Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 80

Θέμα: Moto Morini X-Cape τώρα, ή RE Himalayan.. όταν έρθει; Ή κάτι άλλο τέλος πάντων;

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    εγω παντως που έκανα την κίνηση να παω σε σκουτερ μπορω να πω οτι η άνεση ειναι το μεγάλο του πρόβλημα. δικάβαλο? ουτε καν, κοπαναει λες και εισαι πανω σε hardtail ποδήλατο στα κατσαβραχα. οικονομία? επισης φολα. καιει σαν μηχανη και για να δεις χαμηλες καταναλωσεις πρεπει να παιζεις σε πολυ συγκεκριμένες ταχυτητες. αν ειχα 8κ δεν θα κοιτουσα κανενα σκουτερ, για κανενα λογο.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω παντως που έκανα την κίνηση να παω σε σκουτερ μπορω να πω οτι η άνεση ειναι το μεγάλο του πρόβλημα. δικάβαλο? ουτε καν, κοπαναει λες και εισαι πανω σε hardtail ποδήλατο στα κατσαβραχα. οικονομία? επισης φολα. καιει σαν μηχανη και για να δεις χαμηλες καταναλωσεις πρεπει να παιζεις σε πολυ συγκεκριμένες ταχυτητες. αν ειχα 8κ δεν θα κοιτουσα κανενα σκουτερ, για κανενα λογο.
    Αντικειμενικά, το πανάρχαιο δικό μου τα σπάει από άνεση. Ότι κοπανάει, κοπανάει. Να καίει.. χμμ.. για καρμπιρατέρ του 1998, 4,5 λίτρα/100χλμ δεν είναι τραγικό. Η Μορίνι δεν θα καίει 5-6 μέσα στην πόλη;
    Όπως και να 'χει, το πρόβλημά μου είναι ότι αν με ζόριζαν να διαλέξω σκούτερ (πλην X-ADV και κάτι BMW, τουτέστιν όλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) πάλι το δικό μου θα διάλεγα από εμφάνιση. Όχι του 2023, του 1998! Εννοείται βέβαια ότι η Μορίνι μου φαίνειται 100 φορές ομορφότερη.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    Αντικειμενικά, το πανάρχαιο δικό μου τα σπάει από άνεση. Ότι κοπανάει, κοπανάει. Να καίει.. χμμ.. για καρμπιρατέρ του 1998, 4,5 λίτρα/100χλμ δεν είναι τραγικό. Η Μορίνι δεν θα καίει 5-6 μέσα στην πόλη;
    Όπως και να 'χει, το πρόβλημά μου είναι ότι αν με ζόριζαν να διαλέξω σκούτερ (πλην X-ADV και κάτι BMW, τουτέστιν όλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) πάλι το δικό μου θα διάλεγα από εμφάνιση. Όχι του 2023, του 1998! Εννοείται βέβαια ότι η Μορίνι μου φαίνειται 100 φορές ομορφότερη.
    τραγικο ειναι οτι τοσο καινε τα καινουργια 300αρια αμα τα ζορισεις.

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Aκου την καρδια σου,μια φορα ζουμε

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το moto morrini μέσα στην πόλη θα είναι από έξι...στην πορεία θα πέφτει πιο χαμηλά.

    Το δικό μου 700αρι όντας και πιο ελαφρύ γυμνό γαρ είναι στα 6,6

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Φοράς αρκετά διαφορετικούς εκκεντροφόρους απο τα morini - versys. Aποδίδει περισσότερο αλλά ψηλότερα.
    Τα νούμερα που δίνουν για τα versys δεν είναι ρεαλιστικά (εννοώ να συμβαδίζουν με την αντίληψη του οδηγού), στην πράξη είναι πολύ
    πιο ζωηρό μέχρι τις 6000rpm.

    Το πιο πρόσφατο που έχω είναι versys πρώτη γενιά με ίδια μίγματα στους κυλίνδρους, εργοστασιακό όσον αφορά τα περιφερειακά εκτός του φίλτρου.
    Πρέπει να έχεις όρεξη και να το κυνηγάς για να περάσει τα 5,5lt.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @Doctor_john
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και πραγματικά είναι πολύ εντυπωσιακό πλεονέκτημα αυτό για το versys & morrini.

    Υ.γ. αλήθεια το nick name προκύπτει από τον τραγουδιστή?

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Απο τον συνθέτη λες
    είναι μετάφραση δασκάλου μου στην χρωματολογία, του γιατρός που με βάφτισε ο φυσικός μου στην πρώτη λυκείου.

    Ο funk dude ήταν πολύ φίλος της μοτοσυκλέτας, είχε μερικές αλλά οδηγούσε την φαρδύτερη (indian) για λόγους χωροταξικούς..

    υγ: το δικό σου έχει προοπτικές, δεν έχω βρει πουθενά αναλυτικά στοιχεία, διάμετρο βαλβίδων, εξαγωγές, χαρτογράφηση κ.λπ.
    Αν υπάρχουν κάπου πες μου πλιζ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 19/10/2023 στις 21:21.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά
    Στο owner's manual λογικά δεν θα υπάρχει Ε?

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν νομίζω. Ουτε στο service manual. Αν υπάρχουν after market επώνυμα μπορεί και να δεις κάποια μεγέθη.

    Αλλιώς από χρήστες που ασχολούνται.

    υγ: Έχεις διαβάσει την ιστορία του κινητήρα; έχει δυνατότητες και στην ουσία το μόνο που σε απασχολεί είναι να λειτουργεί
    σωστά η ψύξη του. Απο εκεί και πέρα έχει μεγάλο περιθώριο να τον ταΐσεις, νομίζω τα 38mm σώματα ψεκασμού που φοράει είναι απο τα μικρά. Άνετα και 41mm με την ίδια κεφαλή λίγο καθαρισμένη στις εξαγωγές.

    βλέπω έχεις slip συμπλέκτη, πως σου φαίνεται; σε μάζεψε καμιά φορά;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 19/10/2023 στις 22:58.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Μην κολλάτε στις καταναλώσεις,όλα καίνε από 500 και πάνω ειδικά στην πολη,ένα λίτρο πάνω ένα λίτρο κάτω δεν είναι κριτήριο αγοράς μοτό,ένα φανάρι λίγο κίνηση παρά πάνω,λίγο πιο βαρύς αναβάτης και έδεσε το γλυκό.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μην κολλάτε στις καταναλώσεις,όλα καίνε από 500 και πάνω ειδικά στην πολη,ένα λίτρο πάνω ένα λίτρο κάτω δεν είναι κριτήριο αγοράς μοτό,ένα φανάρι λίγο κίνηση παρά πάνω,λίγο πιο βαρύς αναβάτης και έδεσε το γλυκό.
    αυτος που κανει πολλα χλμ και παιρνει σκουτερ για οικονομια επειδη τα περιοδικα λενε "με βαρυ χερι δεν θα ξεπερασει τα 4λ/100" και φανταζεται ανετα 3,5λ σε σχεση με τα 6 της μηχανης του κολλαει μια χαρα. αλλο που η αληθεια ειναι οτι καινε τα ιδια με τις μοτοσυκλέτες πλέον. 2 λιτρα/100 στα 1500χλμ το μήνα ειναι 60ευρω διαφορά.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτος που κανει πολλα χλμ και παιρνει σκουτερ για οικονομια επειδη τα περιοδικα λενε "με βαρυ χερι δεν θα ξεπερασει τα 4λ/100" και φανταζεται ανετα 3,5λ σε σχεση με τα 6 της μηχανης του κολλαει μια χαρα. αλλο που η αληθεια ειναι οτι καινε τα ιδια με τις μοτοσυκλέτες πλέον. 2 λιτρα/100 στα 1500χλμ το μήνα ειναι 60ευρω διαφορά.
    Οπου σε αυτα τα 1.500 χλμ εχεις ηδη πληρωσει 120 για βενζινες, θες 3 αλλαγες λαδιων τον χρονο, ενα μεγαλο σερβις σε μια απο αυτες και καθε 14 μηνες αλλαγη ιμαντες, ραουλα, κλπ ενω τα αλυσογραναζα βγαζουν ανετα 3 χρονια αν τα προσεχεις λιγο. Το σκουτερ εχει φθηνοτερα λαστιχα, η μοτο ταξιδωτικες δυνατοτητες. Κατι κερδιζεις, κατι χανεις.

    Βασικα αν κανεις τεστ ραιντ σε μοτο και περασεις απο κανα δυο φρεατια δρομων, κανα σαμαρακι και μερικες λακουβες, εχεις δωσει προκαταβολη την επομενη στιγμη, ασε τις στροφες και τα φρενα

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτος που κανει πολλα χλμ και παιρνει σκουτερ για οικονομια επειδη τα περιοδικα λενε "με βαρυ χερι δεν θα ξεπερασει τα 4λ/100" και φανταζεται ανετα 3,5λ σε σχεση με τα 6 της μηχανης του κολλαει μια χαρα. αλλο που η αληθεια ειναι οτι καινε τα ιδια με τις μοτοσυκλέτες πλέον. 2 λιτρα/100 στα 1500χλμ το μήνα ειναι 60ευρω διαφορά.
    Δεν το καταλαβαίνω.
    Έγραψα πιο πάνω ότι το Burgman AN250 του 1998 που οδηγώ, με καρμπιρατέρ κι ούτε ξέρω πόσα χλμ πριν έρθει από Γερμανία, καίει 4,5λ/100χλμ. Πως είναι δυνατόν καινούργια σκούτερ με ψεκασμό να καίνε το ίδιο; Καμία εξέλιξη στην οικονομία μέσα σε 25 χρόνια;

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    (Το βάζω να υπάρχει)

    Τον τελευταίο καιρό έχω φάει κόλλημα με αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...27908338-honda

    Πολύ θα το ήθελα για δοκιμή καμιά εβδομάδα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...
    από tzarot στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2024, 07:38
  2. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  3. Moto Morini Corsaro 1200
    από hdbiker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 17:03
  4. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  5. Moto Morini
    από ela ela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF