Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αναβάθμιση Daytona sprinter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2023
    Μηνύματα
    2

    Αναβάθμιση Daytona sprinter

    Καλημέρα έχω ένα daytona 50αρι(έχω δίπλωμα ΑΜ) στο οποίο έχω βάλει μοτέρ 125 injection με εξάτμιση και φιλτροχοανη.το παπί το έχω αγαπήσει,αλλά θέλω να το πειράξω.Εψαξα για κυλινδροπιστονο 56-57 και δεν βρήκα ούτε Κατσαντώνης ούτε κάπου αλλού .Ερώτηση είναι μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να του κουμποσω?

  2. #2
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Οτι και να κανεις παπι θα μεινει. Αντι να δωσεις λεφτα για να ανοιγεις μοτερ, δωστα για καλα λαστιχα, τακακια, δισκοπλακες, κανα σωληνακι υψηλης, αμορτισερ. Δεν θα πηγαινει πιο γρηγορα αλλα θα αλλαξει αρκετα η οδιγικη του συμπεριφορα προς το καλυτερο.

  3. #3
    τα άλογα δεν συμφέρει να τα "φτιάξεις". μπορείς με τα ίδια χρήματα ίσως και με λιγότερα ορισμένες φορές να τα αγοράσεις "νεο πιο δυνατό μηχανάκι" και με χωρίς ζημιές.

    Το τελευταίο το σκέφτηκες?

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billybob Προβολή μηνύματος
    Οτι και να κανεις παπι θα μεινει. Αντι να δωσεις λεφτα για να ανοιγεις μοτερ, δωστα για καλα λαστιχα, τακακια, δισκοπλακες, κανα σωληνακι υψηλης, αμορτισερ. Δεν θα πηγαινει πιο γρηγορα αλλα θα αλλαξει αρκετα η οδιγικη του συμπεριφορα προς το καλυτερο.
    Με αφορμή τη νύξη σου για δισκόπλακες στο παπί, βλέπω ενίοτε παπιά ντελιβεράδων με κάτι τεράστιους μπροστινούς δίσκους μαργαρίτες. Έχει νόημα να μπει σε παπί τέτοια δισκόπλακα; Δεν θα γίνει επικίνδυνο από το συνδυασμό μεγάλης δύναμης πέδησης, μικρής πρόσφυσης και απουσίας ABS;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή τη νύξη σου για δισκόπλακες στο παπί, βλέπω ενίοτε παπιά ντελιβεράδων με κάτι τεράστιους μπροστινούς δίσκους μαργαρίτες. Έχει νόημα να μπει σε παπί τέτοια δισκόπλακα; Δεν θα γίνει επικίνδυνο από το συνδυασμό μεγάλης δύναμης πέδησης, μικρής πρόσφυσης και απουσίας ABS;
    Και ανεπαρκών αναρτήσεων....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή τη νύξη σου για δισκόπλακες στο παπί, βλέπω ενίοτε παπιά ντελιβεράδων με κάτι τεράστιους μπροστινούς δίσκους μαργαρίτες. Έχει νόημα να μπει σε παπί τέτοια δισκόπλακα; Δεν θα γίνει επικίνδυνο από το συνδυασμό μεγάλης δύναμης πέδησης, μικρής πρόσφυσης και απουσίας ABS;
    Αυτο ισως ισχυει για τα σωληνακια αλλα το οτι θα εχει μεγαλυτερη δυναμη πεδησης δεν σημαινει οτι θα την χρησιμοποιει ολη σε καθε φρεναρισμα. Αν εχει πολλα χιλιομετρα το μηχανακι ακομα και ιδιας διαστασης δισκοπλακες να βαλει αλλα καινουργιες παλι καλυτερο θα γινει. Εγω στο δικο μου εχω σωληνακι υψηλης με πολυ πολυ ομως φαγωμενη μανισια δισκοπλακα και δεν ειναι ιδιαιτερα επικυνδυνο. Καποια στιγμη θα περασω και μια καινουργια δισκοπλακα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το dy έχει από τα καλητερα φρένα σε παπί. Και τα 2 πολύ καλά,, + το cbs, δεν συμφέρει να βάλεις άλλο μοτέρ,, κάτι κινέζικα 140 χαλάνε πολύ εύκολα και δεν έχουν πολύ γκάζι, να βάλεις σούπρα φτιαγμένο πάλι θα χαλάει και ισως δεν θα πηγαίνει καλητερα από αυτό που έχεις. Takekawa θα χαλάσεις 2-5 χιλιάρικα και πάλι παπί θα είναι,, βάλε και τις μετατροπές σε καρμπυρατέρ ηλεκτρικά και ότι άλλο... Ίδη θα έχει κοστίσει πάνω από 2.000 άμα το πήρες καινούριο .
    Με 3.000 παίρνεις μηχανή καλή με 100 άλογα..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2023
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για την απάντηση έχω βάλει καινούργια λάστιχα για τα άλλα πιστεύω λίγο νωρίς το παπί είναι του 19.εφοσον δεν θέλω να αλλάξω προς το παρών μηχανή σκεφτόμουν να αλλάξω μόνο κυλινδροπιστονα με 100-200 και εκκεντροφόρο καθώς έχω και γνωστό μάστορα οπότε δεν θα έχω θέματα απλά δεν βρίσκω και για αυτό ανάρτησα αυτή την ερώτηση .

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Piaggio Liberty VS Kymco Nexxon VS Daytona Sprinter
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF