Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Yamaha WR500z

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16

    Yamaha WR500z

    Καλησπέρα στο Forum,

    Εψαξα στα θέματα άλλα δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα με open class οπότε άνοιξα ένα θεματάκι για να ανεβάσω μερικές πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο μοτοσικλετάκι που έχω στην κατοχή μου.

    'Εψαχνα λοιπόν αρκετό καιρό να βρω ένα δίχρονο λίγο μεγαλύτερου κυβισμού αφού σχεδόν ότι υπήρχε μεχρι 250cc τα είχαμε περάσει ένα ''χέρι'' (...υπάρχει μία υπερβολή σε αυτήν την πρόταση...) έτσι, μετά απο πολλές περιπέτειες βρήκα ένα βάσανο σχετικά σπάνιο που θα μπορούσε να μου κάνει τη ζωή ακόμα πιο περίπλοκη...

    Είχε πραγμάτικά ελάχιστες ώρες και ήταν δύσκολο να αντισταθώ παρόλο την τσιμπημένη τιμή του, οπότε έκανα το ''leap of faith'' και έγινε μέρος της μικρής συλλογής μου.

    Θα αναφέρω λίγα λόγια σχετικά με το WR500 και αν θέλει καποιος να μάθει περισσότερα μπορεί να ρωτήσει και αν γνωρίζω με χαρά θα απαντήσω.

    Η ιστορία του WR λοιπόν ξεκινάει τη δεκαετία του 80' με το προκάτοχο του YZ490 απ το οποίο δανίζεται και το κινητήρα. Το YZ490 σταμάτησε να παρουσιάζεται στις εκθέσεις της Υamaha το 1989 αφού οι πωλήσεις της συγκεκριμένης κατηγορίες είχαν πιάσει πάτο. Η Kawasaki και η Honda βέβαια συνέχισαν και τα επόμενα χρόνια για αυτο και η κατηγορία 500 nationals είχε πρωταγωνιστές μόνο αυτές τις δύο εταιρείες. Με την δημοφιλία των μοτοσυκλετών 500cc να κλονίζεται, οι έμποροι αδυνατούσαν να πουλήσουν την συγκεκριμένη κατηγορία οπότε και οι περισσότερες ιαπωνικές γραμμές παραγωγής παρήγαγαν μόνο το ελάχιστο δυνατό για να καλύψουν τη φθίνουσα ζήτηση. Την πιο σκοτεινή στιγμή, η Yamaha μπήκε ξανά στην κούρσα για να σώσει την κατηγορία, ''τη δίχρονη φυλή των 500cc'', και την καριέρα του Damon Bradshaw και του Doug Dubach—αν και ούτε ο Damon ούτε ο Doug ήταν πολύ πρόθυμοι να καβαλήσουν τα ''λευκά άλογα'' (έτσι τα έλεγαν οι ίδιοι) στους επερχόμενους αγόνες.

    Στα κεντρικά γραφεία της Yamaha, τα στελέχη της εταιρείας αποφάσισαν να δώσουν άλλη μια ευκαιρία στην κατασκευή ενός δίχρονου 500cc. Αλλά, δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι δεν ήθελαν να επενδύσουν πολλά χρήματα στο project - χρήματα σε ένα project που πολλοί στην εταιρεία πίστευαν ότι θα αποτύγχανε μέσα σε ένα χρόνο. Η ομάδα αγώνων της Yamaha κατασκεύασε δύο πρωτότυπα με τον κινητήρα YZ490 που στηρίζεται στο σασί του YZ250. Τα πρωτότυπα λειτούργησαν και, το καλύτερο από όλα, δεν απαιτήθηκαν πολλά λεφτά στο τμήμα R&D—μόνο μερικά mods για να θεραπεύσουν τα προβλήματα ping του κινητήρα YZ490.
    Όταν κυκλοφόρησε στις εκθέσεις τον Απρίλιο του 1991, η Yamaha τιμολόγησε το WR500 ως μοντέλο του 1992, παρόλο που ήταν έξι μήνες πολύ νωρίς για να είναι του 1992 και έξι μήνες πολύ αργά για να είναι του 1991. Η MXA το ονόμασε 1991-1/2 Yamaha WR500. Η Yamaha χρησιμοποίησε το WR500 για μήνες πριν από την κυκλοφορία του, αυξάνοντας τη ζήτηση και έγινε ένα μείγμα φαντασίας, πλάνης και πραγματικότητας (την ίδια τακτική χρησιμοποίησε και για το πολυαναμενόμενο Tenere 700).

    Tο WR500 όμως δεν σχεδιάστηκε για να είναι μοτοσικλέτα μοτοκρός. Αντίθετα, απευθυνόταν σε αμερικάνους εντουράδες και η ονομασία WR, η οποία σήμαινε "Wide Ratio", υιοθετήθηκε για να το ξεχωρίσει απο τα MX της εποχής. Παραδόξως, δεν υπήρχε τίποτα "Wide Ratio" στο κιβώτιο ταχυτήτων. Στην πραγματικότητα, ήταν ακριβώς το ίδιο κιβώτιο ταχυτήτων που είχε το YZ490 του 1988, αλλά με 15/50 γρανάζωμα αντί για 14/49 του YZ490.

    Σχετικά με τον κινητήρα η Yamaha αναδιαμορφόρφωσε τη ζώνη (squish) της κεφαλής από 22 μοιρες σε 20 και το καρμπυρατέρ από 40mm σε 38mm (πάντα mikuni) και όλα αυτά για να ξεφορτωθούν το ''pinging'' μειώνοντας τη συμπίεση από 6,9:1 σε 6,64:1

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	446827

    Εδώ ο Damon Bradshaw (δεξιά) και το WR500 του στο USGP του 1991.

    Κατασκευάστηκαν μόνο 1000 WR500 και παρέμειναν στους ορόφους των εκθεσιακών χώρων για δύο χρονιές (1992-1993). Το WR500, δεν ήταν best seller οπότε δεν συνέχισε και η παραγωγή του.

    Κάποια ακόμα χαρακτηριστικά του WR φαίνονται παρακάτω:
    • 8mm μεγαλύτερο ψαλίδι απο αυτό του YZ250
    • Kayaba πιρούνι, παρόμοιο με το kx250 του 1991
    • Τεπόζιτο 13 λίτρα


    **Οι παραπάνω πληροφορίες και ακόμα περισσότερες βρίσκονται στις σελίδες του motocross action mag**

    Η παρέμβαση που έχει γίνει στο δικό μου είναι η αλλαγή του μαμα mikuni με ένα Airstriker 39mm Keihin και παρακάτω παραθέτω μερικές φωτο απο το μοτοσικλετάκι στην παρούσα του κατάσταση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230826_142406.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	446825

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231001_121548.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	446826

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230812_171308.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	446824

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πολύ όμορφο! Ωραία και η ιστορία που έγραψες!

    Μοιάζει σαν να έχω ενώσει το DT μου με το ΤΤ.

  3. #3
    Πανέμορφο
    Μπράβο σου
    καλη φαση

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Κάποτε το είχαν κάνει test στο περιοδικό ΜΟΤΟ, πόσα βράδια ξενύχτησα ζαχαρώνοντας το...
    Να το χαίρεσαι, είναι πανέμορφο.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Μονοκύλινδρο ΔΙΧΡΟΝΟ 500αρι που σου μακραίνει τα χέρια σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού, ε, δεν το λες και "μοτοσυκλετάκι"....

    Πολύ ωραίο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Πω πω, ενα μεγαλο μπράβο απο εμένα για την απόφασή σου και ελπίζω να το χαρείς όσο μπορείς περισσότερο.
    Η ιστορία του, το γκάζι του, όλα είναι σε υπερθετικό βαθμό σήμερα.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Αξιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μπράβο, άψογο το μηχανάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Τι απιστευτο εργαλειο ειναι αυτο;

    Να το χαρεις φιλε μου, το εχεις σε απιστευτη κατασταση

  9. #9
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.457
    Φοβερό μηχάνημα και ωραίες οι πληροφορίες.Γράψε και κάνα δυο λόγια από την αίσθηση όταν το καβαλάς.
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Φοβερό μηχάνημα και ωραίες οι πληροφορίες.Γράψε και κάνα δυο λόγια από την αίσθηση όταν το καβαλάς.
    Χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	5,4 KB 
ID:	446831
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κόσμημα, μπράβο.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πολύ όμορφο. Εντυπωσιακό νούμερο τα 122 κιλά γεμάτο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16
    Ευχαριστώ παιδιά - ήμουν όντως τυχερός που ήρθε στα χέρια μου...

    Η ανάλυση των φωτογραφιών δεν έιναι η καλύτερη (δεν μπόρεσα να ανεβάσω με μεγαλύτερη ανάλυση) οπότε δεν βγαίνουν και πολλά συμπεράσματα απλά πραγματικά απο τις φωτογραφίες χάνει πολύ.

    Παραθέτω ένα βιντεάκι walk around και σύντομα θα ανεβάσω και με ήχο.


  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της brushless-tech
    Εγγραφή
    19/04/2017
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Φοβερό μηχάνημα και ωραίες οι πληροφορίες.Γράψε και κάνα δυο λόγια από την αίσθηση όταν το καβαλάς.
    Δύκολο να το περιγράψω. 500 μονοκύλινδρο είναι μια κατηγορία μόνο του.

    Απλά μπορώ να πω ότι έχει διαφορές με το CR500. Στo CR η τεράστια ροπή έρχεται πολύ νωρίς αλλά κάνει flat-out σχεδόν αμέσως, το WR χαμηλά είναι πολύ διαχειρίσιμο και μετά έρχεται το ''κλότσημα'' που σε χτυπάει κατακούτελα και θέλει πολύ προσοχή. Από KX δεν έχω προσωπική εμπειρία να συγκρίνω, γνωρίζω όμως ότι και αυτό έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα αφού έχει bore/stroke ratio σχεδόν κάτω από ένα.
    Τελευταία τροποποίηση από brushless-tech; 07/10/2023 στις 19:57.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Για σαλόνι είναι, μπράβο!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF