.
    Εμένα προσωπικά δεν είναι του γούστου η Voge.
    Θα καλοέβλεπα ένα CFMOTO στο μέλλον αν αποδείξει την αξιοπιστία του.
    Γούστα όμως είναι αυτά.
    Γκουχ γκουχ γκουχ,αψού αψού αψού,σνιφ σνιφ σνιφ.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Θα διαφωνήσω με τους φίλους Panick67 και Γιώργος ΤΤ αλλά είναι καλή ευκαιρία να ξεκαθαριστούν μερικά πράγματα που πατάνε στην απλή λογική του εμπορίου.

    Αν μια Κινέζικη εταιρεία προσπαθήσει να φτιάξει ένα Africa ακριβώς με τα ίδια υλικά τότε το Κινέζικο Africa θα κοστίσει 50% περισσότερο από το Africa της Honda. Προσοχή, μιλάω για ακριβώς τα ίδια υλικά, την ίδια ποιότητα κατασκευής, το ίδιο R&D. Τα φθηνά εργατικά χέρια και τα χαμηλά λειτουργικά έξοδα δε μπορούν να υπερκεράσουν τη μαζική παραγωγή ενός παγκόσμιου κολοσσού (ο οποίος έχει επίσης εργοστάσια σε 3ες χώρες και φθηνά εργατικά χέρια) και τις τιμές που αυτός πετυχαίνει στις πρώτες ύλες, στις τεράστιες παραγγελίες από τους προμηθευτές κλπ.
    Πήγα με το θείο μου να δούμε το CRF 300 L και είδαμε κι ένα κινέζικο adv 300 δε θυμάμαι μάρκα. Διαφορά τιμής 2,5 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά πιο ακριβό το χόντα. Με το μάτι όμως τα έβλεπες που πήγανε Αν δεν έχει κάποιος, κατανοητό αλλά πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις υπομονή ένα χρόνο να πάρεις το καλό γιατί το άλλο θα το πληρώσεις στην πορεία

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Ο βιομηχανικός εργάτης στην Κίνα παίρνει το 1/10 του βιομηχανικού εργάτη στην Γερμανία και στην Ιαπωνία.ΤΕΛΟΣ συζήτησης.

  7. #82
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν ασχολείται κανείς με το ποιος την έχει μεγαλύτερη.
    Έχει τεράστια απόκλιση αυτό που γράφεις ΕΣΥ (και ο τρόπος που το γράφεις) από αυτό που γράφουν κάποιοι (παναβούρης γκουχ γκουχ) ''ψωνίζετε (σημείωση δική μου ΗΛΙΘΙΟΙ) ακριβά μηχανάκια ενώ αγοράζω (σημείωση δική μου ο ΕΞΥΠΝΟΣ) φθηνά και είναι ΚΛΩΝΟΙ '' .
    Τεράστια απόκλιση που δεν μπορείς να ξεκινήσεις σοβαρή κουβέντα.
    Εμένα προσωπικά δεν είναι του γούστου η Voge.
    Θα καλοέβλεπα ένα CFMOTO στο μέλλον αν αποδείξει την αξιοπιστία του.
    Γούστα όμως είναι αυτά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Γκουχ γκουχ γκουχ,αψού αψού αψού,σνιφ σνιφ σνιφ.
    Φτάνει. Ναι, είναι προειδοποίηση.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Φτάνει. Ναι, είναι προειδοποίηση.
    Ούτε ένα κρύωμα δεν μπορεί να έχει κανείς;

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ο βιομηχανικός εργάτης στην Κίνα παίρνει το 1/10 του βιομηχανικού εργάτη στην Γερμανία και στην Ιαπωνία.ΤΕΛΟΣ συζήτησης.
    Οκ , έκανες την επιλογή του αιώνα, μπράβο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν προιοντα στην αγορα που ονομαζονται ειτε '' κλωνοι '' ειτε ''μαιμου'' ειτε αντιγραφα (sic ) και με αυτα ο καταναλωτης βολευεται φτηνα και σπανιοτερα καποιες φορες πιο αξιοπιστα απο το οριτζιναλ.Τεραστιες βιοτεχνιες παραγωγης αντιγραφων/κλωνων/μαιμουδων/σε ρουχα, αρωματα καλυντικα,φαρμακα,τροφιμα,οχηματα,ρολογια,οπτικα,ηλεκ τρονικα ,αθλητικα ,ων ουκ εστι αριθμος ,με κυριους τοπους παραγωγης Κινα-Ταιβαν-Ινδιες -Πακισταν κτλ.Που το περιεργοκαι τι το συζηταμε.Ποιος δεν εχει αγορασει ευκαιριακα μαιμουδες ,ειτε ειναι φτωχος ,ειτε ευκαταστατος ειτε για πλακα ειτε γιατι θελει να βγαλει προς τα εξω μια χλιδατη εικονα απαστραφτωντας απο την κορυφη μεχρι τα νυχια απο Αdiddas,Lakaust,Reybban .Τωρα φυσικο δεν ειναι να θες να παρουσιαζεται η μαιμουδια που αγοραζεις σαν την οριτζιναλ ευκαιρια ;Τσιμπας τον κινεζο και μετα υποστηριζεις οτι αγορασες τον ''τελευταιο αυτοκρατορα'' σε τιμη χωμα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων fake3.jpg‎  
    κουκουρουκουκου

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Οκ , έκανες την επιλογή του αιώνα, μπράβο.
    Την αγορά του αιώνα,για να είμαστε ακριβείς.Το έγραψα με έμφαση το "τέλος συζήτησης" για να τονίσω ότι το εργατικό κόστος μιας βιομηχανίας είναι ο καθοριστικότερος παραγων του κόστους ενός προϊόντος,για αυτό εξ άλλου και η φυγή χιλιάδων επιχειρήσεων από τον δυτικό κόσμο προς φτηνές χώρες.

  12. #87

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πήγα με το θείο μου να δούμε το CRF 300 L και είδαμε κι ένα κινέζικο adv 300 δε θυμάμαι μάρκα. Διαφορά τιμής 2,5 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά πιο ακριβό το χόντα. Με το μάτι όμως τα έβλεπες που πήγανε Αν δεν έχει κάποιος, κατανοητό αλλά πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις υπομονή ένα χρόνο να πάρεις το καλό γιατί το άλλο θα το πληρώσεις στην πορεία


    Λογικά θα λες το Voge 300 Rally! Υπάρχει και η άλλη πλευρά, τα ανταλλακτικά τους είναι πάρα πολύ φθηνά οπότε όσο υπάρχει επάρκεια θα τα αλλάζεις σχεδόν τσάμπα. Δε νομίζω πάντως να φτάσεις εύκολα σε βλάβες αυτή τη διαφορά τιμής, η αλήθεια να λέγεται! Χρειάζεται χρόνο το Voge να αποδείξει το αν αξίζει βεβαια γιατί αν σε 80.000km έχει γίνει τελείως χρέπι και δεν πουλιέται καν, σίγουρα θα βγεις ζημιωμένος. Αν όμως το μοτεράκι έχει αντέξει έστω με μια Χ κατανάλωση λαδιού, είναι καλό deal. Για μεταπώληση επίσης δε μπορούμε ακόμα να μιλάμε γιατί δε γνωρίζουμε πόσο και αν θα μπορείς να τα σπρώξεις σε μια πενταετία. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα πάνε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να δεις άμα ερθει με κανά 7 χιλιαρο, τι έχει να γίνει.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να δεις άμα ερθει με κανά 7 χιλιαρο, τι έχει να γίνει.
    καλα εσυ εαν παθεις κανενα κωλικο και πας στα επειγοντα να ζητησεις να σου κανουνε βελονισμο για να σου περασει...(χιουμορ κανω ε !!)
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για QJ motor
    από Sachry στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2022, 20:19
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  4. aprilia pegasus 650
    από greekshadow στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:38
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF