Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Gore-Tex is a Marketing Gimmick

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969

    Gore-Tex is a Marketing Gimmick


  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Το είδα χθες.
    Δυο γραμματακια τι διαφορά κάνουν!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Και να ηταν μονο ο μπαρμπαγκορ που τα κανει αυτα......

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Το Κινέζικο CORE TEX, σίγουρα όμως θα είναι χειρότερο, έτσι δεν είναι;

    Oh wait !
    Oldfarts never die

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Αβλεπι
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Εγω θα πω μονο απο προσωπικη εμπειρια.
    Οτι μποτακι και να εχω παρει με διαφορου τυπου μεμβρανες MitsosTex, TakisTex κλπ
    ηταν μονο για κάποιον καιρο αδιαβροχα και μετα απο λιγο καιρο χαλαγε η ιδια η υφή της επενδυσης.
    Κατι ορειβατικα με μεμβρανη Gore-Tex που εχω, εχουν φαει απειρο "ξυλο" για πανω απο 10 χρονια και δεν μπαζουν σταγονα.

    Αρα εκτος απο τις ιδιότητες...ισως θα επρεπε να τσεκαρει ο φιλος μας και την αντοχή τους στο χρόνο και τις κακουχίες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Εγώ άλλη απορία είχα βλέποντας το βίντεο. Υπάρχει κόσμος που να πιστεύει ότι σε βροχερό περιβάλλον για κάποιες ώρες δε θα είναι μούσκεμα και από μέσα φορώντας gore tex? Και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν αδρά για αυτήν την ουτοπία? Αν ναι τότε απλώς δεν έχουν φάει βροχή για ώρες ποτέ ή απλώς πρέπει να υποβάλλουν αίτηση για το νόμπελ αφέλειας!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Η μεμβράνη Gore Tex, δεν προσφέρει αδιαβροχοποίηση, είναι διαπνέουσα με σκοπό την αποβολή υγρασίας από μέσα προς τα έξω.

    Είναι αδιαβροχη σε μικρό βαθμό αλλά από μόνη της δεν κάνει δουλειά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Εγω θα πω μονο απο προσωπικη εμπειρια.
    Οτι μποτακι και να εχω παρει με διαφορου τυπου μεμβρανες MitsosTex, TakisTex κλπ
    ηταν μονο για κάποιον καιρο αδιαβροχα και μετα απο λιγο καιρο χαλαγε η ιδια η υφή της επενδυσης.
    Κατι ορειβατικα με μεμβρανη Gore-Tex που εχω, εχουν φαει απειρο "ξυλο" για πανω απο 10 χρονια και δεν μπαζουν σταγονα.

    Αρα εκτος απο τις ιδιότητες...ισως θα επρεπε να τσεκαρει ο φιλος μας και την αντοχή τους στο χρόνο και τις κακουχίες.

    Βασικά το quality control που έχουν λόγω gore tex είναι και ο μοναδικός λόγος που να δικαιολογεί την αύξηση τιμής. Σωστός!

    Βέβαια το μποτάκι είναι άλλο πράγμα, εδώ μιλάει για την ουτοπία ''αδιάβροχο και διαπνέον'' ταυτόχρονα κυρίως σε μπουφάν και παντελόνι. Κάτι που ταυτόχρονα δε μπορεί να γίνει όπως πολύ σωστά εξηγεί στο βίντεο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχω πάρει δύο ζευγάρια μποτάκια Salomon με Gore-Tex. Μετά από δύο χρόνια η αδιαβροχοποίηση έπαψε να προστατεύει. Είναι πολύ άνετα και παρέχουν καλή προστασία, αλλά η αντοχή στον χρόνο είναι μέτρια και δεν αντιστοιχεί στο κόστος τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Τα αδιάβροχα θέλουν και την αντίστοιχη περιποίηση. Έχω "μποτάκια" Gore tex με δέρμα, από το 2017 με πάρα πολύ σκληρή χρήση και είναι σαν καινούργια.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Το GTX θα προστατεψει σε ενα μεγαλυτερο βαθμο απο ενα πιο ''απλο'' θεωρητικα υλικο, αλλα στην πολλη βροχα αν δεν βαλεις αδιαβροχο εχεις τελειωσει.
    Προφανως το να πας απο ενα σημειο Α στο Β σε συντομο χρονικο διαστημα και να μην εχεις γινει στουπι μετραει. Αλλα μην περιμενει καποιος θαυματα.
    Αδιαβροχο δεν ειναι τιποτα...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Όπως όλα στη ζωή αγαπητά μου παιδια ( ), έτσι και στο γκορτεξ υπάρχουν κοζα για όλα τα βαλαντια.
    Μια δοκιμή πχ, στην αλπινικη σειρά ρούχων της TheNorthFace ίσως σας πεισει για του λόγου το αληθές.
    Εγώ από το λίγο που το χω κοιτάξει, εχω βρει ότι υπάρχουν λεηερζ όπως συνηθίζεται να λεμε και στην συγκεκριμένη μεμβρανη.
    2,5 & 3, είναι το γουινινγκ τικετ όταν θες όντως πολυ δυνατή αδιαβροχοποιηση ή/και αντιανεμικη αδιαπερατοτητα.
    Προφανώς τα DWR υλικά των πολυ πανω ραφιων δεν έχουν την ίδια ευρεία απήχηση στο κοινό.
    Οποτε, συμπερασματικά αλλά και δια της ατοπου απαγωγής, θεωρώ ωραιότατη ευκαιρία για να σφαχτούμε αυτό το θέμα παρασκευη μεσημεράκι με συννεφιά
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω πάρει δύο ζευγάρια μποτάκια Salomon με Gore-Tex. Μετά από δύο χρόνια η αδιαβροχοποίηση έπαψε να προστατεύει. Είναι πολύ άνετα και παρέχουν καλή προστασία, αλλά η αντοχή στον χρόνο είναι μέτρια και δεν αντιστοιχεί στο κόστος τους.

    Με περπάτημα φαντάζομαι? Απόλυτα λογικό και είναι κάτι που έχω δει και εγώ. Σιγά σιγά με τη χρήση η μεμβράνη ανοίγει. Εμένα πχ δε μου κρατάνε ούτε 6μηνο από άποψη αδιαβροχοποίησης, αλλά είναι ανάλογα τη χρήση και το τερέν. Αν ζούσα στην Κρήτη στο 6μηνο τα παπούτσια μου θα ήθελαν πέταμα, δε συζητάμε καν για αδιαβροχοποίηση!

    Ξαναλέω βέβαια ότι το μήνυμα που θέλει να περάσει το βίντεο είναι ότι τη στιγμή που βρέχει και η υγρασία προσπαθεί να βγει από τη μεμβράνη μπλοκάρει από το νερό που πέφτει πάνω και ξαναπέφτει μέσα, καθιστώντας πρακτικά το ''διαπνέον και αδιάβροχο ταυτόχρονα'' αδύνατο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αδιάβροχα μόνο απο τους ειδικους !
    Καβουροψαράδες στην Βερίγγιο θάλασσα (Βόρειος Ειρηνικός)...αυτοί ξερουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	header-snow-crab-2048x984.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	447701

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. JUG2 Gore-Tex
    από chris 1150 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 09:30
  2. cordura gore-tex vs δερμα....
    από zolotas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 21:18
  3. επιδίορθωση gore-tex
    από arisp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF