Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Σκεψεις αποψεις εμπειριες σχετικα με αγορα ηλεκτρικης μοτοσυκλετας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49

    Σκεψεις αποψεις εμπειριες σχετικα με αγορα ηλεκτρικης μοτοσυκλετας

    Ακομα κοιταζω για μικρη μοτοσυκλετα και δεν μπορω να πω οτι νιωθω σιγουρια για τις επιλογες που εχω σε καινουργιο και στα μεταχειρισμενα στην περιοχη μου ακομα χειροτερα
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162622

    κοιταζω και σε ηλεκτρικη μοτοσυκλετα μιας και η τιμες της βενζινης εχουν παρει την ανηφορα και θα συνεχισουν να ακριβαινουν λογω της εξαντλησης των αποθεματων παγκοσμια

    απο την αλλη οι ηλεκτρικες ειναι ακριβες για την δυναμη που σου δινουν και με αμφιβολα δικτυα υποστηριξης ,ποιοτητας κατασκευης σε γενικες γραμμες και τεχνογνωσιας στον χωρο του δικυκλου

    κοιταω πχ αυτη με αποδοση ενος 125 με κινητηρα εσωτερικης καυσης ΑΛΛΑ ολη την ροπη διαθεσιμη με το καλημερα
    https://www.electricmoto.gr/ilektrik...1-pro-on-road/

    οκ γλιτωνεις αρκετα απο κοστη service κλπ αλλα εχεις το κοστος αντικαταστασης μπαταριιων πχ που ειναι αρκετα μεγαλο απο οσο ξερω και χωρις συγκεκριμενα διαστηματα αντικαταστασης αναλογως την ποιοτητα των μπαταριωνπου χρησιμοποιουνται ,την ποιοτητα των ηλεκτρονικων κυκλωματων φορτισης ,την χρηση ,θερμοκρασια κλπ

    γενικα θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες, εμπειριες, αποψεις σας στο κατα ποσο αξιζει η αγορα ηλεκτρικης μοτο
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 23/10/2023 στις 08:09.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Επί του παρόντος, το ξεχνάς....μικρή αυτονομία, βάρος, πολλές ώρες μένεις χωρίς όχημα μέχρι να φορτίσει....
    Εαν υπήρχε διαθέσιμο το σύστημα που είδα στην Ταιβάν, κι εγώ θα έπαιρνα ένα για τις δουλειές τριγύρω.

    Στην Ταιβάν έχουν αναπτύξει ένα πολύ μεγάλο δίκτυο κυψελών φόρτισης μπαταριών που μπαίνουν σαν κασέτα, (όλα τα ηλεκτρικά σκούτερ εκεί έχουν το ίδιο φορμάτ μπαταρίας)
    Κοντεύεις να μείνεις από ρεύμα; πας στο πιο κοντινό σταθμό φόρτισης, βγάζεις μπαταρία, την τοποθετείς σε άδεια θέση, το σύστημα την ελέγχει και σου βγάζει άλλη έτοιμη φορτισμένη, την βάζεις, φεύγεις! 'Ολο αυτό, δωρεάν! καλό; Το έκανε η τοπική κυβέρνηση για να μειώσει τους ρύπους στις πόλεις.....
    Για εδώ; άστο καλύτερα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Σύντροχοι.
    Αφήστε τις διαμάχες του παρελθόντος
    Ιάπωνας vs Ευρωπαίος
    ΌΛοι vs Κινέζος.
    Ας ενωθούμε να σώσουμε έναν νέο σύντροχο από τον νέο εχθρό.
    Τον ηλεκτρικό ΔΡΑΚΟ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Αν πάρει φωτιά δεν σβήνει με την καμία Θες πυροσβεστική και νερό τόνους
    ανανήψαντας

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

    απο την μια ξερεις οτι τα βενζινικινητα στο αρκετα κοντινο μελλον θα ειναι ασυμφορα και παρωχημενα

    απο την αλλη τα ηλεκτρικα ειναι πανακριβα και με αρκετα χρηστικα disadvantage που αναιρουν στην παρουσα φαση τα πλεονεκτηματα τους

    βγαλε ακρη

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

    απο την μια ξερεις οτι τα βενζινικινητα στο αρκετα κοντινο μελλον θα ειναι ασυμφορα και παρωχημενα

    απο την αλλη τα ηλεκτρικα ειναι πανακριβα και με αρκετα χρηστικα disadvantage που αναιρουν στην παρουσα φαση τα πλεονεκτηματα τους

    βγαλε ακρη
    Όχι και τόσο κοντινό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Είναι πολύ νωρίς ακόμη και στον τομέα των αυτοκινήτων που πάντα είναι δεκαετίες μπροστά από τις μοτοσυκλέτες. Δεν είναι τυχαίο που κανένας μεγάλος κατασκευαστής ακόμα δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά. Σε 10 χρόνια τα ξαναλέμε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    η kawasaki παρουσιασε 2 ηλεκτρικα παντως ,5kw κινητηρες βεβαια (γελανε και οι πετρες) ,νομιζω περιπου 3,5kw = αποδοση 50cc σε κινητηρα εσωτερικης καυσης

    https://www.youtube.com/watch?v=TEU1OyIZVzE&t=204s
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 23/10/2023 στις 17:02.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Υποθέτω πως εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις. Αν απλά θες να πηγαίνεις δουλειά και πίσω ένα απλό ηλεκτρικό μηχανάκι είναι καλή λύση. Κάποια είναι σχετικά οικονομικά αν σκεφτείς την αποσβεση που θα κάνεις σταδιακά. Παράδειγμα εδώ και εδώ
    Εμένα με προβληματίζει πάντως και κάτι άλλο, πόσο ασφαλές είναι να κυκλοφορεί κάποιος με ένα εντελώς αθόρυβο μηχανάκι στην Αθήνα;

  10. #10
    αμα το θες να πηγαινοερχεσαι στην δουλεια σου στον αστικο ιστο,και μικρουλες βολτες στα περιξ,εχεις γκαραζ και το φορτιζεις,μια χαρα ειναι.Για παραπανω οχι ακομα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 24/10/2023 στις 14:26.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δύο γνωστοί μου έχουν πάρει ηλεκτρικά scooter, ένας έχει ηλεκτρικό ποδήλατο και τρεις ηλεκτρικά πατίνια. Μάλιστα ο ένας πήγε από ηλεκτρικό πατίνι σε ηλεκτρικό scooter και δηλώνει πολύ ευχαριστημένος. Έχουν ελαχιστοποιήσει τα έξοδα μετακίνησης.

    Τα πατίνια είναι ό,τι πιο γρήγορο για κίνηση σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης με διαφορά. Όμως είναι επικίνδυνα, απαγορεύεται να κυκλοφορούν σε λεωφόρους, ενώ σε ηλικίες άνω των 30 αρχίζουν να καταπονούν τη μέση με τις λακκούβες, αν το χρησιμοποιείς για 20 km καθημερινά. Προσωπικά θεωρώ ότι πατίνι πλεονεκτεί στο ότι δεν μένει εκτεθειμένο στον δρόμο, αφού το παίρνεις μαζί σου στο γραφείο, ενώ και το κόστος κτήσης είναι υποπολλαπλάσιο. Αν ήταν πιο ασφαλές, θα είχα πάρει ήδη.

    Μιλώντας με τους παραπάνω, φαίνεται ότι το πατίνι κουράζει μετά από λίγα χρόνια χρήσης, παρόλο που είναι πιο γρήγορο και πιο οικονομικό, ενώ το ιδανικό μέσο είναι το ηλεκτρικό scooter. Με την επιδότηση που έχουν, καταλήγεις να δίνεις 3Κ και να βγάζεις χρόνια με τα ηλεκτρικά scooter. Γλιτώνεις τον χρόνο και το κόστος των συχνών service, δεν πληρώνεις βενζίνη (πληρώνεις λίγο παραπάνω ηλεκτρικό ρεύμα), έχεις καλή ροπή και στενό, ελαφρύ όχημα που χωράει παντού. Αν κινείσαι μέσα στον αστικό ιστό θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση. Το κακό είναι ότι έχουν κόφτη στα 45 km/h. Για λόγους ενεργητικής ασφάλειας, θα προτιμούσα να μπορούν να πιάσουν τα 70 km/h, αλλά για καθημερινή μετακίνηση τα 45 km/h μπορείς να τα πιάσεις σε λίγα σημεία σε ώρες αιχμής. Με τέτοιο όχημα δεν επιτρέπεται να κυκλοφορείς σε αυτοκινητόδρομο, που στην Αθήνα είναι χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

    Θα σκεφτόμουν σοβαρά το ενδεχόμενο αγοράς ηλεκτρικού scooter, αλλά έχω ήδη μοτοσυκλέτα. Για ηλεκτρική μοτοσυκλέτα μεγαλύτερης ισχύος, μου αρέσουν πολύ κάποιες της Zero, όμως είναι ακόμα πανάκριβες. Κατά πόσο συμφέρουν σε σχέση με παπί, θα το δείξει ο χρόνος. Αφαιρείς το κόστος βενζίνης και τα service και προσθέσεις το κόστος των μπαταριών ή όποιου άλλου υποσυστήματος χαλάσει. Είναι νωρίς για να κριθούν εμπεριστατωμένα, αλλά μέχρι στιγμής όλοι δηλώνουν ευχαριστημένοι.

    Δυστυχώς με τη λογική να μην αποκλείουμε δυνατότητες, καταλήγουμε με οχήματα που δυσκολεύουν την καθημερινότητά μας. Παίρνουμε μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα για να μπορούμε να κάνουμε ταξίδια, ενώ το 95% της χρήσης είναι μέσα σε ασφυκτικές κυκλοφοριακές συνθήκες. Άντε και πιο μεγάλο αμάξι, ώστε να χωράνε οι πάντες τα πάντα μέσα και να μπορούμε να κάνουμε μια καλή προσπέραση, αν τύχει φορτηγό σε ανηφόρα με κόντρα ανεμοθύελλα. Τελικά πληρώνουμε το αυξημένο κόστος χρήσης και τη δυσκολία στο παρκάρισμα για να κινούμαστε ως επί το πλείστον μόνοι μας στην πόλη (ευρωπαϊκός μέρος όρος: 1,2 άτομα ανά αμάξι).
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/10/2023 στις 17:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Στον αστικο ιστο μια ταχυτητα μεχρι 50 χλμ/ ωρα μια χαρα ειναι σε συνηθεις συνθηκες κυκλοφοριας,και νομιζω (δεν ξερω σιγουρα γιατι δεν εχω ιδίαν εμπειρια οτι τα πιανουν ακαριαια λογω ροπης).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Και γω σκέφτομαι μήπως πάρω ηλεκτρικό για το πήγαινε έλα στην δουλειά.Τωρα το κάνω με το παπί,νταξει οικονομικό είναι και το παπί,αλλά το χω λιώσει.Και παίζει και επιδότηση 30% αν αποσύρεις το παπί.Το δίνεις μετά για ανταλλακτικά και περνεις και από κει ένα ποσό

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2005
    Μηνύματα
    10
    Θα ήθελα τα φώτα σας αν βέβαια γνωρίζει κάποιος....λόγω πρωινής εργασίας αναγκάζομαι το πρωι να κάνω πήγαινε έλα 65 χλμ σε εθνική οδό.Επιπλέον το απόγευμα κάνω άλλα 30 εντός αστικού ιστού.Σύνολο το μήνα ελάχιστο 2.000χλμ.Έτος 24,000χλμ. Όλα αυτα τα χιλιόμετρα για λόγους οικονομίας γίνονται με παπί. Στην εθνική με 80-90 χλμ σταθερά.Επειδή έχω κουραστεί και για περισσότερη οικονομία (σχετικό είναι αυτό...εξαρτάται από το κόστος αντικατάστασης των μπαταριών), σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρικό σκούτερ και συγκεκριμένα το Super Soco CPX. Αυτό συνεπάγεται ότι στην εθνική θα πηγαίνει τουλάχιστον για 20 χλμ με την τελική του. Αυτό τη προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει στο μηχανάκι? Επηρεάζεται από τη ζέστη του καλοκαιριού? Άμα ήταν βενζίνη ξέρω...σε ηλεκτρικό?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το μοτερ δεν παθαίνει κάτι, η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2015, 20:48
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 12:26
  3. Μικρη βοήθεια σχετικά με αγορά
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 14:12
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  5. σχετικα με αγορα
    από tools στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF