Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Αδυναμια ψηλά

  1. #31
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορα τις βενζίνες στην Ελλαδα ΕΝΑΣ ειναι ο κανονας για καθαρη βενζίνη.

    Αποφευγουμε δια ροπάλου πρατηρια οπου στις αντλιες ειναι κοπελιτσες με κολάν.
    Με σκοτώνεις.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Επίσης το κόστος ενος ανταλλακτικού εχει να κάνει και με την ποσότητα παραγωγής.
    Τα ανταλλακτικα αυτοκινητων για παραδειγμα ειναι σε πολλαπλασια νουμερα απο αυτα των μοτοσυκλετων.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Είπες τσακάλι;

    Την ίδια δουλειά κάνουν και όπως είπε ο Γιάννης όλα για την κονόμα ρε γαμώτο! Αν βάλεις εξωτερικό να βγάλεις το εσωτερικό της αντλίας για να έχεις σωστή ροή.

    Θα σας ενημερώσω σε 100.000km αν ξαναβουλώσει! Μέχρι στιγμής άλλαξα μόνο το φίλτρο-σίτα και δουλεύει σούπερ. Το εσωτερικό που λες έχω την αίσθηση πως στη δική μου τρόμπα δε βγαίνει. Απλώς το καθαρίζεις με σπρέυ για καρμπυρατέρ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορα τις βενζίνες στην Ελλαδα ΕΝΑΣ ειναι ο κανονας για καθαρη βενζίνη.

    Αποφευγουμε δια ροπάλου πρατηρια οπου στις αντλιες ειναι κοπελιτσες με κολάν.

    Για κάτσε ρε φίλε και πως θα παίρνουμε λίγο μάτι εμείς οι παντρεμένοι? Θα σταματάμε απέναντι και θα έχουμε κυάλια?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος

    Για κάτσε ρε φίλε και πως θα παίρνουμε λίγο μάτι εμείς οι παντρεμένοι? Θα σταματάμε απέναντι και θα έχουμε κυάλια?
    Για δώσε λίγο το τηλ. της γυναίκας σου, θέλω να της πω κάτι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για δώσε λίγο το τηλ. της γυναίκας σου, θέλω να της πω κάτι


    Ναι εσένα περίμενε, δεν το ξέρουν νομίζεις! Για χαζές τις έχεις?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά δεν υπάρχει σύγκριση με τις βενζίνες των Βαλκανίων. Παντού μακράν καλύτερη αυτονομία και απόδοση φυσικά. Δε θα ξεχάσω το 2016 όταν κατέβαινα με φίλο από Βουλγαρία και το trip του στο 1ο γέμισμα Ελλάδα ανέβηκε αμέσως 0.3 λίτρα στα 100, σε αισθητά ζεστότερο κλίμα να σημειώσω, φαντάσου να είχαν και την ίδια ζέστη.




    Το Bypass είναι μάλλον η πιο μόνιμη λύση αλλά δεν το αναλαμβάνουν όλοι. Πχ εγώ όταν το πρότεινα τέθηκαν ζητήματα χώρου και πολυπλοκότητας και γενικά δεν τον είδα ζεστό. Παλιότερα ήταν κλασσική μόντα στα Ζ750 αλλά έχω δει ότι το κάνουν και στα Vstrom. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει σωστός και αξιόπιστος μάστορας που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές. Αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει pm να υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί κάποτε.

    Υ.Γ: Θα ήθελα βέβαια και γνώμες από τα τσακάλια εδώ που έχουν άριστες τεχνικές γνώσεις για τυχόν μειονεκτήματα της μόντας. Για ποιό λόγο οι εταιρείες δεν έχουν σχεδιάσει κάτι τόσο απλό? Μήπως το μαμά φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από το εξωτερικό? Κάτι άλλο ίσως?
    Pegaso 650 ie αλλάζεις φίλτρο βενζίνης κανονικά όπως τα αυτοκίνητα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Pegaso 650 ie αλλάζεις φίλτρο βενζίνης κανονικά όπως τα αυτοκίνητα.

    Ωπ δεν το γνώριζα αυτό. Το οποίο βρίσκεται πριν την τρόμπα βενζίνης? Καλή μαγκιά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι εσένα περίμενε, δεν το ξέρουν νομίζεις! Για χαζές τις έχεις?
    Άρα, τρώμε παντόφλα όταν βουλώνει το φίλτρο βενζίνης;


  9. #39
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Στο δικό μου πάντως (Ducati ST4S), έχει μία σίτα κάτω απο την τρόμπα και το φίλτρο είναι μετά.

    H σίτα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231026_162545.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	447451

    Το μοτέρ της τρόμπας:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231026_162757.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	447453.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Άρα, τρώμε παντόφλα όταν βουλώνει το φίλτρο βενζίνης;



    Αν βουλώσει ξέρει ότι πας και βάζεις στα συγκεκριμένα βενζινάδικα οπότε μιλάς με τον δικηγόρο της. Θα έχει ζητήσει και φωτογραφίες από τις επισκέψεις σου για πειστήρια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αν βουλώσει ξέρει ότι πας και βάζεις στα συγκεκριμένα βενζινάδικα οπότε μιλάς με τον δικηγόρο της. Θα έχει ζητήσει και φωτογραφίες από τις επισκέψεις σου για πειστήρια!
    Ρε σατανά...

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ωπ δεν το γνώριζα αυτό. Το οποίο βρίσκεται πριν την τρόμπα βενζίνης? Καλή μαγκιά!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31964487_0_n.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	447458
    Δεν χρειάζεται να είναι πριν την τρόμπα (όπως δεν είναι και στα αυτοκίνητα) τα χοντρά που θα επηρεαζαν την τρόμπα σταματανε απο το σιτακι και τα πιο λεπτά που θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα τα μπεκακια σταματανε απο το φίλτρο που αντικαθισταται καθε όποτε λέει ο κατασκευαστής, πρακτικά καθε όποτε κανει διακοπές. Επειδή εχω κάνει την εργασία αυτή πραγματικά είναι πολύ εύκολη, βέβαια το φίλτρο δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό κάνει γύρω στα 25-30€ εκτός αν το πάρεις στο χέρι και βάλεις άλλο συμβατό ίσως και κάτω απο 10€,καθαρίζεις και το σιτακι με λίγο σπρει καρμπυρατέρ ή brake cleaner και πεπιεσμένο αέρα και είσαι good to go

  13. #43
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31964487_0_n.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	447458
    Δεν χρειάζεται να είναι πριν την τρόμπα (όπως δεν είναι και στα αυτοκίνητα) τα χοντρά που θα επηρεαζαν την τρόμπα σταματανε απο το σιτακι και τα πιο λεπτά που θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα τα μπεκακια σταματανε απο το φίλτρο που αντικαθισταται καθε όποτε λέει ο κατασκευαστής, πρακτικά καθε όποτε κανει διακοπές. Επειδή εχω κάνει την εργασία αυτή πραγματικά είναι πολύ εύκολη, βέβαια το φίλτρο δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό κάνει γύρω στα 25-30€ εκτός αν το πάρεις στο χέρι και βάλεις άλλο συμβατό ίσως και κάτω απο 10€,καθαρίζεις και το σιτακι με λίγο σπρει καρμπυρατέρ ή brake cleaner και πεπιεσμένο αέρα και είσαι good to go
    Και εμένα παρεμφερής είναι η τρόμπα μου.
    Το σιτακι το άλλαξα γιατί είχε 9€ από την αντιπροσωπία.
    Φίλτρο έβαλα συμβατό της mahle που είχε 12€. Παίζει να είναι και το ίδιο με αυτό που δίνει η ducati...

    Μια παρένθεση. Δεν ξέρω πως είναι σε άλλες μοτοσυκλέτες, αλλά στη δικιά μου πρέπει να αντικατασταθεί και τo oring που μπαίνει στο εξωτερικό του assembly της τρομπας. Αν το παραλείψεις αυτό, θα έχεις 90% διαρροή.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31964487_0_n.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	447458
    Δεν χρειάζεται να είναι πριν την τρόμπα (όπως δεν είναι και στα αυτοκίνητα) τα χοντρά που θα επηρεαζαν την τρόμπα σταματανε απο το σιτακι και τα πιο λεπτά που θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα τα μπεκακια σταματανε απο το φίλτρο που αντικαθισταται καθε όποτε λέει ο κατασκευαστής, πρακτικά καθε όποτε κανει διακοπές. Επειδή εχω κάνει την εργασία αυτή πραγματικά είναι πολύ εύκολη, βέβαια το φίλτρο δεν είναι ιδιαίτερα φθηνό κάνει γύρω στα 25-30€ εκτός αν το πάρεις στο χέρι και βάλεις άλλο συμβατό ίσως και κάτω απο 10€,καθαρίζεις και το σιτακι με λίγο σπρει καρμπυρατέρ ή brake cleaner και πεπιεσμένο αέρα και είσαι good to go

    To πλεονέκτημα σε αυτήν την περίπτωση που λες είναι οτι αυτό το φίλτρο αλλάζεται ενώ στη δική μου τρόμπα είναι εσωτερικό κεραμικό (όπως μου είπε ο μάστορας) και δεν αλλάζεται, καθαρίζεται με σπρέι καρμπυρατέρ.

    Εγώ άλλαξα αυτό το οποίο στον προηγούμενο καθαρισμό δεν είχε αλλαχτεί αλλά είχε καθαριστεί μόνο, και σύντομα (στις 80.000Km) ξεκίνησε πάλι να μπουκώνει από κάποιες στροφές και μετά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	395734601_957188012414179_167020056771905645_n.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	447462



    Η τρόμπα μου είναι έτσι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τρόμπα βενζίνης NC700.JPG 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	447463



    Και σίγουρα η Honda δεν προβλέπει καθαρισμό και δε δίνει καν το παραπάνω φίλτρο σαν ανταλλακτικό όπως είπα και νωρίτερα. Προβλέπει αντικατάσταση ολόκληρης της τρόμπας. Περιμένω να δω μετά και από την αλλαγή αυτού του φίλτρου πόσο θα αντέξει χωρίς να βουλώσει. Κάθε γνώμη βέβαια δεκτή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ερώτηση άμπαλου:
    Έχουν και τα καρμπυρατεράτα αντλία βενζίνης;
    (ένας τριτοξάδεφος από το χωριό ρωτάει, του λεω δεν εχουν και δεν με πιστεύει!)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χέσε ψηλά κλπ κλπ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 15:39
  2. ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ Ζ...
    από BAD BOY στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 10:12
  3. Χρονια Ψηλα NAKANO-1100...
    από SaraMaritis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 22:55
  4. χέζε ψηλά κ αγνάντευε!!!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 16:57
  5. Ταΰγετος, εκεί ψηλά
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF