Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Προβληματισμός χώρου σε αγορά Joyride 300 2023- Γνώμες

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7

    Προβληματισμός χώρου σε αγορά Joyride 300 2023- Γνώμες

    Καλησπέρα σας όλους,

    Πρίν αρχίσετε να με κράζετε, ακουστε με

    Κάτοχος Sym Citycom 300i του 2017,κούτα και απόλυτα ευχαριστημένος , σκυλί και γενικά δεν με έχει απασχολήσει ποτέ όμως κουράστηκα με τον χώρο κάτω απο την σέλα και με το γεγονός οτι έχω βρεθεί πολλές φορές να ψάχνω καινουργιο κράνος και πολύ συχνά να μην χωράει.
    Και εκει λοιπον που δεν το σκεφτόμουν καθόλού, ξαφνικά με βρίσκω να ψάχνω για νέο scooter.. και επειδή με το Sym βολεύτηκα, τι πιο λογικό να πάω πάλι σε Sym.
    Εβαλα κάτω όλες τις παραμέτρους μιας και κινουμαι στην Αθήνα, δεν κάνω ταξίδια εκτός με το μηχανάκι και να μην τα πολυλογώ εχω βάλει στο μάτι το Joyride το οποιο απ οτι διαβαζω και ακουω, ο κόσμος γενικά ειναι ευχαριστημένος.

    Είδα οτι ο χώρος κατω απο την σέλα ειναι 35lt αλλα το τσέκαρα απο κοντά και παρότι εχει πολύ χώρο πλέον μπροστα απο το κράνος μιας και έχει φύγει η μπαταρία που εχει το Citycom, τον χώρο ομως για το κράνος θα τον περιμένα λίγο μεγαλύτερο.

    Μπορεί κάποιος κάτοχος του Joyride να μου πει κράνος που διαθέτει και πως του φαίνεται ο χώρος γιατι ψήνομαι να το πάρω αλλα δεν θέλω καταλήξω στο ίδιο πρόβλημα που έχω τωρα με το Citycom.

    Ευχαριστώ παιδιά

  2. #2
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paparoup Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας όλους,

    Πρίν αρχίσετε να με κράζετε, ακουστε με

    Κάτοχος Sym Citycom 300i του 2017,κούτα και απόλυτα ευχαριστημένος , σκυλί και γενικά δεν με έχει απασχολήσει ποτέ όμως κουράστηκα με τον χώρο κάτω απο την σέλα και με το γεγονός οτι έχω βρεθεί πολλές φορές να ψάχνω καινουργιο κράνος και πολύ συχνά να μην χωράει.
    Και εκει λοιπον που δεν το σκεφτόμουν καθόλού, ξαφνικά με βρίσκω να ψάχνω για νέο scooter.. και επειδή με το Sym βολεύτηκα, τι πιο λογικό να πάω πάλι σε Sym.
    Εβαλα κάτω όλες τις παραμέτρους μιας και κινουμαι στην Αθήνα, δεν κάνω ταξίδια εκτός με το μηχανάκι και να μην τα πολυλογώ εχω βάλει στο μάτι το Joyride το οποιο απ οτι διαβαζω και ακουω, ο κόσμος γενικά ειναι ευχαριστημένος.

    Είδα οτι ο χώρος κατω απο την σέλα ειναι 35lt αλλα το τσέκαρα απο κοντά και παρότι εχει πολύ χώρο πλέον μπροστα απο το κράνος μιας και έχει φύγει η μπαταρία που εχει το Citycom, τον χώρο ομως για το κράνος θα τον περιμένα λίγο μεγαλύτερο.

    Μπορεί κάποιος κάτοχος του Joyride να μου πει κράνος που διαθέτει και πως του φαίνεται ο χώρος γιατι ψήνομαι να το πάρω αλλα δεν θέλω καταλήξω στο ίδιο πρόβλημα που έχω τωρα με το Citycom.

    Ευχαριστώ παιδιά
    αφού το είδες από κοντά, δεν δοκίμασες το κράνος σου αν χωράει; τώρα για τον χώρο που ρωτάς οι ανάγκες είναι διαφορετικές για τον κάθε ένα.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    αφού το είδες από κοντά, δεν δοκίμασες το κράνος σου αν χωράει; τώρα για τον χώρο που ρωτάς οι ανάγκες είναι διαφορετικές για τον κάθε ένα.
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο,
    φυσικά και το δοκίμασα αλλα το τωρινο μου κράνος χωραει και στο sym και θελω να το αλλαξω. Γι αυτό αναρωτιέμαι αν μπορούν να βοηθήσουν κατοχοι Joyride γιατι πχ Shark κράνη δεν χωράνε, Scorpion Exo 1400 επίσης και γενικά δημιουργεί μια ταλαιπωρία που θα ήθελα να την αποφύγω σε νέο μηχανάκι.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο moto.gr
    Αν το κατάστημα που θα αγοράσεις το σκούτερ έχει και κράνη ρώτησέ τον αν μπορείς να κάνεις μερικές δοκιμές επί τόπου.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο moto.gr
    Αν το κατάστημα που θα αγοράσεις το σκούτερ έχει και κράνη ρώτησέ τον αν μπορείς να κάνεις μερικές δοκιμές επί τόπου.
    Καλώς σας βρήκα!

    Επίσης το σκέφτηκα αλλα δεν έχει μεγάλη γκάμα απο κράνη το συγκεκριμένο και γι αυτο απευθύνθηκα στην κοινότητα. Αν δεν υπάρξουν απαντήσεις θα δω τι θα κανω αλλα ευχαριστώ οπως και να χει.

  6. #6
    Εγω το εχω το μηχανακι ,αλλα το μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι να δοκιμασω να βαλω full face hjc που εχω καινουριο φυλαγμενο και δεν το εχω δοκιμασει να δω αν μπαινει.
    Κυκλοφορω με corsa jet .
    Oτιδηποτε αλλο θες ρωτα

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω το εχω το μηχανακι ,αλλα το μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι να δοκιμασω να βαλω full face hjc που εχω καινουριο φυλαγμενο και δεν το εχω δοκιμασει να δω αν μπαινει.
    Κυκλοφορω με corsa jet .
    Oτιδηποτε αλλο θες ρωτα
    Ευχαριστώ πολύ και θα με βοηθούσε ναι, ειδικα αν μου έλεγες και το μοντέλο του hjc για να το googlαρω και να καταλαβω περιπου το μεγεθος.
    Επίσης αν θες μου λες και λίγα λόγια για την εμπειρία σου με το Joyride, ευχαριστημένος? Το έχεις καιρό? Θα ακουστεί γελοίο αλλα με χαλάει ειναι οτι δεν έχει ενα αγκιστρο για τσαντες,ψώνια κτλ, ναι εχει χώρο στα ποδια οκ αλλα χρειάζεται και κατι για να κρατάει μια μικρή τσαντα

  8. #8
    Eχει 2-3 σπαστικα που με χαλανε , αλλα εγω ειμαι απο αυτους που το πηραν γιατι μου "κάνει".
    Προερχομενος απο 2 joyride 200αρια και αλλα 2 sym ,το περιμενα πως και πως .
    Αυριο που θα παω αποθηκη θα δοκιμασω και θα σου πω .

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Eχει 2-3 σπαστικα που με χαλανε , αλλα εγω ειμαι απο αυτους που το πηραν γιατι μου "κάνει".
    Προερχομενος απο 2 joyride 200αρια και αλλα 2 sym ,το περιμενα πως και πως .
    Αυριο που θα παω αποθηκη θα δοκιμασω και θα σου πω .
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
    Όταν και αν καταφέρεις να τσεκάρεις τον χώρο, μου λες

  10. #10
    Λοιπον , το μηχανακι το εχω καθημερηνο για ψωνια (τα κανω εγω ) δραστηριοτητες του μικρου και πηγαινε ελα στη δουλεια και εχει 3.οοο χλμ.
    Απευθηνεται σε ιδιοκτητες που ξερουν τι θελουν .
    Ειναι το μοναδικο σκουτερ σε αυτα τα κυβικα με 16αρη μπροστινο τροχο και ισιο πατωμα .
    Οδικη συμπεριφορα εχει καταπληκτική (για αυτο που ειναι) και τα ελαστικα 1ης τοποθετησης (cst) ειναι ενα κλικ πανω σε ποιοτητα και πληροφορια απο τα προηγουμενα (maxxis) που φοραγαν τα καινουρια sym.
    Παρόλα αυτα δεν ειναι για να πιεσεις πολύ .
    Εγω παντα στα σκουτερ φοραω pirelli angel που ειναι κατα τη γμωμη μου οτι καλυτερο .Καποια στιγμη συντομα θα τα αλλαξω και σε αυτο.
    Οι αναρτησεις στα 80 κιλα που ειμαι ειναι ακριβως και μου αρεσει ο τροπος που δουλευουν.
    Οι πιεσεις των ελαστικων πρεπει να ειναι ακριβως οπως οριζει ο κατασκευαστης ειδικα μπροστα , αλλιως με παραπανω αερα κοπαναει το μπροστινο αισθητα .πισω αναλογα τη χριση (μονος /διπλος )
    Το αναφερω γιατι αν πηγαινεις συχνα διπλος πρεπει να ρυθμισεις αλλιως και αναρτηση και πιεσεις πισω ...αλλο μηχανακι.
    Τα φρενα ειναι οκ ,αλλα εχουν ακουστει παραπονα για την λειτουργεια του πισω .
    Εγω που προερχομαι απο μεγαλες μοτο , εχω μαθει ασυναισθητα και δουλευω μπροστινο με το πισω να παιζει διορθωτικο-βοηθβτικο χαρακτηρα .Τα βρισκω σουπερ και το abs ειναι εκει .
    Για να το καταλαβεις αυτο (οπως εκανα και εγω ) θα πρεπει να ανοιξεις σε ευθεια και να προσπαθησεις να ακινητοποιησεις νονο με ρο πισω.Εκει θα ξαταλαβεις τι γινεται και γιατι σε ορισμενους δεν αρεσει.
    Εγω ομως δεν οδηγαω ετσι ,οποτε και δεν εχω θεμα κανενα ...ισα ισα που ειμαι πολυ ευχαριστημενος .

    Τα αρνητικα για μενα ειναι

    1) ο γαντζος που λαμπει δια της απουσιας του σε τετοιο σκουτερ οπως ειπες αλλα εκανα αυτο που θα δεις στην φωτο και ησυχασα .
    Το εχω χρησιμοποιήσει σπανια ,αλλα και στα 200αρια joyride εκει ηταν ο γαντζος και σπανια τον χρισημοποιουσα .Αυτο ειναι εν το μεταξυ και καλο και κακο ....Η απουσια γαντζου μπροστα ειναι γιατι μπροστα εχει το τεποζιτο , το οποιο κατεβαινει και χαμηλα και ετσι ε εις ενα πολυ σταθερο και καλοζυγισμενο συνολο οπως περιπου πχ κανει και η κτμ τελευταια .το ιδιο συστημα εκανε η sym και στα καινουρια st και ελευθερωσε και πολυ χωρο κατω απο τη σελα .

    2) Το μηχανακι εχει ενα συστημα που οποτε το σβηνεις κανει ενα θορυβο (μπιπ ) ο οποιος δεν μπορει να απενεργοποιηθει.
    Ειτε κλειδωσεις απο το κοντρολ ενεργοποιωντας τον εργοστασιακο συναγερμο ,είτε απλα φυγεις μακρυα (τοτε κλειδωνει μονο του μετα απο καποια δευτ/τα) ηα κανει μπιπ.
    Οσο το κοντρολ ρου keyless ειναι κοντα αν το ακουμπησεις ώ ακομα και ο αερας γυρισει λιγο τον τεοχο αν ειναι στο διπλο ...μαντεψε .
    Μπιπ και πμππ ολη την ωρα .
    Αγτο διορθωνεται πηγαιμοντας το κοντρολ κανα -4αρι μετρα πιο περα ...χαχαχαχα.
    Εδω βεβαια , δεν μπορώ να πω ! Η sym εκανε τη μαγκιά και εβαλε στο τηλεκοντρολ αποσπώμενο κλειδί που αν σε αφησει η μπαταρια του ( το επαθα) ,να μπορεις να το βγαλεις και να βαλεις μπροστα χειροκινητα ...Νομιζα πως ετσι ειναι ολα , αλλα φιλος με sh επαθε πλακα οταν το το εδειξα .

    3) το πλαγιο σταντ αφερνει το μηχανακι στο πλάι με μεγαλη κλιση για τα δικα μου δεδομενα (αυτο συμβαινει και σε πολλες αλλες μοτο ) και δεν το εβαζα ποτε , μεχρι που το αλλαξα με γνησιο πιο μακρύ απο αλλο μοντελο sym (εκατσε κουτι) και τωρα τα δουλευω και τα δυο.

    Το fullface κρανος που εχω ειναι το
    Songtan cs 15 της jhc και μπαινει οπως φαινεται κληνωντας το καθισμα χωρις θεμα .
    ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι και εδω εχει αναφερθει πως το μηχανακι εχει θεμα με το κλησιμο της σελας .
    Το καθισμα εχει το κλειδωμα κανα 10αρι ποντους πιο μεσα απο το τελσιωμα και ετσι οταν πας να το κλησεις μπορει να μην τα καταφερεις ή να χρειαστει προσπαθεια πιεζοντας αν πιεζεις στο τελειωμα της σελας .
    Θελει να πιασεις τη σελα στο σημειο που εχει το κλειδωμα ,δηλ κανα 10αρι ποντογς πιπ μεσα οπως σου ειπα ...και τσουπ!!! Εκλεισε !

    Να ξερεις παντως πως με το αυγκεκρημενο ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις ΚΑΙ ταξιδι


    Εντιτ ....sory για την ορθοφραφια αλλα γραφω απο κιν και φωτο για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω ...θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα .
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 09/11/2023 στις 21:30.

  11. #11

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Λοιπον , το μηχανακι το εχω καθημερηνο για ψωνια (τα κανω εγω ) δραστηριοτητες του μικρου και πηγαινε ελα στη δουλεια και εχει 3.οοο χλμ.
    Απευθηνεται σε ιδιοκτητες που ξερουν τι θελουν .
    Ειναι το μοναδικο σκουτερ σε αυτα τα κυβικα με 16αρη μπροστινο τροχο και ισιο πατωμα .
    Οδικη συμπεριφορα εχει καταπληκτική (για αυτο που ειναι) και τα ελαστικα 1ης τοποθετησης (cst) ειναι ενα κλικ πανω σε ποιοτητα και πληροφορια απο τα προηγουμενα (maxxis) που φοραγαν τα καινουρια sym.
    Παρόλα αυτα δεν ειναι για να πιεσεις πολύ .
    Εγω παντα στα σκουτερ φοραω pirelli angel που ειναι κατα τη γμωμη μου οτι καλυτερο .Καποια στιγμη συντομα θα τα αλλαξω και σε αυτο.
    Οι αναρτησεις στα 80 κιλα που ειμαι ειναι ακριβως και μου αρεσει ο τροπος που δουλευουν.
    Οι πιεσεις των ελαστικων πρεπει να ειναι ακριβως οπως οριζει ο κατασκευαστης ειδικα μπροστα , αλλιως με παραπανω αερα κοπαναει το μπροστινο αισθητα .πισω αναλογα τη χριση (μονος [..].
    Καταρχήν ευχαριστώ παρα πολύ και για τον χρόνο και για τις φωτογραφίες.

    Διαβασα τα παραπάνω με προσοχή μιας με βοηθάει πολύ το τι ειναι αρνητικό και θετικό για τον καθένα γιατι μου δίνει καλύτερη εικόνα. Κρατάω όλες τις ρυθμίσεις και επιλογές ελαστικών

    Βλέποντας τις φωτογραφίες σου αλλα και απο κοντά πιστευώ οτι ο χώρος του κράνους (προσοχή μιλαω παντα για τον χώρο και το ύψος στην θέση του κράνους μιας και μπροστα λείπει πλέον η μπαταρία και εχεις περισσότετο χώρο) είναι ελάχιστα μεγαλύτερος απο το Citycom και για μένα είναι ίσως το κομμάτι που κάπως με σταματάει γιατι έχω παιδευτεί πολύ να βρω ενα καλό κράνος που παράλληλα να ειναι και μαζεμένο αλλα αυτο ειναι δικό μου κόλλημα.

    Τώρα για το γαντζάκι κατι που είδα και μου βγάζει το ενα απο τα αρνητικά είναι οτι έχει βγει γαντζάκι διπλό και φαίνεται πολύ καλό , παίρνοντας υπόψιν οπως ειπες κι εσυ οτι δεν μπορούν να έχουν πλέον τον κλασικό γάντζο στο κεντρο. Το παράκατω είναι παράδειγμα για να δεις φωτογραφίες και θα το βρείς αν σε ενδιαφέρει ενδεχομένως σε διαφορα μαγαζιά αλλα αν καταλήξω σε Joyride θα είναι απο τις πρώτες αγορές
    https://gioapi.com/en/product/γάντζο...oyride-300-μ/

    Ευχαριστώ

  13. #13
    Δεν νομιζω πως εχει πρακτική στην καθημερηνοτητα το συγκεκρημενο γκατζετακι.
    Εξαρταται βεβαια τί το θελει ο καθενας .
    Εγω παντως που βαζω τσαντες με ψωνια , με ενα απλο δεσιμο ή αν εχεις τις μεγαλες που δινουν τα σουπερμαρκετ και βαζεις εκει τα ψωνια ....αν τις βαζεις αμαμεσα στα ποδια , δεν χρειαζεσαι καν γαντζο.
    Η δικη μου πατεντα ειναι για αλλες πιο ιδιαιτερες περιπτωσεις .
    Επισης το υλικο στα ματ πλαστικα στο σημειο μπροστα σε σχεδον ολα τα σκουτερ τελευταια , ειναι πολυ ευαοσθητο στις εκδορες ακομα και απο τα παπουτσια , ποσο μαλλλον απο γεματες τσαντες που θα κοπανανε περα δωθε .
    Επισης δεν πιστευω λογω κατασκευής του να εχει δυνατοτητα πολλων κιλων.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της paparoup
    Εγγραφή
    06/11/2023
    Μηνύματα
    7
    Ναι φυσικά, εχει να κάνει με τον καθένα καθως και την χρήση οποτε απλα ήθελα να το αναφέρω μήπως ειναι χρήσιμο και σε κάποιον αλλο.
    Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες, ήταν πολύ βοηθητικές

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σε αγορά scooter
    από salo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 00:15
  2. Βοήθεια σε αγορά ΕR-6f
    από ανωνυμος στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 22:09
  3. Δίλλημα σε αγορά Kle 500.
    από likoyrgos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2009, 20:30
  4. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF