Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Νέα οδηγός! Help

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα μποτάκια μηχανής με πλέον μεγάλο πάτο για να σου δώσει όσα παραπάνω cm γίνεται.

    "Σκάψιμο" λίγο τη σέλα σε έναν ταπετσέρη/ειδικό , να κερδίσεις και απο εκεί.

    Απο εκεί και πέρα , βιώνεις εμπειρίες και προσπαθείς να σκεφτείς

    Π.χ σε κατηφόρα , κατάλαβα με το δύσκολο τρόπο να μην ξαναφήσω ένα Honda Shadow 400 230 κιλών με τη μούρη προς τη κατηφόρα.
    παρκαρισμένο ανάμεσα σε αυτοκίνητα.
    Έπρεπε να το τραβήξω έξω και κόντρα στην ανηφόρα και ήταν απο τα δυσκολότερα πράγματα που έκανα στη ζωή μου και ακύρωσα τη δυνατότητα να ξεπαρκάρω με το κινητήρα.

    Η επιτόπου αναστροφή σε κατηφόρα , επίσης θέλει σχέδιο και προσοχή, όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

    Στις μανούβρες επιτόπιες, απαλούς , λεπτούς χειρισμούς όσο είσαι πάνω.
    Η ιδέα που έδωσε ο telegonos, δεν είναι κακή : στέκεσαι δίπλα στη μηχανή και κάνεις τις μανούβρες που πρέπει.
    Έχει γίνει όσο χαμήλωμα έπαιρνε η μηχανή χωρίς να χαλασει η ασφάλεια της. Σκέψου το αγόρασα με ανατομική σέλα κ έβαλα τη "μαμά" λόγω πόντων χαχα!
    Καλά η στάθμευση σε δρόμο με κλίση είναι παγορευτικο για την ώρα... μόνο σε ευθεία. Το καλό είναι πως έχω το παπι για τα καθημερινά οπότε θα παίρνω τη μηχανή μόνο για βόλτες κ εξάσκηση.

    Προς το παρόν τα μείζον θέματα είναι οι επιτόπιες μανούβρες, οι στροφές με κλίση κ χαμηλή ταχύτητα (πχ. εισοδος-εξοδος στο πάρκινγκ) κ τυχόν λάθος κινήσεις που μπορεί να μην έχω ανακαλύψει ακόμα ότι οδηγούν σε σβήσιμο μηχανής/πτώση με 0-10χμ

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Είμαι 1,85 - 140 κιλά και οδηγώ μηχανή 210 κιλών, και πάνω από 45 χρόνια μηχανές,και παλι μου έπεσε σε πολύ κλειστή ανηφορική στροφή σε γκαράζ με 3 χιλιόμετρα επειδή μου έσβησε.
    Είσαι κάτω από 50 κιλα ,φαντάζομαι με ύψος κάτω από 1,60 σε μια μηχανή 200 κιλών και με εμπειρία παπιου.Κρινε μόνη σου.Καλη και ασφαλή συνέχεια να έχεις.
    Αυτός ο τρόπος σκέψης με οδήγησε να μην ασχοληθώ με αυτό που ήθελα εδώ και 15 χρόνια... πλέον στα 36 μου αποφάσισα να δοκιμάσω να κάνω αυτό που βλέπω τόσο κόσμο να καταφέρνει, πολλές γυναίκες στα κυβικά μου έχουν φτάσει να οδηγούν κ να το κάνουν με απόλυτη επιτυχία.
    Από την περιγραφή σου αντιλαμβάνεσαι πως σε όλους μπορεί να τύχει μια πτώση, απλά με την εμπειρία ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες.
    Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να αποκτήσω όση περισσότερη γνώση μπορώ ώστε να μην έχω κακές εμπειρίες. Τα υπόλοιπα θα γινουν με τον καιρό! Καλή συνέχεια κ σε σένα

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Μια χαρά εισαι ουτε το υψος σου ουτε το βαρος σου ειναι προβλημα.
    Απλα στην αρχή φυλάξου η ιδια απο πιθανες χαζοπτώσεις
    Γιατι να κανεις αναστροφη σε κατηφορα?
    Κανε στο ισιαδι και μερικα χιλιομετρα παραπανω να κανεις τι εγινε?
    Γιατι να παρκάρεις το μηχανακι σου υπο κλίση η γιατι να το παρκαρεις σε χωματα οπου θα ειναι δυσκολο να το κουμαντάρεις μετα.
    Το θεμα ειναι να νιωθεις ανετα,ολα τα υπολοιπα θα ερθουν με τον καιρο.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ότι είπε ο βροχερός από πάνω....
    Μην μασάς και κυρίως, μην δίνεις σημασία στους κακεντρεχείς που συναντάς στον δρόμο σου. (Και θα συναντήσεις πολλούς....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Έχει γίνει όσο χαμήλωμα έπαιρνε η μηχανή χωρίς να χαλασει η ασφάλεια της. Σκέψου το αγόρασα με ανατομική σέλα κ έβαλα τη "μαμά" λόγω πόντων χαχα!
    Καλά η στάθμευση σε δρόμο με κλίση είναι παγορευτικο για την ώρα... μόνο σε ευθεία. Το καλό είναι πως έχω το παπι για τα καθημερινά οπότε θα παίρνω τη μηχανή μόνο για βόλτες κ εξάσκηση.

    Προς το παρόν τα μείζον θέματα είναι οι επιτόπιες μανούβρες, οι στροφές με κλίση κ χαμηλή ταχύτητα (πχ. εισοδος-εξοδος στο πάρκινγκ) κ τυχόν λάθος κινήσεις που μπορεί να μην έχω ανακαλύψει ακόμα ότι οδηγούν σε σβήσιμο μηχανής/πτώση με 0-10χμ
    Άρα σωστή σε βρίσκω, λίγο λίγο έρχονται όλα , προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Καλου κακού δε βάζεις κανα μανιτάρι στη μηχανή σου; Έτσι για το μάτι.
    Όχι τα πλευρώτους, ουτε τα άλλα τα καλα από την Ολλανδια.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Αυτός ο τρόπος σκέψης με οδήγησε να μην ασχοληθώ με αυτό που ήθελα εδώ και 15 χρόνια... πλέον στα 36 μου αποφάσισα να δοκιμάσω να κάνω αυτό που βλέπω τόσο κόσμο να καταφέρνει, πολλές γυναίκες στα κυβικά μου έχουν φτάσει να οδηγούν κ να το κάνουν με απόλυτη επιτυχία.
    Από την περιγραφή σου αντιλαμβάνεσαι πως σε όλους μπορεί να τύχει μια πτώση, απλά με την εμπειρία ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες.
    Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να αποκτήσω όση περισσότερη γνώση μπορώ ώστε να μην έχω κακές εμπειρίες. Τα υπόλοιπα θα γινουν με τον καιρό! Καλή συνέχεια κ σε σένα
    Θέλει τρόπο, όχι κόπο. Είχα μηχανάκια που οριακά πατούσα με 2 δάχτυλα ποδιού κάτω, ναι του ενός ποδιού μόνο, και δε μου είχαν πέσει ποτέ. Αλλά και να πέσουν, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Συμβαίνει. Συνέχισε να εξασκείσαι και θα το βρεις.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Δες και τη μέθοδο "butt cheek shifting", όπου μετατοπίζεις το ένα, εκ των δύο "ημικώλιων", εκτός της θέσης κερδίζοντας κάποιους πόντους.

    Όπως κάνει το "ρωσάκι" (στο 1:35) εδώ:

    Oldfarts never die

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Καλου κακού δε βάζεις κανα μανιτάρι στη μηχανή σου; Έτσι για το μάτι.
    Όχι τα πλευρώτους, ουτε τα άλλα τα καλα από την Ολλανδια.
    Χαχαχχα
    Εννοείται πως έχω ήδη βάλει μανιτάρια κ έχουν χρησιμοποιηθεί κι όλας...
    Ευχαριστώ για την εμψύχωση παιδιά, να είστε καλά!

  10. #25
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Έρη αφού έχεις την επιθυμία και την αγωνία όλα θα γίνουν. Ο χειρότερος σύμβουλος όλων των καταστάσεων είναι μόνο ο φόβος που από όσα γράφεις και διάβασα... δείχνεις να το έχεις καταλάβει.

    Αν υπάρχει αυτό το σχολείο του Χούντρα που αφορά τη χρήση της μοτοσυκλέτας να πας.
    Τα στοιχεία επικοινωνίας εδώ: https://motorcycleridingacademy.com/contact

    Όπως έγραψε και ο Γιώργος από πάνω είναι πολύ σπάνιο να μην έχει πέσει κάποιος με τέτοιο τρόπο. Είναι πιθανότερο να το γλιτώσεις εσύ καθώς "έχουν γνώσι οι φύλακες" στη περίπτωση σου και θα αποφύγεις τις "κακοτοπιές".

    Είναι σίγουρο πως η καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας θα σε βοηθήσει. Από εκεί και πέρα αν έχει κάποιο εσωτερικό χώρο (όπως π.χ. μια πυλωτή) οι συχνές ασκήσεις ισορροπίας της μηχανής στη μετακίνηση της -με σένα να τη κρατάς στα χέρια και όχι καβάλα- θα σε βοηθήσει πολύ (να εξασκηθείς δηλαδή στο να τη μετακινείς στο ίσιωμα έχοντας την στο σημείο ισορροπίας της). Αυτό όσο και αν σου φανεί περίεργο θα σε κάνει να τη κάνεις ΔΙΚΗ ΣΟΥ 100% ακόμη και σε διαφορετικές καταστάσεις.
    Είναι σημαντικό να φοράς τον προστατευτικό εξοπλισμό σου όταν κάνεις προπονήσεις καθώς σε αυτές μπορεί να συμβεί να σου πέσει και να σε τραυματίσει σε πόδια-χέρια σώμα.
    Σε γενικές γραμμές αν κάνεις αναζητήσεις στο YouTube θα βρεις πολλές έξυπνες ασκήσεις που οι περισσότεροι που δεν έχουν θέμα ανατομίας ΔΕΝ κάνουμε, ενώ αυτοί που είναι σε μειονεκτική θέση τις κάνουν με εξαιρετικά αποτελέσματα. Πείσμα και αγάπη για το μέσο είναι τα εφόδια σου, προχώρα!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Telegonos ακριβώς αυτό προσπαθώ να κανω με το παρκάρισμα κ την πρόβα που λες με κάποιον φίλο.
    Για τα σεμινάρια του Χουντρα τα κλασικά θα το κοιτάξω αργοτερα, εκτός αν βρω κάτι για την τωρινή μου ανάγκη.

    Σίγουρα θέλει γενικά εξάσκηση κ εμπειρία, σίγουρα μπορεί να συμβούν πολλά, απλά αυτό που ήθελα να με βοηθήσει κάποιος είναι να μου δείξει στη πράξη δύο πράγματα που θα μάθω ούτως η άλλως με το καιρό, αλλά να γίνει πιο ανώδυνα. Κοιτάζω μεν κ βίντεο που κυκλοφορούν όμως το live είναι αλλιώς.

    Ακόμα δεν αποθαρρύνομαι, θα προσπαθησω... ευχαριστώ για τις απαντήσεις και αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι, πολύ ευχαρίστως!
    Στο facebook υπάρχει ένα αποκλειστικά γυναικείο γκρουπ, οι moto femmes hellas. Γίνε μέλος και ρώτα τες, θα υπάρχουν πολλές σαν κι εσένα, που θα σε συμβουλέψουν τι έκαναν και πως το βρήκαν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στο facebook υπάρχει ένα αποκλειστικά γυναικείο γκρουπ, οι moto femmes hellas. Γίνε μέλος και ρώτα τες, θα υπάρχουν πολλές σαν κι εσένα, που θα σε συμβουλέψουν τι έκαναν και πως το βρήκαν.
    Ναι το γνωριζω, είμαι μέλος εδώ και καιρό

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ότι είπε ο βροχερός από πάνω....
    Δεν είπε όμως με ποσα κιλα κανει squat..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν είπε όμως με ποσα κιλα κανει squat..!!
    Πριν μερικους μήνες ειχα καμμια 140 τωρα ουτε με 30 δεν μπορω να κάνω

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ναι το γνωριζω, είμαι μέλος εδώ και καιρό
    Δλδ αν κατάλαβα καλά, είσαι εδώ και καιρό σε ένα γκρουπ με γυναίκες οδηγούς μοτό, που μπορούν ΚΑΙ να σε καταλάβουν ΚΑΙ να σε νοιώσουν, και εκεί ΔΕΝ βρήκες απαντήσεις, καμία γυναικα εκεί δεν είχε μικρό ανάστημα και δεν είχε πρόβλημα στην αρχή πως να πατάει στην μοτοσυκλέτα της ή και να είχε κάποια, δεν σου δώσαν απαντήσεις στο ερώτημά σου;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα οδηγός (1,60 :/ )
    από Katerina96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2018, 07:17
  2. Καινουργιος οδηγος (HELP NEEDED !!)
    από DiPes στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2014, 15:05
  3. Νέα Οδηγός-Τι να οδηγήσω βρε παιδια;;;
    από EphieK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2012, 11:36
  4. Νέα οδηγός
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2010, 19:02
  5. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF