Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορά scooter ή μηχανής;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2023
    Μηνύματα
    2

    Αγορά scooter ή μηχανής;

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είμαι 28 ετών και είμαι Αθήνα. Δεν έχω εμπειρία με μηχανή αλλά πρόσφατα πήγα ένα ταξίδι εξωτερικό (Ασία) και οδήγησα σκουτερ για δυο βδομάδες και μου μπήκε το μικρόβιο..Στην Αθήνα οδηγώ αυτοκίνητο αλλά η εργασία μου είναι σε περιοχή με τρελό πρόβλημα στο πάρκινγκ ειδικά το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να χαλάω τουλάχιστον μισή ώρα παραπάνω κάθε μέρα μόνο για να παρκάρω συν την τρελή ζέστη που περπατάω γιατί βρίσκω μακριά συνήθως από την δουλειά μου.

    Έχω αποφασίσει να αγοράσω σκούτερ για να γλυτωνω χρόνο κυρίως καθημερινά. Δεν το έπαιρνα απόφαση αλλά τώρα με το ταξίδι μου μπήκε η σκέψη μήπως τελικά αντί για σκούτερ βγάλω δίπλωμα και πάρω κανονική μηχανή μιας και μου αρέσει η ιδέα.

    Έχω budget 3.5-4κ. Ιδανικό στυλ μηχανής μου αρέσει παρά πολύ η Honda rebel αν και δεν ξέρω ποσό βολεύει μια τέτοια μηχανή εντός πόλης όλη μου λένε ότι δεν αξίζει ενώ εμένα μου αρέσει παρά πολύ αυτό το στυλ. Και μόνο για βόλτα που το σκέφτομαι με ψήνει παρά πολύ.

    Τι πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα να πάρω το σκουτερ μόνο; Ή να το πάω σε μηχανή 250-300cc? Είμαι 1,90 αν βοηθάει αυτό κάπως. Η ιδέα της μηχανής με ψήνει αρκετά η αλήθεια είναι αλλά ταυτόχρονα με φοβιζει και λίγο ότι θα πάρω μηχανή χωρίς εμπειρία (εννοείται θα βγάλω δίπλωμα πρώτα)

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Καλως ηρθες.

    Πες μας λιγο ποια ακριβως ειναι η μετακινηση που θα κανεις; Θα βγαινεις σε αυτοκινητοδρομο; Επισης στα 3,5-4Κ του μπατζετ πρεπει να υπολογιστουν και τα εξοδα για διπλωμα και εξοπλισμο; (κοντα 1000€ ειναι αυτα αν μιλαμε για διπλωμα ανω του Α1)

    Αν δε βγαινεις σε αυτοκινητοδρομο για μενα η πιο λογικη κινηση ειναι να ξεκινησεις με την επεκταση του διπλωματος αυτοκινητου για Α1 που γινεται χωρις εξεταση και ειναι πολυ οικονομικη. Στα 125 κυβικα υπαροχυν σκουτερ και μοτοσυκλετες που καλυπτουν απολυτα τη μετακινηση εντος αστικου κυκλου. Με το μπατζετ σου παιρνεις καινουριο 125αρι σκουτερ απο το πανω ραφι ή ακομα και μηχανη που ειναι κοντα στο στιλ που σου αρεσει. Ενα τυχαιο παραδειγμα εδω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    δεν νομιζω να βρεις τοσο φθηνα rebel. μια χαρα βολευει. μονο τις διαγωνιες κινησεις δεν θα βολεψει στην τρελλη κινηση αλλα δεν ειναι και τοσο μεγαλο θεμα. ουτε τα μεγαλα ον οφφ χωρανε να το κανουν αυτο. προφανως δεν ειναι σκουτερ, προφανως δεν εχει χωρους, προφανως υπαρχουν καλυτερες επιλογες αλλα αν σου αρεσει και βρεις γιατι οχι. εχει και ενα καλο, δεν τα κλέβει κανενας. μη φοβασαι, αν ειναι να τσακιστεις θα σου συμβει και με σκουτερ. απαξ και αποφασισεις να οδηγησεις 2 ροδες παιρνεις και το ρισκο να καταληξεις στα επειγοντα ανεξαρτητα απο το ειδος της μηχανης.

    παντως υπαρχουν παρομοιες κατασκευες πιο φθηνες,
    daytona rockstar 500
    300clx cfmoto
    voge 300acx
    brixton
    royal enfield meteor (το πιο ομορφο imo)

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2023
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλως ηρθες.

    Πες μας λιγο ποια ακριβως ειναι η μετακινηση που θα κανεις; Θα βγαινεις σε αυτοκινητοδρομο; Επισης στα 3,5-4Κ του μπατζετ πρεπει να υπολογιστουν και τα εξοδα για διπλωμα και εξοπλισμο; (κοντα 1000€ ειναι αυτα αν μιλαμε για διπλωμα ανω του Α1)

    Αν δε βγαινεις σε αυτοκινητοδρομο για μενα η πιο λογικη κινηση ειναι να ξεκινησεις με την επεκταση του διπλωματος αυτοκινητου για Α1 που γινεται χωρις εξεταση και ειναι πολυ οικονομικη. Στα 125 κυβικα υπαροχυν σκουτερ και μοτοσυκλετες που καλυπτουν απολυτα τη μετακινηση εντος αστικου κυκλου. Με το μπατζετ σου παιρνεις καινουριο 125αρι σκουτερ απο το πανω ραφι ή ακομα και μηχανη που ειναι κοντα στο στιλ που σου αρεσει. Ενα τυχαιο παραδειγμα εδω.
    Η διαδρομή για την εργασία μου είναι περίπου 30 χλμ πήγαινε ελα παραλιακή κυρίως και λίγα στενά. Την επέκταση από δίπλωμα αυτοκινήτου για 125 την έχω ήδη ξέχασα να το πω όποτε σε αυτή την περίπτωση παίρνω κατευθείαν κάποιο σκούτερ χωρις εξέταση. Την keeway την έχω δει και από κοντά και μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει που είναι κινεζική και 125 μόνο τέτοιο είδος μηχανής. Έχετε άποψη για την συγκεκριμένη; Μια rebel πχ 250 θα ήταν κακή επιλογή; Το budget μου είναι μόνο για το μηχανάκι τόσο και θα βάλω κάποια έξτρα για τον εξοπλισμό.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Αν η χρήση θα είναι καθημερινό commuting τα 125cc είναι μια πολύ καλή και οικονομική καθημερινή λύση. Στα συγκεκριμένα κυβικά δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές για το ύψος σου. Η k-light είναι μια καλη περίπτωση, τα Brixton, QJ SRV 125, UM Renegade και η Yamaha xsr επίσης αν και πρέπει να τα δεις από κοντά μηπως σου είναι μικρά. Τα γυμνά τα ξεχνάμε νομίζω, απο on off μόνο τα Motron X Nord, malaguti Dune και NHT 125 μπορώ να σκεφτώ... Αν θέλεις περισσότερες επιλογές πιθανόν θα πρέπει να πας για Α2. Η ιδέα της μοτοσυκλέτας δεν χρειάζεται να σε φοβίζει, νομίζω σου ανοίγει πολύ περισσότερες επιλογές μελλοντικά σε σχέση με το σκούτερ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Για να μην παρεξηγηθώ, για το keeway δεν έχω κάποια προσωπική άποψη, απλά ήθελα να πω ότι υπάρχουν και στα μικρά κυβικά κατασκευές που αισθητικά μπορεί να σε καλύπτουν. Άλλο παράδειγμα το Yamaha XSR 125 και πολλά άλλα. Το rebel 250 πάντως αν και παραπάνω κυβικά να ξέρεις ότι θα έχει πάνω κάτω επιδόσεις σύγχρονου 125. Το xsr βασικά που ανέφερα παίζει να είναι και πιο γρήγορο. Τώρα βέβαια αν σου έχει κάνει κλικ το Honda πάω πάσο. Λίγο παλιό μεν αλλά δε χάλασε κι ο κόσμος.

    Γενικά δεν υπάρχει λάθος απάντηση, από σκούτερ ή μηχανάκι 125 μέχρι σύγχρονο 500αρι ό,τι κι αν πάρεις θα σε καλύψει και θα το χαρείς. Αν θες μετακίνηση όλο το χρόνο να έχεις υπόψιν σου ότι ένα σκούτερ με μια κουβέρτα προσφέρει πολύ καλύτερη προστασία από νερά και κρύο. Γλυτώνεις βάλε βγάλε αδιάβροχα στις περισσότερες περιπτώσεις (ειδικά το παντελόνι που είναι και πιο μπελάς). Απ την άλλη η μηχανή έχει σίγουρα άλλη χάρη.

    Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα 125 που δε θα χρειαζόταν να τρέχω για διπλώματα και θα έβλεπα πώς μου πάει στην καθημερινότητα η συμβίωση με τη μηχανή. Με αυτόν τον τρόπο θα πατήσεις το πόδι σου στο χώρο να δοκιμάσεις τα νερά χωρίς κάποιο σοβαρό οικονομικό ρισκο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    30χλμ την ημερα και μαλιστα παραλιακη πανω σε 125? Δεν τον λυπάστε τον ανθρωπο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    30χλμ την ημερα και μαλιστα παραλιακη πανω σε 125? Δεν τον λυπάστε τον ανθρωπο;
    Μια χαρά είναι,χιλιάδες το κάνουν καθημερινά.Ενα σκουτερακι μέχρι 200 κυβικά ότι πρέπει.Οικονομια,πρακτικότητα, καθαριότητα.Και σιγά σιγά, ανεβαίνει κυβικά.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    30χλμ την ημερα και μαλιστα παραλιακη πανω σε 125? Δεν τον λυπάστε τον ανθρωπο;
    30 χλμ πήγαινε - έλα. Δηλαδή 15 χλμ one way άρα ένα 10-15 λέπτο πάνω στο μοτόρι, στην παραλιακή που θα έχει και λίγη κίνηση οπότε δεν χρειάζεται να αναπτύξει υψηλές ταχύτητες...Μια χαρά είναι για αρχή το 125αρι και όταν συνηθίσει, δίνει εξετάσεις για μεγαλύτερη κατηγορία και παίρνει ότι του αρέσει!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Κέντρο Αθήνας διασταύρωση Βαρυμπόμπης.Σιγα την απόσταση.Ουλοι χιλιαρια θελουτε να πάτε στο περίπτερο.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Αγορα scooter λογω κλοπης του παλιου
    από james9 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2009, 11:36
  3. Αγορά scooter
    από erefer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 17:19
  4. Αγορά scooter
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 14:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF