Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 228

Θέμα: QJ motor svt 650

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065

    QJ motor svt 650

    Η QJMOTOR μπήκε δυναμικά στην ελληνική αγορά φέρνοντας μια γεμάτη γκάμα adventure μοντέλων SRT σε διάφορους κυβισμούς από 550 ως 700 και 800 κυβικά, με κοινό παρονομαστή τη συγκεκριμένη αρχιτεκτονική κινητήρα. Η έκπληξη της εταιρείας που αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από τη Γκοργκόλης Α.Ε. ωστόσο εμφανίστηκε στην περσινή EICMA και πλέον, εδώ και λίγο καιρό, έχει φτάσει και στην αγορά της χώρας μας.

    Η SVT 650 φορά έναν δικύλινδρο V με περιεχόμενη γωνία κυλίνδρων 90 μοιρών και χορταστική απόδοση 75.2 hp στις 9,000 rpm και 6.6 kgm στις 8,000 rpm. Η κορύφωση των στοιχείων απόδοσης σε αρκετά ψηλές στροφές αποκαλύπτει τον εύστροφο χαρακτήρα του κινητήρα αυτού, όπως “προδίδεται” και από τους υπερτετράγωνους κυλίνδρους του: 81.0 x 62.6 mm. Ναι, είναι οι ίδιες ακριβώς διαστάσεις με τη Suzuki V-Strom 650, μα για την ιστορία η QJMOTOR έχει επισήμως ξεκαθαρίσει πως δεν πρόκειται για αναπαραγωγή του αλλά για έναν εξολοκλήρου δικό της κινητήρα, που μάλιστα εδώ αποδίδει περισσότερη ονομαστική ισχύ.
    Περισσότερα/Από εδώ: https://www.bikeit.gr/on-off-qj-moto...-650x-2024?m=1

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_6120.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	446848
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 09/10/2023 στις 12:51. Αιτία: Παρακαλώ να μην ανοίγετε θέμα με ένα ξερό link...
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Εμφανισιακά νομίζω πως διεκδικεί δάφνες ασχήμιας...

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι η νέα τάση του κοψομούρικου. Ούτε σε εμένα αρέσει, αλλά αν τελικά καθιερωθεί, όσα διαφέρουν θα φαντάζουν παρωχημένα. Πάντως θα μου πάρει καιρό να συνηθίσω τέτοιες γραμμές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412


    (κι) άλλη μλκια πάλι!!!!!

    Ρε το μέλλον είναι τσάινα πάρτετο χαμπάρι

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Μ'αρέσει που λέει

    υπερτετράγωνους κυλίνδρους του: 81.0 x 62.6 mm. Ναι, είναι οι ίδιες ακριβώς διαστάσεις με τη Suzuki V-Strom 650,μα για την ιστορία η QJMOTOR έχει επισήμως ξεκαθαρίσει πως δεν πρόκειται για αναπαραγωγή του αλλά για έναν εξολοκλήρου δικό της κινητήρα, που μάλιστα εδώ αποδίδει περισσότερη ονομαστική ισχύ.


    Εμφανισιακά, μέχρι και το σημείο που κουμπώνει στο πλαίσιο μοιάζει, όχι μόνο διαστάσεις-τάπα λαδιού-σωλήνωση νερού κλπα....

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος


    (κι) άλλη μλκια πάλι!!!!!

    Ρε το μέλλον είναι τσάινα πάρτετο χαμπάρι

    Αφού το μέλλον είναι ύφεση και φτωχοποίηση, λογικό να 'ναι Τσάϊνα... γιατί αλλιώς...θα είχαν την μοίρα μαγαζιού, που πουλάει μεγεθυντές πέους στη Νιγηρία.

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Μ'αρέσει που λέει





    Εμφανισιακά, μέχρι και το σημείο που κουμπώνει στο πλαίσιο μοιάζει, όχι μόνο διαστάσεις-τάπα λαδιού-σωλήνωση νερού κλπα....

    Το πρωτότυπο έγραφε και Suzuki στα καπάκια του μοτέρ, ευτυχώς το πήραν πρέφα τελευταία στιγμή...

  8. #8
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.456
    Όλα καλά και ωραία αλλά πρέπει να προσπάθησαν πολύ να το φτάσουν 236 κιλά που αντιστοιχεί σε on-off 1000cc και πάνω
    RIDE MORE TALK LESS

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Το οδηγησα στην εκδηλωση στο λαυριο!
    Τα κιλα του δεν φαινονται σε καμια περιπτωση. Εχει νευρο εχει γκαζι και στα δικα μου μετρα 1.78 100 κιλα κουμπωσε τελεια.
    Με παραξενεψε το γεγονος οτι στο κλεισιμο του γκαζιου δεν εκοβε οσο περιμενα το μοτερ την ταχυτητα της μηχανης.
    Με σκασιμο στην τριτη σκων' σουζα ...
    Ναι δεν ειναι ωραιο με την πρωτη ματια...αλλα οσο το κοιτας τοσο το καταλαβαινεις...και γλυκαινει στο ματι.
    Ειναι μια ομορφη-ασχημη μηχανη!
    Θε ελεγα ειναι ο Μπελμοντο
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Δυο λογια..
    Οταν μπηκα στην ομαδα....αρκετες φορες βρεθηκα να υποστηριζω τις μοτοσυκλετες απο κινα.
    Καποιοι μαλιστα με χαρακτηρισαν κινεζοπληκτο....κινεζοφιλο...κ.α . Παντα ανεφερα λοιπον οτι θα ερθει το πληρωμα του χρονου
    αρκετα συντομα...σε βαθος 5ετιας που οι μηχανες απο κινα θα μπουν για τα καλα οχι μονο στην ελλαδα...αλλα σε ολη την ευρωπη αλλα
    και σε χωρες την αμερικανικης ηπειρου οπως...χιλη--αργεντινη...κα'
    Τοτε ελεγα ''Μαλ#@#ες....και ετρωγα κραξιμο.
    ΤΩΡΑ γελαω με μερικους γιατι δεν θυμοσαστε τι λεγατε....και πηγατε και αγορασατε κι'ολας...εκει φτασατε.. !!!
    Δικαιωνομαι λοιπον!
    Να ειμαστε ολοι καλα παιδια....να εχουμε την υγεια μας να οδηγουμε οτι ''φτανει το χερι μας''
    και να μην κακολογουμε τις επιλογες των φιλων συντροχων!
    Ακομη και εσυ που διαβασες το ποστ μου και ειπες σε καποια στιγμη....''καλα μαλ@@#ες λεει""
    Θα'ρθει και η δικη σου σειρα....που θα τα καλοβλεπεις....
    Καλη συνεχεια !!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Το οδηγησα στην εκδηλωση στο λαυριο!
    Τα κιλα του δεν φαινονται σε καμια περιπτωση. Εχει νευρο εχει γκαζι και στα δικα μου μετρα 1.78 100 κιλα κουμπωσε τελεια.
    Με παραξενεψε το γεγονος οτι στο κλεισιμο του γκαζιου δεν εκοβε οσο περιμενα το μοτερ την ταχυτητα της μηχανης.
    Με σκασιμο στην τριτη σκων' σουζα ...
    Ναι δεν ειναι ωραιο με την πρωτη ματια...αλλα οσο το κοιτας τοσο το καταλαβαινεις...και γλυκαινει στο ματι.
    Ειναι μια ομορφη-ασχημη μηχανη!
    Θε ελεγα ειναι ο Μπελμοντο ������
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Δυο λογια..
    Οταν μπηκα στην ομαδα....αρκετες φορες βρεθηκα να υποστηριζω τις μοτοσυκλετες απο κινα.
    Καποιοι μαλιστα με χαρακτηρισαν κινεζοπληκτο....κινεζοφιλο...κ.α ������. Παντα ανεφερα λοιπον οτι θα ερθει το πληρωμα του χρονου
    αρκετα συντομα...σε βαθος 5ετιας που οι μηχανες απο κινα θα μπουν για τα καλα οχι μονο στην ελλαδα...αλλα σε ολη την ευρωπη αλλα
    και σε χωρες την αμερικανικης ηπειρου οπως...χιλη--αργεντινη...κα'
    Τοτε ελεγα ''Μαλ#@#ες....και ετρωγα κραξιμο.
    ΤΩΡΑ γελαω με μερικους γιατι δεν θυμοσαστε τι λεγατε....και πηγατε και αγορασατε κι'ολας...εκει φτασατε.. !!!������
    Δικαιωνομαι λοιπον!
    Να ειμαστε ολοι καλα παιδια....να εχουμε την υγεια μας να οδηγουμε οτι ''φτανει το χερι μας''
    και να μην κακολογουμε τις επιλογες των φιλων συντροχων!
    Ακομη και εσυ που διαβασες το ποστ μου και ειπες σε καποια στιγμη....''καλα μαλ@@#ες λεει""
    Θα'ρθει και η δικη σου σειρα....που θα τα καλοβλεπεις....
    Καλη συνεχεια !!
    Μα τί ανάγκη είναι αυτή να είστε οι "I told you so!"
    Κάποια στιγμή θα βγάλουν και αξιόλογες μοτοσυκλέτες, φαντάζομαι.
    Calm your tits , dudes...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Δυο λογια..
    Οταν μπηκα στην ομαδα....αρκετες φορες βρεθηκα να υποστηριζω τις μοτοσυκλετες απο κινα.
    Καποιοι μαλιστα με χαρακτηρισαν κινεζοπληκτο....κινεζοφιλο...κ.α ������. Παντα ανεφερα λοιπον οτι θα ερθει το πληρωμα του χρονου
    αρκετα συντομα...σε βαθος 5ετιας που οι μηχανες απο κινα θα μπουν για τα καλα οχι μονο στην ελλαδα...αλλα σε ολη την ευρωπη αλλα
    και σε χωρες την αμερικανικης ηπειρου οπως...χιλη--αργεντινη...κα'
    Τοτε ελεγα ''Μαλ#@#ες....και ετρωγα κραξιμο.
    ΤΩΡΑ γελαω με μερικους γιατι δεν θυμοσαστε τι λεγατε....και πηγατε και αγορασατε κι'ολας...εκει φτασατε.. !!!������
    Δικαιωνομαι λοιπον!
    Να ειμαστε ολοι καλα παιδια....να εχουμε την υγεια μας να οδηγουμε οτι ''φτανει το χερι μας''
    και να μην κακολογουμε τις επιλογες των φιλων συντροχων!
    Ακομη και εσυ που διαβασες το ποστ μου και ειπες σε καποια στιγμη....''καλα μαλ@@#ες λεει""
    Θα'ρθει και η δικη σου σειρα....που θα τα καλοβλεπεις....
    Καλη συνεχεια !!
    Εγώ είμαι από αυτούς που αποφεύγω οτιδήποτε από Κίνα (όχι μόνο μοτοσυκλέτες) αλλά σίγουρα για διαφορετικούς λόγους από ότι θα πιστεύεις. Να συμπληρώσω πως μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά ενώ έχω αυτή τη στάση πίστευα το ίδιο με εσένα, ότι δηλαδή μια μέρα (ήρθε αυτή η μέρα ήδη) θα μπουν στη Παγκόσμια αγορά για τα καλά. Η διαφορά μας -μάλλον- είναι πως εγώ θεωρούσα πως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν είναι για χειροκρότημα. Είμαι αυτός που μεταφράζει τη λέξη Παγκοσμιοποίηση ως Κινεζοποίηση (με όρους αγοράς εμπορίου), πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ κακό για εμάς και τα παιδιά μας. Φυσικά τι μας νοιάζει. Ας βολευτούμε εμείς τώρα με το προσωρινά φθηνό και τα παιδιά μας βλέπουνε τι θα κάνουν... Τώρα γιατί μοτοσυκλέτες των 7,8,10 και 11 χιλιάδων θεωρούνται φθηνές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς φταίει ότι οι συνήθης μάρκες έχουν εκτοξευτεί στις 15 και 18 χιλιάδες ενώ μας πουλάνε το ίδιο Κινέζικο προϊόν...

    Είμαι αυτός που πιστεύει πως αρχικά οι αχόρταγες πολυεθνικές θέλησαν να εκτοξεύσουν το 200% της κερδοφορίας τους στο 400% και που σήμερα κλαίγονται απολογούμενες πως αν δεν το φτιάξουν στη Κίνα απλώς δεν επιβιώνουν. Το ίδιο ισχύει και για τις μεγάλες βιομηχανίες που δεν κατασκευάζουν τίποτα στην Ευρώπη και όλα τα στέλνουν να κατασκευαστούν φασόν στη Κίνα και στη καλύτερη των περιπτώσεων τα συναρμολογούν εδώ (όπου "εδώ" βλ. Ευρώπη). Το ίδιο ισχύει και με τις μικρές βιοτεχνίες που φέρνουν φθηνά Κινέζικα προϊόντα και βάζουν απλά το λογότυπο τους πλασάροντας τη νέα τους κολεξιόν που δεν είναι καν σχεδιασμένο από αυτούς απλά τους στοιχίζει πλέον λιγότερο να το εισάγουν παρά να το σχεδιάσουν και να το κατασκευάσουν. Είμαι αυτός που λέει πως σύντομα -σε βάθος 5ετίας- το Κινέζικο δεν θα είναι αυτό που φτάνει το χέρι σου να πάρει αλλά άλλο ένα προϊόν σαν τα άλλα που ξέρεις και που θα το αγοράζεις με τους ίδιους όρους, δλδ πανάκριβα. Είμαι αυτός που σου λέει ότι σε βάθος 10ετίας τα παιδιά μας θα ψάχνουν για δουλειά στη Κίνα γιατί τίποτα στο πλανήτη δε θα κατασκευάζεται αλλού παρά μόνο στη Κίνα, στην Ινδία, στην Ταϊλάνδη κ.ο.κ. Είμαι αυτός που σου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα με το Κινέζικο προϊόν αλλά με το Κινέζικο προϊόν που γράφει BMW, ΚΤΜ, HONDA ή Yamaha και με όλα αυτά που έφερε η πανέξυπνη τακτική τους γιατί "δεν έβγαιναν μάνα μου". Τώρα τους έκλεψαν όλη τη τεχνογνωσία και με νόμο μας ξεκαθαρίζουν πως δεν είναι π.χ. ο κινητήρας της Suzuki ή της Kawasaki αλλά ένα γνήσιο αντίγραφο τους το οποίο κατοχυρώνεται νομικά και άρα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ δημιούργημα.... και ας μην έχουν δώσει φράγκο για τη ληγμένη πατέντα. Τι ωραία που τους ταιριάζει το "με τα χεράκια τους έβγαλαν τα ματάκια τους....", ποια είναι τα θύματα όμως αυτής της ιστορίας;

    Αυτό είναι το πρόβλημα που περιέγραφα από τα τέλη της δεκαετίας του '90 αλλά "αν και τα έλεγα εγώ" δεν άκουγες (σε τρίτο πρόσωπο γράφω, μη το πάρεις προσωπικά). Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις στη γραφή μου, δεν τα γράφω ως Έλληνας αλλά ως Ευρωπαίος πολίτης γιατί πλέον τα πράγματα δεν αφορούν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα αλλά και του Ευρωπαίου πολίτη. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 09/10/2023 στις 18:07.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    and so it begins

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δε διαφωνω με αυτα που λες
    δεν ξερω ποιος ειναι το θυμα και ποιος ο θυτης απο τις εταιρειες
    αυτο που βλεπω ειναι οτι η παραγωγη παει προς το φτηνο και αναλωσιμο κατι που σημαινει οτι ο καταναλωτης πληρωνει ασταματητα για φτηνα προιοντα χαμηλης ποιοτητας περιορισμενης χρησης
    ταυτοχρονα το περιβαλλον επιβαρυνεται με την υπερβολικη καταναλωση πρωτων υλων και ενεργειας και με τη συγκεντρωση αποβλητων
    κι εμεις ειμαστε χαρουμενοι γιατι κανουμε unboxing

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι από αυτούς που αποφεύγω οτιδήποτε από Κίνα (όχι μόνο μοτοσυκλέτες) αλλά σίγουρα για διαφορετικούς λόγους από ότι θα πιστεύεις. Να συμπληρώσω πως μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά ενώ έχω αυτή τη στάση πίστευα το ίδιο με εσένα, ότι δηλαδή μια μέρα (ήρθε αυτή η μέρα ήδη) θα μπουν στη Παγκόσμια αγορά για τα καλά. Η διαφορά μας -μάλλον- είναι πως εγώ θεωρούσα πως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν είναι για χειροκρότημα. Είμαι αυτός που μεταφράζει τη λέξη Παγκοσμιοποίηση ως Κινεζοποίηση (με όρους αγοράς εμπορίου), πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ κακό για εμάς και τα παιδιά μας. Φυσικά τι μας νοιάζει. Ας βολευτούμε εμείς τώρα με το προσωρινά φθηνό και τα παιδιά μας βλέπουνε τι θα κάνουν... Τώρα γιατί μοτοσυκλέτες των 7,8,10 και 11 χιλιάδων θεωρούνται φθηνές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς φταίει ότι οι συνήθης μάρκες έχουν εκτοξευτεί στις 15 και 18 χιλιάδες ενώ μας πουλάνε το ίδιο Κινέζικο προϊόν...

    Είμαι αυτός που πιστεύει πως αρχικά οι αχόρταγες πολυεθνικές θέλησαν να εκτοξεύσουν το 200% της κερδοφορίας τους στο 400% και που σήμερα κλαίγονται απολογούμενες πως αν δεν το φτιάξουν στη Κίνα απλώς δεν επιβιώνουν. Το ίδιο ισχύει και για τις μεγάλες βιομηχανίες που δεν κατασκευάζουν τίποτα στην Ευρώπη και όλα τα στέλνουν να κατασκευαστούν φασόν στη Κίνα και στη καλύτερη των περιπτώσεων τα συναρμολογούν εδώ (όπου "εδώ" βλ. Ευρώπη). Το ίδιο ισχύει και με τις μικρές βιοτεχνίες που φέρνουν φθηνά Κινέζικα προϊόντα και βάζουν απλά το λογότυπο τους πλασάροντας τη νέα τους κολεξιόν που δεν είναι καν σχεδιασμένο από αυτούς απλά τους στοιχίζει πλέον λιγότερο να το εισάγουν παρά να το σχεδιάσουν και να το κατασκευάσουν. Είμαι αυτός που λέει πως σύντομα -σε βάθος 5ετίας- το Κινέζικο δεν θα είναι αυτό που φτάνει το χέρι σου να πάρει αλλά άλλο ένα προϊόν σαν τα άλλα που ξέρεις και που θα το αγοράζεις με τους ίδιους όρους, δλδ πανάκριβα. Είμαι αυτός που σου λέει ότι σε βάθος 10ετίας τα παιδιά μας θα ψάχνουν για δουλειά στη Κίνα γιατί τίποτα στο πλανήτη δε θα κατασκευάζεται αλλού παρά μόνο στη Κίνα, στην Ινδία, στην Ταϊλάνδη κ.ο.κ. Είμαι αυτός που σου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα με το Κινέζικο προϊόν αλλά με το Κινέζικο προϊόν που γράφει BMW, ΚΤΜ, HONDA ή Yamaha και με όλα αυτά που έφερε η πανέξυπνη τακτική τους γιατί "δεν έβγαιναν μάνα μου". Τώρα τους έκλεψαν όλη τη τεχνογνωσία και με νόμο μας ξεκαθαρίζουν πως δεν είναι π.χ. ο κινητήρας της Suzuki ή της Kawasaki αλλά ένα γνήσιο αντίγραφο τους το οποίο κατοχυρώνεται νομικά και άρα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ δημιούργημα.... και ας μην έχουν δώσει φράγκο για τη ληγμένη πατέντα. Τι ωραία που τους ταιριάζει το "με τα χεράκια τους έβγαλαν τα ματάκια τους....", ποια είναι τα θύματα όμως αυτής της ιστορίας;

    Αυτό είναι το πρόβλημα που περιέγραφα από τα τέλη της δεκαετίας του '90 αλλά "αν και τα έλεγα εγώ" δεν άκουγες (σε τρίτο πρόσωπο γράφω, μη το πάρεις προσωπικά). Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις στη γραφή μου, δεν τα γράφω ως Έλληνας αλλά ως Ευρωπαίος πολίτης γιατί πλέον τα πράγματα δεν αφορούν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα αλλά και του Ευρωπαίου πολίτη. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλά.
    Δηλαδή με όσα μας είπες,στο σπίτι σου ,και γενικότερα στην ζωή σου σε τι ποσοστό έχεις κινέζικα προϊόντα;;; εννοώ αυτά που γράφουν στο ταμπελακι made in China.???από απλή περιέργεια ρωτάω να εξηγουμαστε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Κινέζικο ξεκινέζικο δεν έχει νόημα.
    Εφόσον στην Κίνα είναι οι επενδυτικές ευκαιρίες εκεί θα πάει το χρήμα και εκεί θα γίνει επένδυση.
    Πήρε τελευταία η Κίνα λίγο την κάτω βόλτα θα πουλήσουν οι μεγαλομέτοχοι τις μετοχές τους
    θα επενδύσουν στην Καμπότζη ή όπου αλλού.
    Το προϊόν δεν παίζει ρόλο πλέον θα αναγκαστείτε να αγοράζετε ότι πουλάνε όπως και ο γεωργός έμαθε να φτιάχνει μοτοσυκλέτες.
    Οι εποχές που κάποιοι παθιασμένοι άνθρωποι καταπιάνονταν με την αυτοκίνηση και δημιουργούσαν προϊόντα που σκοπό είχαν να είναι ανταγωνιστικά στην κατηγορία τους πέρασε.
    Τώρα ο ανταγωνισμός είναι στην τιμή και τη μόστρα.
    Πλέον υπάρχει πακτωλός χρημάτων που υποστηρίζει το φτηνό κόστος κατασκευής και το μεγάλο περιθώριο κέρδους.
    Επενδυτές και όχι κατασκευαστές.

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για QJ motor
    από Sachry στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2022, 20:19
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  4. aprilia pegasus 650
    από greekshadow στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:38
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF