Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Dunlop scootsmart γνώμες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15

    Dunlop scootsmart γνώμες

    Καλημέρα, έχει κάποιος εμπειρία από τα ελαστικά dunlop scootsmart; Οι έμποροι ελαστικών λένε ότι έχει μεγαλύτερη αναλογία naylon από άλλες εταιρίες και για αυτό γλιστράει. Αναβάτες που ρώτησα στον δρόμο λένε ότι τα έχουν "χαλάσει". Σε σελίδες ελαστικών έχουν καλές κριτικές. Πρόκειται για τοποθέτηση σε scooter 125 cc και αστική χρήση.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Άσε τα ντανλοπ για σκούτερ είναι για τα μπάζα, μόνο για μεγάλες μηχανές φτιάχνουν καλά ελαστικά. Δες τα pireli angel αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου (του σκούτερ, έτσι;)
    Η metzeler....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, έχει κάποιος εμπειρία από τα ελαστικά dunlop scootsmart; Οι έμποροι ελαστικών λένε ότι έχει μεγαλύτερη αναλογία naylon από άλλες εταιρίες και για αυτό γλιστράει. Αναβάτες που ρώτησα στον δρόμο λένε ότι τα έχουν "χαλάσει". Σε σελίδες ελαστικών έχουν καλές κριτικές. Πρόκειται για τοποθέτηση σε scooter 125 cc και αστική χρήση.
    Δεν γνωρίζω να σου πω για το συγκεκριμένο ελαστικό αλλά μην εμπιστεύεσαι 'έμπορο' που μασάει την καραμέλλα για νάυλον λάστιχα.
    Δεν υπάρχουν τέτοια ελαστικά,όπου αναγράφει κάτι τέτοιο πρόκειται για το σκελετό,τα λινά που λέμε, που είναι ή από νάυλον ή fiber ή παλαιότερα, ατσάλινα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άσε τα ντανλοπ για σκούτερ είναι για τα μπάζα, μόνο για μεγάλες μηχανές φτιάχνουν καλά ελαστικά. Δες τα pireli angel αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου (του σκούτερ, έτσι;)
    Η metzeler....
    Δυστυχώς δεν βγαίνει στη διάσταση. Θα πρέπει να πάω σε φαρδύτερο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Metzeler Roadtec & Michelin City Grip θεωρούνται από τα πολύ καλά. Για τι διαστάσεις μιλάμε; 14, 16;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Metzeler Roadtec & Michelin City Grip θεωρούνται από τα πολύ καλά. Για τι διαστάσεις μιλάμε; 14, 16;
    Στο μπροστινό έχω θέμα είναι 80/90/16. To michelin βγαίνει σε 90/80/16. Το Metzeler καθόλου.

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αν θυμαμαι καλα το ξανασυζητησαμε το θεμα...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν θυμαμαι καλα το ξανασυζητησαμε το θεμα...
    Επανέρχομαι για να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο λάστιχο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, έχει κάποιος εμπειρία από τα ελαστικά dunlop scootsmart; Οι έμποροι ελαστικών λένε ότι έχει μεγαλύτερη αναλογία naylon από άλλες εταιρίες και για αυτό γλιστράει. Αναβάτες που ρώτησα στον δρόμο λένε ότι τα έχουν "χαλάσει". Σε σελίδες ελαστικών έχουν καλές κριτικές. Πρόκειται για τοποθέτηση σε scooter 125 cc και αστική χρήση.
    Τα φορουσα χρονια σε sportcity 250 μιας και για τις 15αρες ζαντες του δεν εβγαινε αλλο

    Μια χαρα ηταν. Δεν γλυστρουσε απροειδοποιητα, δεν αργουσε να ζεσταθει, κρατουσε αρκετα καλα, ηθελε προσοχη στο βρεγμενο ( αλλα ποιο δεν θελει; ) και να αποφευγεις φρενα στις λευκες λωριδες της ασφαλτου. Τα αλλαζα καθε 2 χρονια περιπου.
    Ηθελα κι εγω να δοκιμασω τα angel αλλα δεν ηρθαν ποτε για το πισω μου, τουλαχιστον μεχρι που εδωσα το σκουτερ.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Το ντανλοπ μετα τις 7-8Κ επεσε σχετικα αποτομα.
    Οπως εκανε και το City Grip επισης.
    Το angel ειναι τρομερο ελαστικο σε στεγνο και βρεγμενο. Ειχα παθει πλακα πως κρατουσε.
    Και τελευταια εβαλα τα metzeler roadtec για αλλαγη. Επισης τρομερο στο βρεγμενο...στο στεγνο ολα πανω κατω κανουν την ιδια δουλεια.

    Εγω θα εβαζα 90/80 μπροστα και το Πιρελι.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    H εμπειρία μου με την ντάνλοπ στην Ελλάδα είναι κάκιστη καθώς και γνωστό σούπερ σταρ λαστιχά που έκανα το λάθος να εμπιστευτώ αφού είχε κλείσει ο Νίκολης
    Μου πούλησαν στραβό λάστιχο και μετά μου είπαν ότι φταίει η ζάντα.
    Η Ζάντα βγήκε ίσιωσε αλλά το ΄λάστιχο δεν
    Μετά είπαν ότι αφού δεν την πήγαν οι ίδιοι στο μάστορα δεν ήταν αρκετά ίσια
    Αφού με πήγαν και με φέρανε 6 7 φορές στο κωλομάγαζο τους βαρέθηκα και πήγα και πήρα ένα άλλο λάστιχο άλλης μάρκας και τελείωσε η υπόθεση
    Η Ντάνλοπ για μένα είναι ότι χειρότερο υπάρχει από αντιπροσωπία στην Ελλάδα και δεν πρόκειται ν αγοράσω ξανά ούτε καπάκι για βαλβίδα
    Όσο για το λαστηχά.... Πιστεύω ότι μπορούσε να βοηθήσει αλλά μ έγραψε αν και η ευθύνη είναι σίγουρα στην αντιπροσωπία κατά 90%
    Όπως και να χει ούτε σ αυτόνα ξαναπήγα κι ας έχει γεμίσει μ αυτοκόλλητα με γραμματοσειρά ρόσσι όλα τα μισά μηχανάκια της Αθήνας
    ανανήψαντας

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η γνώμη των αναβατών έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Θα προχωρήσω στην αλλαγή μεγέθους μπροστινού ελαστικού τοποθετώντας pirelli angel. Ελπίζω να μην μειωθεί η ευελιξία του μικρού μου scooter. Διαβάζοντας στο forum θέματα σχετικά με την αλλαγή ελαστικών συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν και μηχανάκια όπου δεν βγαίνουν καν λάστιχα στις εργοστασιακές διαστάσεις! Για μένα θα ήταν ένα κριτήριο να μην επιλέξω το honda sh mode, το οποίο είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι. Ωστόσο, θα δοκιμάσω τα λάστιχα και θα ενημερώσω το forum για την εμπειρία μου.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η γνώμη των αναβατών έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Θα προχωρήσω στην αλλαγή μεγέθους μπροστινού ελαστικού τοποθετώντας pirelli angel. Ελπίζω να μην μειωθεί η ευελιξία του μικρού μου scooter. Διαβάζοντας στο forum θέματα σχετικά με την αλλαγή ελαστικών συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν και μηχανάκια όπου δεν βγαίνουν καν λάστιχα στις εργοστασιακές διαστάσεις! Για μένα θα ήταν ένα κριτήριο να μην επιλέξω το honda sh mode, το οποίο είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι. Ωστόσο, θα δοκιμάσω τα λάστιχα και θα ενημερώσω το forum για την εμπειρία μου.


    Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Την ευελιξία σίγουρα ΔΕΝ θα την χάσεις, θα γίνει και πιο σταθερό στα "πολλά". Στα είπα και στο άλλο θέμα που άνοιξες.
    καλοφόρετα και καλά χλμ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 11:04
  2. dunlop qualifier γνωμες?
    από teobreva στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 23:02
  3. Ktm 950 Γνωμες!
    από picramenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 12:13
  4. Θέλω γνώμες παιδιά!!!!
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 22:24
  5. Aκούω γνώμες.....
    από ctpanoramix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF