Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Alpine Stars Andes 3

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Alpine Stars Andes 3

    Καλημέρα σύντροχοι

    Μετά απο μια σχεσόν 20ετία με ένα spidi ergo 05 https://www.spidi.com/ww_en/ergo-05-h2out-jacket-d36 ήρθε η ώρα για αλλαγή .

    Δοκίμασα σε ένα κατάστημα το andres 3 : https://www.alpinestars.com/products...drystar-jacket .

    Το θέλω για χειμώνα , καθώς υπάρχει καλοκαιρινό . Μου κάθισε μια χαρά , σαν σχέδιο μου άρεσε αρκετά και η τιμή σχετικά λογική . Το θέλω για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλεως με ένα cb125F του 2021 , και ίσως καμία κοντινή μέχρι Λάυριο Σούνιο κλπ .
    Επίσης επειδή οι μηχανές αλλάζουν αλλά τα μπουφάν μένουν και ίσως κάποια στιγμή ανέβω κυβισμό μέχρι την κατηγορία των 500 κυβικών , θα ήθελα να καλύπτει και εκεί .

    Αυτό που με προβληματίσε είναι οι προστασίες . Στου αγκώνες σπρώχνοντας απο την έξω μεριά με το δάχτυλο έπιανα το κόκκαλο . Σχεδόν ανύπαρκτες . Ειδικά μαθημένος απο τον Ergo που ήταν μια πανοπλία στην εποχή του (και ασήκωτο βέβαια ) παραξενευτήκα . Ο υπάλληλος μου είπε πως ειναι νέα τεχνολογία και σκληραίνουν στην πτώση το οποίο πολύ μαρκετίστικο το άκουσα . Μου έδειξε και κάποιο dainsese με το ίδιο υλικό που ήταν βέβαια ενα κλικ πιο παχύ αλλά και πάλι ανύπαρκτο σε σχέση με τα παλιά καλά ακάμπτα κόκκαλα . Στο site της alpine δεν βρήκα πληροφορίες , αλλά κάπου αλλού γράφει για τις προστασίες "CE Level 1 EN1621-1:2012 Alpinestars Nucleon Flex Plus shoulder and elbow protectors"

    Έχει κάποιος άποψη ; Επίσης αν υπάρχει κάποια πρόταση σε αυτό το σχεδιάκι απο αλλη εταίρια με καλύτερες προστασίες καλοδεχούμενη
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 14/11/2023 στις 16:32.
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο...κάποια πιο έμπειρα μέλη θα σου πούνε.

    Αυτό που ξέρω είναι ότι αρκετές εταιρείες αναβαθμίζουν τις προστασίες από level 1 σε level 2 εννοώ υπάρχουν προστασίες που μπαίνουν σε δεύτερο χρόνο αντικαθιστώντας τις υπάρχουσες.

    Εμένα έτσι μου προτάθηκε (προς τιμήν του εμπόρου) και έτσι έκανα σε ένα Dainese χειμερινό που πήρα.
    Μου αντικατέστησε με μια λογική τιμή τις υπάρχουσες από level 1 σε level 2 επί τόπου στο μαγαζί που το πήρα.

    Απλά το λέω ότι εάν σου κάθεται καλά το μπουφάν και σου αρέσει να ρωτήσεις να αναβαθμίσεις μόνος σου τις προστασίες

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο...κάποια πιο έμπειρα μέλη θα σου πούνε.

    Αυτό που ξέρω είναι ότι αρκετές εταιρείες αναβαθμίζουν τις προστασίες από level 1 σε level 2 εννοώ υπάρχουν προστασίες που μπαίνουν σε δεύτερο χρόνο αντικαθιστώντας τις υπάρχουσες.

    Εμένα έτσι μου προτάθηκε (προς τιμήν του εμπόρου) και έτσι έκανα σε ένα Dainese χειμερινό που πήρα.
    Μου αντικατέστησε με μια λογική τιμή τις υπάρχουσες από level 1 σε level 2 επί τόπου στο μαγαζί που το πήρα.

    Απλά το λέω ότι εάν σου κάθεται καλά το μπουφάν και σου αρέσει να ρωτήσεις να αναβαθμίσεις μόνος σου τις προστασίες
    Αυτό σκέφτηκα να κάνω με τις προστασίες του Ergo . Αλλά πρώτον δεν ξέρω αν θα χωρέσουν στις υποδοχές και 2ον είναι και 20ετίας πια που όσο ναναι σαν πλαστικό θα έχει ξεραθεί - πολυμεριστεί .

    Εδώ οπως τα εξήγει : https://www.motorcyclegear.com/info_...explained.html φαίνεται πως το lvl 1 είναι περίπου καλό για όλους πλην αγωνιζόμενους . Αυτό που δεν καταλάβα είναι αυτό : Level 1 protectors: The maximum transmitted force must be below 18 kN, and no single value shall exceed 24 kN . Level 2 protectors: The maximum transmitted force must be below 9 kN, and no single value shall exceed 12 kN.
    . Οπως το γράφει το lvl 1 αντέχει μέχρι 18KN χτύπημα ενώ το 2 μέχρι 9 Kn . Να έχει γίνει λάθος και να έιναι ανάποδα ;
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Όπως το γράφει σημαίνει πως στην τυποποιημένη δοκιμή το lvl 1 θα μεταδώσει έως και 24kN δύναμης ενώ το lvl2 θα απορροφήσει περισσότερο από το χτύπημα και η δύναμη που θα μεταδοθεί δεν θα υπερβαίνει τα 12kN.
    Αναφορικά με το μπουφάν είναι πολύ τίμια επιλογή. Έχω το ίδιο και του έχω βάλει lvl2 πλάτη καθώς και έχω αλλάξει όλες τις προστασίες με lvl2. Βέβαια λάβε υπόψη σου πως βαραίνει αρκετά με όλες αυτές τις αλλαγές ειδικά αν προσθέσεις και τις προστασίες στήθους της alpinestars που νομίζω πως είναι οι μοναδικές lvl2 που υπάρχουν.
    Περνάω το μισό χρόνο (φθινόπωρο , χειμώνα) με αυτό ενώ τον υπόλοιπο μισό φοράω ένα Revit Levante 2

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Όπως το γράφει σημαίνει πως στην τυποποιημένη δοκιμή το lvl 1 θα μεταδώσει έως και 24kN δύναμης ενώ το lvl2 θα απορροφήσει περισσότερο από το χτύπημα και η δύναμη που θα μεταδοθεί δεν θα υπερβαίνει τα 12kN.
    Αναφορικά με το μπουφάν είναι πολύ τίμια επιλογή. Έχω το ίδιο και του έχω βάλει lvl2 πλάτη καθώς και έχω αλλάξει όλες τις προστασίες με lvl2. Βέβαια λάβε υπόψη σου πως βαραίνει αρκετά με όλες αυτές τις αλλαγές ειδικά αν προσθέσεις και τις προστασίες στήθους της alpinestars που νομίζω πως είναι οι μοναδικές lvl2 που υπάρχουν.
    Περνάω το μισό χρόνο (φθινόπωρο , χειμώνα) με αυτό ενώ τον υπόλοιπο μισό φοράω ένα Revit Levante 2
    Ευχαριστώ . Δεν πρόσεξα το transmitted . Πλάτη θα βάλω σίγουρα εκτός και απο τύχη κάτσει του spidi . Αν είδα καλά της AS βγαίνει στο 60αρι . Τα υπόλοιπα τα αλλάξες με την αγορά ή αργοτέρα ; Και βάζεις αναγκάστικά AS ή κυκλοφορούν Universal ; Γιατί το βρίσκω 300 παρά , αλλά αν είναι να δώσω και αλλά 100 -150 για lvl προστασίες μήπως να δω τι υπάρχει στην κατηγορία 400 € .
    Από ζέστη και βροχή κρατάει ;
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Το αν μπαίνουν από άλλες μάρκες μπορείς μόνο με δοκιμή να το δεις.
    Πάντως από όσες προστασίες lvl2 έχω δοκιμάσει (Dainese, Revit, D3O) οι Alpinestars είναι οι πιο εύκαμπτες οπότε τις προτιμώ.
    Από ζέστη και βροχή δεν με έχει προδώσει ποτέ αλλά επειδή δεν είναι 3 layer laminate βαραίνει αρκετά σε πολύ νερό.

    Τι νούμερο φοράς; Σκέφτομαι να πουλήσω το δικό μου και να πάω σε ένα Klim Badlands. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μήνυμα.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ σε τι τιμή βρήκες το Alpine Stars Andres 3 και σε ποιο μαγαζί?

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Το αν μπαίνουν από άλλες μάρκες μπορείς μόνο με δοκιμή να το δεις.
    Πάντως από όσες προστασίες lvl2 έχω δοκιμάσει (Dainese, Revit, D3O) οι Alpinestars είναι οι πιο εύκαμπτες οπότε τις προτιμώ.
    Από ζέστη και βροχή δεν με έχει προδώσει ποτέ αλλά επειδή δεν είναι 3 layer laminate βαραίνει αρκετά σε πολύ νερό.

    Τι νούμερο φοράς; Σκέφτομαι να πουλήσω το δικό μου και να πάω σε ένα Klim Badlands. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μήνυμα.
    Ευχαριστώ , αλλά το θέλω καινούριο .


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ σε τι τιμή βρήκες το Alpine Stars Andres 3 και σε ποιο μαγαζί?
    ίσως και κάτι καλύτερο απο το μαγαζί .
    https://toofast.gr/boufan-michanis-a...es-v3-drystar-
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ , αλλά το θέλω καινούριο .




    ίσως και κάτι καλύτερο απο το μαγαζί .
    https://toofast.gr/boufan-michanis-a...es-v3-drystar-
    230 από εξωτερικό με μεταφορικά...
    https://www.xlmoto.eu/product/alpine...E&gclsrc=aw.ds
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Το βρισκεις και γυρω στο 250αρι αν ψαχτεις και Ελλαδα.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Δεν κρίνω τις επιλογές του καθενός, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είναι "Andes" (Άνδεις), όχι "Andres".
    Life begins at 45°.

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν κρίνω τις επιλογές του καθενός, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είναι "Andes" (Άνδεις), όχι "Andres".
    Έχεις τα δίκια σου
    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    230 από εξωτερικό με μεταφορικά...
    https://www.xlmoto.eu/product/alpine...E&gclsrc=aw.ds
    https://www.louis-moto.com/en/alpine...umber=21269803

    Εδώ 220 με μεταφορικά.

    Και κάτι άλλο. Αυτό σε σύγκριση με ένα https://www.motomarket-shop.gr/eksop...nRhZ3MiOiIifV0 τέτοιο θα λέγαμε ότι είναι παρόμοια ή το Alpine είναι αρκετά καλύτερο?

  14. #14
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    https://www.louis-moto.com/en/alpine...umber=21269803

    Εδώ 220 με μεταφορικά.

    Και κάτι άλλο. Αυτό σε σύγκριση με ένα https://www.motomarket-shop.gr/eksop...nRhZ3MiOiIifV0 τέτοιο θα λέγαμε ότι είναι παρόμοια ή το Alpine είναι αρκετά καλύτερο?
    Δοκίμασα πέρυσι το NordCode στο μαγαζί στην Θησεως και πριν μερικές μέρες το Alpine . Χωρίς να θυμάμαι και πολλά , μου φαίνεται πως το Nordcode ειναι πολύ χοντροκομμενο σε σχέση με το AS . Για 200 € δεν το συζητώ βέβαια , είναι χάρισμα .Επίσης το Nord έρχεται με πλάτη , την οποία πρέπει να αγοράσεις στο Alpine . Οπότε η διαφορά είναι πολύ σοβαρή . Από προστασίες βλέπω τα ίδια πάνω κάτω lvl 1 Αυτό που δεν πολυκαταβαίνω είναι τι είναι 3 και τι 4 εποχών . Οι πωλήτες στα λένε όπως θες να τα ακούσεις . Εγω πχ θέλω χειμωνιάτικο με επένδυση και αδιαβροχοποίηση ενσωματώμενη και όχι 3 φερμουαρ. Γιατί έχω καλοκαίρινο . Αυτοί σου δίνουν ένα που σε εμένα το λένε 3 επόχών και σε κάποιον αλλο το λένε 4 και καλά αν βγουν οι επενδύσεις .
    Modenas Kriss 125

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασα πέρυσι το NordCode στο μαγαζί στην Θησεως και πριν μερικές μέρες το Alpine . Χωρίς να θυμάμαι και πολλά , μου φαίνεται πως το Nordcode ειναι πολύ χοντροκομμενο σε σχέση με το AS . Για 200 € δεν το συζητώ βέβαια , είναι χάρισμα .Επίσης το Nord έρχεται με πλάτη , την οποία πρέπει να αγοράσεις στο Alpine . Οπότε η διαφορά είναι πολύ σοβαρή . Από προστασίες βλέπω τα ίδια πάνω κάτω lvl 1 Αυτό που δεν πολυκαταβαίνω είναι τι είναι 3 και τι 4 εποχών . Οι πωλήτες στα λένε όπως θες να τα ακούσεις . Εγω πχ θέλω χειμωνιάτικο με επένδυση και αδιαβροχοποίηση ενσωματώμενη και όχι 3 φερμουαρ. Γιατί έχω καλοκαίρινο . Αυτοί σου δίνουν ένα που σε εμένα το λένε 3 επόχών και σε κάποιον αλλο το λένε 4 και καλά αν βγουν οι επενδύσεις .
    Και καλα των 4 εποχων βγαζοντας τα παντα το χρησιμοποιεις και το καλοκαιρι.
    Ουτε καν θα ελεγα εγω...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Alpine stars
    από azal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2007, 14:24
  2. Μποτάκια Ridge, Alpine Stars
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2007, 09:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF