Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Επιλογή Αγοράς Δράπανου Μπαταρίας

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει δουλέψει με εργαλεία μπαταρίας δεν ξαναγυρίζει στη μπαλαντέζα αν έχει επιλογή.
    Με τι μουτρα να ξαναγυρίσει οταν εχει δώσει γύρω στο 500αρικο για φορτιστες και μπατταριες..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Με τι μουτρα να ξαναγυρίσει οταν εχει δώσει γύρω στο 500αρικο για φορτιστες και μπαταριες..??
    Κοροιδευεις, αλλα δεν ξαναγυρναω μονο και μονο απο θεμα ασφαλειας στην εργασια: οικοδομες χωρις ρελε, χυμα καλωδια στο πατωμα, χυμα καλωδια στις σκαλες. Σκαει και η επιθεωρηση εργασιας και τσουπ, παρακαλας να μην σε γραψει για την γαμωμπαλαντεζα στο πατωμα.

    PS: Φορτιστης, 45€ μονος, 80€ ο διπλος, καθε μια μπαταρια 5Ah κοστος γυρω στα 80€.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Silkman δράπανα ρεύματος έχω αρκετά από φθηνά Parkside και Stanley μέχρι και αρκετά πιο ακριβά makita bosch και Metabo , χωρίς υπερβολή και εννοείται χωρίς να κάνω φιγούρα.
    Πρόσφατα αγόρασα το Metabo 28-60 quick και παρ'όλο που έχω βγάλει ήδη 2 ανακαινίσεις μπάνιου ακόμα δεν έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα στο αν μου αρέσει και τόσο.
    Βασικά θεωρώ μάλλον πως το 2-28 της bosch μου κάθεται καλύτερα, και σε δύναμη είναι παρόμοια.
    Άσχετο όμως με τα αντίστοιχα μπαταρίας.
    Το δράπανο μπαταρίας το θέλω για την ευκολία μου και για να με συνοδεύει σε δουλίτσες χωρίς πολλές απαιτήσεις που χρειάζεται μπαμ-μπαμ καταστάσεις.
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις καθώς επίσης να τονίσω το γεγονός ότι είμαι επαγγελματίας πράγμα που σημαίνει πως οι εργασίες μου δεν είναι μεμονωμένες αλλά συστηματικές.
    Πάω να κάνω εγκατάσταση ας πούμε ηλιακού θερμοσίφωνα σε μια τυχαία ταράτσα.
    Γράφω τυχαία ταράτσα γιατί αρκετά σπίτια στην ταράτσα έχουν μονάχα μια πρίζα στο κλιμακοστάσιο που συνήθως είναι δεσμευμένη από τον ενισχυτή της κεντρικής κεραίας της πολυκατοικίας και αν την βγάλεις και δεν έχεις κάποιο ταφ ή πολύπριζο μαζί σου τον ήπιες καταλήγοντας να ακούς μπινελίκια από κάποιον random μπάρμπα που έβλεπε τον αυτιά εκείνη την ώρα και ΕΣΥ του έκανες χαλάστρα.
    Τελοσπάντων στο ρεζουμέ για ξήλωμα και τοποθέτηση ηλιακού πέρα από τα εργαλεία χειρός χρειάζεται ένας τροχός, ένα παλμικό κατσαβίδι ή δραπανοκατσάβιδο και ένα δράπανο για να κάνεις 4 τρύπες στριφώνι 10αρι στην πλάκα.
    Οι τρύπες στην πλάκα γίνονται και με 1 δυνατό δραπανοκατσάβιδο (έτσι τις κάνω χρόνια τώρα) αλλά με δράπανο γίνονται πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.
    Κρίμα δεν είναι μέσα σε όλο αυτό τον χαμό να πρέπει να κουβαλάς μπαλαντέζες κλπ. αν έχεις επιλογή να δουλεύεις άνετα και με εργαλεία μπαταρίας ας πούμε.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Οπως μου τα ειπες ναι, θελεις μπαταριας οπως και να χει.

    Παντως για μενα μια και εισαι επαγγελματιας και ηδη δεσμευμενος με την πλατφορμα της Bosch και δεν εχεις τιποτα άλλο Dewalt θα σου έλεγα όχι. Οσο και να σκοτώνει η 5αρα μπαταρια της Dewalt (την έχω σε σετακι δραπανο βιδωτηρι) δε μπορεις να εισαι μόνο με μία μπαταρια σε δουλεια... Αρα παρε το μπλε. Απο ότι καταλαβα αν χρειαστεί κατι μεγαλύτερο σε ρευματος, αυτό υπάρχει ήδη.

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    To uhev ή το khe πήρες; το πρώτο έχει δυο ταχύτητες.
    Και με τι κριτήριο κατά νου, δεδομένου ότι τα δίνει ως combi hammers και τα δυο;

    Για λόγο που δε μπορώ να εντοπίσω (από που έχω την πληροφορια δηλαδή) έχω τα δραπανα καταχωρημένα ως "σιδεροτρυπητηρια" στο μυαλό μου και όσα προοριζόταν για δομικά υλικά, ως "κρουστικα".

    Δε συζητάμε την ευκολία που προσφέρουν τα μπαταρίας στον επαγγελματία.
    Εγώ που 9 στις 10 επιλέγω μηχανάκι (χωρις μπαγκαζιερα) για την διευκόλυνση μου, μπορώ να ζαλωθω το κουτί του μικρου δεκαβολτου μακιτα μου (δραπανοκατσαβιδο) οταν ξέρω ότι η δουλειά που θα παω θέλει απλά μερικά τρυπηματα. Σε ένα μπακπακ στην πλατη, η εργαλειοτσαντα μπροστά στην ποδιά και βρουμ.
    Ουτε μπαλαντεζες ουτε τιποτα.
    Εγώ έτσι έχω γλυτώσει το να βγω με το βανάκι και να φάω τη μιση μου μέρα στην κίνηση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    To uhev ή το khe πήρες; το πρώτο έχει δυο ταχύτητες.
    Και με τι κριτήριο κατά νου, δεδομένου ότι τα δίνει ως combi hammers και τα δυο;

    Για λόγο που δε μπορώ να εντοπίσω (από που έχω την πληροφορια δηλαδή) έχω τα δραπανα καταχωρημένα ως "σιδεροτρυπητηρια" στο μυαλό μου και όσα προοριζόταν για δομικά υλικά, ως "κρουστικα".

    Δε συζητάμε την ευκολία που προσφέρουν τα μπαταρίας στον επαγγελματία.
    Εγώ που 9 στις 10 επιλέγω μηχανάκι (χωρις μπαγκαζιερα) για την διευκόλυνση μου, μπορώ να ζαλωθω το κουτί του μικρου δεκαβολτου μακιτα μου (δραπανοκατσαβιδο) οταν ξέρω ότι η δουλειά που θα παω θέλει απλά μερικά τρυπηματα. Σε ένα μπακπακ στην πλατη, η εργαλειοτσαντα μπροστά στην ποδιά και βρουμ.
    Ουτε μπαλαντεζες ουτε τιποτα.
    Εγώ έτσι έχω γλυτώσει το να βγω με το βανάκι και να φάω τη μιση μου μέρα στην κίνηση.
    Το uhev με τις 2 ταχύτητες. Το κριτήριο αγοράς μου πέρα από το προφανές,δηλαδή 3.4 joule στα 3 κιλά (extreme επιδόσεις για αυτή τη κατηγορία) ήταν και η επιλογή των 2 ταχυτήτων, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το μοναδικό στο εμπόριο που το έχει αυτό.
    Βέβαια για να είμαι και ειλικρινής πήρα Metabo (είναι και made in Germany το συγκεκριμένο) με μεγάλη επιφύλαξη και με αβάντα ότι έχω και άλλες επιλογές σε τέτοια εργαλεία στην κατοχή μου.
    Δράπανα ονομάζονται όλα αυτά, μετά χωρίζονται σε κατηγορίες κρουστικά ή μη.
    Τα σιδεροτρυπητήρια (χα χα χα γ@μ@τη έκφραση) εγώ τα έχω περισσότερο στο μυαλό μου και τα χαρακτηρίζω συνήθως ως πνευματικά, ξέρω'γω μάλλον λάθος είναι και αυτό.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Metabo με μεγάλη επιφυλαξη;;;
    Αν δεν είχα ήδη το ρευματος Bosch 2-28, τότε σίγουρα θα πηγαινα σε τουτο. Τι σε χαλάει;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Metabo με μεγάλη επιφυλαξη;;;
    Αν δεν είχα ήδη το ρευματος Bosch 2-28, τότε σίγουρα θα πηγαινα σε τουτο. Τι σε χαλάει;
    Τώρα είδα την παράθεση σου ρε'συ.
    Όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα ίσα - ίσα που αυτή τη στιγμή στην αγορά το θεωρώ ότι πιο value for money υπάρχει ξεκάθαρα.
    Η επιφύλαξη μου είναι στο γεγονός πως η Metabo έχει μπλέξει λίγο εκεί με τις συγχωνεύσεις και τις εξαγορές από άλλους ομίλους με αποτέλεσμα να μην έχει καθαρή ταυτότητα όπως είχε παλιότερα και ήξερες ακριβώς τι αγοράζεις.
    Βέβαια το συγκεκριμένο είναι Made in Germany που για εμένα προσωπικά του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα και σημαντικό κριτήριο στο να το αγοράσω έτσι.

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχουμε για αυτό. Η ΜΕΤΑΒΟ είναι αυτή που είναι και η ΗΙΚΟΚΙ μια συγγενής μεν, διαφορετική μάρκα δε.
    ΗΡΤ είναι νομίζω μόνο για Αμέρικα.

    Ο Διονυσατος στα Καμίνια έχει την αντιπροσωπεία και το σέρβις και των δυο. Τον χρειάστηκα και διαπίστωσα την πολυ άμεση και σωστή εξυπηρέτηση τους από πρωτο χέρι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2019, 15:50
  3. Επιλογή αγοράς νέας μοτοσυκλέτας!
    από TaS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2018, 22:51
  4. Ιδιωτικό συμφωνητικό αγοράς;;;
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:24
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF