Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Αδυναμια ψηλά

  1. #16
    ..και πού να δεις κάτι cbf πόσα έχουν πληρώσει για τρόμπες...
    Οι τιμές πάντως, είναι αυτές που λες. Αν μπορέσεις να καθαρίσεις το καβούκι, ενημέρωσε, γιατί έρχεται η σειρά μου σιγά-σιγά!..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    ..και πού να δεις κάτι cbf πόσα έχουν πληρώσει για τρόμπες...
    Οι τιμές πάντως, είναι αυτές που λες. Αν μπορέσεις να καθαρίσεις το καβούκι, ενημέρωσε, γιατί έρχεται η σειρά μου σιγά-σιγά!..
    Μπαααα...θα κλάψω αλλα θα το αλλαξω.
    Οσοι ασχοληθηκαν με καθαρισμα (κατι αμερικανοι δλδ.) στα 10-15χιλιαδες χλμ ξαναηθελε.
    Εβγαλε 150.000 χλμ με ελληνικες βενζινες, ε θα βγαλει αλλες 150 θελω να πιστευω.

    Θεωρητικα...αν δεν το κυνηγαγα μια μερα να ξεπερασει τις 7000 rpm χαμπάρι δεν θα επαιρνα.
    Θα κυκλοφορουσα κανονικα.

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τη μάρκα και οποιονδήποτε κατασκευαστή το ζήτημα, σενιορ ναι σε εσένα απευΤυνομαι που βγανεις καημό .
    Θα μου πεις κάθε λιμάνι και καημός, κάθε καημός και δάκρυ και θα συμφωνήσω παραυτα καθότι παθώς το μακρινό 2012, με το κρυφτον ουτε 12 μήνες στην κατοχή μου(ακόμα εντός εγγύησης) και το Ζ φρέσκο φρέσκο αγορασμενο με 21Κ χλμ.
    Εκείνο το Σεπτέμβρη με διαφορά δυο βδομαδων πήρα δυο τρόμπες στη μασχάλη, ευτυχώς του παπου ήταν στην εγγυηση.
    Όταν δε, έλυσα την αντλία του με μόλις 21Κ χλμ Ζ, εφριξα!!!
    Στα σκατά μέσα να το πέταγα, τόση μουργα δε θα τη μάζευε!
    Από τότε έκοψα τους γαμημενους νταβαδες με σήμα το Αιγαίο ή το Άλογο και ησυχασα.
    Αθροιστικά 200Κ χλμ μετά, δουλεύουν ακόμα κομπλέ.
    Μάλιστα, στο Ζ τότε είχα βάλει μια μεταχειρω που μου είχε βρει ο Κονιδης γιατί για μαμά κουτα μου ζήτησαν κώλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, στο Ζ τότε είχα βάλει μια μεταχειρω που μου είχε βρει ο Κονιδης γιατί για μαμά κουτα μου ζήτησαν κώλο.
    Μέχρι κώλο κάλα είναι, όταν αρχίζουν να ζητάνε νεφρά δυσκολεύει κάπως το πράγμα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Μπαααα...θα κλάψω αλλα θα το αλλαξω.
    Οσοι ασχοληθηκαν με καθαρισμα (κατι αμερικανοι δλδ.) στα 10-15χιλιαδες χλμ ξαναηθελε.
    Εβγαλε 150.000 χλμ με ελληνικες βενζινες, ε θα βγαλει αλλες 150 θελω να πιστευω.

    Θεωρητικα...αν δεν το κυνηγαγα μια μερα να ξεπερασει τις 7000 rpm χαμπάρι δεν θα επαιρνα.
    Θα κυκλοφορουσα κανονικα.

    Εχω την αίσθηση πως είσαι τυχερός που η Suzuki δίνει σαν ανταλλακτικό το καβούκι αυτό γιατί η Honda τουλάχιστον για μερικά μοντέλα δεν δίνει κανένα ανταλλακτικό, σου λέει αντικατάταση ολόκληρης της τρόμπας. Βέβαια εγώ ασχολήθηκα για 1η φορά μετά τις 260.000Km καθώς μέχρι τότε δούλευε κομπλέ μέχρι τον κόφτη. Αλλά 140 ευρώ για γνήσιο ανταλλακτικό μετά από τόσες χιλιάδες km είναι οκ καθώς θεωρώ πως θα γίνει καινούργιο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εχω την αίσθηση πως είσαι τυχερός που η Suzuki δίνει σαν ανταλλακτικό το καβούκι αυτό γιατί η Honda τουλάχιστον για μερικά μοντέλα δεν δίνει κανένα ανταλλακτικό, σου λέει αντικατάταση ολόκληρης της τρόμπας. Βέβαια εγώ ασχολήθηκα για 1η φορά μετά τις 260.000Km καθώς μέχρι τότε δούλευε κομπλέ μέχρι τον κόφτη. Αλλά 140 ευρώ για γνήσιο ανταλλακτικό μετά από τόσες χιλιάδες km είναι οκ καθώς θεωρώ πως θα γίνει καινούργιο.
    Εσενανε δεν προλαβαινει να πιασει μουργα ρε συ...
    Εγω θα το εβαζα καινουριο παντως. 150Κ η Σουζουκαρα τα αξιζει τα 140 ευρω.
    Αλλα τοσα θα βγαλει...
    Αλλοι εχουν πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα τους για λιγοτερα χλμ...εσυ μην μιλας.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Να ξέρεις ότι μαζί με την πίεση πρέπει να μετρηθεί και παροχη
    Αν κατάλαβα καλά και το σετάκι κάνει 60 ευρώ φοβάμαι ότι θα είναι εξευτελιστικης ποιοτητας
    Κάνε ένα προσεκτικό καθάρισμα φιλτρων
    Μέτρα πίεση παροχή πριν και μετά το καθάρισμα και θα φανεί αν και τι πρέπει να αλλαχτει

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εσενανε δεν προλαβαινει να πιασει μουργα ρε συ...
    Εγω θα το εβαζα καινουριο παντως. 150Κ η Σουζουκαρα τα αξιζει τα 140 ευρω.
    Αλλα τοσα θα βγαλει...
    Αλλοι εχουν πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα τους για λιγοτερα χλμ...εσυ μην μιλας.

    Και όμως έτσι πίστευα και εγώ αλλά όπως σωστά είπε και ο Γαύρος πιο πάνω, το τι σαβούρα βάζουν μέσα δε λέγεται. Ακόμη και το δικό μου που βρίσκεται συνέχεια σε κίνηση τόσα χρόνια έβγαλε βουνό από μούργα

    Εννοείται βέβαια ήμουν πάντα της νοοτροπίας ''βάζω όπου βρω'' ως γνήσιος Χοντέος. Και κάτουρο να μου έβαζαν δε με ένοιαζε αλλά δεν είχα και ποτέ δυσλειτουργίες κλπ. Μετά από τόσα km όμως δε γλιτώνει τίποτα και σιγά σιγά θα βουλώσει.

    Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη τη Honda που με έβαλε και ασχολήθηκα εντός 500.000km με τέτοιες βλακείες!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    No name βενζίνη Βουλγαρίας, επανειλημμένα 15-20 χλμ παραπάνω στα 14 λίτρα. Κοινώς αντί στα 200, το λαμπάκι άναβε στα 215-220χλμ.
    Πραγματικά, βάζουμε σαβουρα στα οχήματά μας, ανεξαρτήτως πρατηρίου.

    Έχω ανοίξει 3 φορές αντλία στο GSXR.
    Την 1η ήταν όντως Χάλι αλλά πρωτίστως με δικιά μου υπαιτιότητα, επειδή μετά από κάθε πλύσιμο φυσούσα με πεπιεσμένο αέρα και την τάπα του ρεζερβουάρ.
    Τη 2η ήταν ένα απλό τσεκ και την βρήκα σε αρκετά καλή κατάσταση.
    Την 3η ήταν επίσης σε καλή κατάσταση από άποψη βρωμιάς, όμως το GSXR δεν σήκωνε πάνω από 7k rpm. Μόλις έβαλα βενζίνη από διαφορετικό πρατήριο,άρχισε να δουλεύει κανονικά. Καταλάβατε...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Να πω και γω το μακρύ μου,πολύ συνηθισμένο προβλημα, συνήθως είναι το φίλτρο της αντλίας βενζίνης που βρίσκεται μέσα και όχι το σιτάκι του τσαγιού.Ακριβό να το αγοράσεις,φθηνό να το καθαρίσεις αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει πρωτού αρχίσει τα ίδια.Μια άλλη λύση είναι bypass με εξωτερικό φίλτρο

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    No name βενζίνη Βουλγαρίας, επανειλημμένα 15-20 χλμ παραπάνω στα 14 λίτρα. Κοινώς αντί στα 200, το λαμπάκι άναβε στα 215-220χλμ.
    Πραγματικά, βάζουμε σαβουρα στα οχήματά μας, ανεξαρτήτως πρατηρίου.

    Έχω ανοίξει 3 φορές αντλία στο GSXR.
    Την 1η ήταν όντως Χάλι αλλά πρωτίστως με δικιά μου υπαιτιότητα, επειδή μετά από κάθε πλύσιμο φυσούσα με πεπιεσμένο αέρα και την τάπα του ρεζερβουάρ.
    Τη 2η ήταν ένα απλό τσεκ και την βρήκα σε αρκετά καλή κατάσταση.
    Την 3η ήταν επίσης σε καλή κατάσταση από άποψη βρωμιάς, όμως το GSXR δεν σήκωνε πάνω από 7k rpm. Μόλις έβαλα βενζίνη από διαφορετικό πρατήριο,άρχισε να δουλεύει κανονικά. Καταλάβατε...

    Πραγματικά δεν υπάρχει σύγκριση με τις βενζίνες των Βαλκανίων. Παντού μακράν καλύτερη αυτονομία και απόδοση φυσικά. Δε θα ξεχάσω το 2016 όταν κατέβαινα με φίλο από Βουλγαρία και το trip του στο 1ο γέμισμα Ελλάδα ανέβηκε αμέσως 0.3 λίτρα στα 100, σε αισθητά ζεστότερο κλίμα να σημειώσω, φαντάσου να είχαν και την ίδια ζέστη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Να πω και γω το μακρύ μου,πολύ συνηθισμένο προβλημα, συνήθως είναι το φίλτρο της αντλίας βενζίνης που βρίσκεται μέσα και όχι το σιτάκι του τσαγιού.Ακριβό να το αγοράσεις,φθηνό να το καθαρίσεις αλλά δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει πρωτού αρχίσει τα ίδια.Μια άλλη λύση είναι bypass με εξωτερικό φίλτρο

    Το Bypass είναι μάλλον η πιο μόνιμη λύση αλλά δεν το αναλαμβάνουν όλοι. Πχ εγώ όταν το πρότεινα τέθηκαν ζητήματα χώρου και πολυπλοκότητας και γενικά δεν τον είδα ζεστό. Παλιότερα ήταν κλασσική μόντα στα Ζ750 αλλά έχω δει ότι το κάνουν και στα Vstrom. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει σωστός και αξιόπιστος μάστορας που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές. Αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει pm να υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί κάποτε.

    Υ.Γ: Θα ήθελα βέβαια και γνώμες από τα τσακάλια εδώ που έχουν άριστες τεχνικές γνώσεις για τυχόν μειονεκτήματα της μόντας. Για ποιό λόγο οι εταιρείες δεν έχουν σχεδιάσει κάτι τόσο απλό? Μήπως το μαμά φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από το εξωτερικό? Κάτι άλλο ίσως?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ίδια κονόμα είναι να πουλας ένα φιλτράκι μπιτζινας μια στο οποτε με το να αναγκάζεις τους ιδιοκτήτες να αγοράζουν καινουριες αντλίες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ίδια κονόμα είναι να πουλας ένα φιλτράκι μπιτζινας μια στο οποτε με το να αναγκάζεις τους ιδιοκτήτες να αγοράζουν καινουριες αντλίες;


    Σύμφωνοι αλλά ξέρεις πως λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Μια εταιρεία θα μπορούσε να το ξεκινήσει και να το πλασάρει σαν πλεονέκτημα αραιής-φθηνής συντήρησης (που είναι οι Κινέζοι άραγε?). Νομίζω στα αυτοκίνητα απλώς αλλάζεις ένα φίλτρο βενζίνης το οποίο είναι εξωτερικό. Θα μου πεις άλλο καρτέλ οι μοτοσυκλέτες...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος

    Υ.Γ: Θα ήθελα βέβαια και γνώμες από τα τσακάλια εδώ που έχουν άριστες τεχνικές γνώσεις για τυχόν μειονεκτήματα της μόντας. Για ποιό λόγο οι εταιρείες δεν έχουν σχεδιάσει κάτι τόσο απλό? Μήπως το μαμά φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από το εξωτερικό? Κάτι άλλο ίσως?
    Είπες τσακάλι;

    Την ίδια δουλειά κάνουν και όπως είπε ο Γιάννης όλα για την κονόμα ρε γαμώτο! Αν βάλεις εξωτερικό να βγάλεις το εσωτερικό της αντλίας για να έχεις σωστή ροή.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Οσον αφορα τις βενζίνες στην Ελλαδα ΕΝΑΣ ειναι ο κανονας για καθαρη βενζίνη.

    Αποφευγουμε δια ροπάλου πρατηρια οπου στις αντλιες ειναι κοπελιτσες με κολάν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χέσε ψηλά κλπ κλπ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 15:39
  2. ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ Ζ...
    από BAD BOY στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 10:12
  3. Χρονια Ψηλα NAKANO-1100...
    από SaraMaritis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 22:55
  4. χέζε ψηλά κ αγνάντευε!!!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 16:57
  5. Ταΰγετος, εκεί ψηλά
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF