Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Yamaha XSR900 GP

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    ιδιαιτερο ειναι. θα ελεγα οτι ειναι ωραιο στα ματια μου. πρωτα απο ολα εχει σημασια ποσο κανει. αν μου χρεωνουν εξτρα την ρετρότητα τοτε δεν αξιζει.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Σενιορ... μ'αρεσεις.

    Νόμιζα πως είμαστε όλοι εκλεκτικιστές. Πως αλλιώς θα περιγραφαμε την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Νόμιζα πως είμαστε όλοι εκλεκτικιστές. Πως αλλιώς θα περιγραφαμε την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας;
    Μμμμμμ, Όχι!

    Ο εκλεκτικισμός οδηγεί με μεγάλη ευκολία στην μοντέρνα εμετική π@π@ρία, με την οποία είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε κάθε μέρα.
    Ο φορμαλισμός από παιδική ασθένεια των "άγουρων" σχεδιαστών έχει μετατραπεί σε "γάγγραινα" και θέλει κόψιμο.

    Η συρραφή έχει μια πλάκα για λίγο, αλλά την βαριέσαι γρήγορα σαν ποδοσφαιρικό αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος.

    Το "patch work" δεν θα γίνει ποτέ "haute couture".

    Απαιτείται βαθύτερη συνολική κατανόηση των πραγμάτων, πέρα από τον απλό, σχεδόν τυχαίο δανεισμό στοιχείων και την ανερυθρίαστη αντιγραφή και βασικότερο όλων απαιτείται συνολικό "ΟΡΑΜΑ", κάτι που οι Γιαπωνέζοι και Ευρωπαίοι είχαν κάποια στιγμή, οι Κινέζοι όχι ακόμα.

    Γάμα το, το βάρυνα πολύ, αυτολογοκρίνομαι και πάω να κάνω μια βόλτα στα Δυτικά της Σαλούγκας.
    Oldfarts never die

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Σενιορ τι χρώμα είπες τονε θέλεις το μονόκερο ρε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μμμμμμ, Όχι!

    Ο εκλεκτικισμός οδηγεί με μεγάλη ευκολία στην μοντέρνα εμετική π@π@ρία, με την οποία είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε κάθε μέρα.
    Ο φορμαλισμός από παιδική ασθένεια των "άγουρων" σχεδιαστών έχει μετατραπεί σε "γάγγραινα" και θέλει κόψιμο.

    Η συρραφή έχει μια πλάκα για λίγο, αλλά την βαριέσαι γρήγορα σαν ποδοσφαιρικό αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος.

    Το "patch work" δεν θα γίνει ποτέ "haute couture".

    Απαιτείται βαθύτερη συνολική κατανόηση των πραγμάτων, πέρα από τον απλό, σχεδόν τυχαίο δανεισμό στοιχείων και την ανερυθρίαστη αντιγραφή και βασικότερο όλων απαιτείται συνολικό "ΟΡΑΜΑ", κάτι που οι Γιαπωνέζοι και Ευρωπαίοι είχαν κάποια στιγμή, οι Κινέζοι όχι ακόμα.

    Γάμα το, το βάρυνα πολύ, αυτολογοκρίνομαι και πάω να κάνω μια βόλτα στα Δυτικά της Σαλούγκας.
    doctor_john βγες από το προφίλ του SeniorCarnado!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129


    κι όμως δεν συμφωνώ για το συγκεκριμένο.

    Φαινόταν από το γυμνό ότι έρχεται και τα στοιχεία του μου φαίνονται παραδοσιακά yamaha με διαφορά σε μέγεθος και υλικά λόγο
    της εξέλιξης που υφίσταται.

    Τώρα όσον αφορά την δημιουργία νέου και την οπτική που την ακολουθεί, σε τέτοιας κλίμακας προϊόντα είναι άμεσα διαμορφώσιμη
    από την οπτική του κοινού. Και το κοινό όπως βλέπουμε δεν έχει χορτάσει καμπύλες..
    Την περίοδο που είχαμε καμπύλες, δεν είχαμε τον έλεγχο των υλικών που έχουμε σήμερα με αποτέλεσμα να μας έχουν αφήσει καημούς.

    Πέρα του ότι το μοντέλο ονομάζεται heritage και στοχεύει ειδικό κοινό και τα υπόλοιπα μοντέλα προσθέτουν χαρακτηριστικά από το παρελθόν
    αυτή την περίοδο που μάλλον ολοκληρώνεται η περίοδος των αιχμών.
    Νομίζω πως το σχέδιο θα ακολουθεί περισσότερο την οπτική του κοινού πλέον.
    Το "νέο" θα έχει να κάνει με το ύφος που μπορεί να φέρει νέες φόρμες
    γιατί όσον αφορά τις φόρμες που φέρνει η λειτουργικότητα και οι δυνατότητες μας, τις έχουμε εξαντλήσει.

    Πλέον ότι μας αρέσει το βάζουμε σε παραγωγή.

    υγ: οι καθρέπτες είναι άσχετοι όντως, κάποιο παιδάκι ήταν κοντά και έκανε φούσκες.. δεν νοείται αυτό το σχέδιο σε μοτοσυκλέτα με χρώματα ομάδας..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 31/10/2023 στις 19:42.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Να μην υπάρχει και ένας ανώμαλος στο θέμα;.
    Υπάρχει και είμαι εγώ.
    Μια μαλακιά και μισή είναι στα μάτια μου.
    Η ουρά το χαλάει τελείως.

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Εμένα μου αρέσει που η Yamaha διαφοροποιήθηκε και τα ρετρό της κάνουν αναφορά στα '80s καθώς φλωμόσαμε στα '60s και στα '70s. Όχι ότι τα δεύτερα ήταν άσχημα αλλά παραπήγε και μπορώ να το δέχομαι στυλιστικά μόνο από την Triumph γιατί το υποστήριξε για μεγάλο διάστημα σχεδόν μόνη της.

    Τώρα οι κατασκευές XSR της Yamaha δεν έχουν την αισθητική μιας ρέπλικας που προσπαθεί να αντιγράψει αλλά περισσότερο μοιάζουν με προτάσεις που έχουν "αναφορές" στο παρελθόν. Μου κακοφαίνονται οι καθρέπτες γιατί εκεί τα κάνει σαλάτα και ως χρονική αναφορά αλλά κυρίως λειτουργικά (λιγότερο πάντως αισθητικά) αλλά οκ.... μπορώ να το αντέξω. Ελπίζω -αν και δεν το πολυ-πιστεύω- το φανάρι εμπρός να αποδίδει σχετικά καλό φωτισμό.

    Από εμένα είναι ένα μεγάλο ΝΑΙ. πρώτον γιατί πιθανά να βάζουν στο τρυπάκι τους νέους μοτοσυκλετιστές να σκαλίσουν λίγη από την ιστορία των μοτοσυκλετών -καθώς τα τυπικά ρετρό πλέον είναι σχεδόν τετρημένα- και δεύτερόν γιατί έχω ήδη αρχίσει να βαριέμαι την transformer αισθητική που αντιγράφουν οι εταιρείες η μια από την άλλη και που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αφήσουν συγκεκριμένο στίγμα στην ιστορία σχεδιασμού των μοτοσυκλετών.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	447640



    Υπάρχει και αυτή η επιλογή.

  10. #25
    Δεν περίσσευαν χρήματα για 2t V4 και 500cc.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Μια μαλακιά και μισή είναι στα μάτια μου.
    και στα δικά μου (κλαπαρχιδγιά μεγάλη)
    ανανήψαντας

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Έλα ρε παιδιά... γράψτε κάτι. Είναι φυσιολογικό να μην αρέσει σε όλους, το γιατί θα φέρει εξέλιξη
    στην σκέψη μας και ίσως και στις μοτό που παρουσιάζονται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    ...Εμένα μου αρέσει που η Yamaha διαφοροποιήθηκε και τα ρετρό της κάνουν αναφορά στα '80s καθώς φλωμόσαμε στα '60s και στα '70s. Όχι ότι τα δεύτερα ήταν άσχημα αλλά παραπήγε και μπορώ να το δέχομαι στυλιστικά μόνο από την Triumph γιατί το υποστήριξε για μεγάλο διάστημα σχεδόν μόνη της...
    Τα δικά μας, βέρκε - βέρκε μια χαρά τσουλάνε ακόμα ..

    Το ύφος που έρχεται στην "μοδα" και δοκιμάζεται από τις εταιρείες, δείχνει να είναι πιο μυώδες και σπορ όπως στα 80ς-90ς.
    Η τάση φαινόταν παγκόσμια από τους ιδιώτες που αναβιώνουν μοτοσυκλέτες αυτής της εποχής και τους customαδες μετά να
    ξεκαθαρίζουν λίγο τις αξίες που θα χαρακτηρίσουν το ύφος.

    Ωραία θα είναι και εγώ βαρέθηκα τα 60ς-70ς.
    Το boneville τα σπάει πάντως.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 09/01/2024 στις 08:06.

  13. #28
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XSR900 2022
    από giorgosb στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2022, 15:35
  2. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  3. Moto Gp Yamaha Team Hard Work
    από jimtarasxt660x στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2009, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF