Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ρέμα Ανιάδας- Άγιος Νικόλαος Σέλου 29-10-2023

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Ρέμα Ανιάδας- Άγιος Νικόλαος Σέλου 29-10-2023

    Μια εξόρμηση που δε θα έπρεπε να γίνει με τη γενικότερη καταπόνηση που τρώω τους τελευταίους δύο μήνες, όμως βλέποντας τον καιρό ήταν αδύνατο να αντισταθώ. Θα έσφιγγα τα δόντια και ό,τι βγει...

    Βασικός στόχος της εξόρμησης ήταν η ανάβαση στο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου, κοντά στο Σέλο Ευρυτανίας. Ελάχιστες πληροφορίες υπήρχαν για την προσέγγισή του και η γενικότερη εξόρμηση ήταν ένα μεγάλο ερωτηματικό για το αν θα πετύχει. Πέρα από κάποιες πολύ γενικές πληροφορίες, όλα τα υπόλοιπα ήταν στον αέρα και λόγω του πολύ περιορισμένου χρόνου που είχα. Με εκκίνηση στις 10.00 το πρωί από την Αθήνα και με τη μέρα να έχει μικρύνει δραματικά (δύση ηλίου στις 17.30) σίγουρα οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος μου. Παρόλαυτά το τόλμησα και βρέθηκα κοντά στο Κρίκελλο Ευρυτανίας στις 12.30.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	447702


    Ναι μεν ο βασικός στόχος ήταν η ανάβαση στο εκκλησάκι, όμως είχα μια χρωστούμενη αλλά σύντομη ανάβαση στον Πύργο της Ευρυτανίας, ένα από τα 200 βουνά της Ελλάδας που είχα ανέβει με τα πόδια σε χιονισμένο τερέν 2 χρόνια νωρίτερα. Φυσικά αυτήν την εποχή ήταν παιχνιδάκι η ανάβαση στην κορυφή των 1.626 μέτρων, καθώς υπάρχει χωματόδρομος που βγαίνει σε κεραίες κινητής τηλεφωνίας. Όμως τότε με το χιόνι που είχε ρίξει ήταν πρόκληση το να φτάσει κάποιος εκεί ψηλά. Ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση ήταν το να βρεθεί εκεί κάποιος από τον Ίταμο της λίμνης Πλαστήρα, μια χειμωνιάτικη μέρα, περνώντας με χιόνια τη διαδρομή Φουρνά-Ρεντίνας για να βγει στον Τυμφρηστό. Ανατρέξτε στο σχετικό ταξιδιωτικό όσοι δεν έτυχε να το διαβάσετε!








    Η θέα δεν άλλαξε φυσικά, είναι η ίδια σχεδόν 10 εκατομμύρια χρόνια, απλώς τότε ήταν όλα χιονισμένα. Δεξιά η Καλιακούδα και στο βάθος το Παναιτωλικό.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	447703






    Το μακρυνάρι στο βάθος είναι τα γνωστά Κοκκάλια.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	447704
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Από το Κρίκελλο συνέχισα προς Δομνίστα και μπήκα δεξιά σε χωματόδρομο ο οποίος οδηγεί στους έρημους οικισμούς Μαρίνο, Σέλο, Ψιανά. Η διαδρομή είναι εκπληκτική!









    Άφιξη στο ρέμα της Ανιάδας. Σε αυτή τη μυτερή κορυφή βρίσκεται το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου. Και μόνο που βλέπεις αυτόν τον όγκο αναρωτιέσαι από που διάβολο πηγαίνει το μονοπάτι. Οι ελάχιστες πληροφορίες μιλούσαν για ''κάπου από δεξιά''. Χαίρω πολύ, λες και από την αριστερή πλευρά μπορεί να πάει ακόμα και ένα κατσίκι...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	447705





    Ένα καταπληκτικό σημείο πριν φτάσω στο σημείο που θα ξεκινούσα την ανάβαση.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	447706






    Εκεί χωμένος βρίσκεται ένας μικρός καταρράκτης




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	447707








    Αυτή η γέφυρα κάποτε ήταν λειτουργική, πλέον υπάρχει ένας μικρός δρόμος που περνάει από το ποτάμι και συνεχίζει απέναντι αλλά θα ασχοληθώ αργότερα με αυτόν αν προλάβω να γυρίσω πριν νυχτώσει.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	447708







    Το εντυπωσιακό ρέμα της Ανιάδας



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	447709
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κοιτάω δεξιά, κοιτάω αριστερά, δεν υπάρχει καμία πινακίδα, κανένα σχετικό σημάδι που να σηματοδοτεί την έναρξη του μονοπατιού. Η πλαγιά είναι πολύ απότομη και με σάρα. Ξεκινάω και ανεβαίνω μερικά μέτρα και πετυχαίνω ένα κίτρινο σημάδι. ''Ωραία εδώ είμαστε'' λέω!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	447710







    Εννοείται ότι αν προσπαθήσει κάποιος να φτάσει με αυτοσχεδιασμό εκεί πάνω ίσως χρειαστεί μια καλοκαιρινή μέρα. Χειμώνα είναι πολύ πιθανό να τον πιάσει η νύχτα, αν τελικά καταφέρει να φτάσει γιατί μιλάμε για ζούγκλα και μεγάλες κλίσεις.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	447711





    Με αυτά και μ'αυτά, πέρα από το 1ο σημάδι που είδα δε βρήκα κανένα που συνέχιζε σε κοντινή απόσταση οπότε προσπάθησα να αυτοσχεδιάσω ελπίζοντας πως λίγο παραπάνω θα βρω μια στοιχειώδη σήμανση. Συνήθως αυτά δεν πάνε καλά στο τέλος. Σε κάποια σημεία είδα μερικές στοίβες από πέτρες που βέβαια δεν είχαν καμία σχέση με το μονοπάτι. Είχα διαβάσει ότι στην περιοχή υπήρχε κάποιο κάστρο του βασιλιά Εύρυτου στον οποίο οφείλει το όνομά της η Ευρυτανία.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	447712






    Η τοποθεσία είναι πολύ άγρια και σίγουρα είναι το τελευταίο σημείο που θα ήθελε να χαθεί κάποιος. Προσοχή! Το GPS απλώς σου δείχνει που είσαι, το ρέμα μπορεί να είναι από κάτω αλλά δεν είναι απόλυτο πως θα μπορέσεις να φτάσεις σε αυτό έτσι όπως είναι το τερεν.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	447713





    Ως εκ θαύματος πετυχαίνω ένα σημάδι ζωγραφισμένο σε έναν κορμό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	447714







    Και συνεχίζω την πολύ απαιτητική ανάβαση



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	447715






    Μέσα σε μικρή απόσταση έχω κερδίσει πολλά μέτρα λόγω της τεράστιας κλίσης. Κοιτώντας πίσω το τοπίο γίνεται μαγικό! Βρίσκομαι χωμένος μέσα σε μυτερούς ορεινούς όγκους.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	447716






    Η σήμανση παραμένει πολύ αραιή αλλά κουτσά στραβά βρίσκω άκρη.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447717








    Φαντασία!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	447718






    Αρκετά ψιλοεπικίνδυνα περάσματα λόγω σαθρότητας του εδάφους.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	447719
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Αναρωτιέμαι από που θα με πάει το μονοπάτι. Από τα δεξιά του κάθετου βράχου? Από τα αριστερά? Έχει και αυτή η προσμονή τη χάρη της!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	447720







    Ξανά σε δασωμένο κομμάτι!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	447721






    Ενδεικτικό της επικινδυνότητας του μονοπατιού. Ένας τραυματισμός είναι πολύ εύκολος αν δεν υπάρχει συγκέντρωση και γνώση.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	447722








    Νομίζω ότι σιγά σιγά πλησιάζω




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	447723








    Το μονοπάτι με έφερε από την πίσω πλευρά και συνειδητοποιώ ότι έχω λίγο ακόμα αλλά αυτό που με εντυπωσιάζει είναι το ότι αυτός ο ορεινός όγκος δείχνει απροσπέλαστος από όλες τις υπόλοιπες πλευρές.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447724






    Και φυσικά σε αυτό το σημείο έρχονται τα ερωτήματα τύπου '' που πήγαν και έφτιαξαν εκκλησάκι οι τρελοί ρε?''




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	447725






    Τους ευχαριστώ όμως πολύ θερμά καθώς χωρίς σαν αντικειμενικό στόχο τον Άγιο Νικόλαο των βουνών, δε θα έβλεπα αυτές τις εικόνες...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	447726






    Ξέχασα να αναφέρω πως βρίσκομαι στο όρος Τσούμα στο οποίο είχα ανέβει επί καραντίνας τον Φλεβάρη του 2021. Ένα βουνό με ύψος 1.583m το οποιο είχα προσεγγίσει από την άλλη πλευρά και φυσικά είχα μια εύκολη ανάβαση. Βέβαια όπως έχω ξαναπεί, η πλευρά που θα προσεγγίσεις ένα βουνό καθορίζει και τη δυσκολία του. Από αυτήν την πλευρά ας πούμε δεν είναι καθόλου εύκολο...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	447727







    Γεωμετρία της φύσης!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	447728
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Βρίσκομαι στο τελευταίο βραχώδες τμήμα του μονοπατιού στο οποίο έχουν τοποθετηθεί κάποια (αχρείαστα για μένα) συρματόσχοινα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	447729






    Κάποια δέντρα έτσι όπως είναι στημένα μοιάζουν σαν τέρατα που με παρακολουθούν.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	447730






    Το μονοπάτι περνά σύριζα με τον γκρεμό σε κάποια σημεία.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	447731







    Μπροστά μου ο Άγιος Νικόλαος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	447732





    Ποιος ήταν ο Άγιος Νικόλαος εν Βουνένοις? Κατά την παράδοση, γεννήθηκε στα μέρη της Ανατολής τα χρόνια του αυτοκράτορα Λέοντος ΣΤ’. Όταν ενηλικιώθηκε κατατάχθηκε στον Αυτοκρατορικό Στρατό, με το αξίωμα του δούκα. Στα καθήκοντά του ανήκαν η ψυχική και σωματική εκγύμναση των στρατιωτών του. Τους μάθαινε να προσεύχονται, να μην αδικούν κανέναν και να ζητούν την βοήθεια του Χριστού έναντι των εχθρών τους. Η Ορθόδοξη Εκκλησία τον θεωρεί άγιο και εορτάζει την μνήμη του στις 9 Μαΐου.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	447733




    Οι άντρες του Νικόλαου δεν είχαν μόνο να αντιμετωπίσουν τους εχθρούς τους αλλά και τους εσωτερικούς εχθρούς της Αυτοκρατορίας. Μία μέρα ο Νικόλαος εστάλη από τον Λέοντα τον Εικονομάχο για να καταστείλει μία εξέγερση και να επαναφέρει την τάξη. Η εξέγερση δεν εξελίχθηκε καλά και αρκετοί αθώοι έπεσαν νεκροί.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	447734






    Όταν είδε τι συνέβαινε εκεί, πήρε 12 από τους άντρες του και αποσύρθηκε μαζί τους στα Βούναινα της Θεσσαλίας σε μια περιοχή όπου κατοικούσαν αρκετοί ασκητές. Έζησαν ακολουθώντας τον τρόπο ζωής των υπόλοιπων ασκητών έως την μέρα που οι Άβαροι κατέφθασαν στην Θεσσαλία και συνέλαβαν τον Νικόλαο και τους στρατιώτες του, τους οποίους κατέσφαξαν.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447735




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κατεβαίνοντας ηταν αναμενόμενο να χάσω το μονοπάτι στο σημείο που το είχα χάσει και στην αρχή. Ακόμη και για τα λίγα αυτά μέτρα έκανα τον Ταρζάν για να καταφέρω να φτάσω σε ασφαλές έδαφος.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447736






    Ήταν ευκαιρία να δω και σε τι κατάσταση βρίσκεται ο δρόμος που περνάει το ποτάμι.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	447737






    Έτσι όπως το υπολόγισα ίσως χρειαζόμουν 20 λεπτά μόνο για να δημιουργήσω ασφαλές πέρασμα. Και πάλι ήταν αμφίβολο το αν τελικά βγαίνει ο δρόμος στο Σέλο! Συνεπώς το άφησα για κάποια άλλη φορά καθώς οι νύχτες στα βουνά είναι κρύες και μοναχικές!


    Γύρισα πίσω στο Μαρίνο και ακολούθησα έναν χωματόδρομο που με οδήγησε στο εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής!










    Η οποία Αγία Παρασκευή είναι αθέατη μέχρι την τελευταία στιγμή λόγω της πυκνής βλάστησης!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	447738








    Επιστροφή στο Κρίκελλο μέσω Μαρίνου από μια πολύ ωραία δασική διαδρομή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς Κρίκελλο.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	447739
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Από εκεί κινήθηκα προς Καρπενήσι και έστριψα αριστερά προς Συγκρέλλο, μετά από λίγο όμως μπήκα σε κάθετο χωματόδρομο αριστερά ο οποίος είδα στον χάρτη ότι θα με έβγαζε στο Σέλο. Ο δρόμος ήταν βατός και είχα μια καλή μέση ωριαία. Ιδανική συνθήκη καθώς τα χρονικά περιθώρια στένευαν επικίνδυνα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς Βύθισμα-Σέλο.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	447740





    Σύντομα όμως τρώω πανηγυρικό άκυρο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	40.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	447741







    Και αναγκάζομαι να γυρίσω πίσω...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	447742









    Όμως επιστρέφοντας είχα τη ''Χρυσαφένια στιγμή'' μου την οποία φυσικά θα είχα χάσει αν ο δρόμος δεν είχε πέσει. Κλείνει μια πόρτα και ανοίγει μια άλλη, καλύτερη!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	447743







    Αυτή είναι η Καλιακούδα τα πάντα έχουν ευθυγραμμιστεί έτσι ώστε να μου χαρίσουν τη ''Χρυσαφένια Στιγμή'' μου. Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κανένας άλλος εκεί κοντά που να βιώνει αυτό το υπερθέαμα. Δεν ξέρω βέβαια και αν θα το βίωνε όπως εγώ. Ακόμα θυμάμαι κάτι τύπους στην Ισλανδία που απλώς βγήκαν από το σπίτι για 2 δευτερόλεπτα για να δουν το Σέλας και συμπεριφέρθηκαν λες και είδαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο του Μπακογιάννη στο Σύνταγμα. Πραγματικά δεν τους είπε τίποτα και ξαναμπήκαν μέσα. Εγώ καθόμουν ώρες περιμένοντας μέσα στο ψοφόκρυο για να εμφανιστεί και για να το τραβήξω όσες φωτογραφίες μπορώ και όταν εμφανίστηκε έκανα σα μικρό παιδί. Τα πάντα είναι θέμα οπτικής...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447744
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    O χρόνος μου πια είχε τελειώσει και έπρεπε να γυρίσω πίσω. Τα είχα δει όλα...

    Ή μήπως όχι? Τι άλλο μου κρατούσε αυτή η εξόρμηση για να με ανταμείψει?


    Στον Άγιο Κωνσταντίνο είδα το φεγγάρι να ξεπροβάλλει πίσω από τα βουνά της Εύβοιας!!!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	447745




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	45.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	12,3 KB 
ID:	447746






    Και φυσικά έφαγα κανά μισάωρο εκεί αποτυπώνοντας τη στιγμή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	34,0 KB 
ID:	447747




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	47.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	28,8 KB 
ID:	447748




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	48.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	20,4 KB 
ID:	447749









    Μερικές τοπικές νεφώσεις έκαναν το θαύμα τους συνδυαστικά!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	447750





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	52,2 KB 
ID:	447751







    Μιας και καθόμουν στο απόλυτο σκοτάδι, είπα να ζωγραφίσω και λίγο με τα φώτα των αυτοκινήτων που περνούσαν...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	447752




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	52.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	447753






























    Πάντα όταν επιστρέφω έχω την αίσθηση ότι έχω δει περισσότερα πράγματα από όσα πίστευα ότι θα προλάβω. Και πάντα νιώθω ότι αυτά που είδα ήταν κλάσεις ανώτερα από αυτό που περίμενα. Είναι η ιδέα μου ή όντως τα πράγματα είναι έτσι? Καμία σημασία δεν έχει ακόμα και αν είναι ψευδαισθήσεις, καθώς είναι καλό να αντλούμε έμπνευση από αυτές!


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Φοβερός καιρός και εικόνες.. Ειδικά αυτή της Καλιακούδας.. Μπράβο!


  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Θαυμάζω τα δέντρα στις κορυφές που είναι καμένα, σχισμένα από τους κεραυνούς και τον αέρα και κάποια κλαδιά τους επιβιώνουν κόντρα στο οτιδήποτε!
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 03/11/2023 στις 15:46.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Φοβερός καιρός και εικόνες.. Ειδικά αυτή της Καλιακούδας.. Μπράβο!


    Ήμουν πολύ τυχερός Γιώργαρε!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Θαυμάζω τα δέντρα στις κορυφές που είναι καμένα, σχισμένα από τους κεραυνούς και τον αέρα και κάποια κλαδιά τους επιβιώνουν κόντρα στο οτιδήποτε!


    Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι όταν τα βλέπω. Είναι εντυπωσιακό το πόσο σκληροτράχηλα και ανθεκτικά είναι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Στο έχω πει και από κοντά, είσαι τρελάρας εσύ!

    Απίθανες φωτό, Βασίλη!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Εγώ παντως που είμαι από το χωριό μετά την Δομνίστα , Στάβλους το πιο ορεινό χωριό του νόμου ,δεν εχω δει ούτε τα μισά και πολλά λέω
    Το ότι σε 2 1/2 ώρες καταφερες και έφτασες στο Κρικελο το αφήνω ασχολίαστο … για όποιον ξέρει

    Πάντα γερος
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στο έχω πει και από κοντά, είσαι τρελάρας εσύ!

    Απίθανες φωτό, Βασίλη!

    Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Εγώ παντως που είμαι από το χωριό μετά την Δομνίστα , Στάβλους το πιο ορεινό χωριό του νόμου ,δεν εχω δει ούτε τα μισά και πολλά λέω
    Το ότι σε 2 1/2 ώρες καταφερες και έφτασες στο Κρικελο το αφήνω ασχολίαστο … για όποιον ξέρει

    Πάντα γερος

    Να είσαι καλά αδερφέ! Από τους Στάβλους είσαι ρε συ? Θυμήθηκα την τρομερή περιπέτεια που είχα πριν 2 χρόνια όταν δοκίμασα να φτάσω από τον χωματόδρομο που πάει περιμετρικά και πέρασα ένα διαλυμένο ρέμα!!! Εν τω μεταξύ όταν τελικά έφτασα στους Στάβλους διαπίστωσα πως αν χρειαζόμουν βοήθεια δεν υπήρχε κανείς να με βοηθήσει! Τρελό σκηνικό! Ωραίο χωριό οι Στάβλοι πάντως μου άρεσε πολύ!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!





    Να είσαι καλά αδερφέ! Από τους Στάβλους είσαι ρε συ? Θυμήθηκα την τρομερή περιπέτεια που είχα πριν 2 χρόνια όταν δοκίμασα να φτάσω από τον χωματόδρομο που πάει περιμετρικά και πέρασα ένα διαλυμένο ρέμα!!! Εν τω μεταξύ όταν τελικά έφτασα στους Στάβλους διαπίστωσα πως αν χρειαζόμουν βοήθεια δεν υπήρχε κανείς να με βοηθήσει! Τρελό σκηνικό! Ωραίο χωριό οι Στάβλοι πάντως μου άρεσε πολύ!
    Υπάρχουν καμία 10-15 μόνιμοι κάτοικοι αλλά που να τους βρεις στα σπίτια τους.
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΥΡΙΑΚΗ 10/9/2017 Άγιος Νικόλαος Θίσβης.
    από Eversman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2017, 11:30
  2. Αγραφιώτικον Διήμερον 28-29/10
    από Vstrommer71 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 15:56
  3. Off-road Tour ΑΤΤΙΚΗΣ 29-10-2006
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 17:17
  4. Αγραφιώτικον Διήμερον 28-29/10
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 00:10
  5. Καλημέρες Σαββάτου 29/10/05
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2005, 15:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF