Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 80

Θέμα: Moto Morini X-Cape τώρα, ή RE Himalayan.. όταν έρθει; Ή κάτι άλλο τέλος πάντων;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Άσχετο με το guzzi βέβαια αλλά οδήγησα το Hunter της Enfield προχθές και ξαναθυμήθηκα τι ωραίο ήχο έχουν τα αεροψυκτα.

  2. #17
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Triumph Scrambler 900

    και αν έχεις κέφια και 1200 φυσικά, έχει ένα μεταχειρισμένο λευκό, λουκούμι

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Το ύψος είναι λίγο θέμα, ανάλογα και την διάπλαση σου στερεί τα κλιπ ον σε αυτές τις μοτό αλλά νομίζω δεν τα θες έτσι και αλλιώς.
    Μου αρέσουν τα morini έχω πεθυμήσει και την μάρκα, έχουν προσεγμένο σχεδιασμό και στην ουσία είναι kawasaki που γνωρίζουμε.

    Δεν θα περίμενα ιδιαίτερη κάλυψη από την αντιπροσωπεία στην ελλάδα. Δεν τους ξέρω, μπορεί να είναι καλοί οι άνθρωποι.
    Θα έβρισκα τον πιο πράσινο μηχανικό που δουλεύει versys και θα ήμουν τυπικός με το πρόγραμμα συντήρησης.
    Ανταλλακτικά απο ιταλία σε λιγότερο από εβδομάδα..

    Μην παρεξηγήσεις όμως. Η διαφορά στην "ανεση" ενος μεγάλου σκούτερ είναι τεράστια.
    Αυτές είναι μοτοσυκλέτες και σε θέλουν εκεί, να οδηγέίς και να ορίζεις.

    Ίσως θα ήταν καλό, όταν σου λένε πολύ βαριά για το morini να συνεχίζεις λέγοντας ότι σου αρέσει και το versys.
    Αν πουν διαφορετικά, δεν ξέρουν το morini, αν πουν τα ίδια για μια μοτό που έγινε φέτος 16..

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Άσχετο με το guzzi βέβαια αλλά οδήγησα το Hunter της Enfield προχθές και ξαναθυμήθηκα τι ωραίο ήχο έχουν τα αεροψυκτα.
    Ήθελα και εγώ να το οδηγήσω αλλά δεν κατάφερα, τι εντυπώσεις σου άφησε;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    καλημέρα φίλε...περυσι μου μπαίναν διαόλοι να χτυπησω ενα στρογγυλό (οχι ακριβως αλλα κοντά) και κοιταγα συγκεκριμένο μοντέλο καθώς εχω παρελθόν στην εταιρεία..

    τελικά για διαφορους κυριώς οικονομικούς λόγους δεν το προχώρησα, κανε μια ερευνα και δοκιμασε ένα πριν αποφασίσεις...

    για το υψος σου είναι μια χαρα,τυχαίνει φίλος δικηγορος το είχε πριν χρόνια ακριβως στο υψος σου και μια χαρα ταξιδάρες πηγε με αυτό μεχρι που το εδωσε σε καποιον Κερκυραίο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-bmw-r-1200-r

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-bmw-r-1200-r
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    και μια χαρα ταξιδάρες πηγε

    Εδώ γράφεις και τόμους πάντως για το τι σημαίνει ταξιδάρες και το τι εννοεί ο ποιητής
    ανανήψαντας

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    Ταξιδάρες προσωπικά εννοώ πάνω κάτω την χώρα μας + ένα δυο (δεν θυμάμαι πρέπει να ρωτήσω, ένα πήγε σιγουρα το δεύτερο ίσως με άλλο μηχάνημα) ταξίδια στας Ευρώπας

    παρεμπιπτόντως όταν το έδωσε στον Κερκυραίο είμασταν μαζί σε εκδρομή Ήπειρο και πέριξ και στο γύρνα το πήγε Πρέβεζα όπου παρέλαβε ο νέος ιδιοκτήτης.

    τεσπα το μηχανάκι κατα την γνώμη μου ειναι αρκετά άνετο και στα ταξίδια αν και δείχνει γυμνό μια χαρά τα διεκπεραιώνει, και καθημερινο σιγουρα δεν ειναι μπαουλέ όπως τα μεγαλα gs
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 19/10/2023 στις 10:08.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην παρεξηγήσεις όμως. Η διαφορά στην "ανεση" ενος μεγάλου σκούτερ είναι τεράστια.
    Αυτές είναι μοτοσυκλέτες και σε θέλουν εκεί, να οδηγέίς και να ορίζεις.
    Η γυναίκα μου σ' έβαλε, έτσι; Μου άρχισε χτες βράδυ το ψηστήρι. "Τι τη θες τη μηχανή στα 51 σου; Πάρε ένα καινούργιο σκούτερ κλπ κλπ"
    Πέρα από την πλάκα, το σκέφτομαι πολύ αυτό που γράφεις για την άνεση των σκούτερ. Έλα όμως που κάποτε πρέπει να κάνεις και κάτι που γουστάρεις!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    για το υψος σου είναι μια χαρα,τυχαίνει φίλος δικηγορος το είχε πριν χρόνια ακριβως στο υψος σου και μια χαρα ταξιδάρες πηγε με αυτό μεχρι που το εδωσε σε καποιον Κερκυραίο.
    Για το ύψος μου μπορεί να είναι. Από σκούτερ 250cc σε μοτό 1200cc όμως; Ξερωγώ, σα να παραπάει..

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Η γυναίκα μου σ' έβαλε, έτσι; Μου άρχισε χτες βράδυ το ψηστήρι. "Τι τη θες τη μηχανή στα 51 σου; Πάρε ένα καινούργιο σκούτερ κλπ κλπ"
    Πέρα από την πλάκα, το σκέφτομαι πολύ αυτό που γράφεις για την άνεση των σκούτερ. Έλα όμως που κάποτε πρέπει να κάνεις και κάτι που γουστάρεις!
    Ποια ανεση των σκουτερ; ΟΚ ειναι αυτοματα, δεν βρεχεσαι απο τα νερα του δρομου, εχουν αποθηκευτικο χωρο κατω απο την σελα και αν πας σε μονη αναρτηση πισω εχουν την ανεση μοτοσυκλετας δρομου, αλλα ειναι αρκετα παραπανω απο το μπατζετ σου. Αν μιλαμε γα δυο αμορτισερ πισω, ποια ανεση ακριβως; Ισα ισια που αν εχεις προδιαθεση στην μεση θα στο βγαλει το θεμα πιο γρηγορα.
    Το X-Cape απο την αλλη εχει μεγαλυτερη διαδρομη αναρτησεων, καθεσαι ψηλα και βλεπεις μακρυα, απλα ειναι μοτοσυκλετα που σημαινει συμπλεκτης για αλλαγη ταχυτητων, περιορισμενοι χωροι, πιο βαρυ, ψηλο, μακρυ, κλπ.

    Αν κυκλοφορεις μονο μεσα στην πολη ισως σε κουρασει η μοτοσυκλετα μιας και δεν ειχες πριν. Προσωπικα ειχα μοτοσυκλετες για 17 χρονια, ειχα σκουτερ για 14 και οταν ξαναπαρω, μοτοσυκλετα θα ξαναπαρω. Εμενα η γυναικα μου λεει το αλλο: Σκουτερ στα 56; Σοβαρεψου μεγαλος ανθρωπος

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Ποια ανεση των σκουτερ; ΟΚ ειναι αυτοματα, δεν βρεχεσαι απο τα νερα του δρομου, εχουν αποθηκευτικο χωρο κατω απο την σελα και αν πας σε μονη αναρτηση πισω εχουν την ανεση μοτοσυκλετας δρομου
    Ε, αυτά. Συ είπας!
    Το προϊστορικό burgman που έχω είναι καναπές εν κινήσει. Σου λέει η γυναίκα μου, από καναπέ να πάω σε σκαμπό;

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν είναι δύσκολο για να πάρεις μια ιδέα...κάνε τεστ ride μια υποψήφια μηχανή και ένα πιο σύγχρονο σκούτερ

    Θα καταλάβεις μόνος σου τι θες περισσότερο και τι βολεύει περισσότερο

    Απλά πάλι τα σκούτερ λόγω κάποιων ευκολιών? και κυρίως ζήτησης είναι αντίστοιχα υπερ-κοστολογημενα.

    Πχ θες περίπου 6,5 για το sr4 max της voge στα 350 κυβικά, όταν το αντίστοιχο dsx 525 έχει τα ίδια μην και πω και κάτι τις λιγότερο στα 500 κυβικά

    Ενδεικτικά είναι τα παραδείγματα από την ίδια εταιρεία

    Επίσης η λιγότερη σέλα των μηχανών έναντι των σκούτερ αναπληρώνεται από καλύτερο σύστημα ανάρτησης
    Εάν μπει και παράγοντας ενεργητική ασφάλεια στην μέση τότε χάνουν από τα αποδυτήρια

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ήθελα και εγώ να το οδηγήσω αλλά δεν κατάφερα, τι εντυπώσεις σου άφησε;
    Καταρχήν για τα δικά μου κριτήρια είναι πανέμορφη. Είναι λίγο πιο μικρή από μια μπονεβιλ αλλά είναι όπως θα έπρεπε να είναι, δηλαδή απαλλαγμένη από ψυγεία, σωλήνες, σωληνάκια και άλλα αχρείαστα πράγματα . Ποιοτικά μου φάνηκε οκ, τα χρώματα είναι τέλεια, ο ήχος είναι τέλειος, φρένα απλά οκ, αναρτήσεις λίγο σκληρές αλλά εμένα δεν με ενόχλησαν. Το πλαϊνό σταντ για κάποιο λόγο είναι αδικαιολόγητα σκληρό, θέλει κλωτσιά για να ανεβοκατέβει αλλά είναι λεπτομέρεια αυτό. Είναι αργό; Ναι. Είναι πολύ αργό; Ναι. Φαίνεται ότι είναι αργό μέσα στην πόλη; Όχι. Αν δεν θέλει κάποιος με τίποτα σκούτερ για μένα είναι ιδανικό για πόλη. Κάπου είδα ότι θέλει 11-12 δευτ για τα 100. Τελική στο κοντέρ 125 και νομίζω ότι τα πιάνει και με τέταρτη δεν ξέρω αν ισχύει, πάντως με πέμπτη μου έδωσε την εικόνα ότι μπορεί να κινείται με 120 μέχρι να τελειώσει το ρεζερβουάρ. Μέχρι τα 100-110 φτάνει κάποια στιγμή, από τα 110 μέχρι τα 125, κοντερίσια πάντα, μου φάνηκε ότι έκανα όση ώρα έκανα να φτάσω τα 110 Για δεύτερο μηχανάκι, για commuting, για βόλτες στην πόλη και στα περίχωρα είναι υπέροχη.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Για το ύψος μου μπορεί να είναι. Από σκούτερ 250cc σε μοτό 1200cc όμως; Ξερωγώ, σα να παραπάει..
    Το συγκεκριμένο μη το φοβασαι καθόλου. Δοκίμασε το να δεις τον όγκο του και αν σου αρέσει προχώρα άφοβα.

    Υπέροχη μοτό

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Η γυναίκα μου σ' έβαλε, έτσι; Μου άρχισε χτες βράδυ το ψηστήρι. "Τι τη θες τη μηχανή στα 51 σου; Πάρε ένα καινούργιο σκούτερ κλπ κλπ"
    !
    Το θέμα ΕΚΛΕΙΣΕ.Αφου άρχισε η γυναίκα την γκρίνια ΤΕΛΟΣ.
    Καλορίζικο το σκούτερ.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...
    από tzarot στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2024, 07:38
  2. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  3. Moto Morini Corsaro 1200
    από hdbiker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 17:03
  4. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  5. Moto Morini
    από ela ela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF