Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 186

Θέμα: Βαψιμο xt600

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Κρατά η ηλεκτροστατική μη σε ανησυχεί. Πιο μεγάλο ρίσκο είναι να μην μονωθεί καλά.
    Τα σίδερα μπαίνουν σε μαλακό οξύ για την προετοιμασία τους με αποτέλεσμα να προστατεύονται από την υγρασία πριν βάφουν.

    Μόνο αν είναι σάπια εσωτερικά υπάρχει πιθανότητα να συνεχίσουν αλλά υπάρχουν απλές λύσεις και για αυτά.

    Η ηλεκτροστατική που θα επιλέξεις για μέρη του κινητήρα έχει μέταλο. Αυτό σημαίνει σχεδόν την διπλάσια αντοχή σε θερμοκρασίες.
    Περίπου τις ίδιες επιδόσεις με τα εργοστασιακά εκτός της αντοχής σε βαριά χημικά. (Όσα έχουν...)

  2. #17
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    στα του βαψιματος τωρα.
    ρωτησα σε δυο φανοποιεια και μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα πλαστικα ειναι τα λεγομενα "μη βαφομενα" πλαστικα και δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι θα κρατησει η βαφη.μπορει να σπασει μου ειπαν στα 4 χρονια μπορει και σε ενα χρονο.οπως και να`χει θα τα βαψω αφου καινουργια δεν βρισκω.το αλλο θεμα τωρα ειναι τα μεταλικα μερη.ρωτησα για ηλεκτροστατικη βαφη και μου ειπαν οτι επειδη δεν ασταρωνεται δεν παρεχει αντισκωριακη προστασια.ισχυει κατι τετοιο; οσα βαφονται δηλαδη με αυτον τον τροπο καταληγουν να σκουριαζουν μετα;αυτο μου το ειπαν οι φανοποιοι δεν εχω ρωτησει ακομα εκει που κανουν την ηλεκτροστατικη.σκοπευω να βαψω και τον κινητηρα και θελω να ξερω αν η κυλινδροκεφαλη μπορει να βαφει κανονικα και αν κρατησει η βαφη η καει μετα πο ενα μηνα;
    Τιμή οι φαναράδες αναφέρανε;;;;;
    ΑΝ δηλαδή επιμείνεις στο βάψιμο πόσο θα κοστίσει;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τιμή οι φαναράδες αναφέρανε;;;;;
    ΑΝ δηλαδή επιμείνεις στο βάψιμο πόσο θα κοστίσει;;;;;

    ο ενας που αποδεδειγμενα ειναι ο καλυτερος της περιοχης αλλα και ο πιο ακριβος μου ειπε οτι θα παει γυρω στα 800 ευρω απο πανω μεχρι κατω ολη η μηχανη η γυρω στα 400 μονο τα πλαστικα μερη μαζι με το τεποζιτο. η τιμη αφορα κανονικη βαφη και οχι ηλεκτροστατικη αφου αυτος δεν κανει τετοια βαφη.απο τον δευτερο περιμενω τηλεφωνο σημερα το απογευμα να μου πει τι και πως. προφανως και η τιμη ακουγεται τσιμπημενη αρκετα αλλα να υπενθυμισω οτι εδω δεν ειναι ουτε αθηνα ουτε θεσσαλονικη ουτε ηρακλειο να υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.οποτε μας αρεσει δεν μας αρεσει αυτα εχουμε.
    οταν εχω νεωτερα θα ενημερωσω.
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 09/11/2023 στις 13:12.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    ο ενας που αποδεδειγμενα ειναι ο καλυτερος της περιοχης αλλα και ο πιο ακριβος μου ειπε οτι θα παει γυρω στα 800 ευρω απο πανω μεχρι κατω ολη η μηχανη η γυρω στα 400 μονο τα πλαστικα μερη. η τιμη αφορα κανονικη βαφη και οχι ηλεκτροστατικη αφου αυτος δεν κανει τετοια βαφη.απο τον δευτερο περιμενω τηλεφωνο σημερα το απογευμα να μου πει τι και πως. προφανως και η τιμη ακουγεται τσιμπημενη αρκετα αλλα να υπενθυμισω οτι εδω δεν ειναι ουτε αθηνα ουτε θεσσαλονικη ουτε ηρακλειο να υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.οποτε μας αρεσει δεν μας αρεσει αυτα εχουμε.
    οταν εχω νεωτερα θα ενημερωσω.

    Χοντρή πιασοκωλίαση.....να το αφήσεις στην ησυχία του, δεν παίζει; 30 ετών μηχανή......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά μην τρελαίνεσαι ότι Αθήνα και Σαλούγκα είναι φθηνότερα.

    Για παπί, πριν 2 χρόνια, είχα πάρει τιμή 200-250 αν το πήγαινα λυμένο και 300-350 αν το έλυνε αυτός.

    Το έκανα μόνος μου με ένα 100άρικο, χρώματα από το πάνω ράφι, έκανα και τα τριψίματα μου σωστά, αμοβολές στα δύσκολα, αναστολείς σκουριάς και κάνα 2 τσιμπήματα που χρειάζονταν και δεν νομίζω ο μάστορας να κάθονταν να τα κάνει.

    Δουλειά επαγγελματική , σε καμία περίπτωση!!!
    Ικανοποιητική, νομίζω ναι.

    Για μηχανάκι καθημερινό που θα φάει ξύλο εγώ δεν τα δίνω.
    Για μηχανάκι σαλονιού, πουλ μουρ καφετερίας, "μαμά κοίτα έγινα συλλέκτης" κλπ μπορεί ???

    Σε τέτοιου τύπου πλαστικά καλό είναι να μπει και "ελαστικοποιητής" (flex-agent που λένε οι απόφοιτοι του Εθνικού Φαναρτζιδικού Πανεπιστημίου), για να μην σπάσει το χρώμα λόγο ελαστικών παραμορφώσεων.

    Είχα βερνικώσει τα δικά μου, αλλά μετά το έβαλα σε κάτι χώματα και μετά από κάνα δυο σαβούρες άρχισε να σπάει.
    Oldfarts never die

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    το 90αρι το παπι που εφτιαξα περισυ μου πηγε 450 ευρω το βαψιμο για τα παντα.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Χοντρή πιασοκωλίαση.....να το αφήσεις στην ησυχία του, δεν παίζει; 30 ετών μηχανή......
    απο τη στιγμη που δεν θα την αλλαξω εχω βαλθει να την φτιαξω.μηχανικα δεν εχω να κανω κατι.μονο την εμφανιση και οτι φυσιολογικες φθορες παρουσιαστουν.ηδη εχω προμηθευτει ανταλλακτικα βιδες σινεμπλοκ για τα πλαστικα και κοντερ και οπου χρειαζεται.
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 09/11/2023 στις 13:17.

  8. #23
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    ...... ένας επαγγελματίας, θα σου κοστίσει περίπου 20 ευρώ το κομμάτι αλλά θα γίνει σωστή δουλειά ....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Με 20 ευρώ το κομμάτι δεν βάφεται τίποτα............
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τόσο έβαψα πριν χρόνια και τόσο πλήρωσε και γνωστός πριν μερικούς μήνες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    ο ενας που αποδεδειγμενα ειναι ο καλυτερος της περιοχης αλλα και ο πιο ακριβος μου ειπε οτι θα παει γυρω στα 800 ευρω απο πανω μεχρι κατω ολη η μηχανη η γυρω στα 400 μονο τα πλαστικα μερη μαζι με το τεποζιτο. η τιμη αφορα κανονικη βαφη....

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Χάρηκες;

    Ο τύπος ζητάει ότι θέλει.

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Χάρηκες;

    Ο τύπος ζητάει ότι θέλει.
    Εννοεί ότι έπεσε μέσα στα κόστη ρε συ.....άκου "20 ευρώ το κομμάτι".....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι έχω λόγο να πω ψέματα για το πόσα πλήρωσα;

    Και με φίλο που μιλούσα πρόσφατα με ΧΤ ίδιο ολόιδιο με του θεματοθετη τόσα έδωσε.

    Ο άνθρωπος ρώτησε τιμές, του απάντησα και τέλος. Αν εκεί που πάτε σας λένε άλλη τιμή δεν το ξέρω.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παιδιά λέτε το ίδιο χαλαρώστε

    250-350ε θέλει λύσε δέσε το XT και αυτό στεγνά, χωρίς νέες βίδες, silent block κ.λπ. που θα χρειαστούν..
    Σκελετός, καμιά σχάρα κ.λπ. ηλεκτροστατική, αν πας σε άνθρωπο που μιλάει και βλέπει κοστίζουν κανα 180αρι.
    Ο μηχανικός που δίνει χιλιάρικα κάθε μήνα σε ηλεκτροστατικές θα πληρώσει 120.

    Πόσα κομμάτια είναι το XT; 7 και το ντεπόζιτο που συνήθως έχει κοντά στα 180ε; σχεδόν στα ίδια είστε.

  13. #28
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Χάρηκες;......
    Καλημέρα.
    Λυπάμαι αν αυτό κατάλαβες (..ότι χάρηκα, δηλαδή........)
    Απλά επιβεβαιώθηκα' ότι κάποιες δουλειές ξεκινούν από ένα ελάχιστο και σωστό
    κόστος, και μπορούν να φτάσουν στον θεό, άλλοτε λογικά (λόγω κόστους, ιδιαιτερότητας, δυσκολίας κλπ΄...)
    και άλλοτε παράλογα γιατί ......τόσα λείπουν στον μάστορα.
    Με την τιμή που έγραψες πλαστικά δεν βάφεις ούτε με σπρέι που λέει ο λόγος.....

    Κάποτε μπορεί να τα έβαφες σήμερα όμως όχι.

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    στα του βαψιματος τωρα.
    ρωτησα σε δυο φανοποιεια και μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα πλαστικα ειναι τα λεγομενα "μη βαφομενα" πλαστικα και δεν μπορουν να εγγυηθουν οτι θα κρατησει η βαφη.μπορει να σπασει μου ειπαν στα 4 χρονια μπορει και σε ενα χρονο.οπως και να`χει θα τα βαψω αφου καινουργια δεν βρισκω.το αλλο θεμα τωρα ειναι τα μεταλικα μερη.ρωτησα για ηλεκτροστατικη βαφη και μου ειπαν οτι επειδη δεν ασταρωνεται δεν παρεχει αντισκωριακη προστασια.ισχυει κατι τετοιο; οσα βαφονται δηλαδη με αυτον τον τροπο καταληγουν να σκουριαζουν μετα;αυτο μου το ειπαν οι φανοποιοι δεν εχω ρωτησει ακομα εκει που κανουν την ηλεκτροστατικη.σκοπευω να βαψω και τον κινητηρα και θελω να ξερω αν η κυλινδροκεφαλη μπορει να βαφει κανονικα και αν κρατησει η βαφη η καει μετα πο ενα μηνα;
    Που είσαι; Σε ποιό μέρος της Ελλάδας;

    Οι τιμές που σου λένε είναι εκτός τόπου και χρόνου. κατηγορία ''τοσα του λείπουνε''.

    Τα μεταλλικά μέρη, τα βάφουμε ηλεκτροστατική, γιατί εκτός που είναι πιο ανθεκτική, προστατεύει καλύτερα και το μέταλλο από μέσα και όχι αυτά που σου λένε οι κατσαπλιάδες που ρώτησες. Εννοείται, πλαίσιο θα το βάψεις με ηλεκτροστατική αν θέλεις να γίνει ΣΩΣΤΑ η δουλειά.

    Εξαιρετικός για ηλεκτροστατικές, είναι ο Σπύρος Σταυρόπουλος, και το καλό με αυτόν είναι ότι ξέρει ο ίδιος από μοτοσυκλέτες, και ξέρει που να μονώσει, να μην βάψει επαφές ή σπειρώματα κ.ο.κ. Πλαίσιο, ζάντες, καπάκια μοτέρ, σώματα δαγκανών φρένου, τιμονόπλακες κ.ο.κ. σε αυτόν.

    Για τα πλαστικά, ρώτα κι αλλού, και προτίμησε επαγγελματίες βαφείς για ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ και απέφυγε βαφεία αυτοκινήτων που κατά κανόνα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ από πλαστικά μοτό και θα σου κάνουν τσάτρα πάτρα δουλειά.

    Δυο ζάντες που έβαψα πολύ πρόσφατα με ηλεκτροστατική σε αυτόν που λέω πιο πάνω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231103_142907.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	447928

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-70bb758efbd2e9ad508483a50b8eddc5-V.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	447929
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 10/11/2023 στις 08:41.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #30
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Λυπάμαι αν αυτό κατάλαβες (..ότι χάρηκα, δηλαδή........)
    Απλά επιβεβαιώθηκα' ότι κάποιες δουλειές ξεκινούν από ένα ελάχιστο και σωστό
    κόστος, και μπορούν να φτάσουν στον θεό, άλλοτε λογικά (λόγω κόστους, ιδιαιτερότητας, δυσκολίας κλπ΄...)
    και άλλοτε παράλογα γιατί ......τόσα λείπουν στον μάστορα.
    Με την τιμή που έγραψες πλαστικά δεν βάφεις ούτε με σπρέι που λέει ο λόγος.....

    Κάποτε μπορεί να τα έβαφες σήμερα όμως όχι.


Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. εξάτμιση για XT600
    από TTT στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2014, 10:00
  2. manual xt600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2008, 16:38
  3. Βαψιμο ζάντες-τεποζιτο-πλαστικα ΕΠΕΙΓΟΝ..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 16:28
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF