Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: SYM VF 125 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2023
    Μηνύματα
    4

    Question SYM VF 125 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ

    Καλησπερα σε ολους!
    Εχω ενα SYM VF 125 2023 και μεχρι στιγμης το εχω φτιαξει εξωτερικα και θελω να ασχοληθω λιγο με τα μηχανικα μερη.
    Μεχρι στιγμης εχω βαλει φιλτρο-εξατμιση και εχω αλλαξει γραναζια απο 15-42 το εκανα 14-42 και ειδα διαφορα στο ποσο αποτομο εγινε το μηχανακι.

    Πριν λαβω απαντησεις του τυπου πουλατο και παρε μηχανη ή κατι τετοιο θα ηθελα να πω οτι μου αρεσει αρκετα το μηχανακι και θα ηθελα να το φτιαξω για δικους μου λογους οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε
    τι θα μπορουσα να κανω για να πηγαινει καλυτερα απο θεμα γκαζιου.
    Εχω ακουσει οτι μπορω να το ανεβασω κυβικα ή να προσπαθησω να του βαλω το μοτερ του VF 185 αλλα δεν μπορω να βρω μαστορα να μου το κανει καθως εχω ακουσει οτι να΄ναι μενω αθηνα και μισοι μου λενε γινεται οι αλλοι μου λενε δεν γινεται. Εσεις τι εχετε να μου προτεινε;

    Υ.Γ Ειδα οτι υπαρχει και αγραφος εγκεφαλος προγραμματισμενος απο motokyriako αλλα αφου θελω να το αναιβασω κυβικα δεν ξερω αμα εχει νοημα γιατι θα θελει παλι προγραμματισμο απο την αρχη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Πούλα το και πάρε vf185

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnL Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους!
    Εχω ενα SYM VF 125 2023 και μεχρι στιγμης το εχω φτιαξει εξωτερικα και θελω να ασχοληθω λιγο με τα μηχανικα μερη.
    Μεχρι στιγμης εχω βαλει φιλτρο-εξατμιση και εχω αλλαξει γραναζια απο 15-42 το εκανα 14-42 και ειδα διαφορα στο ποσο αποτομο εγινε το μηχανακι.

    Πριν λαβω απαντησεις του τυπου πουλατο και παρε μηχανη ή κατι τετοιο θα ηθελα να πω οτι μου αρεσει αρκετα το μηχανακι και θα ηθελα να το φτιαξω για δικους μου λογους οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε
    τι θα μπορουσα να κανω για να πηγαινει καλυτερα απο θεμα γκαζιου.
    Εχω ακουσει οτι μπορω να το ανεβασω κυβικα ή να προσπαθησω να του βαλω το μοτερ του VF 185 αλλα δεν μπορω να βρω μαστορα να μου το κανει καθως εχω ακουσει οτι να΄ναι μενω αθηνα και μισοι μου λενε γινεται οι αλλοι μου λενε δεν γινεται. Εσεις τι εχετε να μου προτεινε;

    Υ.Γ Ειδα οτι υπαρχει και αγραφος εγκεφαλος προγραμματισμενος απο motokyriako αλλα αφου θελω να το αναιβασω κυβικα δεν ξερω αμα εχει νοημα γιατι θα θελει παλι προγραμματισμο απο την αρχη.
    Θα δώσεις έναν σκασμό λεφτά για αμφίβολο αποτέλεσμα; δώσε αυτό και μαζί με τα λεφτά που θα έδινες παίρνεις κούτα το 185 και θα σου μείνουν κιόλας για βενζίνες και βόλτες! Το 185 είναι απείρως καλύτερο και ομορφότερο από το 125, το οποίο είχα για έναν περίπου χρόνο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για το κομμάτι της βελτίωσης δεν γνωρίζω
    Ωστόσο επειδή ψυχανεμίζομαι ότι για να έχεις 125 και να θέλεις να το βελτιώσεις, πιθανόν να μην έχεις το απαιτούμενο δίπλωμα οδήγησης για το παραπάνω, υπενθυμίζω ότι η οδήγηση σε μοτοσυκλέτα άνευ της προβλεπόμενης άδειας δεν είναι απλά ένα δικαστήριο, όπως πιστεύουν οι περισσότεροι.
    Ενα δικαστήριο είναι στην περίπτωση τροχονομικού ελέγχου.

    Σε περίπτωση ατυχήματος, πολύ περισσότερο εαν προκαλέσεις τραυματισμό σε άλλον χωρίς δίπλωμα, αφενός θεωρείσαι ανασφάλιστος, αφετέρου οι οικονομικές συνέπειες είναι δυσβάστακτες. Οχι δεν εννοώ το κόστος να φτιάξεις μόνος σου το μηχανάκι, εννοώ να πληρώνεις το "θύμα" σου για πολλά πολλά χρόνια

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.182
    Μόνος σου το είπες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnL Προβολή μηνύματος
    ...πουλατο και παρε μηχανη...
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2023
    Μηνύματα
    4
    Καλησπερα κατανοω ολα αυτα που λες, απλα το μηχανακι το εχω παρει κουτα και λυπαμαι να το δωσω γιατι το εχω φτιαξει και το εχω κανει πολυ ομορφο κατα την δικη μου ταπεινη αποψη.
    Για αυτο θα ηθελα να δω μηπως μπορουσα να το πειραξω μοτερικα, επισης εχω δει πολλους που βαζουν κιτ και τα κανουν πχ 150 στο SYM δεν μου δινεται καποια τετοια επιλογη;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2023
    Μηνύματα
    4
    Καλησπερα, κατεχω διπλωμα 125 και σε 3 μηνες θα παω να βγαλω μεγαλυτερο διπλωμα!
    Τα γνωριζω ολα αυτα που ανεφερες ηδη ευχαριστω παντως.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnL Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα κατανοω ολα αυτα που λες, απλα το μηχανακι το εχω παρει κουτα και λυπαμαι να το δωσω γιατι το εχω φτιαξει και το εχω κανει πολυ ομορφο κατα την δικη μου ταπεινη αποψη.
    Για αυτο θα ηθελα να δω μηπως μπορουσα να το πειραξω μοτερικα, επισης εχω δει πολλους που βαζουν κιτ και τα κανουν πχ 150 στο SYM δεν μου δινεται καποια τετοια επιλογη;
    Αν ψάξεις θα βρεις, τα ζητούμενα είναι:
    1) αξίζει το κόστος και το ρίσκο της αξιοπιστίας (που σίγουρα θα πάει περίπατο)
    2) Αν το οδηγήσεις με το τωρινό δίπλωμα ρισκάρεις πάρα πολλά! (στα είπαν πιο πάνω)

    Απάντησε με ειλικρίνεια σε αυτά και θα έχεις λύσει τις απορίες σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2023, 16:23
  2. Sym vf 125 euro 5 2022
    από falierosm στο forum SYM
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2022, 13:09
  3. Ταξίδι με παπί(sym vf 125)
    από Uehbejsiwnba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2021, 09:59
  4. Γνωμες για SYM MAGIC 125 SR ΠΑΠΙ!!
    από Golidos7 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2016, 00:19
  5. ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΧΤ 600Ε
    από silentscream στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF