Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Pandora συναγερμός πρόβλημα με μπαταρία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31

    Unhappy Pandora συναγερμός πρόβλημα με μπαταρία

    Καλησπέρα!

    Πρόσφατα απέκτησα νέα μοτοσυκλέτα και όπως όλοι μας ήθελα να την προστατεύσω.
    Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε συναγερμό Pandora.Ηταν να βάλω τον απλό αλλά τελικά είπα να μην κάνω οικονομία και να βάλω τον Moto Evo με το tracker για μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Η μηχανή δεν κυκλοφορεί καθημερινά,μπορεί να μείνει και βδομάδα παρκαρισμένη πράγμα που τόνισα στον εγκαταστάτη ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει θέμα με την κατανάλωση μέχρι 10 μέρες γιατί είναι νέα έκδοση βελτιωμένη και μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης.
    Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα..

    Δευτέρα απόγευμα φεύγω με τον συναγερμό.Παρακολουθουσα την τάση της μπαταρίας από την εφαρμογή.
    Σε 24 ώρες είχε πέσει στολα 12.4V.Στις 36 ώρες 12.2V.Ξυπναω Πέμπτη 12.1V!!Βαρανε καμπανάκια τον παίρνω τηλέφωνο πάω από εκεί.Μετραει κατανάλωση μου λέει ότι είναι όλα φαίνονται οκ.Φορτιζουμε τη μπαταρία πλήρως γιατί η αλήθεια είναι όταν έγινε η εγκατάσταση ταλαιπωρήθηκε η μπαταρία και μετά από 15' διαδρομή γύρισα.
    Έβαλα επίσης και τη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης στις 2 μέρες αντί για 3.

    Και ερχόμαστε σήμερα το απόγευμα που πάω να πάρω τη μηχανή.Αυτες τις 2 μέρες πάλι υπήρχε γρήγορη πτώση.Ειχε φτάσει να δείχνει 12.1V πάλι.Μετρώντας με πολυμετρο βλέπω 12.19V.Και αυτό μέσα σε 2 μέρες ακινησίας!!

    Η μπαταρία που φοράω είναι Yuasa YTZ10S.
    Το θέμα είναι τι κάνω τώρα..με αυτό το ρυθμό τη μπαταρία θα την ξετιναξει και αν τύχει να μην μετςκινηθω 4-5 μέρες αμφιβάλω αν θα παίρνει μπροστά.

    Υποτίθεται έβαλα τον καλύτερο συναγερμό που χρυσοπλήρωσα με διαβεβαίωσαν ότι δε θα έχει θέμα και εγώ είμαι συνέχεια με το άγχος μην μείνω από μπαταρία σε καινούρια μηχανή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Πόσο δείχνει-είναι-ηταν το αρχικό τις μπαταρίας φουλ φορτισμένη? 12,8? Δλδ πριν βάλεις συναγερμό δεν έπεφτε σχεδόν καθόλου, πχ το άφηνες μήνα και έπαιρνε?

    Αν δεν έχει θέμα η μπαταρία , η εγκατέστησαν λάθος τον συναγερμό και έχει απώλειες από κάπου η έλεγαν φουμαρα-παπα κατά την πώληση.
    Όλες αυτές οι λειτουργίες,αισθητήρες,κάρτες,δεδομένα,gps θέλουν ρεύμα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Δυο βδομάδες έχω τη μηχανή,δεν είχα ασχοληθεί πριν..
    12,8 δείχνει γεμάτη.Εκανε μέτρηση και έβγαζε 10mah που ήταν λογική σύμφωνα με τα λεγόμενα του.
    Αντιλαμβάνομαι ότι έχουν κατανάλωση και ότι είναι μικρή η μπαταρία όχι όμως και να ξελιγώνεται μέσα σε 2-3 μέρες...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Πρόσφατα απέκτησα νέα μοτοσυκλέτα και όπως όλοι μας ήθελα να την προστατεύσω.
    Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε συναγερμό Pandora.Ηταν να βάλω τον απλό αλλά τελικά είπα να μην κάνω οικονομία και να βάλω τον Moto Evo με το tracker για μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Η μηχανή δεν κυκλοφορεί καθημερινά,μπορεί να μείνει και βδομάδα παρκαρισμένη πράγμα που τόνισα στον εγκαταστάτη ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει θέμα με την κατανάλωση μέχρι 10 μέρες γιατί είναι νέα έκδοση βελτιωμένη και μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης.
    Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα..

    Δευτέρα απόγευμα φεύγω με τον συναγερμό.Παρακολουθουσα την τάση της μπαταρίας από την εφαρμογή.
    Σε 24 ώρες είχε πέσει στολα 12.4V.Στις 36 ώρες 12.2V.Ξυπναω Πέμπτη 12.1V!!Βαρανε καμπανάκια τον παίρνω τηλέφωνο πάω από εκεί.Μετραει κατανάλωση μου λέει ότι είναι όλα φαίνονται οκ.Φορτιζουμε τη μπαταρία πλήρως γιατί η αλήθεια είναι όταν έγινε η εγκατάσταση ταλαιπωρήθηκε η μπαταρία και μετά από 15' διαδρομή γύρισα.
    Έβαλα επίσης και τη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης στις 2 μέρες αντί για 3.

    Και ερχόμαστε σήμερα το απόγευμα που πάω να πάρω τη μηχανή.Αυτες τις 2 μέρες πάλι υπήρχε γρήγορη πτώση.Ειχε φτάσει να δείχνει 12.1V πάλι.Μετρώντας με πολυμετρο βλέπω 12.19V.Και αυτό μέσα σε 2 μέρες ακινησίας!!

    Η μπαταρία που φοράω είναι Yuasa YTZ10S.
    Το θέμα είναι τι κάνω τώρα..με αυτό το ρυθμό τη μπαταρία θα την ξετιναξει και αν τύχει να μην μετςκινηθω 4-5 μέρες αμφιβάλω αν θα παίρνει μπροστά.

    Υποτίθεται έβαλα τον καλύτερο συναγερμό που χρυσοπλήρωσα με διαβεβαίωσαν ότι δε θα έχει θέμα και εγώ είμαι συνέχεια με το άγχος μην μείνω από μπαταρία σε καινούρια μηχανή...
    Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

    Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

    Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;
    Μα τι λες και συ τώρα στον άνθρωπο?
    Βλέπει ότι η μπαταρία πάει στο 12v που σημαίνει είναι στο 25% της χωρητικότητας και δε λεει τίποτα αυτο?
    Προφανώς και αδειάζει η μπαταρία και άμα συνεχίσει κάνα δυο μέρες ακόμα θα πέσει τόσο που δε θα παίρνει μπρος

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Έχει δίκιο όμως...

    Για αρχη, δεδομένου ότι ο συναγερμός είναι ενεργός, η μπαταρία είναι υπό φορτίο, οπότε υπάρχει πτώση τάσης έστω και μικρή.
    Η ακρίβεια του βολτομετρου που μετράει?

    Πρόβλημα υπάρχει όταν η μοτοσυκλετα δεν μπορεί να βάλει μπροστά τη μηχανή.
    Δεν γνωρίζουμε την καμπύλη εκφόρτισης της. Μπορεί να πέφτει στα 12.1V μετα απο 1Αh και να μένει εκεί για 5Ah...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ολοι αυτοι οι συναγερμοι με trackers gps τηλεειδοποιησεις κλπ εχουν θεμα με τη μπαταρια
    τα 10mA που μετραει δεν ειναι προβλημα αλλα δεν τραβαει σταθερα μονο τοσα
    φιλος με αντιστοιχο συναγερμο αλλης μαρκας και πολλα χλμ καθημερινα αν αφησει το μηχανακι ακινητο 5 μερες μενει απο μπαταρια
    με επωνυμο συναγερμο και απο καλον εγκαταστατη

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Φιλε μου την μπαταρια την ειδες - μετρησες καθολου πριν βαλεις συναγερμο; Εχω τον moto v2 και μου εκανε ακριβως τα ιδια! Η yamaha μου ειχε πει οτι στα καινουργια μηχανακια υπαρχει ετσι και αλλιως καποια καταναλωση λογω εγκεφαλου κτλ. Εμεινα και εσπρωχνα 1 φορα στον πρωτο χρονο με 4 μερες περιπου ακινησια της μοτο και αλλες 2 φορες μου αναψε το check. Οταν το πηγα αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι η μπαταρια ειναι ξελιγωμενη και αν ηταν στους 6 μηνες θα μου την αλλαζαν, αλλα ημουν στον χρονο περιπου και δεν την καλυπτε η εγγυηση. Μιλησα με Inventec που εκαναν την τοποθετηση του pandora και μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μπαταρια, να ειναι πεσμενη απο εργοστασιο. Μου ειπαν να βαλω μια λιθιου και οτι θα ξενιασω! Εβαλα την Noco η οποια εχει BMS και την πληρωνεις κατι παραπανω και την εχω πανω τωρα 11 μηνες περιπου! Εχω αφησει την μηχανη πανω απο 15 μερες σε ακινησια και η μπαταρια δεν καταλαβαινει τιποτα! Ειναι σαν να την εβαλα εχθες!!!!! Κανε την αλλαγη και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απλα πετα στα σκουπιδια την μαμα μπαταρια! Εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με την περιπτωση που σου λεω.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161759

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Τα 12,4 ή 12,1 V δεν σημαίνουν τίποτα στην εκκίνηση της μηχανής αλλά τα CCA,τα αμπέρ ψυχρής εκκίνησης,έχει δίκιο ο Τηλέγονος.
    Άλλαξα προσφάτως μπαταρία μετά από χρόνια και στα τελευταία της έδειχνε 12-12,1 V και η καινούργια δείχνει 12,2,αλλά φυσικά φρέσκα Άμπέρ εκκίνησης.
    Όσοι έχετε ενσωματωμένο βολτόμετρο θα δείτε όντως ότι πριν πάρει μπρος τόσο θα δείχνει.

  10. #10
    Τα τρακερς γενικά τραβάνε. Και αυτομγιατι ψάχνουν συνέχεια για δορυφόρους. Ειδικά αν η μηχανή είναι σε σημείο που δεν είναι ανοιχτό, πχ πυλωτη , υπόγειο γκαράζ τραβάει πολλά περισσότερα από αυτά που γράφεις γιατί ψάχνει συνεχως

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

    Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;
    Υποτίθεται ότι η τάση δείχνει την χωρητικότητα της μπαταρίας.
    Στο 12.1 πρακτικά μιλάμε για 50% χωρητικότητα στις 12 βόλτες μπαταρίες (περα από τις λιθίου)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου την μπαταρια την ειδες - μετρησες καθολου πριν βαλεις συναγερμο; Εχω τον moto v2 και μου εκανε ακριβως τα ιδια! Η yamaha μου ειχε πει οτι στα καινουργια μηχανακια υπαρχει ετσι και αλλιως καποια καταναλωση λογω εγκεφαλου κτλ. Εμεινα και εσπρωχνα 1 φορα στον πρωτο χρονο με 4 μερες περιπου ακινησια της μοτο και αλλες 2 φορες μου αναψε το check. Οταν το πηγα αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι η μπαταρια ειναι ξελιγωμενη και αν ηταν στους 6 μηνες θα μου την αλλαζαν, αλλα ημουν στον χρονο περιπου και δεν την καλυπτε η εγγυηση. Μιλησα με Inventec που εκαναν την τοποθετηση του pandora και μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μπαταρια, να ειναι πεσμενη απο εργοστασιο. Μου ειπαν να βαλω μια λιθιου και οτι θα ξενιασω! Εβαλα την Noco η οποια εχει BMS και την πληρωνεις κατι παραπανω και την εχω πανω τωρα 11 μηνες περιπου! Εχω αφησει την μηχανη πανω απο 15 μερες σε ακινησια και η μπαταρια δεν καταλαβαινει τιποτα! Ειναι σαν να την εβαλα εχθες!!!!! Κανε την αλλαγη και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απλα πετα στα σκουπιδια την μαμα μπαταρια! Εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με την περιπτωση που σου λεω.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161759
    Την μπαταρία δεν την είχα μετρήσει πριν γιατί όπως είπα η μηχανή είναι καινούρια οπότε δεν πρόλαβε να με προβληματίσει κάτι τέτοιο πριν το συναγερμό.
    Το είχα δει το θέμα σου..και σκέφτηκα κι εγώ την λύση της μπαταρίας λιθίου αλλά μιλάμε για μηχανή καινούρια και οκ να αλλάξω μπαταρία.
    Ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα αδειάζει πάλι και δε θα την κλειδώνει το bms μετα?Άσε που γενικά τις λιθίου υποτίθεται δεν τις προτείνουν για deep cycle..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τα 12,4 ή 12,1 V δεν σημαίνουν τίποτα στην εκκίνηση της μηχανής αλλά τα CCA,τα αμπέρ ψυχρής εκκίνησης,έχει δίκιο ο Τηλέγονος.
    Άλλαξα προσφάτως μπαταρία μετά από χρόνια και στα τελευταία της έδειχνε 12-12,1 V και η καινούργια δείχνει 12,2,αλλά φυσικά φρέσκα Άμπέρ εκκίνησης.
    Όσοι έχετε ενσωματωμένο βολτόμετρο θα δείτε όντως ότι πριν πάρει μπρος τόσο θα δείχνει.
    Με ανοιγμένα ρεύματα στη μηχανή πέφτει 11.9 και φυσικά γυρνοντας η μίζα θα πέσει και άλλο..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Τα τρακερς γενικά τραβάνε. Και αυτομγιατι ψάχνουν συνέχεια για δορυφόρους. Ειδικά αν η μηχανή είναι σε σημείο που δεν είναι ανοιχτό, πχ πυλωτη , υπόγειο γκαράζ τραβάει πολλά περισσότερα από αυτά που γράφεις γιατί ψάχνει συνεχως

    Είναι σε ανοιχτό χώρο με φουλ σήμα..

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Όταν είχα πάρει καινούργιο συναγερμό... το 2008 αν θυμάμαι καλά, τον scorpio, αντιμετώπισα και γω battery drain. Το πρόβλημα τελικά εντοπίστηκε στην backup μπαταρία η οποία για κάποιο λόγο ήταν off από καινούργια. Το σύστημα προσπαθούσε να την φορτίσει αλλά δεν... Με το που την άλλαξα τέρμα τα προβλήματα. Φυσικά ο πωλητής δεν το αναγνώρισε και από το να τσακώνομαι απλά δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όταν είχα πάρει καινούργιο συναγερμό... το 2008 αν θυμάμαι καλά, τον scorpio, αντιμετώπισα και γω battery drain. Το πρόβλημα τελικά εντοπίστηκε στην backup μπαταρία η οποία για κάποιο λόγο ήταν off από καινούργια. Το σύστημα προσπαθούσε να την φορτίσει αλλά δεν... Με το που την άλλαξα τέρμα τα προβλήματα. Φυσικά ο πωλητής δεν το αναγνώρισε και από το να τσακώνομαι απλά δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.
    Δε θα έδειχνε αυξημένη κατανάλωση όμως στο πολύμετρο??

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Δε θα έδειχνε αυξημένη κατανάλωση όμως στο πολύμετρο??
    Δεν ξέρω, το ανακάλυψα βγάζοντας και μετρώντας την.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται ότι η τάση δείχνει την χωρητικότητα της μπαταρίας.
    Στο 12.1 πρακτικά μιλάμε για 50% χωρητικότητα στις 12 βόλτες μπαταρίες (περα από τις λιθίου)
    Οχι, δεν υποτίθεται καθόλου τέτοιο πράγμα, πέραν από μια ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΗ εκτίμηση, τόσο χοντρική που τις περισσότερες φορές δεν ισχύει. Τέσπα, τα έγραψα, μην τα ξαναγράφω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ
    από koskarav στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2011, 21:39
  2. Πρόβλημα με μπαταρία
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 15:56
  3. Πρόβλημα με μπαταρία...
    από kufojohn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 16:46
  4. Πρόβλημα με μπαταρία
    από gdevelek στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 13:32
  5. Πρόβλημα με μπαταρία
    από Stergios69 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF