Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Σκεψεις αποψεις εμπειριες σχετικα με αγορα ηλεκτρικης μοτοσυκλετας

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    για εθνικη δεν κανει ουτε παπι ουτε σκουτερ ουτε φυσικα ηλεκτρικο
    χρειαζεσαι μια μεσαια μηχανη της τελευταιας δεκαετιας
    θα εχεις απειρως μεγαλυτερη ασφαλεια και ανεση με αμελητεα αυξηση στην καταναλωση

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πάντως με 90 km/h δεν πετυχαίνεις οικονομική οδήγηση, αλλά κερδίζεις σε ενεργητική ασφάλεια. Η οικονομική ταχύτητα για παπί φαντάζομαι ότι θα είναι γύρω στα 50 km/h, ενώ με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού και αμάξι περί τα 70 km/h, πολύ χονδρικά, διότι έχει να κάνει με την αεροδυναμική των οχημάτων και τη θερμική απώλεια των κινητήρων τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Από όσο ξέρω τα ηλεκτρικά δεν έχουν αυτονομία, δεν μπορείς να πας μακριά..

    Ίσως να πας αν κουβαλάς μαζί σου έξτρα βαριές και ογκώδεις μπαταρίες. Αν έχει κάπου χώρο το σκούτερ. άντε και έφτασες, μετά που αφήνεις τις μπαταρίες? Χύμα στο πάτωμα του σκούτερ να τις κλέψουν?

    θέλουν πολλές ώρες φόρτιση ( 3-5) και κάθε μερα,
    Αν είσαι άδειος και πχ σε πάρει κάποιος να πάτε για καφέ, θα πρέπει πρώτα να περιμένεις 2ωρες να φορτίσει. Η να έχεις έτοιμη άλλη μπαταρία (είναι ακριβες)

    Και στο φόρτισμα θα πρέπει να βάλεις το σκούτερ μέσα στο σπίτι, η να βγάλεις μπαλαντεζα καλώδιο από το παράθυρο, η να βγάλεις την μπαταρία από το σκούτερ, να την πας μέσα στο σπίτι, (είναι και βαριές ε) και όταν φορτίσει να την ξαναβάλεις στο σκούτερ για να φύγεις,, αυτό κάθε μέρα.

    πολύ ακριβές μπαταρίες άμα χαλάσει

    Γνωστός μου με σκούτερ των 1200-1500€ δεν του έφτανε η αυτονομία για 10 χιλιομετρα απόσταση να πάει σε μια παραλία. Δλδ 20 σύνολο.
    Τελική 35km/h η 45km/h και αυτό με άλλη μπαταρία δλδ έξτρα λευτα και αφαίρεση κόφτη.
    Αποφεύγει ανηφόρες γιατί ρίχνουν τραγικά το επίπεδο μπαταρίας.
    Για μέσα στην πόλη, βασικά κωμόπολη και κοντινές αποστάσεις,για ψώνια κτλ οκ..

    Με το παπί έχεις 200+ χιλιόμετρα αυτονομία
    Και αν αδειάσει βρίσκεις βενζινάδικα παντού, αν αδειάσει το ηλεκτρικό τι κανεις?

    Με το παπί μια χαρά πας οικονομικά με 70 km/h με λίγο μακρύ γρανάζομα. Καταναλώσεις κάτω από 2 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Δλδ κάπου 3 - 3,5€
    Η φόρτιση του ηλεκτρικού πόσο κοστίζει?
    Η μεσαία μηχανή θα καίει 4-6 λίτρα ανά 100 με οικονομική οδήγηση, δηλαδη τα διπλάσια η τριπλάσια σε σχέση με παπί.

    Το cpx που λέγεται ποιο πάνω έχει 4000+€ με την μια μπαταρία, φόρτιση 3,5 ώρες με ταχυφορτιστη (τον αγοράζεις έξτρα?) Τελική 90 οκ, και αυτονομια λέει 70km. δεν λέει όμως με τι ταχύτητα αυτή η αυτονομία, αν είναι σε ευθεία δρόμο,με τι θερμοκρασιες κτλ.. φαντάζομαι θα είναι με πολύ μικρή ταχύτητα πχ 30km/h δηλαδή ταχυτητα ποδηλάτου.. αν το πας με 90 km/h φαντάζομαι θα γράφει απομένουν 10 λεπτά μέχρι να μείνεις.

    70km αυτονομία σημαίνει ότι από το σπίτι σου μπορείς να απομακρυνθείς μέχρι 35km, και μετά οριακά να γυρίσεις πίσω.

    Με 2000 παίρνεις καινούριο παπί και σου μένουν 2000 για βενζίνες, που ειναι χοντρικά 2 πολύ γεμάτα χρόνια χρήσης(διανομή,να είσαι όλη μέρα πάνω στο παπί) η κοντά 80.000 χιλιόμετρα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BRAIN Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα τα φώτα σας αν βέβαια γνωρίζει κάποιος....λόγω πρωινής εργασίας αναγκάζομαι το πρωι να κάνω πήγαινε έλα 65 χλμ σε εθνική οδό.Επιπλέον το απόγευμα κάνω άλλα 30 εντός αστικού ιστού.Σύνολο το μήνα ελάχιστο 2.000χλμ.Έτος 24,000χλμ. Όλα αυτα τα χιλιόμετρα για λόγους οικονομίας γίνονται με παπί. Στην εθνική με 80-90 χλμ σταθερά.Επειδή έχω κουραστεί και για περισσότερη οικονομία (σχετικό είναι αυτό...εξαρτάται από το κόστος αντικατάστασης των μπαταριών), σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρικό σκούτερ και συγκεκριμένα το Super Soco CPX. Αυτό συνεπάγεται ότι στην εθνική θα πηγαίνει τουλάχιστον για 20 χλμ με την τελική του. Αυτό τη προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει στο μηχανάκι? Επηρεάζεται από τη ζέστη του καλοκαιριού? Άμα ήταν βενζίνη ξέρω...σε ηλεκτρικό?
    Επιτρέπεται να βγει νόμιμα αυτό το πράγμα στην Εθνική οδό; Δεν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί; Π.χ. τα μοτοποδήλατα, δεν επιτρέπονται, για προφανείς λόγους.

    Και επειδή, οι προφανείς λόγοι, νομίζουμε ότι είναι προφανείς, άιντε και σου λέω επιτρέπεται.

    Θα βγαίνεις να πηγαίνεις με 40-50 χλμ/ω στην Εθνική οδό; Θα γίνεσαι δλδ ένα ΕΜΠΟΔΙΟ για τα άλλα οχήματα; Τι λες ότι θα είναι το αναμενόμενο που θα συμβεί χωρίς να αργήσει πολύ σε ένα εμπόδιο στην Εθνική οδό;

    Αν δεν σκέφτεσαι ο ίδιος την ασφάλειά σου, και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σε εκθέτει σε μεγάλη πιθανότητα ατυχήματος, και σε νοιάζει μην πάθει κάτι το supersocofreta, τι να σου πούμε και τι να σου γράψουμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στη θεωρία πάντα, το υπό την τελευταία συζήτηση του BRAIN, scooter Super Soco CPX, έχει αυτονομία 140 km και τελική ταχύτητα 90 km/h. Η αυτονομία όμως μετριέται σε οριζόντιο δρόμο, με σταθερή ταχύτητα 40 km/h, χωρίς κόντρα άνεμο, με καινούρια μπαταρία.

    Οδηγώντας το με 80-90 km/h, το κινείς στα όρια των προδιαγραφών του, μειώνοντας τον χρόνο ζωής του. Για την αυτονομία θα ήθελα πολύ να μάθω αν πέφτει στο μισό ή λιγότερο όταν πάει τελικιασμένο σε πραγματικές συνθήκες. Αμφιβάλλω πάντως ότι θα σου βγάζει 95 km με μία φόρτιση, με τη χρήση που περιγράφεις.

    Πάντως για commuter έχει καλή αυτονομία και τελική. Αν δεν έκανες τόσα χιλιόμετρα με μεγάλη ταχύτητα, ίσως να σου ταίριαζε.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 02/11/2023 στις 16:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Ποια 140 ?? Διαβάσατε τι λέει? Τα 140 τα λέει με 2 μπαταρίες..
    Άς βάλουνε άπειρες μπαταρίες να γίνει άπειρη αυτονομία, να σε κυνηγάει τριαξονικο με μπαταρίες από πίσω.
    Σαν να λες με 2 ντεπόζιτα,,

    με το κανονικό δλδ μια μπαταρία είναι 70 χιλιόμετρα. Και γω μπορώ να κουβαλαω στην ποδιά του παπιού ένα γεμάτο τεποζιτο afrika και να κάνω 1000km χωρίς γεμισμα

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2005
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Επιτρέπεται να βγει νόμιμα αυτό το πράγμα στην Εθνική οδό; Δεν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί; Π.χ. τα μοτοποδήλατα, δεν επιτρέπονται, για προφανείς λόγους.

    Και επειδή, οι προφανείς λόγοι, νομίζουμε ότι είναι προφανείς, άιντε και σου λέω επιτρέπεται.

    Θα βγαίνεις να πηγαίνεις με 40-50 χλμ/ω στην Εθνική οδό; Θα γίνεσαι δλδ ένα ΕΜΠΟΔΙΟ για τα άλλα οχήματα; Τι λες ότι θα είναι το αναμενόμενο που θα συμβεί χωρίς να αργήσει πολύ σε ένα εμπόδιο στην Εθνική οδό;

    Αν δεν σκέφτεσαι ο ίδιος την ασφάλειά σου, και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σε εκθέτει σε μεγάλη πιθανότητα ατυχήματος, και σε νοιάζει μην πάθει κάτι το supersocofreta, τι να σου πούμε και τι να σου γράψουμε;
    Είπα πουθενά ότι θα πηγαίνω εθνική με 40-50χλμ; Εγώ μίλησα για 90 χλμ όταν το όριο στη συγκεκριμένη οδό είναι 80. Με το συγκεκριμένο διάβασα σε τεστ ότι με της 2 μπαταρίες έχει 140 χλμ αυτονομία με ταχύτητες 80-90 χλμ. Μέσα στην πόλη έγραφε ότι έχει αυτονομία 200-240 χλμ...πάντα μιλάω για τις 2 μπαταρίες.Φυσικά με νοιάζει αν θα πάθει κάτι η σουπερσοκοφρετα όταν η αγορά της έχει 6100 ευρώ μείον την επιδότηση.Γιατι μπορει να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος....μενω και με το παπακι μου που εχω 80χλμ σταθερα καιω 3,5 ευρω πήγαινε έλα και άντε να χρειαστει ανά 60.000χλμ καμια μπιελα πιστονι.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Την δεύτερη μπαταρία δεν λέει πουθενά ότι χωραει-ειναι ενσωματωμενη μέσα στο μηχανάκι.

    Θα πρέπει να την κουβαλάς, 20-30-40 κιλα όπου και αν πας και στην οδήγηση στα πόδια σου κάτω αν χωράει, αν δεν πέσει, Αλλιος στο χέρι? Σε μπαγκαζιερα? Η φόρτιση πιθανόν θα είναι 7ωρες και για τις 2 μπαταρίες αν έχεις έναν φορτιστή.

  9. #24
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ποια 140 ?? Διαβάσατε τι λέει? Τα 140 τα λέει με 2 μπαταρίες..
    Άς βάλουνε άπειρες μπαταρίες να γίνει άπειρη αυτονομία, να σε κυνηγάει τριαξονικο με μπαταρίες από πίσω.
    Σαν να λες με 2 ντεπόζιτα,,

    με το κανονικό δλδ μια μπαταρία είναι 70 χιλιόμετρα. Και γω μπορώ να κουβαλαω στην ποδιά του παπιού ένα γεμάτο τεποζιτο afrika και να κάνω 1000km χωρίς γεμισμα
    Αν έχω καταλάβει σωστά, η δεύτερη μπαταρία τοποθετείται εσωτερικά. Δεν την κουβαλάς σαν αποσκευή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εγώ ένα ηλεκτρικό για τα πήγαινε έλα στην δουλειά θά το έπερνα(τώρα το κάνω με το παπί).Το σκέφτομαι κιόλας γτ παίζει επιδότηση απόσυρσης για να πάρεις ηλεκτρικό.Έχουμε αρκετά καταστήματα που δουλεύουν ντελιβερι με ηλεκτρικό μηχανάκι.Εφόσον αυτούς τους καλύπτει η αυτονομία φαντάζομαι θα καλύψει τον καθένα που θέλει οικονομική μετακίνηση από και προς την εργασία του.Εμεις στην δουλειά έχουμε και ηλεκτρικό βαν(Nissan nv-e).

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    6100;
    Χαχαχαχαχα

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BRAIN Προβολή μηνύματος
    Είπα πουθενά ότι θα πηγαίνω εθνική με 40-50χλμ; Εγώ μίλησα για 90 χλμ όταν το όριο στη συγκεκριμένη οδό είναι 80. Με το συγκεκριμένο διάβασα σε τεστ ότι με της 2 μπαταρίες έχει 140 χλμ αυτονομία με ταχύτητες 80-90 χλμ. Μέσα στην πόλη έγραφε ότι έχει αυτονομία 200-240 χλμ...πάντα μιλάω για τις 2 μπαταρίες.Φυσικά με νοιάζει αν θα πάθει κάτι η σουπερσοκοφρετα όταν η αγορά της έχει 6100 ευρώ μείον την επιδότηση.Γιατι μπορει να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος....μενω και με το παπακι μου που εχω 80χλμ σταθερα καιω 3,5 ευρω πήγαινε έλα και άντε να χρειαστει ανά 60.000χλμ καμια μπιελα πιστονι.
    Είπες δεν είπες, με τις προδιαγραφές που ανάφερες, ΤΟΣΟ θα πηγαίνεις.

    Οταν ένα όχημα έχει τελική Χ, χρήσιμη ταχύτητα είναι μέχρι το 2Χ/3 και οικονομική το Χ/2. Δεν μπορεί να έχει τελική 90 και να πηγαίνεις με 90, αφενός δεν θα φτάνει η μπαταρία, αφετέρου, στο μήνα χρήσης με κάθε μέρα τελική, θα είναι για πέταμα όλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Παπί κινέζικο μεταχειρισμένο,κλωνος σούπρα,δέκα χρόνια και περίπου 100.000χλμ στη κατοχή μου.
    2500 λιτρα βενζίνη (ταχύτητες έως 65 το πολυ 70χαω μονοκαβαλο), τέσσερα λάστιχα πίσω,τρία μπροστά, είμαι ακόμα στο δεύτερο σετ αλυσογραναζα(έχει κάλυμα),στη δεύτερη δισκοπλακα(πισινό δε πατάω πολύ για να μη χαλάσει η ζάντα),15 λίτρα λαδιού συνολικά(τα βγάζω τα στραγγίζω σε ρόλο χαρτί και τα ξαναβάζω, μαγνητική τάπα,ρύθμιση βαλβίδων και μπουζί κάθε 12000χλμ, ηλεκτρικά προβλήματα ευτυχώς μηδέν,λάμπες έχω ψευτολεντ, παραδόξως δε καίγονται.
    Ποιο άλλο μηχανακι θα κόστιζε λιγότερο για 100000χλμ;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τι θα παθει το μοτερ αμα πηγαινει τελική; Θα χαλασουν τα σπειρωματα; Δεν ειναι ΜΕΚ.

    Και παραπάνω αντέχει να πάει θεωρητικά. Ο περιορισμός ειναι η μπαταρία, θα αδειάζει γρήγορα και ότι φθορά επιφέρει σε αυτη η συχνή φόρτιση.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Παπί κινέζικο μεταχειρισμένο,κλωνος σούπρα,δέκα χρόνια και περίπου 100.000χλμ στη κατοχή μου.
    2500 λιτρα βενζίνη (ταχύτητες έως 65 το πολυ 70χαω μονοκαβαλο), τέσσερα λάστιχα πίσω,τρία μπροστά, είμαι ακόμα στο δεύτερο σετ αλυσογραναζα(έχει κάλυμα),στη δεύτερη δισκοπλακα(πισινό δε πατάω πολύ για να μη χαλάσει η ζάντα),15 λίτρα λαδιού συνολικά(τα βγάζω τα στραγγίζω σε ρόλο χαρτί και τα ξαναβάζω, μαγνητική τάπα,ρύθμιση βαλβίδων και μπουζί κάθε 12000χλμ, ηλεκτρικά προβλήματα ευτυχώς μηδέν,λάμπες έχω ψευτολεντ, παραδόξως δε καίγονται.
    Ποιο άλλο μηχανακι θα κόστιζε λιγότερο για 100000χλμ;
    δεν μας λες και την μαρκα να ξερουμε??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2015, 20:48
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 12:26
  3. Μικρη βοήθεια σχετικά με αγορά
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 14:12
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  5. σχετικα με αγορα
    από tools στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF