Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Gore-Tex is a Marketing Gimmick

  1. #16
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Μου αρέσει που εν έτη 2023 ανακαλύπτεται πράγματα που εδώ και 15 χρόνια έχουν απομυθοποιηθεί.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Όπως όλα στη ζωή αγαπητά μου παιδια ( ), έτσι και στο γκορτεξ υπάρχουν κοζα για όλα τα βαλαντια.
    Μια δοκιμή πχ, στην αλπινικη σειρά ρούχων της TheNorthFace ίσως σας πεισει για του λόγου το αληθές.
    Εγώ από το λίγο που το χω κοιτάξει, εχω βρει ότι υπάρχουν λεηερζ όπως συνηθίζεται να λεμε και στην συγκεκριμένη μεμβρανη.
    2,5 & 3, είναι το γουινινγκ τικετ όταν θες όντως πολυ δυνατή αδιαβροχοποιηση ή/και αντιανεμικη αδιαπερατοτητα.
    Προφανώς τα DWR υλικά των πολυ πανω ραφιων δεν έχουν την ίδια ευρεία απήχηση στο κοινό.
    Οποτε, συμπερασματικά αλλά και δια της ατοπου απαγωγής, θεωρώ ωραιότατη ευκαιρία για να σφαχτούμε αυτό το θέμα παρασκευη μεσημεράκι με συννεφιά
    Εχω ενα τετοιο μπουφανακι απο το 2017. Απο τα καλυτερα χρηματα που εχω δωσει σε ρουχισμο. Την 10ετια θα την βγαλει για πλακα.
    Και τι δεν εχει περασει λεμε...απο μοτο με βροχες, βουνα με χιονια/ελκηθρα/snowboard.
    Ποτε δεν εμπασε νερο και σε τρελη βροχη ποδαρατος. Φορτωσε προφανως μετα απο καποιο σημειο αλλα μεσα ημουν στεγνος.
    Βεβαια δεν ηταν φθηνο τοτε (~300Ε σε εκτπωση) και πλεον το ειδα στα ~500 (εγκεφαλικο).
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Τα παλιά μπουφάν αν τα πλακώσεις με σπρέι αδιαβροχοποίησης παίρνουν τα πάνω τους; Κάνει; Δεν το έχω δοκιμάσει.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Αδιάβροχα μόνο απο τους ειδικους !
    Καβουροψαράδες στην Βερίγγιο θάλασσα (Βόρειος Ειρηνικός)...αυτοί ξερουν.

    Συνημμένο 447701
    Βάλε νιτσεραδα, του καβουροψαρα ή μη, στο ζεστό κλίμα της Αττικής και ξεκινα να περπατάς. Οχι να τρέχεις, να περπατας και ας βρέχει όσο θέλει (αδιάφορη η ποσοτητα).
    Και ελα να μιλήσουμε μετά που θα είσαι πιο βρεγμένος, από μέσα ή αποξω.
    Όταν ήμαν ντελιβερις και έβαζα αναγκαστικά τις νιτσεραδες, βλαστημαγα την ώρα και τη στιγμή όταν απλά έβρεχε λίγο σε μέρες που δεν είχε κρυο.
    Κάθε εφαρμογή στον τομέα της.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει που εν έτη 2023 ανακαλύπτεται πράγματα που εδώ και 15 χρόνια έχουν απομυθοποιηθεί.
    Να'χαμε να λέγαμε ρε μην εισαι μυστήριος
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με Γάβρο. Μια χαρά είναι οι νιτσεράδες αν απλά σου έτυχε βροχή και τις βάλεις για να οδηγήσεις μια άλφα απόσταση.Να τις φοράς όμως επί οκταώρου...άστο καλύτερα.Θα είσαι μούσκεμα από τον ιδρώτα σου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Αυτόν τον Fortnine πολύ τον πάω.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τα παλιά μπουφάν αν τα πλακώσεις με σπρέι αδιαβροχοποίησης παίρνουν τα πάνω τους; Κάνει; Δεν το έχω δοκιμάσει.
    Και ούτε να το δοκιμάσεις.....

    Τα σπρέι αυτά έχουν μέσα κάτι σαν υγρό κερί, ποτίζουν το ύφασμα το κάνουν μεν (ελαφρώς) αδιάβροχο αλλά μετά όταν πας να το πλύνεις....

    Μόνο για σκηνές είναι κατάλληλα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ....
    Κατάλαβα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τα παλιά μπουφάν αν τα πλακώσεις με σπρέι αδιαβροχοποίησης παίρνουν τα πάνω τους; Κάνει; Δεν το έχω δοκιμάσει.
    αν εννοείς μοτοσυκλέτας και όντα ήδη αδιάβροχα, ο προαναφερθέντας Fortnine , το συνιστά.

    απο το 1 λεπτό περίπου και μετά

    https://www.youtube.com/watch?v=oWZwKxZh2Gg

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Με περπάτημα φαντάζομαι? Απόλυτα λογικό και είναι κάτι που έχω δει και εγώ. Σιγά σιγά με τη χρήση η μεμβράνη ανοίγει. Εμένα πχ δε μου κρατάνε ούτε 6μηνο από άποψη αδιαβροχοποίησης, αλλά είναι ανάλογα τη χρήση και το τερέν. Αν ζούσα στην Κρήτη στο 6μηνο τα παπούτσια μου θα ήθελαν πέταμα, δε συζητάμε καν για αδιαβροχοποίηση!

    Ξαναλέω βέβαια ότι το μήνυμα που θέλει να περάσει το βίντεο είναι ότι τη στιγμή που βρέχει και η υγρασία προσπαθεί να βγει από τη μεμβράνη μπλοκάρει από το νερό που πέφτει πάνω και ξαναπέφτει μέσα, καθιστώντας πρακτικά το ''διαπνέον και αδιάβροχο ταυτόχρονα'' αδύνατο!
    Ναι, με πολλές πεζοπορίες, αλλά και καθημερινή χρήση το πρώτο ζευγάρι. Το αντίστοιχο ισχύει και για δρομικά παπούτσια.

    Αν και πλούσια η ελληνική γλώσσα, χρησιμοποιούμε τον όρο ποιότητα, που μας μπερδεύει. Πολλές εταιρείες με τεχνικά υλικά, από ρούχα, έως παπούτσια, έχουν καλές προδιαγραφές που θα σε προστατέψουν, αλλά δεν θα βγάλουν πολλή χρήση ή πολλά χρόνια. Αν χρησιμοποιήσουμε τον όρο ποιότητα γι' αυτές τις περιπτώσεις, μπερδεύεται ο άλλος και νομίζει ότι θα αντέξουν και πολύ.

    Είμαστε στην εποχή που αρκετές εταιρείες δεν εστιάζουν στην ανθεκτικότητα των προϊόντων τους στη φθορά του χρόνου και της χρήσης. Απλά πρέπει να αγοράζουμε συνειδητοποιημένα, γνωρίζοντας το χαμηλό προσδόκιμο ζωής των ακριβών προϊόντων.

    Για να το γυρίσω σε όρους μοτοσυκλετών, θυμίζουν τις ευρωπαϊκές που έχουν καλή αίσθηση και χαρακτηριστικά στην αρχή του κύκλου ζωής τους, αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν με ζημιές στην πορεία, αν αποφασίσεις να τις κρατήσεις πολλά χρόνια, παρόλο που τις έχεις πληρώσει ακριβά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    αν εννοείς μοτοσυκλέτας και όντα ήδη αδιάβροχα, ο προαναφερθέντας Fortnine , το συνιστά.

    απο το 1 λεπτό περίπου και μετά

    https://www.youtube.com/watch?v=oWZwKxZh2Gg

    Για τα gore tex μιλάω.

    Βασικά είναι κάποια πράγματα που ειπώνονται και είναι λάθος. Όπως το πλυντήριο... ποτέ δεν βάζουμε gore tex σε πλυντήριο. Γεμίζουμε την λεκάνη ή την μπανιέρα ρίχνουμε μαλακό απορρυπαντικό, το βυθίζουμε, το αφήνουμε 20 λεπτά να μουλιάσει και στο τέλος ξεπλένουμε με βουτήγματα σε καθαρό νερό. και άπλωμα χωρίς στύψιμο σε κρεμάστρα. Μόνο έτσι μπορείς να διατηρήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα την αδιαβροχοποίηση που έχει.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Με έχουν βολέψει τα σπρεϋ. Νομίζω πως μου σώζουν τα τεχνικά ρούχα.

    Δεν είναι όλα για jacket με αναπνοή κ.λπ. Με κερί το γράφουν και είναι για καπαρντίνες, τζιν, μάλλινα κ.λπ.
    Όλα τα τεχνικά ρούχα έχουν κάποιο σπρεϋ. Δεν γίνεται αλλιώς.

    Πλένεται, στεγνώνει και κάνουμε reproof με το κατάλληλο υλικό.

    Στα πολιτικά μπουφάν τι κάνετε; αν δεν τα φρεσκάρεις γίνονται παπάρα με 10' βροχή..

    Αυτό θέλω να πάρω, αν βολεύει κάποιον παίρνω δύο.

  13. #28
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Γω δεν κάνω τίποτα παραπάνω από ό,τι έγραψα. Και να σου πω την αλήθεια τα φοβάμαι αυτά τα σπρέι από άποψη υγιεινής. Η σιλικόνη που σίγουρα θα έχουν μεταφέρεται εύκολα στο στόμα από γιακάδες χέρια.
    Κάπου θα βρω να σταματήσω αν πιάσει έντονη βροχή.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Η λακ κάνει την ίδια δουλειά,,

    όσον αφορά το Grangers:
    ..simple to use and harmless to the environment and your lungs; all you do is spray on..
    ...
    100% Recycled bottle.
    Bluesign® approved.
    PFC-free.
    ..

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα
    Δεν εγώ αλλά ο γαμπρός μου που είχε την φαεινή ιδέα να το κάνει στο μπουφάν του "μα αφού έκανε την σκηνή μου αδιαπέραστη από την βρόχα! Γιατί να μην άνει το ίδιο στο μπουφάν;;;"

    Την συνέχεια την αφήνω στην φαντασία σας....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. JUG2 Gore-Tex
    από chris 1150 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 09:30
  2. cordura gore-tex vs δερμα....
    από zolotas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 21:18
  3. επιδίορθωση gore-tex
    από arisp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF