Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ZX12R ΦΡΕΝΑ SOS

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17

    ZX12R ΦΡΕΝΑ SOS

    Πρόσφατα έγινε το εφηβικό μου όνειρο πραγματικότητα . Αγόρασα ένα ζχ12ρ σε άριστη κατάσταση εντελώς μαμά .

    Είναι το τελευταίο μοντέλο με τις ακτινικές τοκικο δαγκάνες μπροστά . Σε όλα του είναι υπέροχο ... εκτός από τα φρένα που είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

    Και όταν λέω ανύπαρκτα εννοώ ανύπαρκτα . Έχουν γίνει τα πάντα όλα σέρβις επάνω στην μοτό παρουσία μου. Είναι ένα όνειρο να την οδηγάς είμαι πολύ ενθουσιασμένος ... μέχρι να έρθει η ώρα να φρενάρεις .

    ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω ... σκέφτομαι να αρχίσω από μια ακτινική τρόμπα brembo {έχει συμβατική από το εργοστάσιο} και σωληνάκια υψηλής {από 2 σε 2} έχει από 1 σε 2 από το εργοστάσιο ... brembo rcs 19mm CorsaCorta είναι η τρόμπα που σκέφτομαι να βάλω .... Νομίζω είναι η κορυφαια αυτή την στιγμή της brembo ...

    Δεν θέλω να κάνω τσιγκουνιές γιατί με τα φρένα δεν παίζεις ... ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΠΟΛΛΛΥΥΥ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ... Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Οταν λες ανυπαρκτα; Κατι πιο συγκεκριμενο;
    Τακακια τι φοραει; Υγρα;
    Ξεκινας με τα απλα-ευκολα-φθηνα και μετα πας σε αναβαθμισεις. Εκτος και αν θες να πεταξεις λεφτα ετσι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Όπως είπες φίλος για αρχή τρόμπα και σωληνάκια.Και "απλή" brembo rcs να βάλεις θα κάνεις την ίδια δουλειά,ή διαφορά τους είναι σε μια ρύθμιση,κλαιν δλδ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NASOSPEED Προβολή μηνύματος
    Πρόσφατα έγινε το εφηβικό μου όνειρο πραγματικότητα . Αγόρασα ένα ζχ12ρ σε άριστη κατάσταση εντελώς μαμά .

    Είναι το τελευταίο μοντέλο με τις ακτινικές τοκικο δαγκάνες μπροστά . Σε όλα του είναι υπέροχο ... εκτός από τα φρένα που είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

    Και όταν λέω ανύπαρκτα εννοώ ανύπαρκτα . Έχουν γίνει τα πάντα όλα σέρβις επάνω στην μοτό παρουσία μου. Είναι ένα όνειρο να την οδηγάς είμαι πολύ ενθουσιασμένος ... μέχρι να έρθει η ώρα να φρενάρεις .

    ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω ... σκέφτομαι να αρχίσω από μια ακτινική τρόμπα brembo {έχει συμβατική από το εργοστάσιο} και σωληνάκια υψηλής {από 2 σε 2} έχει από 1 σε 2 από το εργοστάσιο ... brembo rcs 19mm CorsaCorta είναι η τρόμπα που σκέφτομαι να βάλω .... Νομίζω είναι η κορυφαια αυτή την στιγμή της brembo ...

    Δεν θέλω να κάνω τσιγκουνιές γιατί με τα φρένα δεν παίζεις ... ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΠΟΛΛΛΥΥΥ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ... Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας ...
    9 στα 10, όταν έρχεται πελάτης και αρχίζει αυτά που γράφεις εσύ εδώ, κοιτάμε τα φρένα του και στραβοκοπιόμαστε.

    Τι υγρά που έχουν γίνει μαύρα, θα έχει. Τι τακάκια τα πιο φτηνά noname κινέζικα, λιωμένα ΚΑΙ ψημμένα. Τι τα μαμά σωληνάκια που πιέζεις την μανέτα και να νοιώθεις ΕΥΚΟΛΑ με το χέρι να διαστέλονται. Τι γλύστρες (σε όσους έχουν φρένα με γλύστρες) που έχουν γίνει ένα σώμα σκουριάς με την δαγκάνα στην οποία έπρεπε να ολισθαίνουν. Τι ανάρτηση εγκληματικά επικίνδυνη. Τι λάστιχα ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.

    Για κάποιο περίεργο λόγο, που υποθέτω είναι θέμα ανθρώπινης ψυχολογίας και όχι ορθολογικός λόγος, ΟΛΟΙ όσοι έχουν ΤΕΤΟΙΑ περιφρόνηση και άγνοια για την κατάσταση των φρένων τους, ΟΛΟΙ αντί να κοιτάνε να φτιάξουνε σωστά τα φρένα στις προδιαγραφές τους, να βάλουνε επώνυμα τακάκια, να αλλάξουν κανά σωληνάκι, να καθαρίσουν δαγκάνες, και φυσικά να συντηρήσουν ανάρτηση και να έχουν σωστό ελαστικό, ΟΛΟΙ στα διαστημικά φρένα το ρίχνουνε και τις εξωτικές δαγκάνες και τρόμπες.


    Αν ΔΕΝ είσαι τέτοια περίπτωση, αγνόησε το παραπάνω κείμενο.

    Αν όμως, είσαι, για το όνομα του Σοιχίρο, κάνε μια σωστή συντήρηση, και σταμάτα να κυνηγάς ανεμόμυλους. Τα φρένα του ΖΧ12 σε σωστή κατάσταση είναι μια χαρά φρένα και εκτός κι αν το πιέζεις για ώρες τέρμα στην πίστα, δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Aν είναι οι monoblock δαγκάνες προτείνω να τις δεις με ακτινική και σωληνάκια πριν αποφασίσεις την αλλαγή τους.
    Brembo στα 110mm; θα βρεις σε πολύ καλή κατάσταση μεταχειρισμένες.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...

    ειναι μονοβλοκ γιαυτο αρχιζω απο τρομπα και σοληνακια .... ακτινηκες δαγγανες με συμβατικη τρομπα λιγο κουλο .... δεν ξερω γιατι υο κανανε ....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NASOSPEED Προβολή μηνύματος
    Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...
    Οταν γράφεις ''σωληνάκια τα μαμά καβασάκι'' εννοείς ότι τα έχεις αλλάξει, πήγες αντιπροσωπεία και πήρες καινούρια μαμά σωληνάκια ε; Δεν έχει τα ίδια με τα οποία πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο, πριν 20 χρόνια ε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Οταν λες ανυπαρκτα; Κατι πιο συγκεκριμενο;
    Τακακια τι φοραει; Υγρα;
    Ξεκινας με τα απλα-ευκολα-φθηνα και μετα πας σε αναβαθμισεις. Εκτος και αν θες να πεταξεις λεφτα ετσι.
    Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οταν γράφεις ''σωληνάκια τα μαμά καβασάκι'' εννοείς ότι τα έχεις αλλάξει, πήγες αντιπροσωπεία και πήρες καινούρια μαμά σωληνάκια ε; Δεν έχει τα ίδια με τα οποία πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο, πριν 20 χρόνια ε;
    οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NASOSPEED Προβολή μηνύματος
    οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα
    Μετά από 20 χρόνια έχουν γίνει μπαλόνια....και υπάρχει ΄κινδυνος να σκάσουν. άλλαξέ τα με σωληνάκια υψηλής, θα πάθεις πλάκα με την διαφορά!
    Επίσης, καλά τακάκια και υγρά!
    Λύσιμο και καλό καθάρισμα τις δαγκάνες. Θα βρεις το φως σου.... άσε τις μπρέμπο και λοιπά, δεν τα χρειαζεσαι και θα πετάξεις λεφτά άδικα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Στο ZX12R η τρόμπα είναι πολύ δύσκολη στην εξαέρωση και αν δεν εχει γινει σωστα μενει αερας μέσα της και το αποτέλεσμα ειναι αυτό που περιγραφεις.
    Επίσης εχει τις 6 πιστονες Tokico που ναι μεν δίνουν πολύ καλό φρεναρισμα για την εποχή τους αλλά θέλουν και service πολύ συχνότερα απο άλλες δαγκάνες.
    Οταν λέω service εννοώ φουλ λύσιμο καθάρισμα, τσιμούχες κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NASOSPEED Προβολή μηνύματος
    οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα
    Που είσαι; Αθήνα; Αν ναι, πήγαινε στο brake shop και θα σε καθοδηγήσει πολύ καλά, στο τι πραγματικά χρειάζεσαι.

    Είναι λίγο -φαινομενικά- απότομος ο ιδιοκτήτης εκεί, αλλά άμα απαντήσεις ειλικρινά σε ότι σε ρωτήσει, θα σου δώσει λυση.

    Εχω την εντύπωση ότι και μόνο με τα σωληνάκια που θα αλλάξεις, θα δεις χαοτική διαφορά. 20 χρόνια σχεδόν, μαμά σωληνάκια, αυτά έχουν την αντοχή σωλήνα για καφέ πλέον, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στο ZX12R η τρόμπα είναι πολύ δύσκολη στην εξαέρωση και αν δεν εχει γινει σωστα μενει αερας μέσα της και το αποτέλεσμα ειναι αυτό που περιγραφεις.
    Επίσης εχει τις 6 πιστονες Tokico που ναι μεν δίνουν πολύ καλό φρεναρισμα για την εποχή τους αλλά θέλουν και service πολύ συχνότερα απο άλλες δαγκάνες.
    Οταν λέω service εννοώ φουλ λύσιμο καθάρισμα, τσιμούχες κλπ.
    Είναι το τελευταίο με τις ακτινικές. 4εμβολες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Δεν παιζει να βγηκε μηχανη 180 ιππων απο οποιοδηποτε εργοστασιο και να μην εχει φρενα.
    Το προβλημα ειναι καθαρα θεμα σερβις και συντηρησης και οχι κακής σχεδιασης και ποιοτητας.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Που είσαι; Αθήνα; Αν ναι, πήγαινε στο brake shop και θα σε καθοδηγήσει πολύ καλά, στο τι πραγματικά χρειάζεσαι.

    Είναι λίγο -φαινομενικά- απότομος ο ιδιοκτήτης εκεί

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  2. SOS !!! Αίμα
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 16:11
  3. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:25
  4. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53
  5. Μάγκες sos, θέλω τη βοήθεια σας.
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF