Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Προσοχη - Πρατηριο με νοθευμενη βενζινη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Προσοχη - Πρατηριο με νοθευμενη βενζινη

    Για οσους κινουνται Πειραια και περιξ.
    Ανοιξε βενζινάδικο σε πολύ κεντρικό σημειο του Πειραια, δεν ειναι γνωστης αλυσιδας, δεν εχω δει και 2ο με αυτη την επωνυμια, με λογοτυπο παρομοιο επωνυμης μαρκας.
    Οταν λεμε κεντρικό σημειο, βγαζει ματι.
    Θα μπορουσα να επεκταθω γιατι εχω και βρηκα και το αρθρο οπου πριν απο μερικους μηνες που βρισκοταν μόνο στο Κερατσινι, το ειχαν σφραγισει για 2 μήνες.

    1 ατομο εβαλε βενζινη απο τη δουλεια εκει και εμεινε στα 500 μετρα.
    Συνεργειο, βουλωμενα φιλτρα και καθαρισμα καρμπυρατερ.
    Και ηταν μετα και 2-3 αλλοι εκει στο βενζιναδικο που ειχαν παει για παραπονα.
    Το νου σας....

    Οποιος καταλαβει απο τα χρωματα στις φωτο...καλως.
    Επίσημο αρθρο ειναι οποτε....

    https://www.protothema.gr/economy/ar...e-fotografies/

    Προφανως, συμμορφωθηκε ως προς τις υποχρεωσεις του απεναντι στο κρατος
    και ειπε να ρεφαρει απο τη νωθεια.

  2. #2
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
    Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
    Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.

    Μπαγάσα, τόχεις με τα ανέκδοτα, έτσι;

    Τω καιρώ εκείνω, που κατέβαινα τακτικά Μέγαρα και Πάχη για ψάρεμα, με τον Πήγασο, έκανα το "λάθος" να βάλω σε βενζινάδικο στον κεντρικό δρόμο των Μεγάρων....
    Γέμισε το του λέω, μου βάζει....18 κάτι λίτρα σε ντεπόζιτο που έπαιρνε 16 (και είχε ακόμα αρκετή μέσα) τον κοιτάω, με κοιτάει σαν χάνος ο υπάλληλος και του είπα να φωνάξει τον υπεύθυνο.
    Έρχεται, του δείχνω την αντλία και την απόδειξη, "η που θα με αφήσεις να φύγω κύριος η που θα καλέσουμε εδώ και τώρα την αστυνομία" (ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί....)
    Και φυσικά έφυγα κύριος.... με την άκρη του ματιού, είδα τον υπεύθυνο να τα χώνει στον υπάλληλο. Προφανώς, ξέχασε να "γυρίσει" την αντλία σε κανονική ροή....
    Ενημέρωσα τους συγγενείς και λοιπούς που μένουν εκεί να μην περνάνε ούτε απέξω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
    Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
    Δεν κοιταω καν τιμή.
    Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
    Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
    Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

    Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
    Βρε ουστ.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
    Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
    Δεν κοιταω καν τιμή.
    Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
    Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
    Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

    Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
    Βρε ουστ.
    Χωρίς κολάν όμως, να τα λέμε κι αυτά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
    Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
    Δεν κοιταω καν τιμή.
    Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
    Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
    Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

    Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
    Βρε ουστ.
    Το έχω διαπιστώσει κι εγώ στο μεγάλο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Χωρίς κολάν όμως, να τα λέμε κι αυτά

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
    Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.
    Αρχή προστασίας του καταναλωτή, εμπορικό επιμελητήριο , αστυνομία διάλεξε και πάρε.
    Ωστόσο αν Έχει καιρό που έχει γίνει είσαι Off.
    Επίσης αν το μόνο στοιχείο που έχεις είναι μια απόδειξη μην το κάνεις δεν έχει νόημα τώρα.
    Αυτά εκείνη την ώρα να τα κάνετε για επιλαμβάνεται το περισταστικό η ΕΛΑΣ ώστε να καταγραφεί και με τι όχημα ήσουν , που θα μπορεί να προκύψει τι ντεπόζιτο έχεις.
    Τώρα θα μπορεί εύκολα να πει ότι δεν ηρθες με μηχανή αλλά με αμάξι άρα τι μαλακίες μου λες για χωρητικότητες?
    Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αρχή προστασίας του καταναλωτή, εμπορικό επιμελητήριο , αστυνομία διάλεξε και πάρε.
    Ωστόσο αν Έχει καιρό που έχει γίνει είσαι Off.
    Επίσης αν το μόνο στοιχείο που έχεις είναι μια απόδειξη μην το κάνεις δεν έχει νόημα τώρα.
    Αυτά εκείνη την ώρα να τα κάνετε για επιλαμβάνεται το περισταστικό η ΕΛΑΣ ώστε να καταγραφεί και με τι όχημα ήσουν , που θα μπορεί να προκύψει τι ντεπόζιτο έχεις.
    Τώρα θα μπορεί εύκολα να πει ότι δεν ηρθες με μηχανή αλλά με αμάξι άρα τι μαλακίες μου λες για χωρητικότητες?
    Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
    Ναι ναι κατάλαβα τι λες. Δεν θέλω να κάνω κάτι τώρα, θέλω να ξέρω αν ξαναγίνει που μπορώ να απευθυνθώ.. είναι μεγάλη αλητεία. Αλλά αν μπορώ να καλέσω αστυνομία επί τόπου θα το κάνω.. φτάνει πια. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό


    Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
    Βρε ουστ.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    εγω στην Αθήνα βάζω μόνο εταιρικά AVIN αλλά η επαρχία μου την έριξε την πιστολιά. Ευτυχώς το μόνο που χρειάστηκε ήταν αλλαγή φίλτρων

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Αφού το έγραψε το πρώτο ψέμα είναι σίγουρα αλήθεια.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Η χωρητικοτητα ενος τεπόζιτου εχει μετρηθεί μεχρι το δαχτυλιδι σωστα; Οχι πιο πανω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μπαγάσα, τόχεις με τα ανέκδοτα, έτσι;

    Τω καιρώ εκείνω, που κατέβαινα τακτικά Μέγαρα και Πάχη για ψάρεμα, με τον Πήγασο, έκανα το "λάθος" να βάλω σε βενζινάδικο στον κεντρικό δρόμο των Μεγάρων....
    Γέμισε το του λέω, μου βάζει....18 κάτι λίτρα σε ντεπόζιτο που έπαιρνε 16 (και είχε ακόμα αρκετή μέσα) τον κοιτάω, με κοιτάει σαν χάνος ο υπάλληλος και του είπα να φωνάξει τον υπεύθυνο.
    Έρχεται, του δείχνω την αντλία και την απόδειξη, "η που θα με αφήσεις να φύγω κύριος η που θα καλέσουμε εδώ και τώρα την αστυνομία" (ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί....)
    Και φυσικά έφυγα κύριος.... με την άκρη του ματιού, είδα τον υπεύθυνο να τα χώνει στον υπάλληλο. Προφανώς, ξέχασε να "γυρίσει" την αντλία σε κανονική ροή....
    Ενημέρωσα τους συγγενείς και λοιπούς που μένουν εκεί να μην περνάνε ούτε απέξω.....
    Το εχω κανει και εγω!

  14. #14
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Ρε παιδια ειναι γνωστο οτι σε ελευθερα πρατηρια με 10-15λ. το λιτρο φθινοτερη βενζινη θα υπαρχει στανταρ προβλημα...
    Πλεον τα τελευταια χρονια βαζω απο 1-2 βενζιναδικα μονο που εμπιστευομαι και δεν υπαρχουν παρατραγουδα!
    Ακομα και για τα shell που γραφει ο φιλος πιο πανω, δεν εχω καλη σχεση...Ειχε νοθεια ακομα και το εταιρικο!
    Πλεον μονο εκει που ξερω και ολα καλα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Παρόμοια θέματα

  1. Tι μηχανή έχετε και πόσα χλμ διανύετε με 1lt βενζίνη (κατανάλωση);
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 248
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2017, 09:26
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 16:10
  3. Νοθευμενη Βενζινη?
    από FZR600R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 13:40
  4. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 15:36
  5. Πρόβλημα με νοθευμένη βενζίνη..
    από Silence_gr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 02:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF